Gönderen Konu: T-629 İnsansız Ve Elektrikli Taarruz Helikopteri  (Okunma sayısı 10666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: T-629 İnsansız Ve Elektrikli Taarruz Helikopteri
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2021, 19:06:42 »
Serkan hocam, evet o dediğiniz f 18 denemesi 10 larca yıl önce idi. O zamanla bu zaman arasında teknolojik imkanlar olarak çok fark var.

Şu an düşünün ki biz bile tb 2 ler ile eş zamanlı sürü insansız uçak harekatı yapıyoruz. İnsanlı insansız uçak karma harekat yapıyoruz.

Hatta aynı abd şu an, insansız avcı jet geliştiriyor. Royal wingman.

Loyal Wingman keşif, gözetleme, istihbarat ve elektronik harp görevlerinde kullanılıyor. Muharip değil

Hocam bu uçak çok rollü bir uçak diyor boring. Yani ihtiyaç ne ise ona göre konfigüre et ve kullan diyor. Yani hem uav, hem ucav olabiliyor.

"38 fit uzunluğunda (11,7 m) ve 2.000 deniz milinden fazla uçabilen, savaşçı benzeri bir performans sağlayın.
İstihbarat, gözetleme ve keşif, taktik erken uyarı görevlerini ve daha fazlasını desteklemek için yerleşik sensör paketlerini entegre edin.
Diğer uçaklar arasında güvenli mesafeyi korurken bağımsız olarak veya insanlı uçakları desteklemek için yapay zeka kullanın.
2020'de ilk kez uçun."

http://www.boeing.com/defense/airpower-teaming-system/

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2021, 19:13:33 »
Herkes turboşaft motorlu ve insanlı silahlı heli yapıyor. Para kazanmak istiyorsak piyasa da olmayan ürünü yapıp rekabette avantaj sağlayarak satış başarısı yakalarız. Kazandığımız para ile de yeni projeler yaparak rakiplerden hızlı gelişirsiniz.

Hem insansız, hem de elektrikli heli başarılı olursa bizim siha başarımızında verdiği algı ile iyi satış imkanı yakalayabilir. Bu da $$$ demek. Dolar da daha fazla personel ve proje demek. Bence güzel bir girişim.

Keşke Tai aynı zamanda elektrik motor tahrikli s/iha içinde proje yapıp geliştirmeye başlasa imiş.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #22 : 27 Şubat 2021, 10:04:27 »
Dün Ankara'da Bozankaya'nın tesislerindeydim. tamamen Elektrikle çalışan otobüsler üretiyorlar. Gayet güzeldi. Bu ikinci ziyaretim. İlkini bir kaç yıl önce inşa halindeyken gerçekleştirmiştim. Şimdi üretim yapıyorlar. Bozankaya ile ilgili forumda bir başlık da bulunuyor.

Elektrik tahrikli araçlar her geçen gün gelişim sağlıyor ve yayılıyor. Geleceğin tekolojisi derken o gelecek artık başladı diyebiliriz. Kendi saldrı helikopterini ve insansız hava araçlarını üreten bir ülke olarak bu konuda ciddi bir girişimde bulunmak ve bir ilke imza atmak son derece mutluluk verici.

Bir saldırı helikopterinin harcayacağı güç onun erişim mesafesini etkiler tabi ki. Elektrikli bir hava aracının uzun süre havada kalabileceğini sanmıyorum. En azından bugünkü bilinen teknoloji ile. Kısa mesafelerde, sınır bölgelerinde keşif ve eskortluk, ani müdahale gibi görevleri rahatlıkla yerine getirebilir. Yedek güç ve şarj sistemleri ileri cephelere taşınarak bu görevleri bir yurt dışı operasyonlarda da sağlayabilir. Kısacası bir saldırı helikopterinin bir SİHA gibi uzun süreler havada kalmasına gerek yok. Elektrikli ve insansız olması, onun daha sessiz, ısıl izi çok daha düşük ve vurulması çok daha zor olması, insan kaybının olmaması anlamına gelir.

Mesela terör bölgesinde tespit edilen ve dağılarak kaçmaya çalışan bir terör grubuna fena şekilde bela olacaktır. Derin vadilerin içerisine girebilir ve hepsini tek tek etkisiz hale getirebilir. Ya da Ege denizi gibi bir ortamda ULAQ gibi insansız platformlarla birlikte düşman savaş gemilerinin kabusu olabilir. ( hayal edince ne kadar keyiflendim şimdi.  ;D ;D )

İnşallah en kısa sürede operasyonel olarak görebiliriz. Bunu akıl eden, geliştiren, üreten, emeği geçen herkese teşekkürler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #23 : 27 Şubat 2021, 10:39:40 »
1-İnsansız , uzaktan kumanda edilen helikopter         2-Otonom kontrollü helikopter (veya platformlar)
Gelecek 2.sinde...Bunun için otonom kontrol sistemleri geliştirmek  için tıpkı sage gibi bir enstitü kurmak gerekir...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 28 Mayıs 2021, 22:03:37 »

Turan Oğuz twitter'dan ; ""TUSAŞ'ın  , T629 taarruz helikopterinin konsept çizimini paylaştı." diye bir bilgi vermiş bugün....Resim yeni mi , daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum...Gördüğümü de hatırlamıyorum...

6 ton sınıfındaki proje T625’in motoru, dişli kutusu, palleri kullanılarak geliştirilecek.

TUSAŞ projeyi öz kaynakları ile yapacak.

(Helikopterin insansız ve elektrikli farklı bir konfigürasyonu daha olacak)
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2021, 22:05:15 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #25 : 29 Mayıs 2021, 08:30:54 »

Turan Oğuz twitter'dan ; ""TUSAŞ'ın  , T629 taarruz helikopterinin konsept çizimini paylaştı." diye bir bilgi vermiş bugün....Resim yeni mi , daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum...Gördüğümü de hatırlamıyorum...

6 ton sınıfındaki proje T625’in motoru, dişli kutusu, palleri kullanılarak geliştirilecek.

TUSAŞ projeyi öz kaynakları ile yapacak.

(Helikopterin insansız ve elektrikli farklı bir konfigürasyonu daha olacak)

Bunun aynısı değil mi? Birkaç ufak tefek fark var sadece...Kanat ucu farklı, kokpit camlarının altından burna doğru oval bir hat var gibi...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 29 Mayıs 2021, 11:30:57 »
İkisi de benziyor ...

Ama fark şu ; Bilgisayar çizimini (Gayet güzel bir çizim) alıp mock-up yapmaya çalışmışlar ama becerememişler...Zaten sergilendiğinde de forumda tartışmış , çok aceleye getirilmiş bir mock-up olduğunu söylemiştik...

Ben çok daha güzel bir helikopter tasarımı çıkaracaklarına inanıyorum TUSAŞ mühendislerinin... Çünkü bu olmamış , gerçekten de olmamış...
« Son Düzenleme: 29 Mayıs 2021, 11:31:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 14 Kasım 2022, 15:24:45 »
Bu proje için Temel Bey'in videosunda elektrikli çalışamadığını söylemişti. Yeterince güç üretemiyordu piller. Bu projenin son durumu nedir acaba?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 14 Kasım 2022, 16:16:29 »
Bu proje için Temel Bey'in videosunda elektrikli çalışamadığını söylemişti. Yeterince güç üretemiyordu piller. Bu projenin son durumu nedir acaba?

Hani ünlü isimler estetik ameliyatlardan önceki eski resimlerini görmek istemez ya TUSAŞ'da bu elektrikli helikopter resimlerini görmek istemiyordu...Ama siz bu resmi bir yerlerden bulmuşsunuz...Hemen silin şu ucube RESMİ... ;) ;) ;)

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 14 Kasım 2022, 18:35:06 »

Estetikli halini gorebilecek miyiz peki :)