Gönderen Konu: Açık Deniz Karakol Gemisi ADKG.  (Okunma sayısı 22920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: Açık Deniz Karakol Gemisi ADKG.
« Yanıtla #100 : 01 Ekim 2023, 14:40:27 »
https://youtu.be/oYPHV8RTd6Q?si=aCX799XARJZbDKuv

Bilindiği üzere Hisar sınıfı Tcg Koçhisar ve Tcg Akhisar denize indirildi. Ancak geri kalan 8 geminin konfigürasyonu belli değil. İhtimaller ve geminin güç çarpanı güzel anlatılmış.
+1
Çok detaylı ve aydınlatıcı

Peki ne düşünüyorsunuz. Sizce diğer gemiler klasik konfigürasyonda mı olacak ? Yoksa farklı mı ?
Klasik konfigürasyondan kastınız silah yükünün Ada sınıfı gibi olması ise, benim kişisel düşüncem hayır. Bu gemiler FBNW formatında üretilecekler. Böylelikle finansal olarak bütçeye fazla yük getirmemeleri planlanmış durumda. Ayrıca politik açıdan da dışarıya bu kadar saldırı gemisi inşa ediyoruz imajı vermemek lazım. O bakımdan ana görevleri olan “Karakol Gemisi” kisvesi altında değişik formatlarda ama FBNW nosyonuna sadık kalınarak üretilecektirlerdir.
Belki ikişerli olarak, belki üçerli olarak; ASW harbine ağırlık veren , hava savunma harbine ağırlık veren, Yüzey harbi ve kara saldırı özelliklerine ağırlık veren versiyonlarda üretilip yukarıdaki bahsettiğim ana tema korunup, gerektiğinde de, kısa sürede tam silah yükü ile mücehhez hale getirilebileceklerdir.
Tabii bu benim düşüncem. Dz Kuvvetlerinin ne düşündüğü önemli. Ama aklın yolu birdir derim.
Başlangıçta böyle inşa edilirler. Ama yarın ekonomik durum daha elverişli hale geldiğinde ve/veya erken bir yarı ömür modernizasyonu ile eksikler giderilir gemiler tam yüklü hale getirilirler.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #101 : 01 Ekim 2023, 15:48:27 »
Ben sorumu tekrar soruyorum..

Izledigim bir videoda muhendis/uzmanlardan biri "ihtiyaç olduğunda 4 ya da 5 ayda farklı silah sistemleri üstüne konur" dedi...

Hangi düşman bize 4-5 aylık süreyi verecek? Hangi düşman bu sistemleri gemiye koyacak tesisleri işler halde birakacak?

Diyelimli ilk hamleyi biz yapiyoruz, gemileri kizaklara çektiğimiz an "bekle iki vakte kadar biz geliyoruz" diye ilan etmiş oluyoruz..

Biliyorjm bize mahsus degil dünyanın farkli donanmalarinda bu sistem uygulaniyor ama kim uygularsa uygulasin ben nereden bakarsam bakayim kafam almıyor..

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 15:52:52 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #102 : 01 Ekim 2023, 16:25:13 »
Yanlış söylemiş. Silahlar stoktaysa, bakımları da tamsa, o gemilere her şey 3 günde monte edilebilir. Gemiler buna göre hazırlanmışlar. Herhalde o şahıs gemilerin de hazırlanacağını sanmış.

Zaten savaşlar anında çıkmaz. Aylar sürecek hazırlıkları olur her iki tarafta da.

Yalnız burada kafamı kurcalayan şey şu: Bu senaryonun işlemesi için, devasa bir silah+sensör stoğumuzun olması lazım. O da yetmez, bakımları da kusursuz yapılacak. O kadar bütçemiz var mı?
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 16:26:42 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 01 Ekim 2023, 16:48:03 »
Yanlış söylemiş. Silahlar stoktaysa, bakımları da tamsa, o gemilere her şey 3 günde monte edilebilir. Gemiler buna göre hazırlanmışlar. Herhalde o şahıs gemilerin de hazırlanacağını sanmış.

Zaten savaşlar anında çıkmaz. Aylar sürecek hazırlıkları olur her iki tarafta da.

Yalnız burada kafamı kurcalayan şey şu: Bu senaryonun işlemesi için, devasa bir silah+sensör stoğumuzun olması lazım. O da yetmez, bakımları da kusursuz yapılacak. O kadar bütçemiz var mı?

Üstüne konulacak silahlar çok mu maaliyetli?

100lerce milyon dolar dan mı bahsediyoruz?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 01 Ekim 2023, 16:54:44 »

Üstüne konulacak silahlar çok mu maaliyetli?

100lerce milyon dolar dan mı bahsediyoruz?

Milyonlarca dolar değil, milyarlarca dolar! ;) 100'Lerce milyar dolar olmaz, ama yine de milyar dolar mertebesine ulaşır.

Modern savaş gemilerinde esas maliyeti silahlar ve sensörler oluşturuyor artık...
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 16:55:38 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 01 Ekim 2023, 17:00:29 »
Bu gemilerde bence hisar ve atmaca haricinde

76 mm top
L-Umtas
Gökdeniz
Stamp
Dsh roketi

Şeklinde donatılır

İhtiyaç halinde ise

Atmaca ve hisar konulur

Ben böyle düşünüyorum.

Ve ayrıca 8 -10 adet'te fazla karakol gemisi sipariş verilmez daha ağır donanımlı gemiye de karakol gemisi denmez

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 17:15:53 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 01 Ekim 2023, 17:06:58 »
Satıhtan satıha en son gemilerarası çatışma ne zaman yaşandı merak ettim? 

Aslında bun soruyu şunun için sordum :  Kursk muharebesi gibi tanka karşı tank savaşı döneminin artık kapandığını haftalarca konuştuk acaba aynı şekilde günümüz savaşlarında artık gemiye karşı gemi savaşının olması mümkün mü?

« Son Düzenleme: 01 Ekim 2023, 21:13:11 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #107 : 01 Ekim 2023, 18:30:57 »
Arap İsrail savaşı olabilir

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 01 Ekim 2023, 19:44:49 »
Hafızamda çin ve ruslar arasında bir çatısmada bir çin gemisinin vurulduğu kalmış

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #109 : 01 Ekim 2023, 19:58:59 »
Amerika ile İran donanmaları basra körfezi ve hürmüz boğazı açıklarında 1988 yılında karşı karşıya geldiler, Basra Körfezinde görev yapan ABD fırkateyni USS Samuel B.Roberts  FFG-58 sancak tarafından bir mayına çarparak ağır yara alır. Bunun üzerine Amerika Praying Mantis Operasyonuna girişir (peygamber devesi operasyonu) Dünya tarihinde  iki gemi arasında füze düellosu ile bir geminin batması bu operasyondadır, OHP sınıfı fırkateynlerce iranın petrol platformları imha edilmişti bunlar televizyonlarda günlerce gösterildi.
Tüm Ayrıntılarını ben anlatmayayım biraz araştırıp okuyun.
Yakın tarihi kimsenin hatırlamaması ilginç demek ki bizim çağımız artık kapanıyor artık top gençlere !!