Gönderen Konu: SU-75 Checkmate  (Okunma sayısı 9566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: SU-75 Checkmate
« Yanıtla #30 : 25 Temmuz 2021, 10:53:23 »
Uçağın yapımı mantıklı. Tek motorlu stealth uçak. Halen eski Mig-21, Mig-23 gibi tek mmotorlu uçaklarla uçan hava kuvvetlerine gelecek için mantıklı bir seçenek. F-35 gibi kazık fiyata ve ABD'nin köleliğine mahkum olmak istemeyenler için tasarlanmış...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 25 Temmuz 2021, 13:04:10 »
Uçağın yapımı mantıklı. Tek motorlu stealth uçak. Halen eski Mig-21, Mig-23 gibi tek mmotorlu uçaklarla uçan hava kuvvetlerine gelecek için mantıklı bir seçenek. F-35 gibi kazık fiyata ve ABD'nin köleliğine mahkum olmak istemeyenler için tasarlanmış...

Aynennn. Tabi gerçekten stealth ise?

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 25 Temmuz 2021, 14:28:01 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 25 Temmuz 2021, 16:31:04 »
Gerçekten çok yakışıklı bir uçak... Sukhoi tasarım bürosunu tebrik etmek lazım...👍👍👍

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 26 Temmuz 2021, 11:55:55 »
Birim fiyati ne kadar olacak acaba?

Hava kuvvetleri Rus ekolunde olan ulkeler icin potansiyeli olabilir ama o ulkelerin kac tanesinin boyle bir ucaga verecek parasi var o ayri tartisilir..

Cin artik kendi yagiyla kavrulma pesinde, onun disinda oyle duzinelerce ucak siparisi verebilecek ulke oldugunu sanmiyorum..Belki bir iki tane K. Afrika ulkesi, Fas, Misir...Asya'da belki Vietnam, Hindistan..

Gerci Hindistan'a saglam silah kakaliyor Ruslar, ortak uretim vs verirlerse Hindistan cok sayida alabilir...ama Ruslari kurtarir mi bilinmez..
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2021, 12:12:42 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 26 Temmuz 2021, 12:38:08 »

Hava kuvvetleri Rus ekolunde olan ulkeler icin potansiyeli olabilir ama o ulkelerin kac tanesinin boyle bir ucaga verecek parasi var o ayri tartisilir..

Cin artik kendi yagiyla kavrulma pesinde, onun disinda oyle duzinelerce ucak siparisi verebilecek ulke oldugunu sanmiyorum..Belki bir iki tane K. Afrika ulkesi, Fas, Misir...Asya'da belki Vietnam...
Yukarıda bir paylaşımda 30 milyon dolar telaffuz edilmiş.
Su35 içinde 40-45 milyon, Su 57 içinde 45 milyon deniyordu. İhraç edilmeye gelince  SU35’in tanesi 110+ milyon dolara ulaşıyor (Endonezya ve Mısır alımları). Bu onun altında olur. Benim düşüncem F35’in fiyatının altında tutup ihraç şansını yüksek tutacaklardır. Şu an F35 80milyon civarında. Tabii çıplak almaya kalktığınızda bu fiyat. Paket olarak hesaplandığında bu 80 milyonun üzerine gelir F35’de. Bizim gibi alt yapısı hazır, mühimmat sıkıntısı olmayan ülkeler için 80 milyon. Örneğin, Yunanistan almaya kalksın; hangarı, bakım ünitelerinin kurumu, eğitim maliyeti, ek yedek motor vs, mühimmatı derken 20 adedi 3 milyar dolara gelir.
Uçak fiyatı rakamları çok yanıltıcı aslında. Bence hesap yaparken hangi konfigürasyonla alındığı önemli. Sonra, salt birim fiyat olarak düşünülmemeli. 40-50 yıllık uçak ömrü içerisinde ki olabilecek her türlü masraf ta hesaplanıp;  Birim Ana maliyeti + bakım + yedek parça tutarları eklenip bir uçak fiyatı çıkarmak lazım. F35 için yapmışlar bunu.
ABD nin almayı planladığı 2443 uçak için 1.45 trillion dolar lık bir maliyet öngörüyorlar. Bunun 1.11 trilyon doları bakım, parça vs. 334milyar doları da uçak birim maliyeti.
Yani tek bir uçağın 50 yıl sonundaki maliyeti 595 milyon dolar. (ABD, F35’in kullanım ömrünü 50 yıla çıkarmış)

https://www.reuters.com/article/us-lockheed-fighter-idUSBRE82S03L20120329
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2021, 12:42:16 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 26 Temmuz 2021, 12:49:05 »
mühimmat sıkıntısı olmayan derken ne kastediyorsunuz?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 26 Temmuz 2021, 15:34:03 »

Cin artik kendi yagiyla kavrulma pesinde, onun disinda oyle duzinelerce ucak siparisi verebilecek ulke oldugunu sanmiyorum..Belki bir iki tane K. Afrika ulkesi, Fas, Misir...Asya'da belki Vietnam, Hindistan..

Gerci Hindistan'a saglam silah kakaliyor Ruslar, ortak uretim vs verirlerse Hindistan cok sayida alabilir...ama Ruslari kurtarir mi bilinmez..

MAKS 2021 ile ilgili Rusca röportaj ve benzeri yayınlarda iç dış planlanan satış rakamı  için 300 adet dediler. Muhtemelen yatırım maliyeti, geliştirme, amortismanı gibi maliyetler için hedef üretim rakamı 300 adet dendi ama benimkisi dinlediğim laf... Ha bu arada gidemedim MAKS 2021 e foruma karşı mahçup hissettiim kendimi... Kusuruma bakmayınız...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 26 Temmuz 2021, 15:40:41 »

MAKS 2021 ile ilgili Rusca röportaj ve benzeri yayınlarda iç dış planlanan satış rakamı  için 300 adet dediler. Muhtemelen yatırım maliyeti, geliştirme, amortismanı gibi maliyetler için hedef üretim rakamı 300 adet dendi ama benimkisi dinlediğim laf... Ha bu arada gidemedim MAKS 2021 e foruma karşı mahçup hissettiim kendimi... Kusuruma bakmayınız...

Rus hava kuvvetleri epey bir adet siparis vermezse 300 rakamini tutturmak zor olur diye dusunuyorum..

Birsey bildigimden degil, sadece tahmin...
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 26 Temmuz 2021, 16:19:59 »
Artık yine medya yalancısıyım Mig - 29 ve Mig - 35 leri dahi bununla değiştireceklermiş güya... O şekilde bakarsak hedef kitle Mig 21- 23 - 27 -29 -35 Su 22 kullanıcıları ki rakam büyük...

Bu arada dikkatinizi çektimi Mig'in 3 tane maketi vardı biri hava hakimiyet ağır abi, bir uçan kanat ki (öncel görevlerden biri havada yakıt ikmal uçağı, TUSAŞ insansız bir havadan yakıt ikmal dronu yapsa enteresan olmaz mı uçan görünmez benzinlik, ki Avacs da olur ) diğeride hafif taaruz ve eğitim uçağı bir daha bakın Hürjetin kaportasının görünmezliği artıtılmış versiyonu (Burun altında F-35 gibi IRsT gözü, gövde içi kompartmanları, şekillendirilmiş hava alığı enterasan zaten ufak olan kesit alannını iyice düşürmüş olabilirler... Sanki Hürjet Blok 2)

Benim hissetiğim MİG biraz pazar sıkıntısı yaşıyor gibi ... Ne billimTUSAŞ istese gel bir anlat bakalım şunları dese bence; gelir TUSAŞ'a bir sunum yapabilir... Farklı ve İnovatif bir fikir bile verse ürünler bambaşka kulvarlara, yerlere gelebilirler. Her şeyden önce çok ince bir dokunuş bile ürüne inovatif bir artı değer katabilir...

https://www.youtube.com/watch?v=gK04JKNj7z4

Hatırlarmısınız! Hürjet in ilk spec değerlerinde Mig 29 motoru 19.2 lbf  bilgisi vardı . MIG in hafif saldırı ve eğitim uçağı için yukarıdaki Youtube klibi ni attım ama klibin içinde ilgili uçağın motoru için %20 güçlendirilmiş RD-93MA olarak kullanılacak diyor ki buda 19.200x1.2 = 23.040 eder ki; alternatif olması iyidir....
« Son Düzenleme: 26 Temmuz 2021, 16:51:06 Gönderen: Alp »