Gönderen Konu: Yangınla Mücadele  (Okunma sayısı 17488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Yangınla Mücadele
« : 30 Temmuz 2021, 08:07:35 »
Yangınla Mücadele

Bugünlerde ülkemizde ormanlarımız yanıyor. Pek  çok yerde çıkan yangınların söndürme çalışmaları devam ediyor. Bu yangınların nasıl çıktığı hakkında henüz kesin bir bilgi yok. Ancak aynı zaman diliminde farklı noktalarda çıkması sabotaj olasılığını güçlendiriyor. Ekonomik boyutu yanında oranı oluşturan bitki ve hayvanların yaşamına da son veren bu yangınların büyümeden kontrol altına alınarak söndürülmesi konusunda neler yapılabilir?

Forumumuzda bu konuyla ilgili daha önce paylaşılan ilginç haberlere bakalım:

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=2267.msg13929#msg13929

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=8663.msg95555#msg95555
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yangınla Mücadele
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz 2021, 09:00:55 »
Dunyanin bir cok ulkesinde Orman yanginlari ile mucadele degisik yontemler ile ile yapilmakta.  Ulkemiz haricindeki orman yanginlarinin bazilari malesef ulkemizde yasanmakta olan yanginlar kat ve kat daha buyuk olabiliyor.Surekli orman yanginlari ile mucadele etmekte olan ve ulkemizden mali ve olanak bakimdan daha onde olan ulkeler  ne sekilde bu problemler ile mucadele etmekte onlari inceleyip  bizim cografyamiza ve orman yanginlarina benzelik icerenlerden  taktik, ekipman, reaksiyon yaninda ,yangin oncesi hazirlik tiplerinin hakkinda detayli bir inceleme yapmamiz gerekliligine inaniyorum.  " Daha once boyle bir calisma yapmadik veya biz onlardan geri durumdayiz demiyorum sadece bir defa daha inceleme ile birsey kaybetmeyiz"

Ulkemize has ozellikle son yillarda kisir bir inatlasma  bu alanda da yasanmakta. iktidar bir cok konuda oldugu gibi  adeta bu isi de en iyi ben bilirim diyerek kulaklarini ve gozlerini kapatip sadece kendince dogru olan icraatler ile durumu kurtarmaya calisiyor. Halbuki  bu Ormanlar hepsimize ait,bu ormanlar ulkemizin cigerleri, cocuklarimizin ileride daha saglikli bir yasam surebilmeleri icin hepsimize gerekli. Biz se ne yapiyoruz  takmisiz    yillar oncesi K. Atataurk tarfindan kurulmus olan THK takmisiz  once kurumun gelir kaynaklarini kurutmaya yonelmisiz ,kurumu arpaliga cevirmisiz , kurumun elinde bulunan ve orman yanginlarinda kullanabilecegimiz  envanterinde bulunan ucaklari once maddi olanaksizliklar nedeni ile adeta kullanilamaz hale getirip sonrasinda  bunlar ise yaramaz  deyip acilan ihale ayaklari ile bu  ucaklari  kaderlerine terk etmisiz.   Alternatif olarak  da her yil disa milyonlarca  dolar odemek sekli ile saat ucus garantili pilot, helikopter ve ucak kiralamaktayiz. Keske bu ihalleleri de zamaninda orman yangin sezonu oncesinde sonlandirabilsek  ama o da nafile. Akdenizde bulunan Ispanya, Italya, Fransa, Yunanistan ,hatta Israilin dahi onlarca kendi kurumlarina ait  amfibik sondurme ucaklari ve helikopteri bulunmaktadir.  Kendi birimleri yetersiz kaldigi zaman komsunun olanaklarindan faydalanilabiliniyor bizler birakin komsulardan yardim istemeyi kendi icerimizde dahi olanaklarimizi yeterince kullanmaktan aciziz.  Hal boyle olunca Orman genel mud kara teskilatinin sirtina kaldirabileceginden fazla yuk ve sorumluluk yuklenmekte bu da daha genis alanlarin yanmasi yaninda can ve mal kayibimizin artmasina sebep olusturmaktadir. " Su anda acil olarak yapmamiz gereken  yeni teknolojiler arayisi yerine mevcutu en optimize kullanabilmek icin  butun husni kuruntularimizi bir tarafa birakmanin en dogru yaklasim olacagi kanisindayim"

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz 2021, 10:07:06 »
Bu orman yangın söndürme işinde en faydalı araç hangisi?
Uçak mi , helikopter mi,  vs?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 30 Temmuz 2021, 10:30:11 »
Bizim ülkemizde ormanlari yakiyorlar teröristler

en iyi cevap idamin gelmesi radikal karar alinmaz ise daha cok yanar

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz 2021, 10:31:09 »

Kapasite olarak helikopter.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 30 Temmuz 2021, 10:38:06 »

Yanginla mucadele, cadgas dunyada bir "bilim"...

Itfaiye birimlerinde bile, bu is icin ozel egitilen kisiler oluyor..bir nevi olay yeri incelemenin yangin uzerinde uzmanlasmasi gibi dusunun..Orman yanginina yapilmasi gereken ile, mutfakta cikan yangina, ucakta-arabada cikan yanginda yapilmasi gerekenler ayri..

Kimya bileceksin, Fizik bileceksin, Cografya bileceksin, meteoroloji bileceksin ya da bilenlerle yakindan temas ederek calisacaksin.

Yangin nerede cikti, ne cikardi, kac derecede yandi, en uygun ne ile sondurulur, ruzgar yangini nasil etkiler, yayilmasi nasil onlenir vs vs vs.

Buyuk orman yanginlarinin ciktigi ABD, Kanada, Avustralya gibi ulkelerde, parasutle yanginin cevresine atlama yapip, yanginin yayilmasini engellemek ve mucadele etmek icin egitim almis iftaiyeciler bile var..

"En uygun ekipman ya da teknik hangisi" sorusunun cevabi uzun lafin kisasi "yanginin tipine, yerine, ruzgara,yerine, yerlesim yerleri olup olmadigina" gibi bir cok bilinmeyene dayaniyor..

Yangin cok buyudukce, "yerlesim yerlerine yaklasmasini engellemek" disinda bazen yapacak birsey kalmayabiliyor..

Bence herseyden onemlisi, (simdi nasil yapiliyor bilmiyorum) tek bir kurumun bu is icin gorevlendirilmesi ve eldeki butun bilgi birikiminin ve arc-gerecin onun altinda toplanmasi...hem onleme hem mucadeleden o kurum sorumlu olacak ve bir yangin durumunda kumanda onda olacak ki acil olarak enldeki tum imkanlarla mudahale edecek..O kurumda 2 ucak, bu kurumda 3 helikopter, yazin oradan kirala kisin geri ver vs ile olacak is degil..Elde 20 ucak olsun, o ucaklari vakti zamaninda gerekli yerlere mudahale edecek sekilde kaldirip kullanamiyorsan bir ise yaramaz..

Terroristler cikartiyorsa 7/24 IHA gezdireceksin, cikartigi anda adami yakalayacaksin bir, yangini sondureceksin iki..

IHA'lara yangin sondurme kapasitesi bile verilebilir biraz calismayla..buyuk yanginlara yetmeyebilir ama ilk ciktigi anda 3-5 IHA mudahalesiyle en azindan yayilmasi engellenebilir..Akinci 1000kg uzerinde faydali yuk tasiyor diye biliyorum. Catisma icin gerekli olan aygitlar cikartilarak bu daha da arttirilabilir ve yanginla mucadelede kullanilan kimyasallar ya da en basitinde su tasir hale getirebilir..Uzmani degilim, fikir jimnastigi yapiyorum..
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2021, 11:01:01 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz 2021, 11:32:07 »
Ulkemizdeki ormanlari, PKK da yakar, Arazi mafyasi da yakar, Bilincsiz ciftcimiz de yakar, Izmarit atan magandamiz da yakar,  Elektrik tellerinden de yanar.......

Bunlarin hepsi ayri ayri veya topluca yillardir basimiza gelen olaylar. Onun icin bunlarin arkasina saklanmak  bizi gerceklerden kurtarmaz . Biz butun bu olasiliklara veya toplamina gore  onceden hazirli olmamiz gerekiyordu "NOKTA"

Bu olasiliklari onceden goremeyen, bilmeyen  o koltukta oturamaz.  Bilmiyorsan on goremiyorsan yapamadim dersin yapabilen gelir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #7 : 30 Temmuz 2021, 11:34:25 »
Bizim ülkemizde ormanlari yakiyorlar teröristler

en iyi cevap idamin gelmesi radikal karar alinmaz ise daha cok yanar

İdam cezası bence ilkel bir yöntem. Hatta ormanı yaktığını iddia edilen beyinleri yıkanmış teröristleri caydıracağını hiç sanmıyorum. Zaten fazla yaşamıyorlar ki! Bunun da bilincindeler.

Konun farklı bir yönü daha var. Mesela aşağıdaki habere bakalım.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-iste-bodrumdaki-yanginin-aci-bilancosu-havadan-goruntulendi-tamamen-kul-oldu-41862790

Bu haberde görülen otellerin olduğu alanda çocukluğumda piknik yapardık. O zamanlar oteller yoktu haliyle. Milas yönünden Güvercinlik'te bu otellere sapan Kuyucak kavşağına varınca mis gibi çam kokusu insanı yeniden hayata döndürürcesine güzeldi. Yıllar önce burada yine bir orman yangını çıkmıştı. Tam da otellerin olduğu yerde. O alanın yeniden ağaçlandırılacağı söyleniyordu. Ancak nedense otellendirildi.  Yanlış anlaşılmasın, bu ülkeye otel de lazım tabi. Ancak turizmin can damarı olan doğal yapıyı durmadan betona dönüştürerek gelir sağlamayı düşünmek sadece günü kurtarmak, geleceği mahvetmektir.

Orman yangınları her zaman vardı. Ancak yerleşim yerlerini bu kadar tehdit etmiyordu. Yerleşim yerlerinin artması da bunda bir etken.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 30 Temmuz 2021, 12:08:10 »
ormanlara yüksek yerler kule dikelim

orman sündürme birimi dagda bulunma

dag bölgelerine tellerle ürünmeni

kafama bu kadar geldi

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 30 Temmuz 2021, 12:11:57 »
2007 yılında gerçekleşen yangın ardından yetkililer tarafından yeşillendirileceği açıklanan Muğla’nın Güvercinlik bölgesine 3 lüks otel yapılmıştır.

Bölgede yer alan La Blanche Island isimli otel 2012’de, Titanic Deluxe Bodrum 2016’da, Lujo Bodrum Hotel 2018’de açılmıştır.

Bodrum'u bilenler bu otelleri bilir. Önce yangın sonra yetkililerden " bölge tekrar  yeşillendirilecektir" yalanı ardından bu otellerde misafirlerini bedava ağırlatan yetkililerin izniyle lüks otellerin açılması.

İnanmayanlar açsın İnterneti baksın...

2 süre Bakara , 1 Ayasofya açılışı , 3 kelam hamaset nutukları koyunlar uyumaya,melemeye devam...
Tabi Orman genel müdürlüğüne iban numarasıyla fidan gönderme merasimine de unutmayın...

Benim duyarlı halkım...