Gönderen Konu: Mustafa Kemal'i Atatürk Yapan Şey  (Okunma sayısı 1746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar Varol

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
Mustafa Kemal'i Atatürk Yapan Şey
« : 02 Aralık 2021, 11:15:54 »
Ne demişti Aziz Nesin. Türklerin % 60'ı aptaldır. Kim alkışladı biliyor musunuz. Bu sözleri bu güne kadar. "Atatürkçüler" Gerçek mi bu ? Gerçek. Zamanında bende onlardan biriydim. Halende öyle. Ne varmış ülkede ? Lozan'da falanca falanca işlerin yapılmayacağın maddesine inanan güruh varmış ? Başka bir tabirle "Makarnacılar" hani. İlber Ortaylı'ya bu % 60 sorulduğunda çok hoş bir yanıt vermişti. "Tabi Almanların hepsi Goethe'ya zaten." Bu tiplerin bin bir türlüsünü görürsünüz. Kimi işi Abdullah Cevdet'e vardırır. Damızlık erkeğe götürür. Tamamı da papağan gibi verilen en fazla bir cümlelik sufleleri tekrarlarlar. "Bütün dünyada Türk zaten." "Tabi tabi her şeyi de zaten başkaları yaptı" Pağana gibi tekrarladıkları sloganları aşacak, en ufak bir bilgileri dahi yoktur.

Atatürk'e dair muazzam özellikler, yaptığı muazzam şeyleri anlatabiliriz. Anlatıldı ve anlatılıyor da zaten sayfalarca, kitaplarca. Deha bir kere, olağanüstü bir zekası var. Muazzam bir vizyonu var. 80 sene sonra olacakları söylüyor. Rakamı sallamadım. Hakikaten 80 yıl sonra Taliban'ın ABD'ye saldırısını biliyor. (Macarthur Röportajı) Sadece cumhuriyetten sonra 4000 adet, 7000 cilt eser okuyor. Bazılarını 2 kere, bazılarını 3, bazılarını 4 kere. Not ala ala......

Yaptıklarını Birleşmiş Milletler dahi sıralıyor. "Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, UNESCO’nun yetki alanlarında yenilikler gerçekleştirmiş bir inkılapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önderlerden biri, insan haklarına saygılı, insanları ortak anlayışa ve devletleri dünya barışına teşvik eden, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur."

Atatürk. Yani Türklerin Atası. Şu manaya bakın. Dünyada kime nasip olmuş böyle bir lakap veya soy ad. Hangi özelliğinden veya hangi yaptığından bunu uygun gördüler. Muhakkak hepsinin toplamıydı. Ama tek değildi ki pek çok konuda. Evet çok azdılar İstiklalciler mandacıların yanında. Ama üçler misakının diğer mimarları Cevat Çobanlı, Fevzi Çakmak da İstiklalciydi. Atatürk gazi oldu. Ama binlerce şehidimiz de var. Evet Türkçüydü. Ama başka Türkçülerde var. Ziya Gökalp, Yusuf Akçuralı.... Fedakardı başak fedakaralarda var. Çalışkandı başka çalışkanlarda var.....

Yaklaşık 25 senedir bilimsel metodla okurum Atatürk'ü. Yani kontrollü, kıyaslamalı, çapraz. Atatürk'ü en iyi anlayanlardan biri olduğumu düşünürüm dünyada. Öyleyimdir de. Sadece onu okumadım. Onun fikir beyan ettiği olguları da okudum, haklı mı haksız mı bulayım diye. Diyor ki mesela, bizim düşmanımız ne falan milletler ve filan milletler, kapitalizm ve onun çoçuğu olan emperyalizmdir. Bu bir kanun mu, herkes öylemi düşünüyor. Hayır. Güya Atatürk'ü övdüğü kitapta Celal Şengör sömürgeciliğin nasıl da muazzam bir şey olduğunu anlatıyor.... Bütün olgularda böyledir durum.     

Nedir Atatürk'ü başka herkesten ayıran veya herkesten ayırmasa da en çarpıcı yönü. Çok düşündüm bunu. Ve uzun zaman önce de bir kanaate vardım. O günden beride kanaatim değişmedi, tam tersine pekişti. Mustafa Kemal'i Atatürk yapan en çarpıcı şey, onun dünya ve Türkler için yaptıkları değil. Türklerdeki yüksek cevheri belki tek belki en iyi kavrayan kişi olmasıdır. Hiç bir şey yoktur. Para yoktur. Silah yoktur. Yol yoktur. Sanayi yoktur. Liman yoktur. Üniversite yoktur. Sağlıklı düz nüfus bile yoktur. Tek bir şey vardır. Türklerdeki yüksek kan. Maceraya çıkmadım. Sonuçtan emindim diyor. Asıl güvencim, ihtiyacım olan vardı diyor. İşte budur. Mustafa Kemal'i Atatürk yapan 1. şey. Buna inanmaktan asla vazgeçmeyin.

""Türk Öğün, Çalış, Güven" Mustafa Kemal Atatürk
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2021, 14:51:53 Gönderen: Serdar Varol »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Ynt: Mustafa Kemal'i Atatürk Yapan Şey
« Yanıtla #1 : 02 Aralık 2021, 19:52:23 »

Nedir Atatürk'ü başka herkesten ayıran veya herkesten ayırmasa da en çarpıcı yönü. Çok düşündüm bunu. Ve uzun zaman önce de bir kanaate vardım. O günden beride kanaatim değişmedi, tam tersine pekişti.

Biraz metapsişik olacak ama... Atatürk' ü Atatürk yapan şey, Atatürk' ün göklerin oğlu olmasıdır. Direkt görevlidir, seçilmiştir ve Gök Tengri' nin Türk Milletine hediyesidir. Normal, sıradan bir insan hiç değildir. Zaten Yüce Türk Milleti' de alelade bir millet değildir. ''Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur!'' sözü anlayabilenler için şifre niteliğindedir. Göklerin Oğludur ve O nedenle de Gökbörüdür.

Yukarda ki cümleleri okuyanlar ''amma da saçmaladı'' diyebilirler. Onlara vereceğimiz cevap; Peygamberlere, Nebilere, Resullere, Ermiş ya da Evliyalara inanıyorsunuz da ATATÜRK' ÜN GÖKBÖRÜ OLDUĞUNA niye inanmıyorsunuz?

Atatürk, dünyaya yeni bir din ya da inanç sistemi getirmemiştir belki ama bir anlayış, bir kavrayış ve bir mücadele ruhu getirmiştir. Ve bunu bir görev icabı yaptığından da zerre kadar şüphem yoktur.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 03 Aralık 2021, 00:36:14 »

Nedir Atatürk'ü başka herkesten ayıran veya herkesten ayırmasa da en çarpıcı yönü. Çok düşündüm bunu. Ve uzun zaman önce de bir kanaate vardım. O günden beride kanaatim değişmedi, tam tersine pekişti.

Biraz metapsişik olacak ama... Atatürk' ü Atatürk yapan şey, Atatürk' ün göklerin oğlu olmasıdır. Direkt görevlidir, seçilmiştir ve Gök Tengri' nin Türk Milletine hediyesidir. Normal, sıradan bir insan hiç değildir. Zaten Yüce Türk Milleti' de alelade bir millet değildir. ''Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarında ki Asil Kanda Mevcuttur!'' sözü anlayabilenler için şifre niteliğindedir. Göklerin Oğludur ve O nedenle de Gökbörüdür.

Yukarda ki cümleleri okuyanlar ''amma da saçmaladı'' diyebilirler. Onlara vereceğimiz cevap; Peygamberlere, Nebilere, Resullere, Ermiş ya da Evliyalara inanıyorsunuz da ATATÜRK' ÜN GÖKBÖRÜ OLDUĞUNA niye inanmıyorsunuz?

Atatürk, dünyaya yeni bir din ya da inanç sistemi getirmemiştir belki ama bir anlayış, bir kavrayış ve bir mücadele ruhu getirmiştir. Ve bunu bir görev icabı yaptığından da zerre kadar şüphem yoktur.

+1

Çevrimdışı Serdar Varol

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 03 Aralık 2021, 04:30:53 »

Dinler özellikle İbrahimi dinler aslında birer dünya görüşü ve ideolojidir. Siz tanrıdan olduğunu inanabilirsiniz. Buna karşı çıkmak için söylemiyorum.  Elma nasıl bir meyve ise, dinlerde kapsam olarak birer dünya görüşü ve ideolojidir.

Doğrudur. Atatürk tamamen özgün bir dünya görüşü ve ideoloji getirmiştir. Atatürkçülük bir dünya görüşü ve ideolojidir. Hatta onu hiç bir şey benzememekle eleştiriyorlar, onun zamanındakiler, sonra dan da.  Cevabı da muhteşemdir. Biz bize benzeriz diyor.