Gönderen Konu: Türkmenistan ve Türkiye arasında savunma sanayii işbirliği görüşüldü  (Okunma sayısı 1530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve BMC Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ile iki ülke arasında savunma sanayii alanındaki işbirliği konusunu görüştü.

Türkmenistan Altın Asır televizyon kanalının haberine göre, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov, Baykar Genel Müdürü Bayraktar ile BMC Yönetim Kurulu Başkanı Tosyalı’yı kabul etti.

Görüşmenin iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına olan inancını dile getiren Berdimuhamedov, Türkiye ile stratejik ve uzun vadeli ilişkilerin çok yönlü geliştirilmesi ve güçlendirilmesinin Türkmenistan’ın dış politika stratejisinin ana yönlerinden biri olduğunu belirtti.

Görüşmede savunma sanayi alanında işbirliğinin daha da geliştirilmesi olanakları ele alınırken, dünya savunma sanayinde lider konumda olan Türk firmalarının önerileri değerlendirildi. Ayrıca, kardeş ülke Türkiye’nin önde gelen savunma firmalarının ürettiği kaliteli ve modern ürünlerin Türkmenistan’a ilk sevkiyatının, işbirliği ilişkilerinin güçlenmesine önemli katkı sağlayacağı ifade edildi.

Görüşme sonrasında Türkmen basınına açıklamalarda bulunan Bayraktar, Türkmenistan Halk Maslahatı Başkanı Berdimuhamedov ile başta savunma alanında işbirliği olanakları olmak üzere geniş bir yelpazedeki karşılıklı çıkar alanlarını görüştüklerini kaydetti.

Türkiye’nin son yıllarda savunma alanında büyük ilerleme kaydettiğini vurgulayan Bayraktar, “Bu konuda biriken tecrübemizi Türkmenistan savunma sistemine kazandırmayı hedefliyoruz. Yeni ve son teknoloji ürünlerimizi burada görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü Ata Vatanımız Türkmenistan, Türkiye Cumhuriyeti’nin sadece kardeş ülkelerinden biri değil, aynı zamanda en yakın ortaklarından biridir.” dedi.

Berdimuhamedov’un, Türkmenistan’ın dış politika stratejisinin yönelimlerini ve ülkenin askeri doktrininden kaynaklanan görevlerini anlattığını ifade eden Bayraktar, Türkmenistan’ın savunma kapasitesini ve karşılıklı işbirliğini artırmaya hazır olduğunu da dile getirdi.

Türkmenistan silahlı kuvvetleri envanterinde Bayraktar TB2 yer alıyor.

https://www.savunmasanayiidergilik.com/tr/HaberDergilik/Turkmenistan-ve-Turkiye-arasinda-savunma-sanayii-isbirligi-gorusuldu
« Son Düzenleme: 27 Aralık 2023, 19:44:08 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Türkmenistan'ın tank envanterinin neredeyse tamamı T-72. BMC Türkmenistan'da Altay üretim hattı açarmış...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
O ülkeden bir cacık olmaz. Kuzey Kore'nin yandan yemişi. Berbat bir diktatörlük. Paranoyak bir diktatörü var. Yetmezmiş gibi sadece 7 milyon nüfus var. Ülkede ne ekonomik potansiyel var, ne de hukukun üstünlüğü var.
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2023, 04:40:37 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
O ülkeden bir cacık olmaz. Kuzey Kore'nin yandan yemişi. Berbat bir diktatörlük. Paranoyak bir diktatörü var. Yetmezmiş gibi sadece 7 milyon nüfus var. Ülkede ne ekonomik potansiyel var, ne de hukukun üstünlüğü var.

Yıllar önce Türkmenistanda bir işe davet edildiğim için incelemiştim biraz yönetim yapısı git gide kötüleşmiş. En başında demokrasi için öncülük edebilmeliydik. Bu ülkenin tarımsal potansiyelini merak ediyorum ben daha çok. Malum bizde temel gıda pahalı. 

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Tek yönlü bakmamak lazim...

Nüfusu düşük olabilir ama yer alti kaynaklari çok...

Bu bölgede İran, Rusya ve Çin'in bizi tamamen kapinin önüne koymasini istemiyorsak rejimiymis, nufusuymus vs ile ugrasmanin anlamı yok....

Çin ya da Rus yanlısı bir "demokrasi" olacağına Türkiye yanlısı diktator olsun beni ilgilendirmez  (bundan Türkiye yanlisidir degildir tartismasi cikmasin, örnek olarak yaziyorum)
« Son Düzenleme: 28 Aralık 2023, 09:49:14 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
Tek yönlü bakmamak lazim...

Nüfusu düşük olabilir ama yer alti kaynaklari çok...

Bu bölgede İran, Rusya ve Çin'in bizi tamamen kapinin önüne koymasini istemiyorsak rejimiymis, nufusuymus vs ile ugrasmanin anlamı yok....

Çin ya da Rus yanlısı bir "demokrasi" olacağına Türkiye yanlısı diktator olsun beni ilgilendirmez  (bundan Türkiye yanlisidir degildir tartismasi cikmasin, örnek olarak yaziyorum)
+1.
Öncelik Turan'ın kurulması.