Gönderen Konu: BMC POWER  (Okunma sayısı 10957 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
Ynt: BMC POWER
« Yanıtla #40 : 11 Kasım 2023, 00:39:23 »
Tarihte bir değişme yok aslında. Yeni duyuluyormuş gibi aleyhte yorumlar yazılmasını tuhaf buluyorum.

Ankarada halihazırda insa edilen fabrikada 2025'te seri üretim başlayacak. 2026'da seri üretim tankların teslimatları başlayacak. 2031'de 250'nci tankın teslimiyle ilk paket sipariş tamamlanacak. İlk 100 tank Kore motoru ile olacağı belli olduğuna göre 101'nci yerli motorlu olacak, bunlar zaten açıklandı..  bu açıklamalara göre 101'inci yerli motorlu tankın teslimatı için planlanan tarih başından beri 2028. Çünkü zaten devam eden motor testlerinin planlanan bitiş tarihi de 2027/2028.

Bugün yapilan açıklamada geçen 2028 tarihi yeni bir tarih veya gecikme belirtmiyor.  Başından beri bilinen bir durumun ve tarihi açıkça zikretmiş sadece.

Algıları açmak lazım.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #41 : 11 Kasım 2023, 01:32:01 »
Tarihte bir değişme yok aslında. Yeni duyuluyormuş gibi aleyhte yorumlar yazılmasını tuhaf buluyorum.

Ankarada halihazırda insa edilen fabrikada 2025'te seri üretim başlayacak. 2026'da seri üretim tankların teslimatları başlayacak. 2031'de 250'nci tankın teslimiyle ilk paket sipariş tamamlanacak. İlk 100 tank Kore motoru ile olacağı belli olduğuna göre 101'nci yerli motorlu olacak, bunlar zaten açıklandı..  bu açıklamalara göre 101'inci yerli motorlu tankın teslimatı için planlanan tarih başından beri 2028. Çünkü zaten devam eden motor testlerinin planlanan bitiş tarihi de 2027/2028.

Bugün yapilan açıklamada geçen 2028 tarihi yeni bir tarih veya gecikme belirtmiyor.  Başından beri bilinen bir durumun ve tarihi açıkça zikretmiş sadece.

Algıları açmak lazım.

Evet doğru dezenformasyon başını almış gidiyor. Bazı kaynaklara göre daha 2030 senesinde başlayacakmış seri üretim.

Bazı arkadaşlar( ben de dahil). Altay’ın ismini duyunca onlara fenalık geliyor, kaşıntılar artıyor veya tansiyonumuzu çıkıyor. Aramızda torun torba sahibi olanlar var ama Altay tam olarak kendi ayaklarında yürüyecek şekilde piyasada yok.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 11 Kasım 2023, 07:20:26 »
Hani ilk Batu motorlu tank 2025-2026 gibi gözükçekti yada monte edilmeye başlancaktı? Ben öyle hatırlıyorum hatta ilk Batu motorlu test edilecek ilk tank için tarih olarak 2024 sonu verilmemiş miydi?

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 11 Kasım 2023, 07:30:16 »
Yanlış hatırlıyorsunuz..

Test ayrı seri üretim ayrı. Tanka takılıp test edilmesi önümüzdeki sene.. ama seri üretime dahil olması 101.tanktan itibaren.. bu da 2028 demek.

Zaten sadece labaratuar ve ömür testi yapılarak arazi testine sokmadan alınamaz mantıken.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 11 Kasım 2023, 09:02:20 »
İlk 50. Tanktan sonra değil miydi? Ne ara 101. Tank oldu

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 11 Kasım 2023, 14:07:13 »
Kore motoru oldu mu esas soru bu, pek ses çıkmiyor...

Anlaşma tamam mi?

Motorlar geldi mi?

Takılıp testleri başladı mi? Tanka uydu mu?

Tankin seri üretime girmesi için nereden olursa olsun önce bir motor lazim yani
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2023, 14:08:00 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 11 Kasım 2023, 14:35:41 »
Kore motor ve transmisyonu testleri geçmedi ki daha...
MTU 883 motoru olsa eyvallah 300 tane sipariş et. Ama bu motor ve transmisyon daha sınavı geçemedi. Sınavı geçemeyen çocuğa üniversitesitede yurt bakmaya gerek yok henüz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 11 Kasım 2023, 14:46:12 »
Kore motor ve transmisyonu testleri geçmedi ki daha...
MTU 883 motoru olsa eyvallah 300 tane sipariş et. Ama bu motor ve transmisyon daha sınavı geçemedi. Sınavı geçemeyen çocuğa üniversitesitede yurt bakmaya gerek yok henüz.

Kafam karisti iyice...

Ayni anda hem yerli motoru hemde Kore motorunu mu test ediyorlar?

Şu anda fiili olarak test edilen tanklardaki motor hangisi?
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 11 Kasım 2023, 14:55:40 »
Kore motoru oldu mu esas soru bu, pek ses çıkmiyor...

Anlaşma tamam mi?

Motorlar geldi mi?

Takılıp testleri başladı mi? Tanka uydu mu?

Tankin seri üretime girmesi için nereden olursa olsun önce bir motor lazim yani

BMC ve SSB'nin açıklamalarını takip eden arkadaşların bilmesi gerektiği gibi, Kore Motorlu prototipler TSK'nın testlerine uzun zaman önce teslim edilmişti. Muhtemelen testler yarı aşamaya kadar gelmiştir. Test     süreci aynı zamanda güç sistemi yağlarının, soğutma sistemi vs analizi , bakım, kullanım dökümantasyonu oluşturulmasını da içeriyor. Neyse, Kore ve Yerli motor için laf çakacak olanlar, eğer biraz yerli sanayiye, yerli gelişime saygıları varsa, sürecin sonunu beklemek durumunda. Hoş alternatifleri de yok benim bildiğim ???   Süreç devam ediyor, şimdilik yansıyan olumsuz bir gelişme yok.

Süre ve ceza konusuna gelirsek, onu yabancılara uygulayalım. Yoksa Baykar hariç, İHA programaları hep gecikti mesela. Ama bugün dünyanın bir numaralı İHA üreticisiyiz. Keza termal kamera, FLIR sistemleri. Hep gecikti ama bugün ürünlerin dünyada en üst sınıf olduğu ifade ediliyor. AESA radar gecikmekte. Hava savunma füzeleri alçak ve orta irtifa gecikmesine karşın,  yüksek irtifa hızla geliştiriyor.

Zaten hukuken devlet idaresinin projeler gecikiyor deme hakkı da baya tartışılır. Ambargolar üreticilere değil, Türkiye'ye uygulanıyor. Üretici  kolay kolay yabancı komponentlere ulaşamıyor. İkame yerlisi geliştirilmek durumunda kalınıyor. Yani çoğu gecikme üreticiler kaynaklı değil.   Hoş ARGE desteği verildiği bile tartışmalı bir ortamda bir de ceza uygulayacak akıl, herşeye rağmen birşeyler ortaya koymaya çalışan üreticiyi piyasa dışı bırakır, rüştünü hızla ortaya koyan yerli savunma sanayini budar sadece.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #49 : 11 Kasım 2023, 15:39:33 »
BMC motoru yaparsa her türlü kabul ederim BMC yi
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2023, 15:40:42 Gönderen: re »