Gönderen Konu: Savunma Sanayimizin Genel Durumu  (Okunma sayısı 3903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
Ynt: Savunma Sanayimizin Genel Durumu
« Yanıtla #10 : 03 Aralık 2021, 10:24:42 »
Aselsan-Havelsan-Roketsan-Sage vb derken güçlendiğimiz alanlar var. MKE nin de benzer bir yapıda yeniden kurgulanmasında fayda var. İhtiyacın bir kısmını özel sektör karşılıyor gibi. Hiç değilse karma bir yapı--arge konusunda özel sektör desteği--üretim planlama--makine takım yenileme vb olabilir. Paraya ihtiyaç varsa ki var; kurumları satmak yerine savunma sanayine yönelik bono-tahvil-senet arz edilebilir. Halk destek verecektir. Norveç petrol gelirleri karşılığında fon satışı yaparak bu alandaki tüm yatırımlarını finanse etti. Biz de yapabiliriz.

Çevrimdışı Serdar Varol

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 03 Aralık 2021, 11:01:31 »
Sayın Serdar Varol; Sosyal medyada “muhaliftim ama gördüm ki yollar müthiş” tadında dolaşan trolleri anımsatıyorsunuz. Okumaya başlıyorum iyi güzel tarihi konulara değinmiş falan derken konuyu saptırıp bambaşka yerlere çekiyorsunuz. Yazılarınızdaki hakaretlere rağmen ifademi bozmayacağım çünkü sağlıklı tepkiler verdiğinizi düşünmüyorum.

Evet ekonomimiz çakıldı, paramızın değeri düştü. 80’lerde de düşüktü ve yıllar geçmesine rağmen bir fark olmadığını hissetmek üzücü. Mevcutla övünmek o ulusu başarıya götürmez. Eleştirip sorgulamak yeni kapılar açar. Ben siyasetten çok elimize geçen fırsatları kaçırmamıza değiniyorum. 2000’li yılların başındaki devalüasyon sonrası güzel bir akım ve fırsatlar yakalamıştık. Sektöründe öncü ve teknolojisi yüksek markalar yaratmamız gerekirken yanlış yollara gidildi. İnşaat sektörü yanlış bir seçimdi. Şimdi ticari olarak herkesin tek derdi arsa alayım ev satayım. Yaratıcı üretimimiz sadece savunma sanayi. İnşaat sektörümüz de kaliteli değil söyleyim. Sadece konut ve altyapı yapıyoruz. Gerçek mühendislik yapılarını (köprü tünel santral vs) Uzakdoğululara yaptırıyoruz.

En kötüsü de önümüzü göremiyoruz. Türkiyede yatırım yapmak için fizibilite yapan bir grupla yemekteydim. Genelde hepsinin tedirgin olduğu konu satabil değiliz. Yarın ne olacağı belirsiz. Çekiniyorlar.

Yazdıklarınıza gülüyorum sadece. Çünkü boş. Bir örnek vereyim. Gençtim. Babam şey demişti. "Osmanlı padişahları bir kere bile hacca gitmemişler. Kendilerini peygamberden de daha üstün görüyorlar." Bu bir analiz değil mi. Var mı bir değeri. Bilgisizseniz olabilir. Oysa çöp. Yok. Merak ediyorsanız neden gitmediklerini İlber Ortaylı'dan öğrenirsiniz. Şizin savunma sanayi ile ilgili değerlendirmeniz de 1. analiz gibi işte. Dikkat edin savunma sanayi diyorum. Bana eğitimi sorsanız bittik derim, cumhuriyetin en kötü dönemini yaşıyoruz. 

Ne anlatıyordunuz siz ekonomi battı. Hükümet inşaat sektörü seçti. Ben ne dedim size dolar 1938'den bu yana 20 milyon kat düştü. Bu bugüne gelmemize engel oldu mu. Olmadı. Söylediğim bu. Yoksa amanda ne güzel, yada bununda hiç önemi yok demiyorum. Bunun savunma sanayisinin geleceği ile ilgisi yok. Ekonomimiz 20 sen öncede iyi değildi. Savunma sanayimiz uçuyor dediğim zamanlarda (2014 sonrası) da iyi değildi. Türkiye tam 1938'den beridir, siyasetin bütün hatalarına rağmen Türk milletinin çalışkanlığı, kanaatkarlığı sayesinde ayakta.

İnşaat sektörüne hiç girmiyorum. Tam bir cehalet. Holding değil burası beyefendi. Devlet devlet burası. Alta alta yazın bakayım dünyada kaç sektör var. Türkiye inşaat sektörüne yatırım yapıyor diye savunma sanayi neden geri kalsın. Savunma sanayinde biz geri idik yılyıllarca. Birillerinde ileri olduğumuzdan mıydı. Hayır her şeyde geriydik. SAvunma sanayine yapılan alt yapı yatırımlarını görmüyormusunuz. Bunları yapmazsan geri kalırsın çeşitli nedenlerle. 

Ben Kemalistim. Benim bir kalkınma metodum var. Denenmiş dünyanı en başarılı metodu. Diğerleri yanında nal toplar. Toplamış da zaten. İstersen kıyaslayabiliriz rakamları. Liboşluk çöpe atılıyor, bu model uygulanıyor savunma sanayinde. Sizin kafanızdakinin yapılması önemli değil. Önemli olan işe yarayanın  yapılması. Ben biliyorum neyin işe yarayı, neyin işe yaramadığı. Malum olmuyor. Açık kalple ve beyinle araştıracaksınız, bakacaksınız rakamlara. Önümüzdeki 10 sene içinde 5. nesil savaş uçağı, hava savuna muhribi envantere alacağız ya. 500 yıllık sorunu geride bırakıyoruz. Bunu övmeyeceğim de ne yapacağım.

Siz ekonomiyi tartışmak istiyorsanız. Açın başka bir başlık.  Ben yazayım size orada yapılan hataları sayfalarca. bu seferde AKP düşmanımısınız dersiniz.

Benim ilk yazıyı yazmamın amacı belli. Yazıya bile öyle başlamışımdır muhakkak. Siz bir şeyin ne ifade ettiğini geriden bakarsanız analrsınız ancak. Ormanı içinde iken ancak yanınızdaki ağacı görürsünüz. Genel olarak gördüğüm fıfndık kabuğunu dolduymayan konuları bir kenara koyun. Ben size kıyas yapacağınız veriler vereyim onlarla kıyaslayın diye yazdım. Bunun bir bölümü en eski Türk tarihi, bir bölümü gerilemeye başladığım 16 y.y. bir bölümü cumhuriyet yılları. Bunu son gördüğümüz hareketlilikle kıyaslayacaksınız. Bu yazı Akp övülsün diye yazılmış değil. Ama yapılanları övüyorsam ve de sen bunu çekemiyorsan, o senin sorunun. Benim buna yapacak bir şeyim yok.

Herkese tavsiyem şu parti ve sosyal kültürel kimlik takıntınızı bırakın bırakın. Başka konulardan kaynaklanan rahatsızlığınızı orada anlatın. Dürüst olun dürüst. Siz yollarda çok güzel diyenlere rahmet okutuyorsunuz. Ben 10 kere oy verdiysem sekizini CHP'ye verdim. Yapılan vatan hainliğini (SHP-PKK) partimi savunacağım diye üniversitede sırtımdan terler boşalırdı. İyiye iyi, doğruya doğru bir kerede ya. Bir şey kaybetmezsiniz. Kaybetmediğinizi, özgürleştiğinizi göreceksiniz. Çözüm süreci yaparken vatan haini diyordum, çünkü kim aynısını yapsa öyle derim, savunma sanayinde yaptıklarında da teşekkürler diyorum, başkası yapsa da ona da derim.

« Son Düzenleme: 03 Aralık 2021, 11:53:21 Gönderen: Serdar Varol »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 03 Aralık 2021, 11:36:05 »
Sayın Serdar Varol; Sosyal medyada “muhaliftim ama gördüm ki yollar müthiş” tadında dolaşan trolleri anımsatıyorsunuz. Okumaya başlıyorum iyi güzel tarihi konulara değinmiş falan derken konuyu saptırıp bambaşka yerlere çekiyorsunuz. Yazılarınızdaki hakaretlere rağmen ifademi bozmayacağım çünkü sağlıklı tepkiler verdiğinizi düşünmüyorum.

Evet ekonomimiz çakıldı, paramızın değeri düştü. 80’lerde de düşüktü ve yıllar geçmesine rağmen bir fark olmadığını hissetmek üzücü. Mevcutla övünmek o ulusu başarıya götürmez. Eleştirip sorgulamak yeni kapılar açar. Ben siyasetten çok elimize geçen fırsatları kaçırmamıza değiniyorum. 2000’li yılların başındaki devalüasyon sonrası güzel bir akım ve fırsatlar yakalamıştık. Sektöründe öncü ve teknolojisi yüksek markalar yaratmamız gerekirken yanlış yollara gidildi. İnşaat sektörü yanlış bir seçimdi. Şimdi ticari olarak herkesin tek derdi arsa alayım ev satayım. Yaratıcı üretimimiz sadece savunma sanayi. İnşaat sektörümüz de kaliteli değil söyleyim. Sadece konut ve altyapı yapıyoruz. Gerçek mühendislik yapılarını (köprü tünel santral vs) Uzakdoğululara yaptırıyoruz.

En kötüsü de önümüzü göremiyoruz. Türkiyede yatırım yapmak için fizibilite yapan bir grupla yemekteydim. Genelde hepsinin tedirgin olduğu konu satabil değiliz. Yarın ne olacağı belirsiz. Çekiniyorlar.
+1

Çevrimdışı Serdar Varol

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 03 Aralık 2021, 13:15:14 »
2. ci bir kıyaslama verisi daha yazıyorum

Tuzla jeep
Aselsan Telsiz
Kırıkkale tabanca
Stinger atış platformları
Tcg berk, Tcg peyk
F-16 montaj

Son 20 seneden öncesi herhalde sadece bu. Belki 1-2 şey daha bulursunuz. Tamamı başkasına ait lisanslı üretim. 100 senemi dersiniz. 500 senemi dersiniz. Kaç sene derseniz deyin. Bütün mirasımız bu. Baretta 500 yaşında. İlk motor yapılalı 150 sene oldu. İlk uçak yapılalı 140 sene.....

Son 20 seneyi birde önümüzdeki 10 seneyi yazıyorum şimdi. Gelecek 10 senede, çalışıldığını bilmediğimiz, piyangodan belki bu kadar daha ürün çıkacak oda ayrı. Tek tek yazmak çokluktan mümkün  olamayacağı için cins isimleri olarak yazıyorum. 20 değildir de belki 25 senedir. 25 sene ise de son 25 sene yani bir şey fark etmiyor.

5 çeşit helikopter
3 çeşit uçak
bir ton iha
bir ton hava savunma sistemi
pek çok havadan havaya füze
bir dolu hava yer mühimmatı (güdümlüsü, kanatlısı, sığınak deleni, büyüğü, küçüğü)
bir dolu karadan karaya topçu roketleri
bir dolu radar
bir dolu elektro optik sistem
bir dolu kamera sistemi
bir dolu elektronik taarruz sistemi
bir ton tabanca, tüfek, makinalı tüfek, keskin nişancı tüfeği
bir dolu tanksavar
bir ton askeri kara aracı
bir dolu insansız kara aracı
bir dolu gemi (hücumbot, korvet, fırketeyn, muhrip)
bir dolu yardımcı gemi
3 çeşit denizaltı
bir dolu sahil güvenlik botu
gemisavar füze
2 çeşit torpido
seyir füzeleri
lazer silahları
5 tip insansız deniz aracı
bir dolu motor
bir dolu sonar
3 çeşit kara topu
2 çeşit deniz topu
bir ton similatör
aktif koruma sistemi, torpido karşı tedbir sistemi   
bir ton stabilize silah sistemi
uydular

tüm bunlara ait yüzlerce alt sistem (güdüm kitleri, pil ...)
tüm bunlara ait mühimmatlar

Bir kaç lisanslı üretim haricinde hepsi milli. Hangileri olduğunu yazmama gerek yok. İlgilenen biliyor zaten.

3. bir kıyaslama verisi daha: Daha kullanıma girmemiş yeni teknolojileri (lazer ve manyetik silah) dünyadaki en ileri olanla (zaten 3-5 ülke var) paralel çalışıyoruz. Bu şu demek. İngiltere'nin buhar gücüne ulaşmasında, bizde ulaşmışız. Azıcık tarih bilenler bunun bizim için bir mucize seviyesinde olduğunu bilir. Çünkü İngiltere buhar gücünü keşfettiğinde, biz yontma taş çağına geri dönmüştük tabiri caizse.

4. Kıyaslama verisi : 2002'de 62 proje çalışılırken, bugün 750 proje çalışılıyor. Dikkat yarısı da son 5 sene. (Tarih önemli. Batı sömürgecilerinin tasmalılarından kurtulduğumuz tarih.) Proje hacmi o gün 5,5 milyar dolar. Bugün 60 milyar dolar.

Türkçe'de çok güzel bir laf var. "Siz hiç dayak mı yemediniz. Saymayı mı bilmiyorsunuz." diye Tam yeri işte şimdi. Ordularda bunlardan başka silah yok zaten. Siz ne yapılmasını bekliyorsunuz ya. Uzay aracımı ?
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2021, 13:36:18 Gönderen: Serdar Varol »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Fransız Savunma Bakanlığı heyeti Türkiye'de.
« Yanıtla #14 : 30 Mart 2022, 16:19:10 »
Alıntı
Fransız Savunma Bakanlığı heyeti Türkiye'de.

Türk ve Fransız heyetleri savunma ve güvenlik konularını ele alan bir görüşme icra etti.

Dün Millî Savunma Bakanlığında gerçekleştirilen görüşmede Türk-Fransız savunma ilişkilerinin geliştirilmesi için görüş alışverişinde bulunulduğu aktarıldı.
https://mobile.twitter.com/leon_mrt

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 30 Mart 2022, 16:38:33 »
4 filo Rafale , 4 batarya Samp/T

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 30 Mart 2022, 17:03:20 »
Rafale ve Aster 15 beni üzer. Aster 15 kapasitesini zaten elde etmis olmamız lazım. Aster 30 NG olmalı İşbirliği konusu. Daha önemlisi ambargoların kalkması.

Keşke mümkün olsa +100 km menzilli Rus füzelerini kendi sistemlerimize uygulayabilmek, G. Kore'nin bir iki fuzede yaptığı gibi.

i
« Son Düzenleme: 30 Mart 2022, 17:18:37 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 30 Mart 2022, 17:29:11 »
Rafale ve Aster 15 beni üzer. Aster 15 kapasitesini zaten elde etmis olmamız lazım. Aster 30 NG olmalı İşbirliği konusu. Daha önemlisi ambargoların kalkması.

Keşke mümkün olsa +100 km menzilli Rus füzelerini kendi sistemlerimize uygulayabilmek, G. Kore'nin bir iki fuzede yaptığı gibi.

i

Tabiki Aster-30 NG olmalı...

Hipersonik füzeleri önleyebilir mi bu Aster-30  NG?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Savunma Sanayimizin Genel Durumu
« Yanıtla #18 : 30 Mart 2022, 19:21:28 »
Alıntı

Türk ve Fransız savunma bakanlığı heyetleri, 29 Mart 2022'de Milli Savunma Bakanlığı'nda istişarelerde bulundu. İki taraf, ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularını ve Türk-Fransız savunma ilişkilerini geliştirmenin yollarını tartıştı.  twitter.com/tcsavunma/stat…
https://mobile.twitter.com/aveonjcom/status/1509199291360894986?cxt=HHwWlICzjc2w4PEpAAAA

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 30 Mart 2022, 20:05:58 »

i

Tabiki Aster-30 NG olmalı...

Hipersonik füzeleri önleyebilir mi bu Aster-30  NG?
S400’ün 3.5 mach hızlı 400km menzilli 30km irtifalı 40N6E füzeleri hipersonik hızdaki bir balistik füzeyi 400km mesafede vurduğunu rapor ediyor aşağıdaki site. Çinliler de s400 ile 250km mesafede 3000km/saniye hızdaki (9 mach hipersonik) bir füzeyi S400 ile vurduklarını söylüyorlar.

Aster 30 NT , 1500km menzili olan ; Aster 30 BMD ise 3000km menzili olan balistik füzeleri vurabiliyor. Aster 30 füzesi 4.5 mach hızda bir füze.
Bu balistik füzeleri, Aster 30, maximum irtifası olan 20km civarında vuruyorsa, bu füzeler kesin hipersonik hızdadırlar. 1500-3000km menzili olan balistik füzenin terminal hızı bile zaten hipersoniktir. (Bizim 300km menzilli Bora füzemizin 20km yükseklikteki hızı da hipersoniktir)

https://militarywatchmagazine.com/article/russia-demonstrate-s-s-400-s-ability-for-hypersonic-ballistic-missile-interceptions-at-full-400km-range
« Son Düzenleme: 30 Mart 2022, 20:14:20 Gönderen: Yasar »