Gönderen Konu: Yangınla Mücadele  (Okunma sayısı 17260 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: Yangınla Mücadele
« Yanıtla #70 : 06 Ağustos 2021, 15:08:00 »
THK tartışmalarında bir eski pilot: Yangında kendi pilotlarimız daha verimli , yabancı pilotlar yangına tam dalmaktan korkar , suyu yukarıdan verimsiz bırakır"
türünden birşey söyledi... Doğru olabilir mi?

Olabilir. Dün tam bu konuda bir video gördüm sosyal medyada. Çok yüksekten suyu bıraktı. Yerdekiler de şaşırmıştı bu duruma. Bu su nereye gidecek ki diyorlardı.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 06 Ağustos 2021, 15:43:45 »
Su yere inmeden buharlaşıp gidiyor hocam bazı videolarda görmüştüm. Ayrıca bazı yabancı pilotlar suyu hakikaten çok yüksekten bırakıyorlar hiçbir faydası olmuyor taşıdıkları suyun. Bu arada Ukrayna'dan hava karardıktan sonra da görev yapabilen 5 helikopter gelmiş. Çoğu yere hava karardıktan sonra müdahale edilemiyordu.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2021, 09:55:34 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 06 Ağustos 2021, 21:40:38 »
https://www.youtube.com/watch?v=JavwsQgsmss

DUALAR KABUL OLDU. ANTALYA AKSEKİ YAĞMUR GELDİ. ŞÜKÜRLER OLSUN. AMİN

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 08 Ağustos 2021, 23:24:23 »
Yunan bizden yangın söndürme uçağı talep etmiş ellerindeki 20 tane uçak yetmemişmi ilginç demekki oradaki durum da ciddi. Bu arada uçaklarından birisi de düşmüş deniyor.

https://www.haberler.com/bakan-pakdemirli-yanginlar-hafiflerse-yunanistan-14317990-haberi/

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #74 : 09 Ağustos 2021, 00:11:23 »
Yunan bizden yangın söndürme uçağı talep etmiş ellerindeki 20 tane uçak yetmemişmi ilginç demekki oradaki durum da ciddi. Bu arada uçaklarından birisi de düşmüş deniyor.

https://www.haberler.com/bakan-pakdemirli-yanginlar-hafiflerse-yunanistan-14317990-haberi/

Bunun nesi ilginç? Bu felaketin boyutun hakkında bir fikriniz var mı? Tek bir damla yağmur yağmadan haftalarca 40’ın üstünde gezen hava sıcaklığının ortamda ve bunun da beraberinde esen fırtına biçimde rüzgârlarla yangına 20 uçak değil 120 uçak bile yetmez. Yolcu uçağı büyüklüğünde yangın söndürme uçaklar durmaksızın görev başında ona rağmen Milas da termik santralini  kurtaramadik

Bunun daha beterini Türkiye yaşadı ve halen yaşıyor. Bu forumda herkes uzman kesildi.

Yok efendim yeterince kadar elimizde uçak olsaydı yangınlar bu kadar başını alıp gitmezmiş , İktidar tüm paracıkları özel uçaklara yatırmış mış mış..

Hatta yangınların kasti olmadığını   İddia edenler  var. Yangınların kasti olduğu kabak gibi ortada bunu görmeyen ancak köroğlu kördür.

Beni lütfen yanlış anlamayın lafım size değil sayın fırtına. Bizim düşüncelerimiz ve fikirlerimiz çoğunlukla birbirleriyle bağdaşıyor. Ama gördüğünüz gibi bu felaketin önüne geçilemiyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 09 Ağustos 2021, 05:33:45 »

Bunun nesi ilginç? Bu felaketin boyutun hakkında bir fikriniz var mı? Tek bir damla yağmur yağmadan haftalarca 40’ın üstünde gezen hava sıcaklığının ortamda ve bunun da beraberinde esen fırtına biçimde rüzgârlarla yangına 20 uçak değil 120 uçak bile yetmez. Yolcu uçağı büyüklüğünde yangın söndürme uçaklar durmaksızın görev başında ona rağmen Milas da termik santralini  kurtaramadik

Bunun daha beterini Türkiye yaşadı ve halen yaşıyor. Bu forumda herkes uzman kesildi.

Yok efendim yeterince kadar elimizde uçak olsaydı yangınlar bu kadar başını alıp gitmezmiş , İktidar tüm paracıkları özel uçaklara yatırmış mış mış..

Hatta yangınların kasti olmadığını   İddia edenler  var. Yangınların kasti olduğu kabak gibi ortada bunu görmeyen ancak köroğlu kördür.

Beni lütfen yanlış anlamayın lafım size değil sayın fırtına. Bizim düşüncelerimiz ve fikirlerimiz çoğunlukla birbirleriyle bağdaşıyor. Ama gördüğünüz gibi bu felaketin önüne geçilemiyor.

Hocam haklı olduğunuz yerler var tabiki fakat bu yazdıklarınız elimizde uçak olmamasına mazeret değil. Baştan elimizde uçak filosu bulunsa belki de birçok yangını yayılmadan kontrol altına alma şansımız olurdu. Yunanistan gibi bir ülkenin elinde 20 uçaklık bir filo varken bizim elimizdeki uçakların neredeyse hurda halde oluşları biryerlerde yanlış yapıldığının göstergesidir. Oradan buradan uçak kiralamakla da bu iş olmayacağı belli oldu. Sosyal medyada ve haber sitelerinde görmüşsünüzdür bazı pilotlar suyu ya çok yüksekten ya da alakasız yerlere boşalttılar bu da görmezden gelinecek bir olay değil.
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2021, 09:55:04 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #76 : 09 Ağustos 2021, 09:15:32 »

-1
Yangınların kasıtlı olup olmadığı halen belli değil! Sadece bizde değil Yunanistan'da, ABD'de vs büyük yangınlar oldu,  olmaya devam ediyor. Kasıt varsa sadece bize karşı değil o zaman.

Evet elimizde yeterince uçak olsa yangınların bu kadar büyük alana yayılması başlangıcında önlenebilirdi. Yunanistan'ın kullandığı uçaklarla, İspanya'dan yardıma gelen uçaklar bizim THK'ın elindeki bakımsızlık nedeniyle uçamayan uçaklarla aynı tipte. Onlar uçurabiliyorsa biz de uçurabilirdik.

Azerbaycan'ın gönderdiği uçağı görmüşsünüzdür. B-200 olması lazım. Denize inip kısa sürede suyu alıp yangının üzerine boşaltabiliyor. Bize o tip 50 kadar uçak olsa yangın derdimiz olacağını sanmıyorum. 5 Karadeniz'e, 5 Marmara'ya, geriye kalanları Ege ve Akdeniz'e dağıtılsa, En ufak bir yangın başlangıcında bu uçaklar müdahale etse, yangın büyümeden kontrol altına alınıp söndürülebilir. Hatta gerekirse bu uçaklar başka ülkelere yangın söndürme görevlerine gönderilerek gelir bile elde edilir. Maliyeti kayıplardan fazla tutmaz kesinlikle. İtibar böyle şeylerle sağlanır.

Kasıt olduğunu kabul edelim. Biz onlarca senedir bir terör örgütüyle mücadele ediyoruz. Bu örgütün daha önce ormanlarımızda yangın çıkarma girişimleri olduğunu kamuoyu yıllardır konuşur durur. Böylesine büyük bir risk varken buna karşı önlem alınmalıydı! Çoğu konuda olduğu gibi önlem almak için başımıza bir felaket gelmesi gerekiyor gibi görünüyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 09 Ağustos 2021, 09:19:13 »
Şimdi bu orman yangını işini de biz Türkler her zamanki gibi 3.Dünyacı,geri kalmış,kaderci yapıyla çözmeye çalışmışız.
Şöyle demişiz:
" Yahu bu Yunanistan,İspanya,İtalya,ABD ne kadar geri zekalı. Yılda 3 ay yangın riski olan bu ülkeler boşu boşuna para verip uçak alıyor.Halbuki biz şöyle yapalım yangın riski olan 3-4 yaz ayı için 3 uçak 10 helikopter kiralayalım olsun bitsin"

Evet ne kadar zekiyiz değil mi?

Üstelik birkaç yıl önce BTÖ-Yunan işbirliği ile ormanlarımız yandı bu yangınlar biz de Yunanistan ormanlarını yakana kadar devam etti...

Yahu sabotaj veya doğal nedenler bunun önlemini alsana... Yangın büyüdükçe sonra ABD hava filosu gelse o yangın sönmez....

Ne olur çok düşünmeyelim,  gavurlar orman yangınlarında nasıl önlem alıyorsa aynısını yapalım...
Türk tipi düşünce yapısından bıktım vallahi...Gavurlara güvenelim...

Hala uçak olsa ne faydası olur diyorsunuz ya...Pes vallahi pes
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2021, 09:20:21 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 09 Ağustos 2021, 09:56:19 »
Bence artik ileriye bakmakta yarar vardir artik .Ilk gunden bu yana degismeyen Kisisel gorusum yanginlara hazirlik,organizasyon, reaksiyon.... bilimum konulari ile  cuvalladik. Bu durumunun o bu nedenler ile savunulabilir oldugunu da pek dusunmuyorum.

Asil bu felaket sendedn sonrasi yillar ki iklim sartlari dahil bilimum konuda zorlanacagimiz simdiden belli  nasil bir plan ve uygulama icerisine girecegimiz onemli.  Bir yandan yana alanlarin islahi ve tekrardan yesertilmesi icin yapilmasi gereken calismalar, diger yandan  gorulmus oldugu gibi orman icerisi irtibat yollarinin yetersizliginin yeni yollar acarak giderilmesi mevcutun islahi, Sahadaki ormancilarin her turlu donaniminin elden gecerilip eksiklerinin giderilmesi, yangina ilk mudahalede etkin olan havdan sondurme ucaklarinin belirli bolgolere yangin sezonlari oncesi degil devamli konusturulmasi, eldeki mevcut yangin ucaklari ki buna THK ucaklari da dahil elden gecerilip kullanilabilir hale getirmelsi ve yeni ucaklar ile guclendirilmesi,  Helikopter sayisinin artirma ve bu ucak ve helikopterleri THK altinda toparlama. Yanmis olan alanlara arazi mafyasinin  yapilastirmasinin onune gecilmesi.  Yapmamiz gereken butun bu saydiklarimin haricinde aslinda daha da uzun ve detayli ev odevimiz icin bugunden kollari sivamamiz gerekecek cunku bizler gibi bu tur eksikleri olan sair ulkeler de pazardan kendileri icin alim yapacaklar.

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 09 Ağustos 2021, 10:14:20 »
"Hatta yangınların kasti olmadığını   İddia edenler  var. Yangınların kasti olduğu kabak gibi ortada bunu görmeyen ancak köroğlu kördür."

şu ana kadar bu dediğinizi kanıtlayacak bir bulgu ortaya konulmuş değil;   tam aksine bunu kanıtlamak için ortaya konulan birçok  iddianın gerçek dışı olduğu da  anlaşıldı.

örnek olsun diye kopyalıyorum,  kaynakça bulunsun.

"Haberler.com - Haberler | Güncel
Günlerdir süren orman yangınları gündemde yer alırken sosyal medya platformlarında dolaşan bazı içerikler de infial yaratıyor. Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek'in de paylaştığı ormanlara dronla alev püskürtme videosu için Emniyet Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. EGM'den yapılan açıklamada, hava aracından alev püskürtüldüğüne ilişkin görüntülerin Türkiye ile ilgisinin bulunmadığını bildirildi.
Ülkemizde 3 gündür devam eden orman yangınları için söndürme çalışmaları tüm hızıyla devam ederken bir yandan da sosyal medya platformlarında paylaşıma sokulan video ve görseller gündeme oturuyor.
Son olarak ormana dronla alev püskürtme videosu ortaya çıktı. Videoyu paylaşanlar arasında Ankara Büyükşehir Belediye eski Başkanı Melih Gökçek de vardı.
Melih Gökçek'in de paylaştığı ormana dronla alev püskürtme videosuna Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yalanlama
EGM: TÜRKİYE İLE İLGİSİ BULUNMAMAKTA
Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve drone olduğu değerlendirilen hava aracından alev püskürtüldüğüne ilişkin görüntülerin Türkiye ile ilgisinin bulunmadığını bildirdi.
Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan ve drone olduğu değerlendirilen bir hava aracından alev püskürtüldüğüne ilişkin görüntülerin Türkiye ile ilgisi yoktur. Ülke genelinde yaşanan orman yangınlarının sebebi gibi gösterilmeye çalışılan söz konusu görüntüler, yabancı menşeili bir filmden alınmış ve gerçekmiş algısı yaratılmaya çalışılarak servis edilmiştir."
GÖKÇEK PAYLAŞIMINI SİLDİ
Konuya ilişkin paylaşımını Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasından sonra silen Gökçek, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Dronla orman yakma görüntüsü Türkiye'den değilmiş. Ben de pek çok hesapta gördüğüm için alıntı yapmıştım. Siliyorum" ifadelerini kullandı."

https://www.haberler.com/emniyet-genel-mudurlugunden-alev-puskurttugu-ileri-14299203-haberi/