Gönderen Konu: BMC KİRPİ Mayına Dayanıklı Personel Taşıyıcı  (Okunma sayısı 13498 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
Ynt: BMC KİRPİ Mayına Dayanıklı Personel Taşıyıcı
« Yanıtla #30 : 17 Kasım 2022, 21:09:54 »
BMC nin tek akarı bu Kirpi ler kaldı doğru düzgün artık BMC sivil araç satışı yok sayılır. BMC kirpi fabrikasıdır şu anda. Biz hibe etsek de ihraç etsek de sonuçta yurt dışına giden her araç döner dolanır BMC ye yeni sipariş olur.
BMC milli bir askeri firmamız olduğu için ona sürekli iş yaratmamız gerek savunma sanayini yaşatmak kolay iş değil bedel istiyor
Mesela şu habere bakın bu biraz muhalif bir bakışla yazılmış ama içeriği doğru. Haber diyorki BMC ye iş yaratmak için Unimog lar emekli edildiler. Fabrikaya kilitmi vurulsun ordunun ihtiyacı karşılandı diye bir şekilde üretim devam ettirilmeli.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/unimoglarin-satisi-480774h.htm

Bire şu videoyu da izleyin ikisi aynı olay çünkü. Bu unimoğun yerinde şimdi Kirpi var askeriye garajında.

Error 404 (Not Found)!!1

Bu unimogları şimdi karavancılar filan kapışıyor
Error 404 (Not Found)!!1

« Son Düzenleme: 17 Kasım 2022, 21:14:45 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 17 Kasım 2022, 21:23:54 »
Ülkeye 60 yıldır füze, roketler için taşıyıcı araç üretmekten aciz bir şirket için fazla uğraşmaya gerek yok. Bu işi gerçekten yapabilecek kurumsal firmalar desteklenmeli.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2022, 21:24:58 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 17 Kasım 2022, 21:59:06 »
BMC nin tek akarı bu Kirpi ler kaldı doğru düzgün artık BMC sivil araç satışı yok sayılır. BMC kirpi fabrikasıdır şu anda. Biz hibe etsek de ihraç etsek de sonuçta yurt dışına giden her araç döner dolanır BMC ye yeni sipariş olur.
BMC milli bir askeri firmamız olduğu için ona sürekli iş yaratmamız gerek savunma sanayini yaşatmak kolay iş değil bedel istiyor
Mesela şu habere bakın bu biraz muhalif bir bakışla yazılmış ama içeriği doğru. Haber diyorki BMC ye iş yaratmak için Unimog lar emekli edildiler. Fabrikaya kilitmi vurulsun ordunun ihtiyacı karşılandı diye bir şekilde üretim devam ettirilmeli.

Bire şu videoyu da izleyin ikisi aynı olay çünkü. Bu unimoğun yerinde şimdi Kirpi var askeriye garajında.

Error 404 (Not Found)!!1

Error 404 (Not Found)!!1

SİHA kat çıkmadan önce 15-20 evvel Unimog, Land Rover konvoyları baskın yediğinde, İED patladığında zırhlı araç yok mu, artık Unimogla, Land ile asker taşınmaz, bunun vebali büyük söylemleri çabuk unutuldu tabi, toplum balık hafızalı.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 17 Kasım 2022, 22:11:35 »

Error 404 (Not Found)!!1

Error 404 (Not Found)!!1

SİHA kat çıkmadan önce 15-20 evvel Unimog, Land Rover konvoyları baskın yediğinde, İED patladığında zırhlı araç yok mu, artık Unimogla, Land ile asker taşınmaz, bunun vebali büyük söylemleri çabuk unutuldu tabi, toplum balık hafızalı.

Hafızalar balık falan değil, aptal değiller, hainler!

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #34 : 17 Kasım 2022, 22:20:09 »
MRAP iyi bir şey tabi ama Unimog da öyle bir dünya meşhuru kamyon ki nasıl kıydılar kullanım dışına çıkarttılar anlamak zor. Unimog ile kum da taşınıyor askeriyede jeneratörde taşınıyor Kirpi ile sadece o işler yapılıyor. Genel maksat kamyonu yerine MRAP bana asıl garip gelen şey ikisi anı iş için değilki. Benim tahminimce Unimog işletmesi çok masraflı zor bir araç olabilir belki o yüzden değiştirdiler. Yinede bu çok niş efsanesi olan bir kamyon nasıl kıydılar attılar bu kamyonları çok ilginç. Cephanelikten talim için mühimmatı Kirpi ilemi getirecekler yada tugay içindeki atış alanına kirpi ilemi gidecek asker. Unimog lar yerine kirpiler alındı ise bana çok garip geliyor bu iş.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 17 Kasım 2022, 22:29:02 »

Taşıyıcı araç dediğin böyle olur.... ;) ;) ;)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 17 Kasım 2022, 23:31:48 »

Taşıyıcı araç dediğin böyle olur.... ;) ;) ;)

Abartmayalım bizim bu levele gelmemize daha seneler var :)

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #37 : 17 Kasım 2022, 23:32:59 »
Uydu fırlatabilen ve uzay teknolojisine sahip olan ülkenin kıtalar arası balistik füze yapması çok zor değil, zaten önemli olan füzeden ziyade içine ne koyduğu :=)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 17 Kasım 2022, 23:59:56 »
MRAP iyi bir şey tabi ama Unimog da öyle bir dünya meşhuru kamyon ki nasıl kıydılar kullanım dışına çıkarttılar anlamak zor. Unimog ile kum da taşınıyor askeriyede jeneratörde taşınıyor Kirpi ile sadece o işler yapılıyor. Genel maksat kamyonu yerine MRAP bana asıl garip gelen şey ikisi anı iş için değilki. Benim tahminimce Unimog işletmesi çok masraflı zor bir araç olabilir belki o yüzden değiştirdiler. Yinede bu çok niş efsanesi olan bir kamyon nasıl kıydılar attılar bu kamyonları çok ilginç. Cephanelikten talim için mühimmatı Kirpi ilemi getirecekler yada tugay içindeki atış alanına kirpi ilemi gidecek asker. Unimog lar yerine kirpiler alındı ise bana çok garip geliyor bu iş.

Sayın Putty,

Benim gördüğüm piyasaya satılanlar Jandarmanın Unimogları . Unimog Jandarmada hiçbir zaman esas olmadı. 1980lerin ortalarına kadar Unimog S'ler (benzinli eski model Unimoglar) jandarma Komando Bölük ve Taburlarında kullanıldı. Babam Gökçeada'da o zaman J. Komando Alayı iken, tabur komutanıydı, orada da az miktarda vardı, zira adada asker her yere koşarak intikal ediyordu :) 1990 başlarında tamamen Land Rovere geçti Jandarma Komando (Koç/Otokar az mı desteklendi zannediyorsunuz, yerli savunma sanayi denilerek) , 1990ların sonlarında belki 2000 başlarında ise Unimog G (dizel yerli üretim)ler bir miktar envantere girdi galiba. Ama dediğim gibi hiç bir zaman yaygın bir araç olmadı Unimog G Jandarma'da. Ama Unimog G Kara Kuvvetleirnde hala yaygın, ancak Aksaray Mercedes Fabrikası kapanalı ben yeni araçları genelde Unimog'un BMC muadili 4x4 1 ve 2,5 tonluk araçlar olarak görüyorum. BMC'nin kamyonları genelde yük katırı gibi kamyonlardır. BMC'nin problemi ise başkadır. Kara Mehmet çok sevmesine, ideali olmasına rağmen başedemedi BMC ile. Özel sektör de olsa içinde garip çakallık, yolsuzluk olayları olurdu BMC'nin. Büyük şirket kendi tedarik, hizmet ihalelerinde çalışanlarının rüşvet, pay aldığı söylenirdi, Kara Mehmet gibi bir adama rağmen.  Sancak kısmını hiç karıştırma, orası ayrı bir hikaye muhtemelen. Ama bakalım yeni sahipleri ne yapacak BMC'nin.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 18 Kasım 2022, 00:20:32 »
Hibe mi? Sipariş mi? İlk verilenlerin hibe olduğunu sanıyordum. Yamuluyor muyum?

Defalarca hibe kelimesini gördüm.

Benim kişisel fikrim, sadece izin verilen ürünleri satabiliyoruz. :)

Alakası yok. İhtiyacımızdan çok ürettiğimiz sadece TB2 idi. O yüzden onu sattık. Bir de Ukrayna'ya TRLG 230 verdiğimize dair dedikodular dolaşıyor. ;D HİMARS'ı durduramayan adam, TRLG 230'u hiç engelleyemez! HİMARS'ın aksine, o meret hareket halindeki zırhlı araç konvoylarını da pert eder.

Kirpilere gelince; bunlar faydalı ömürlerinin sonlarına gelmiş Kirpi I'ler idi. Bizdekiler bir sonraki versiyonu olan Kirpi II.

"Zaten hurdaya çıkacaklar, bari işe yarasınlar" diye verdik, hem de hibe şeklinde verdik, bildiğim kadarıyla. Anlaşılan çok işe yaramışlar! Hem Ukraynalılar övüyor, hem de Ruslar sitem ediyorlar. "200 Adet MRAP verdiler adamlara ya!" diye telegramda sızlanıyordu bir Wagnerci.

Üstad peki bu kadar drone vızır vızır vururken bari Korkut falan satsaydık? O neden olmadı? Onda da mı sayımız az?