Gönderen Konu: Yangınla Mücadele  (Okunma sayısı 17461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yangınla Mücadele
« Yanıtla #20 : 31 Temmuz 2021, 07:22:59 »
Beğenmediğimiz, bizden kat ve kat daha küçük Yunanistan'ın elinde 20 uçaklık bir filo varken bizdeki 3 yangın söndürme uçağının da Ruslardan kiralık olması asıl sözün bittiği yerdir maalesef..

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 31 Temmuz 2021, 08:12:05 »
Beğenmediğimiz, bizden kat ve kat daha küçük Yunanistan'ın elinde 20 uçaklık bir filo varken bizdeki 3 yangın söndürme uçağının da Ruslardan kiralık olması asıl sözün bittiği yerdir maalesef..

+1 Malesef cok dogru . Dogru soze soyleneck birsey olmaz ama bazilarimiz yine de icat edebilir ,efendim Yunanistan adalar ulkesi bu nedenle oyle olmasi gerek, efendim paralari vardir yoktur vs.

Isin ozu Ihmal ettik YAPAMADIK.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 31 Temmuz 2021, 10:34:01 »

Ben açtım.

Akseki ve Konya arasında bölgeler yoğun orman yangınında maruz kalan bölgelerde. Seneler eğer bunları yaşadım ve gördüm. Oralara tek bir ahşap ev bile yapılmadı. İnanmayan buyursun kendisi görsün aynısı Isparta ve Serik arasında ki bölgeler için de geçerli. Filanca öyle dedi filan cidden öyle duydum filanca öyle kıvırdı filanca öyle dans etti hikayesinden artık kendini kurtarmaya bak ve gördüğüne inan.

Bu cep telefondan inanki bıktım artık. Kendi kafasınınca kelimeler ekliyor.

Ben alıştım sizin bu  değişik yorumlarınıza..
Siz böyle anlaşılmaz yorum yazınca: " Herhalde kafası iyi" diyordum hep.
Telefonun azizliğine uğradığınızı şimdi öğrendim...🤣🤣🤣

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 31 Temmuz 2021, 11:56:27 »
Kanimca genel anlamda, Turkiye'de suregelen sorun, kaynak olmamasi degil, var olan kaynaklarin dogru zamanda dogru yerlerde verimli ve etkin bir bicimde kullanilmasidir..

THK 4 milyon dolara bu ucaklar ucar hale gelir demisti yanilmiyorsam.. yani 4 milyon dolara 4-5 ucak daha kisa zamanda hazir olabilir..

Herhalde kimse Turkiye'de 4 milyon dolar yok diyemez..

Ayrica, THK cikip bir bagis kampanyasi yapsa, 1 haftaya kalmaz 4 milyon dolar hayirseverlerden toplar..

Eminim ki THK'de ust duzey yoneticiler bir sene maas almasa, 4 milyon dolar yine toplanir..

Olay zihniyet..

Ingilizcede bir laf vardir "Where there is a will, there is a way"..

Asagi yukari tercumesi, "Nerede irade/niyet varsa, orada bir yol bulunur"...

« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2021, 12:02:02 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #24 : 31 Temmuz 2021, 12:45:14 »
THK elinde epey Canadair CL-215 yangin söndürme ucaklari vardi. Bir bana bu ucaklarin akibetini aciklasin.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 31 Temmuz 2021, 12:52:49 »
Prof.Dr. Ünsal Ban...THK üniversitesi eski rektörü..

THK'nın neden belini doğrultamadığının , THK'nın havacılık vs. amaçla  değil ne amaç için kullanıldığının kanıtı...Bir kısım zümreye tezsiz,derssiz yüksek lisans belgesi verilmiş,ceza almış bu şahıs. Rektör maaşının 10 katı maaş bağlandı kendine. Savunması" Efendim mütevelli heyeti maaşımı böyle takdir etmiş"

En son AKP milletvekili adayı oldu , onu da beceremedi evlendi,  kimle AKP Erzurum milletvekili ile..

Yani demem o ki , liyakat olmazsa her laf boş
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2021, 12:59:12 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 01 Ağustos 2021, 16:40:00 »
Su anda NTV Marmaris Turunclu civarindaki  orman yangini ile goruntuleri paylasiyor. Dikkatimi cekti havada sadece 1 helikopter  denizden sepetine su alarak calismakta. " Yangin sondurme ucagini geciyorum"  TSK envanterince onca harici yuk tasiyabilecek Kancasi dahil helikopter bulunuyor niye kullanilmiyor?  Seyet TSK helikopterlerine takilabilecek elimizde yeterince su sepeti yoksa  pek rahat sepet alabilecegimiz/isteyebilecegimiz  ulkeler mevcut .Gonder bir ucak al sepetleri gel kullan  bu gun olmaz ise yarin kullanirsin  kac gundur yaniyor memleket .Acizlik, organizasyon bozuklugu hat safhada.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2021, 16:56:51 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı apak

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 01 Ağustos 2021, 17:42:41 »
Malesef birçok alanda olduğu gibi orman yangınlarıyla mücadelede de pek  bi hazırlığımız olmadığı ortada,bu işler çok ayrıntılı hazırlıklar gerektiriyor,yangın söndürme uçak ve helikopter pilotlarının bile ayrıntılı eğitimleri oluyor,tsk nın elindeki helikopterlerle falan müdahale edilemez malesef,bodrumdayım belediye ekiplerinin ve halkın inanılmaz bir özverisi var , beton mixerleri ve tomalarla müdahale ediliyor ama bunlarla olacak işler değil,inşallah biraz ders alınır ve gelecek yıllar için uçak sayısı artırılır,sadece siyasi duygularla beslenip devleti yönetmeye çalışmanın çok acı faturaları bunlar.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2021, 17:44:30 Gönderen: apak »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 01 Ağustos 2021, 21:05:55 »
Bizler TSK helikopterlerinin harici tasima kancasi olan uygun helikopterlerinin ve pilotlarinin orman yanginlarinda ikinci guc olarak kullanilip kullanilamadigini tartisa duralim. Bu tur durumlar icin gerekli techizata sahip Kibris Agrotur ve Dikelya uslerinde bulunan RAF helikopterleri  bu isi yillardan beri yapiyor. Hatta bugunlerde KKTC hukumeti yeni bir anlasma icin adada bulunan RAF yetkilileri ile gorusmekteler.
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2021, 21:35:35 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 01 Ağustos 2021, 21:14:55 »
Ruslara sövüp sayarız ama adamlar ellerinde ne kadar yangın söndürme uçağı varsa Türkiye'ye gönderdiler. Yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler şu Beriev B-200 uçakları esaslı uçaklarmış.