Gönderen Konu: Yangınla Mücadele  (Okunma sayısı 17489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yangınla Mücadele
« Yanıtla #80 : 09 Ağustos 2021, 10:29:41 »
1. 40 Senedir BTO ile mucadele ediyoruz, bu taktik yeni bir taktik degil. Onlemini alacaktik

2. Iklim degisikliginin daha sik ve siddetli orman yanginlarina neden olacagi defalarca belirtilmis, deneyim de teoriyi destekliyor. Hazirlikli olmamiz lazimdi

3. Bir kismi kiralansa bile, ozellikle yazin dunya capinda cikan yanginlara kiyasla eminim kiralanabilecek ucak sayisi sinirli oldugundan, hesap kitap yapilarak asgari sayida ucak ve helikopter filomuzun olmasi lazim. Pilotlarin da Turkiye sartlarinda ve cografyasinda cikan yanginlara mudahale edebilecek sekilde egitilmis olmasi lazim. Ordunun elinde bu kadar helikopter var, altlarina yanginla mucadele icin sebet takilabilecek halde olmalari lazim en azindan bir kisminin.Hazirlikli olmamiz lazimdi.

4. Butun kurumlarin birbirlerine topu atmadan, is birligi ve uyum icerisinde calismasi lazimdi. Yoneticilik, sikayet etme makami degildir. Orasinin ucagi yokmus burasi bakimsizmis, cizginin sagi belediyeninmiz solu bakanliginmis siradan vatandas olarak beni hic alakadar etmez. Isi cozmek sizin isiniz, ayak bagi olan, isini yapmayan varsa kapinin onune koymak da sizin yetkinizde..

5. Dunyada durum soyleymis, Kaliforniya boyleymis, Yunanistan soylemis..Beni hic alakadar etmez. Turk vatandasi olarak beni Turkiyedeki durum ilgilendirir. Oradaki yoneticiler olayi yonetemiyorsa, oradaki vatandaslari ilgilendirir. Vergisini ve oyunu Turkiye'de veren vatandaslarin beklentisi, yoneticilerin Turkiye icin dogru olan isleri yapmasidir. Dunyada yapilan bir yanlis, yonetilemeyen bir durum varsa buradaki yoneticlerin gorevi orada yapilan yanlislardan ders cikarmak, dogrulardan ornek almak ve buradaki durumun oradaki kadar kotu olmamasini saglamaktir. Niye sinavdan dusuk not olsun sorusunun cevabi , komsunun da cocogu kotu not aldi olamaz...

Egri oturup dogru konusalim...Evet, yanginlar siradan yanginlar degil, ama cok daha fazla hazirlikli olunabilir, daha az zarar vermesi saglanabilirdi gibi gorunuyor. Bunu kabul etmek lazim..

Hatalara hata, dogrulara dogru demeyi ogrenmemiz lazim..

Birbirimizle ugrasmayi birakip soruna odaklanmamiz lazim ki bir daha yasanmasin..
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2021, 10:35:21 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #81 : 09 Ağustos 2021, 11:19:28 »
Niye sinavdan dusuk not olsun sorusunun cevabi , komsunun da cocogu kotu not aldi olamaz...

Egri oturup dogru konusalim...Evet, yanginlar siradan yanginlar degil, ama cok daha fazla hazirlikli olunabilir, daha az zarar vermesi saglanabilirdi gibi gorunuyor. Bunu kabul etmek lazim..

Hatalara hata, dogrulara dogru demeyi ogrenmemiz lazim..

Birbirimizle ugrasmayi birakip soruna odaklanmamiz lazim ki bir daha yasanmasin..

+1
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #82 : 09 Ağustos 2021, 13:37:53 »
"Hatta yangınların kasti olmadığını   İddia edenler  var. Yangınların kasti olduğu kabak gibi ortada bunu görmeyen ancak köroğlu kördür."

şu ana kadar bu dediğinizi kanıtlayacak bir bulgu ortaya konulmuş değil;   tam aksine bunu kanıtlamak için ortaya konulan birçok  iddianın gerçek dışı olduğu da  anlaşıldı.

örnek olsun diye kopyalıyorum,  kaynakça bulunsun.

Kopyala dursun. Sıcak sıcağına hemen bir teyit bekliyorsanz yanılıyorsunuz.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #83 : 11 Ağustos 2021, 23:43:37 »
Arkadaslar ne Turkiyede yangın olacağını öngörmek için kahin olmak lazım nede terör örgütleri yaktindiye kenara çıkmak lazım. İster doğal ister bilerek bu orman ya-na-cak. Bu bariz birsey. Bakın halk olarak günlerdir aynı lafları 1 yıl önce yine konuştuk. 1 yıl önce THK yine bizde uçak var dedi , devleti yönetenler biz daha iyisini alacağız dedi herkes birsey dedi olan ormanlara oldu. Şimdi bakınca ne THK kendi uçağını yaptırmış (tabi başında yine aynı devleti yönetenlerin atadığı bir kayyum var) nede devlet yangın için uçak almış. Biz güçlü bir ülke miyiz ? Evet güçlü bir ülkeyiz lakin zengin bir ülke değiliz. Güçlü demek zengin demek.degildir. Katar , Singapur , Tayvan , Bae bunlar zengin ama güçsüz biz güçlü ama fakir bir ülkeyiz. Önce bunun farkına varalım. Biz halktan vergi alarak hayatını devam ettiren bir ülkede yaşıyoruz. Tekrar ediyorum halktan vergi alarak. Biz vergi manyağı olmuş bir ülkeyiz. Vergi tüm ülkelerde var doğru en zengin ülkelerde dahil lakin o ülkelerde vergiyi veren o verginin nereye harcandigininda hesabını sorar. Bizde ne 99 depreminden sonra toplanan deprem.paralarinin hesabı soruldu. Ne 15 temmuz şehitleri için toplanan para soruldu , ne merkez bankasında eriyen para soruldu ne her ay Somali.gibi oraya buraya bağış diye yollanan paranın hesabı soruldu. Biz hesap sormuyoruz. Biz az birsey hesap sorsak bugün uçaklar nerde diye bir muhabbet dönmeyecekti. Biz az biraz hesap sorabilsek Afgan Suriyelilerin vbleri sınırdan geçmeyecekti. Biz az biraz hesap sorabilsek bu fakirlikte Arnavutluk devletine hediye edilen uçak gitmeyecekti. Bu devlete ait olan şeyleri sanki babasının malı.gibi oraya buraya hediye etme kafası yaşanmayacakti.  Hesap sormaktan kasıt size onları desteklemeyin , başka yere oy verin demek.degil yine destekle lakin bu ülkenin garibamimdam alınan paranın nereye harcandigininda bir zahmet hesabini sor. Hepimiz aklı basinda insanlarız. Bugün öyle bir duruma geldikki insanlar kardeşine güvenmiyor siz sadece tvden izlediğiniz insanlara nasıl.guvenebiliyorsunuz. Ben bu hayatta annemden başka kimseye güvenmem buna oy verdiğim insanlar , devlet yöneticileri,  polisler , askerler , öğretmenler,  avukatlar dahil kimseye güvenmem. Güvenmiyorum. Siz nasıl guvenebiliyorsunuz bu kadar banada öğretin. İnsanları ideolojiler yada birilerinin demesi gibi davalar yonetmez. Insanlari iktidarda bulunan ideolojinin başındaki şahsın ruh hali yönetir. O an modu iyi ise özgür bir ülkede kötü ise zorbalikla yönetilen bir ülkede yaşıyorsunuz demektir. Tüm ideolojiler için geçerlidir bu... Size gelip karşınızda besmele çekip ben muslumanim bana 20 bin lira verin desem bana deli dersiniz lakin aynisini yapanlara fiyatı paha biçilemez vatanı emanet ettiniz. İyi geceler

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #84 : 12 Ağustos 2021, 08:36:31 »
Merhaba arkadaşlar. Herkes birşeyler söylemiş bende birkaç satır karalayayım dedim, sürçü lisan ettikse affola.
Öncelikle şöyle bir genel resim çizelim.
1 - Çıkan yangınlar cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş en büyük yangınlar. ( Doğru )
     a ) Devlet önlem alamazmıydı, alırdı ve karınca kararınca almış. Yeterlimi, artırılabilirdi. THK daha etkin olabilirmiydi, evet ama suçun hepsini iktidara atmak yanlış. Bu yangınları en fazla öngörecek ve bu bağlamda makine, teçhizat parkurunu hazır tutması ve hazırlıklı olması gereken ikinci kurum. Ama kurumun kasası boşaltılmış. Ayrıca THk bir dernek, Orman bakanlığına bağlı bir kurum değil. Neden kayyum atanmış merak edenler araştırabilir.
     b ) Yangın önlemi olarak, uçak mı? , helikopter mi?, arazöz mü? veya başka araç/yöntem araştırılmalıydı. Eksiklik var.
     c ) Bundan sonra ne gibi önlemler alınacağı açıklanmadı. Belliki bu yangınlar daha başlangıç. Dünyada ve ülkemizde bu yangınlar artarak devam edecek. Ne gibi önlemler alınacak/alınmalı halka anlatılmalı
2 - Mülteciler. Bu konuda herzamanki gibi suç hep iktidarın. Şimdi;
     a ) Konfeksiyon,temizlik vb. tüm alt iş alanlarında çalışanlar kim? Kendi insanlarını çalıştırmayıp, daha az vergi,SGK ödemek için bu insanları çalıştıranlar kim?
     b ) Daha yüksek kira getirisi var diye, memura öğrenciye ev kiralamayıp mültecilere ev kiralayanlar kim?
     c ) Şimdi gelelim sonuca; hepimizin genel sorunu iş, barınma, yaşam vb. değilmi? O Halde bu insanlara tüm bu imkanları verip ondan sonra mültecileri istemiyoruz, gitsinler demek garip. Birde unuttuğumuz bir konu var, misakı milli. Misak-ı milli sınırları neresidir? Gelenler bu sınırların neresindedir. Atatürk misak-ı milli düşüncesini gerçekleştirseydi - inşallah gerçekleştirilir - bu insanların durumu ne olacaktı? Mülteci mi? / vatandaş mı?
3 - Ekonomi de durum iç açıcı değil. Evet pandemi vs. Dünyada olduğu gibi bizde de ekonomi kötü. Ama son birkaç yıla baktığımızda benim en çok gördüğüm konu ; dolar ( kur ) ve faiz.
     a ) Sevgili arkadaşlar, dolar, euro, sterlin bunlar birer ticaret aracıdır yatırım aracı değildir. Yani biz, yatırım olarak yanlış araç seçtiğimiz de ( dolar,euro vb) 10 kazanıp ( kur farkından ) 100 kaybediyoruz. Çünkü bu araçların sahibi değiliz. Devlette talep olunca bu piyasaya sürmek için bu araçlardan faizle borçlanarak alıyor. Yani elin oğlu parasını sen 10 TL fazla kazan diye devlete 20 TL'ye satıyor. Bunun birde öbür ayağı var. Biliyorsunuz ülkemiz petrol, doğalgaz, vb. ( özellikle enerji konusunda ) dışa bağımlı ve bu dışa bağımlı olduğu kalemleri almak için dolar ödemek zorunda. İşte bizdeki bu 10 kazanalım hırsı yüzünden devleti istemeye istemeye dolar kotasını olması gerekenden daha yüksek seviyeye taşımasını sağlıyoruz. İllaki yatırım yapacaksanız Altın,Gümüş, borsa vb. yatırım alanlarına yönelin. Doları yatırım aracı yapmamalıyız çünkü karşılığı yok ve ABD istediği zaman istediği kadar basabiliyor. Affınıza sığınarak halk dilinde abiyane tabirle elin ...... ger.. girilmez. TLye ( KENDİ PARAMIZA ) güvenelim.
    b ) Faiz konusu. Bu konu kısır döngü gibi. Yüksek faiz enflasyonu tetikler. Hatırlayın 25 sene önce 1 araba 1 ev fiyatıydı alınamıyordu çünkü faiz %150 gibiydi. Ama şimdi nerdeyse herkesde araba var. Ayrıca yüksek faiz yatırım düşmanıdır. Şöyleki ; misal sizin 1.000.000,00TL niz var. Normal şartlarda bu para ile yatırım yaparak kazanmak istersiniz. Nedir altın, borsa vb. ama birde iş alanı yapmak isteyenler olur. Yatırım da yapsanız, iş alanıda açsanız aklınızda herzaman bir kaybetme riski olur. Fakat yüksek faizde bu olmaz. Yani banka derki gel kardeşim 1.000.000,00TL' ne %20 faiz. Yani çalışmadan, elini kıpırdatmadan, riske girmeden 200.000,00 TL getiri kim istemezki.( ben istemem çünkü eve ekmek götürecek insan var ) birde banka bu parayı ondan alacak bana - ihtiyacı olana - % 30 faizle satacak. Yani paradan para kazanmış olacak. O nedenle yüksek faiz kötü - benim gibi gariban olanlar açısından en azından -
4 - Yukarda arkadaş bahsetmiş, hesap sormak. Arkadaşlar kime hesap soracağız burası çok önemli konu. Bazı şeyleri çok iyi ayırt etmemiz gerekiyor. Hesap sormamız gereken devlet mi? hükümet mi? Aynı şekilde güven konusunda da. Devlete mi güven , hükümete mi güven. Bu iki ayrımı çok iyi yapmalıyız. Eğer hesap sorulması gereken, güvenilmemesi gereken yer devlet ise kimse kusura bakmasın ben DEVLETİME LAF SÖYLETMEM. Kötüde olsa iyide olsa o devlet BENİM DEVLETİM. Hükümet geçicidir, bugün var yarın yok lakin devlet ebet müddettir bu böyle biline. Hükümete gelince hesap sormak gerektiği zaman er yada geç sandıkta sorarsınız çünkü yeri orasıdır. Güven konusuna gelirsek - son zamanlardaki en sıkıntılı konu; arkadaşlar bir olay olduğunda ( yangın, terör, sel vb ) kime güveneceksiniz ? ABD basınına mı? AB basınına mı? Yerel kaynaklara mı ? Düşmana mı ?( PKK propagandası yapanlara kastım. Zamanında çok gördük, aslında 5 şehit değilmiş daha çokmuş ama devlet söylemiyor gibi yaklaşımlar ) yoksa DEVLETE mi? Ben herzaman devletime güvenirim/güveneceğim de. Size de tavsiyem bu yönde. Bu güven olayı dolar olayı gibi oldu. Kendimize ait olana güvenmiyoruz, başkalarına ait olana daha çok güveniyoruz. Hani bir laf vardırya; elin sarayından benim samanlığım daha iyidir, onun gibi.
Daha çok yazacaklarım var ama şimdilik bu kadarla yetinelim. Zamanınızı aldım hakkınızı helal etmenizi istirham ediyorum. Kendimi tutamadım işte...
Rabbimden saygı, sevgi, sağlıklı bir hayat geçirmenizi niyaz ederim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #85 : 12 Ağustos 2021, 09:03:20 »
Sayın Yahyalı görüşleriniz için teşekkürler...
Ama biz bu görüşleri hergün zaten Ahaber'de izliyoruz...
Saydığınız bütün bu sorunların nedeni 20 yıldir işbaşındaki hükümet...

Size tavsiyem yazdığınız her maddedeki sorunların esas sebebinin kim olduğunu tekrar TARAFSİZ olarak düşünmeniz...

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #86 : 12 Ağustos 2021, 09:19:29 »
Bende teşekkür ederim.
Ben ahaber izlemiyorum. Tarafsız olarak analiz etmeye çalışıyorum. Benim için görüşlerimin doğruluğu önemli. Görüşlerim yanlış ise belirtiniz. Sebeplerine gelince, ortada bir sorun varsa bu hiçbir zaman tek taraflı olmaz. Her zaman sorunun iki tarafı vardır. Tek tarafa yüklemek bence gözün birini kapatmaktır.
Bu sorunlar 20 yıllık sorrunlarda değildir. Evvliyatı da vardır. Bütünsel olarak bakmanızı tavsiye ederim. Tıpkı tarihimizi Cumhuriyet ile başlatmak gibi yapmamalılıyız. -Hatası ile günahı ile bizim tarihimiz orta asyadan bu yana devam etmektedir. Günahı ile, sevabı ile Osmanlı devletinin devamıyız.-

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #87 : 12 Ağustos 2021, 09:31:43 »
Hocam görüşlerimi,yapılan hataları,yanlışları söylemekten bahsediyorsunuz...
Vallahi ben de o cesaret yok...
Hükümetin hatalarını söyleyip vatan haini ya dış güçlerin maşası damgası yememek lazım...
Sanırsınız ki İsviçre'de yaşıyoruz...
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2021, 09:50:54 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #88 : 12 Ağustos 2021, 10:01:39 »
Bu değişmez ki.. Bura da  yine ayrımı iyi yapalım.
1 - Hükümetin hatalarını söyleniyor zaten bi sıkıntı yok ki. HALK TV de, Cumhuriyet de diğer yayın organlarındaki yayın ve haberler -yayını yapanın kendi bağlamında- hatalar değil midir? Ben seçimlerden önce Ak parti belediye başkan adayının yüzüne karşı da Suriyeden gelen geçici sığınmacılar, kentsel dönüşüm vb. konularda kalabalık ortamda soru eleştirilerimi söyledim hiç de damga yemedim. ama herşeyi tadında yapmak evladır. Hakaret ile küfür ile yaklaşırsanız unutmayın karşınızdaki de bir insan tepkisi olur.- Fizik kuralları gereği etki/tepki -
2 - Ama siz Mit tırları gibi devletin gizli kalması gereken bilgi, belge vb. evrakları ve/veya bilgileri hata diye ifşa ederseniz bu dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun vatan hainliğidir ve devletin hışmına uğrarsınız/ uğramanızda gerekir. ( Örn: Vikileak olayı. Adam demokrasinin başkentinde -sözde- yaşıyordu. Büyükeliçilik binasında ölecekti neredeyse )
3 - Her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış demek erdemine sahip olmalıyız. Doğruda birdir, yanlış da birdir. İkisi de, hükümetlere veya kişilere göre değişmez/değişmemeli. Bizim sorunumuz; beğendiğimiz biri doğru birşeyler yapınca abartıyoruz, yanlışlarını ise görmezden geliyoruz. Adil olmak adına bu kriteri her zaman uygulamalıyız. Buna örnek İstanbul'da yaşadığım için söylüyorum ; Seçimden önce İBB başkanına zamlar olunca hakaret edenler şu anda sus pus veya zammı devlet yaptı şekline getiriyorlar. İsraf diye araçların sergilenmesini alkışlayanlar, aynı araçların misal olarak 3 katı ( miktar ve fiyat olarak ) fazla alınmasına sessizler vb.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #89 : 12 Ağustos 2021, 10:49:47 »
Neyi tartışıyoruz anlamadım ki... Akp'linin yüzüne söylediniz de ne oldu? Çözüm oldu mu? Acaba köşeyi dönünce dediklerinizi hatırladı mı?
Olay şu : Kör bir ideolojik yaklaşımla burunlarını dikine gidiyorlar , duvara toslayınca da her yaptıkları yanlışı  Feto, cehalet zihniyeti,dış güçlere atıyorlar...

Şu forum ortamında sizin gibi spesifik örneklere girmek istemem...

Bu idare sorun çözme yetisini tamamen yitirmiştir... Her türlü öneriye kulağını kapatmıştır .

Yaptıkları önlemler de delik bir kovayı yamayla tıkamaya çalışmaktan öte değildir.
Çünkü sorun zihniyettedir...
İnsana,hayvana,doğaya bakışı tamamen yanlıştır...
« Son Düzenleme: 12 Ağustos 2021, 10:51:08 Gönderen: serkan1976 »