Gönderen Konu: Pakistan'dan Türkiye ve Katar'a Önemli Teklif: Ortak Olalım  (Okunma sayısı 5019 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HKY

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Ynt: Pakistan'dan Türkiye ve Katar'a Önemli Teklif: Ortak Olalım
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2024, 23:26:57 »
Pakistan'ın elinde 70 küsur F-16 uçağı var ancak ABD'den ambargo yedikleri için bu uçaklara amraam , aim-9 füzeleri tedarik edemiyorlar. Dolayısıyla bu eksikliklerini gidermek için göktuğ füzeleri ile ilgileniyorlar.

Öte yanda en son suudi arabistandaki savunma fuarında Türkiye ve suudilerin Pakistan'ın Fatah2 füzesinin ortak üretimi ile ilgilendiği haberleri çıkmıştı.

Hayırlısı
Kağıt üzerinde çok iyi füzeler üreten bir Çin var. Onlar ile niye ortaklık kurmuyorlar acaba? Ortak düşman Hindistan'daki var.

a) Çin kendi füzelerinin kullanılmasına müsaade etmiyor.
b) Çin füzesini F16'nın görev bilgisayarına tanıtamıyorlar.
c) Çin füzelerinin performansı çok kötü.
d) ?
e) Hepsi

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2024, 23:52:03 »
Pakistan'ın elinde 70 küsur F-16 uçağı var ancak ABD'den ambargo yedikleri için bu uçaklara amraam , aim-9 füzeleri tedarik edemiyorlar. Dolayısıyla bu eksikliklerini gidermek için göktuğ füzeleri ile ilgileniyorlar.

Öte yanda en son suudi arabistandaki savunma fuarında Türkiye ve suudilerin Pakistan'ın Fatah2 füzesinin ortak üretimi ile ilgilendiği haberleri çıkmıştı.

Hayırlısı
Kağıt üzerinde çok iyi füzeler üreten bir Çin var. Onlar ile niye ortaklık kurmuyorlar acaba? Ortak düşman Hindistan'daki var.

d) ?
e) Hepsi
Füzeleri tanıtma işini Ubas ile Türkiye yapıyor. Çin'de bunu yapabilir diye düşünüyorum. Performansı daha ilk defa üretilmiş yeni bir füzeden aşağı kalacağını sanmıyorum. Çin'de olsa sonuçta yılların deneyimi ve bilgi birikimi var. O kadarda değildir yani diye düşünüyorum. Rusya'yı beğenmiyoruz ama Roket ve füze işinde oldukça iyiler, ayrıntıda gömülüyorlar. J10C'de  aldılar. Çin'in, füzelerinin F16'da kullanılmasında herhangi bir itirazı olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 27 Şubat 2024, 00:06:34 »

Hayırlısı

d) ?
e) Hepsi
Füzeleri tanıtma işini Ubas ile Türkiye yapıyor. Çin'de bunu yapabilir diye düşünüyorum. Performansı daha ilk defa üretilmiş yeni bir füzeden aşağı kalacağını sanmıyorum. Çin'de olsa sonuçta yılların deneyimi ve bilgi birikimi var. O kadarda değildir yani diye düşünüyorum. Rusya'yı beğenmiyoruz ama Roket ve füze işinde oldukça iyiler, ayrıntıda gömülüyorlar. J10C'de  aldılar. Çin'in, füzelerinin F16'da kullanılmasında herhangi bir itirazı olacağını sanmıyorum.

Alternatif oluşturmak yönünden bakılırsa gayet makul Pakistan'ın yaptığı. Yarın bir gün Çin'le kanlı bıçaklı olmayacakları ne malum. Ben Avrupa'nın ortak HSS tedarik programına itiraz ettiğimde böyle demiştiniz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 27 Şubat 2024, 00:29:11 »
Arkadaşlar hevesinizi kırmak istemem ama

Hava-hava muharebelerinde özellikle bvr olanında

Füzeniz ve radarınız iletişim halinde olmalı

Yani

1. Method füzeniz aydınlattığınız yada track yaptığınız hedefe gitmek zorunda

2.Method radarınız ile füzeniz iletişim kurmak zorunda datalink gibi yani radarın füzeye sağa git yüksel alçal sola dön gibi sürekli komut göndermesi lazım.

Kısaca bu iş serbest güdümlü bomba atmaya benzemez

Füze için ubas olsa bile ;radar ve füze arasında bağlantı yoksa bvr füzesinin bir anlamı yok sonuçta bvr füzesinin aktif başlığı belirli mesafeden görebiliyor ve belirli mesafede aktif oluyor.

Bunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #24 : 27 Şubat 2024, 13:29:09 »
Arkadaşlar hevesinizi kırmak istemem ama

Hava-hava muharebelerinde özellikle bvr olanında

Füzeniz ve radarınız iletişim halinde olmalı

Yani

1. Method füzeniz aydınlattığınız yada track yaptığınız hedefe gitmek zorunda

2.Method radarınız ile füzeniz iletişim kurmak zorunda datalink gibi yani radarın füzeye sağa git yüksel alçal sola dön gibi sürekli komut göndermesi lazım.

Kısaca bu iş serbest güdümlü bomba atmaya benzemez

Füze için ubas olsa bile ;radar ve füze arasında bağlantı yoksa bvr füzesinin bir anlamı yok sonuçta bvr füzesinin aktif başlığı belirli mesafeden görebiliyor ve belirli mesafede aktif oluyor.

Bunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz?

Bu rotada füzeye nereye kadar yönlendirme yapılıyor? Hedefe kaç km kala veya kaç derecelik görüş açısına aldığında? Bence asıl zor olan füzenin kendi radarıyla son safhadaki otonom tavrı. Hedefi kendi yakalayabilip manevralarla yaklaşıp vurması asıl zır şey.

Bundan daha az zor olanı yönlendiren ana takip radarının hedefi yakalayabilmesi. Füzeye olası en yakın konumu verip yönlendirmek çok zor değil gibi. GPS, ataletsel konumlandırma vs kombine kullanıp yön verilebilir. Tek taraflı konum verisi yayınını füze alıp kendini yönlendirebilir.

Teorik olarak konuşuyorum tabi. Eldeki teknolojiyle zor değil.