Gönderen Konu: Çılgın Türkler'in akıllı arabası  (Okunma sayısı 6342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çılgın Türkler'in akıllı arabası
« Yanıtla #10 : 30 Mayıs 2022, 16:37:32 »
Mevcut elektrik üretim yöntemimiz ağırlıklı olarak fosil yakıta dayalı değil mi? Hidroelektrik santraller, rüzgar santralleri, güneş santralleri elektrik üretimimizde ne kadar pay sahibi? Hal böyleyken elektrikli araç kullanarak çevreci olunduğunu sanmak biraz düşündürücü? Yanlış anlaşılmasın, tabi ki elektrikli araçlara geçmek gerek. Ancak o araçları şarj edecek enerjiyi temiz olarak üretecek yöntemlerin de geliştirilmesi gerek!

Kuresel olarak elektrikli araçların içerisindeki pilleri yapabilmek için gerekli madenleri cikartip dünyanın bir ucundan öteki ucuna gönderirken yapılan kirliliği de hesaba katmak lazım..

Bence bütün işlemler hesaba katılsa elektri araç üretimi daha kirli bilr çıkabilir..

Düşük hacimli petrollu bir arabayı düzgün ve baklim bir şekilde uzun süreli kullanmak 6 7 senede bir elektrikli araba değiştirip kullanmaktan daha az zararlı olabilir..

Etken çok yanı elektri ya da değil o kadar basit denklem değil
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2022, 16:39:56 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Çılgın Türkler'in akıllı arabası
« Yanıtla #11 : 30 Mayıs 2022, 17:22:14 »
Türkiye ; Rönesans , Aydınlanma düşüncesi , Sanayi devrimi gibi ulusların kaderini belirleyen tarihsel dönüm noktalarını çeşitli iç-dış sebeplerle kaçırdı...

Yüzyıllardır bunun sıkıntısını yaşıyoruz...Atatürk ; bu geriye gidişi , batı bilimi ile olan makasın açılmasını durdurdu ve sahip olunan kısıtlı imkanlarla  Batı biliminin seviyesine ulaşmaya çalıştı...Allah rahmet eylesin....

Bu farkın kapatılmasının tek yolu ; elektrik çağı güç sistemlerinin yeni yeni başlamasından yararlanarak birebir mücadeleye girmek...

Ben olsam direkt elektrik üzerine yoğunlaşacak bir teknik üniversite açarım...Elektrik depolama teknolojileri üzerinde ar-ge , üretim yapması lazım tabi kimya-metalurji mühendisliklerinin de işbirliği ile..

Dünya elektriği yüzyıllar önce keşfetti ama asıl gücünü yeni yeni kavrıyor...Bunu da elektrik çağını da kaçırırsak vay halimize...