Gönderen Konu: Yerli anlık hava harp komuta asistanı gereksinimi  (Okunma sayısı 1535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Yunanistan ile gergin bir ilişkimiz olduğu malum. Olası bir kıvılcımda aynı anda Ege'de abartısız 200-300 jetin havalandığı, awacs ve tankerlerin turladığı bir atmosfer oluşacak diye konuşuluyor ki ben de tamamen katılıyorum. Bu harp ortamı için özellikle hava-hava görevlerinin optimize edilmesi, awacs ve tankerlerin en uygun sahalarda turlaması için mutlaka bir yazılım geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Emri vermeyecek, sadece komuta kademesine en uygun pozisyonları olasılıklarıyla sunup işini kolaylaştıracak bir sistem. Yapay zekaya sahip olursa tadından yenmez. Bariz fark yaratacağını düşünüyorum. Aksi halde insan zekası 300-500 bağımsız hareketliyi en faydalı,en uygun şekilde komuta edemez. Mius gibi yem edilebilecek, awacs gibi yem edilemeyecek birimleri sisteme tanıtıp her dakika değişen harp ortamında en iyi senaryoları anlık üretebiliriz. Önceden yapılan harp senaryoları bu tarz hızlı ve çok sayılı savaş platformları nedeniyle dakikalar içerisinde çöp olabilir.

Gereksinimler:
Radar ağına entegre
Lojistik sisteme entegre
Elimizdeki hava araçlarının teknik bilgilerinin kütüphanesine sahip
Mümkün olduğu kadar düşman araçlarının teknik bilgi kütüphanesine sahip
Anlık yüksek işlem gücü
Komuta kademesinin kolay erişeceği bir arayüz

Benzeri bir konu göremedim, varsa taşınabilir-silinebilir  :)
« Son Düzenleme: 13 Mart 2022, 13:37:46 Gönderen: torik »

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli anlık hava harp komuta asistanı gereksinimi
« Yanıtla #1 : 13 Mart 2022, 18:11:21 »
Bence zaten bir gidisat plani veye bir uygulanaklar vardir. Eklenilen her silah veya mühimmat ile bu öngürü yenileniyordur. Silahli Kuvvetlerimizin bu konuda iyi oldugunu tahmin ediyorum. 15 Temmuzdan sonra zaten bir yenileme ve güncelleme yapilmistir kanaatimce.

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli anlık hava harp komuta asistanı gereksinimi
« Yanıtla #2 : 14 Mart 2022, 12:09:03 »
Harp planları çeşitli senaryolara göre elbette hazırdır. Ama çok hızlı değişen bir harp ortamında önceden planladığınız sabit planlar dakikalar içerisinde emekli olabilir. Kurmaylara gerek yok, bilgisayar halletsin gibi bir mesaj çıkmasın burdan. Sadece uygun yolları tavsiye edecek bir sistemden bahsediyorum. İnş olmaz tabi, ama olursa cephe savaşları gibi aylarca sürecek bir savaş değil bu. Ne olursa ilk 12 saatte olacak. Awacs  ınızı 10 km ileri-geri konumlandırmanız bile, savaşın kaderini değiştirebilir. Havada uçan yüzlerce birim olacak. İnsan yapamaz demiyorum, en ideali bulamaz diyorum.