Gönderen Konu: Yangınla Mücadele  (Okunma sayısı 17069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yangınla Mücadele
« Yanıtla #40 : 02 Ağustos 2021, 21:35:47 »
Yangin  olayinda  oy  hesabi yapmak yanlis dir  nokta  hangi parti olursa olsun

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 02 Ağustos 2021, 21:51:16 »
Sadece ağaçlar yansa yanan bölgelerdeki doğal hayat tamamen yok oldu. Yeniden ağaç dikilse bile doğanın kendini yenilemesi on yılları bulacak. Marmaris tarafında yaygın olan arıcılık tamamen bitti. Yangın sadece ağaçları yakmadı, bölgedeki ekonomiyi de yaktı, insanların yaşamını da yaktı her şeyi yaktı. Ve bizim siyasilerimiz çözüm üretmek yerine hala kavga halinde birbirlerini suçlamakla meşguller.

Anlamadığım şey koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nde yangın söndürme uçağı yokken basının günah keçisi olarak THK'yı ilan etmesi ve uçaklardan daha iyilermiş gibi yangın söndürme konusunda yetersiz oldukları açıkça görülmüş olan helikopterleri öne çıkarma çabaları. Allah aşkına Türkiye sadece THK'nın eline mi kaldı yangın söndürme uçağı bakımından? Tamam THK'nın da hataları var bu konuda fakat o kadar projeye para bulunabiliyorken yangın söndürme uçağı alımı hiç mi düşünülmedi?

Daha yanıtlanmamış bir sürü soru var fakat bu felaketin ve yangınla mücadeledeki yetersizliğin sorumluluğunu üstlenecek hiç kimse yok maalesef.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 02 Ağustos 2021, 21:56:28 »
Biz Türkler başımıza bir müsibet gelmeden önlem almayız. Bu 2+2=4 kadar bilimsel bir gerçektir.
Deprem,Sel,Orman yangını,Savaş vs. farketmez...

Mesele başımıza gelmesi kesin olan cezanın büyüklüğüdür. Bu yangın bize umarım iyi bir ders olur...
Bir musibet bin nasihatten iyidir...

Birkaç ay sonra yangın söndürme uçak-helikopter alım ihalesinde yapılır.
Peki bu ihaleler için bu kadar ormanın yanması şart mıydı?
Evet 3.Dünya ülkeleri için normal bir durum...

THK için de birkaç ay içinde Fetö soruşturmaları başlar . Gülmeyin sakın. Sadece bu rezilliği izlemeye devam edin...
Batı cephesinde pardon 3.Dünya ülkesinde değişen bir şey yok maalesef...
Bu ülkeyi binlerce yıllık devlet geleneği ayakta tutuyor o da hızla eritiliyor
« Son Düzenleme: 02 Ağustos 2021, 21:58:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 03 Ağustos 2021, 08:04:16 »
uçak alım ihalesine gerek var mı?
haberlerden anladığımız  THK elinde  bulunan uçakların bakımını yaptırmak yeter.

yine haberleden duyduğumuz söndürme ihalelerinde 5000kg su taşıyan uçak şartı varmış;  ama THK uçakları 4900kg su taşıyabildikleri için bu ihalelere giremiyormuş,  ihaleye giremediği için para kazanamayan THK bu uçakların bakımını da yaptıramıyormuş.
bakım için gerektiği iddia edilen para da 5 veya 10 milyon Dolarmış.

komik, devlet için çekirdek parası resmen.

bu iş kasko gibi, yıllarca ödersin ve hiçbir şey olmaz;  ama bir yıl  ödemediğinde kaza yapıp ödemediğine pişman olursun.

şu belediye konusunu da hiç anlayamadım.  yangınlar orman arazisindeyse orman işletme,  şehirdeyse itfaiye sorumluluğundadır.
belediye de nereden çıkmış?

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 03 Ağustos 2021, 10:07:00 »
deniz salyasından sonra şimdi de yangın muhalefete bağlanıyor.
şaşırıyor muyum?  hayır.
şaşırdığım şey şu Dipsiz Göl niye muhalefete bağlanmadı?
böyle bir siyasi model duymadım hiç.
muhalefeti eleştirmek bir kariyer mesleği halini almış bu ülkede.

""Geçmiş dönemlerde ülkeleri istikrarsızlaştırmak ve kendi istikametinden ayırmak için kullanılan yöntemler şimdi sosyal medya üzerinden servis ediliyor. Yabancı istihbarat örgütleri, siyasi muhalefet, terör örgütleri ve ideolojik yapılanmalar var bunun içinde. Ve bunu takip eden masum halk var. Nefreti başka bir marjinal etki haline dönüştürmek istiyorlar. Üst akıl yalanı algı diye yutturmaya çalışıyor. Bu düpedüz yalan.

Yabancı istihbarat servislerini, terör örgütlerini anlıyorum da demokrasinin vazgeçilmez unsuru olan muhalefet partilerimiz bunlara niye alet olur? Mesele Erdoğan'a muhalefetse bunun demokratik kanalları var. Mesele Erdoğan'ı tasfiye etmekse seçim sandığı var. "Erdoğan'ı tasfiye edeceğiz" diye yabancı istihbarat servislerinin planlarına alet olunur mu? "Erdoğan nefreti" yüzünden ülke kaos ortamına sürüklenir mi?"

https://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/selvi-sosyal-medya-istismari-milli-guvenlik-sorununa-donustu-567987.html

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 03 Ağustos 2021, 10:23:21 »
https://www.google.com/amp/s/m5dergi.com/gundem/orman-yanginlari-ucak-bombalari-ile-sondurulebilir-mi/amp/

İsveç'te iki haftadır süren yangını söndürmek için savaş uçaklarından lazer güdümlü 12 bomba atıldı. Yöntemin başarılı olduğu bundan sonraki müdahalelerde de kullanılabileceği belirtildi.

Yangın söndürme çalışmalarında yeni bir yöntem deneyen ekipler Gripen tipi savaş uçaklarıyla afet bölgesini bombaladı.

Lazer güdümlü GBU- 49 tipi bombaların yangınları söndürmesi, bir mum alevinin üfleyerek söndürülmesine benzetiliyor.

Savunma Bakanlığı sözcülerinden Anders Persson, gazeteye yaptığı açıklamada uçakların 3 bin metre yükseklikten attığı bombaların basınç etkisi yaratarak ve alanda bulunan oksijeni yok ederek belirli bir alanda yangını söndürdüğünü belirtti.

İsveç Sivil Savunma Dairesi, orman yangınlarında bir haftada 25 bin hektarlık ormanın yok olduğunu açıkladı.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2021, 10:58:53 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 03 Ağustos 2021, 22:53:53 »
Sosyal medyada yangın yerlerinden gelen görüntüleri seyrediyorum... Bir vatandaş diyor ki;

Bu mevkiye altı saat önce geldim, yukarda çok küçük bir noktada yangın başlamıştı... buraya yol açtık, aşağıdan yukarıya hortum taşıdık ama itfaiye/orman müdürlüğü bize su vermedi. Tamam dedik 6 saat bekledik, tekrar yukarı çıkıp yangını söndürmek isteyince hortumlarımızı çektiler ve bize tek bir cümle söylediler BU ORMAN YANACAK!..

https://twitter.com/srkntnyldz/status/1422646427541454848

Yanlış anlaşılma değilse, bu korkunç bir iddia... Aynı zamanda hükümetin niye yangınla etkili bir şekilde müdahale etmediğini de açıklar. Bu durumda ortaya Komplo Teorileri giriyor. Bu konuda ortaya atılmış değişik komplo teorileri var.

« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2021, 22:54:28 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 03 Ağustos 2021, 23:11:56 »
1-Suriye Savaşından önce, 911 km' lik sınır hattında ki mayınlı araziler temizlenmişti,

2-Afgan göçü başlamadan önce İran sınırında ki mayınlı araziler temizlenmeye başlamıştı... ve Afgan göçmenlerin elini kolunu sallayarak sınırdan geçmesine müsaade ediyorlar. Gelen göçmenlerse, Türkiye' nin her tarafına tır dorselerinde veyahut otobüslerle taşınıyor. Bundan birkaç hafta önceki bir iletimde buna benzer bir olaya kendi gözlerimle şahit olduğumu dile getirmiştim. Ankara' nın göbeğinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının arkasında ki boş araziye bir otobüs dolusu Afganlıyı bırakıp gittiler. Tesadüfen oradaki tenha yoldan geçmekte olduğum için bu rezil olaya şahit olmuştum...

3-Şimdi ki durumda ise Güney bölgelerimizde ki orman alanları yakılıyor!.. Neden acaba? YOKSA TÜRKİYE İŞGALE Mİ HAZIRLANMAKTADIR!.. ABD kuvvetleri AKDENİZ BÖLGESİ üzerinden Türkiye' nin İşgalini mi planlamaktadır. Hükümet İhanet içinde midir? şayet bu yazdığımız şeyler deli şaçmasıysa; niye yangınları söndürmüyorsunuz kardeşim! Türk milletine komplo mu kuruyorsunuz?

valla ben bu hükümete hiç güvenmiyorum... Biden /RTE görüşmesi de beni iyice kıllandırıyor. RTE' nin Biden ile ne görüştüğü, hangi konuşların konuşulduğu bilinmiyor. Görüşme kayıt altına alınmamış, Dış İşlerinden yetkili kişiler tercüman olarak görevlendirilmemiş. Ne idiğü belirsiz bir türbanlı kızcağızı tercüman olarak atamışlar ve ortada hiçbir kayıt/kuyut yok. Biden' a sordular; RTE' ile ne konuştunuz? Bu sorunun cevabını ona sorun demiş!.. Böyle bir şey olabilir mi ya?

Memleketin bekaası adına derin endişe içindeyiz, ortalık puslu, kimin dost kimin düşman olduğu belli değil... Bana öyle geliyor ki, kısa bir müddet sonra kızılca kıyamet kopacak. Yüce Türk Milleti kendini ve ülkesini nasıl koruyacak? işte bilemiyorum.

Şayet hükümet cenahından doğru düzgün ve tatmine edici hamleler göremezsem, büyük bir ihanetin tarafı olduklarını düşüneceğim. Bunları şerh olarak yazıyorum ki; APTAL OLMADIĞIMIZI, EN AZINDAN SÜRECİ TAKİP ETTİĞİMİZİ BİLSİNLER. KENDİ ADIMADA GEREKEN TEDBİRLER ALACAĞIM. GEREKİYORSA, KAÇAK YOLLARDAN SİLAHIMI KUŞANACAĞIM ARKADAŞ. BU ÜLKEYİ HİÇBİR GÜCE İŞGAL ETTİRMEYECEĞİZ. ZATEN ÖLECEĞİZ, BARİ BİR İŞE YARASIN.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #48 : 03 Ağustos 2021, 23:29:05 »
Konuyu dağıtmayalım. Paranoyaya da gerek yok ayrıca.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 03 Ağustos 2021, 23:45:41 »
Elimizde pek çok sayıda askeri helikopter var bu helikopterleri yanginla mücadele de kullanabilir miyiz? Misal bizim ch 47leri hatta elimizdeki a400mler ufak bir ekleme parçalarla yangin sondurme uçağına donusemez mi?
Yangınının olduğu yerlerde hem askeri hem sivil hava alanları var.