Gönderen Konu: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları  (Okunma sayısı 42988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MahirBayrak

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 8
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #120 : 30 Mayıs 2019, 13:34:31 »
ABDnın karşısınds tum ıslam olkelerı , gerek kı omuz omuza kofre karşı çalışak,,

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2619
 • 144
 • DefenceTurk.com
İran'ın ABD ile müzakere etmeyeceğini dile getiren İran lideri Ali Hamaney, "İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde değiliz. Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır" dedi.Başkent Tahran'da üniversite hocalarıyla bir araya gelen Hamaney, burada yaptığı konuşmada, ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"İRAN, KESİNLİKLE ABD İLE MÜZAKERE ETMEYECEKTİR"

İran'ın AB ülkeleri başta olmak üzere diğer devletlerle bir sorunu olmadığını ve onlarla müzakere edebileceklerini dile getiren Hamaney, "Müzakerede asıl mesele müzakere edilecek konunun belirlenmesidir. Biz her konuda müzakere etmeyiz. Devrimin temel ilkeleri ve ülkenin savunma kapasitesi müzakere konusu olamaz" şeklinde konuştu.

Ülkede yürütme organı, siyaset ve diplomatik kurumların ABD ile müzakere edilmemesi konusunda hemfikir olduğunu aktaran Hamaney, "ABD ile müzakere kesinlikle tavsiye edilmemektedir. İran, kesinlikle ABD ile müzakere etmeyecektir. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, ABD ile müzakere etmeyişimizin nedeni şudur: Birincisi hiçbir faydası yoktur, ikincisi de zararı vardır" değerlendirmesinde bulundu.

"MÜZAKERE, ABD'NİN İRAN ÜZERİNDEKİ BASKI STRATEJİSİNİ TAMAMLAMA TAKTİĞİDİR"

İran'ın baskı araçları ve elindeki imkanları doğru bir şekilde kullanması durumunda ABD'nin baskılarının azalacağını ve durma noktasına geleceğini ifade eden Hamaney, baskı araçlarının zamanında kullanılmaması durumunda ABD'nin herhangi bir maliyet ve zararla karşılaşmayacağını bildiği için mevcut politikalarına devam edeceğini ancak aksi bir durumda farklı adımlar atmaya başlayacağını söyledi.

ABD'lilerin genel olarak hedeflerine ulaşmak için kullandıkları bir strateji ve taktikleri olduğunu, karşı tarafı bezdirmek için baskı stratejisi uyguladıklarını ve o baskıyı sonuca ulaştırmak için de müzakere kartından yararlandıklarını ifade eden Hamaney, "Müzakere, ABD'nin İran üzerindeki baskı stratejisini tamamlama taktiğidir. Buna karşı mücadele yolu da diğer tarafın, üzerindeki yaptırımları azaltmak için baskı araçlarını kullanmasıdır. Fakat eğer karşı taraf müzakere aldatmacasına düşer ve 'benim baskı araçlarından yararlanmama ihtiyaç yok' derse, o zaman altındaki zemin kayacaktır ve bu da kesin yenilgi demektir" görüşlerini paylaştı.

"DİNİ AÇIDAN NÜKLEER VE KİMYASAL KİTLE İMHA SİLAHLARI HARAMDIR"

Nükleer anlaşmadaki taahhütlerin kısmen durdurulması kararının doğru olduğunu kaydeden Hamaney, şöyle devam etti: "İran'ın nükleer alandaki teknolojisi, etkili bir baskı aracıdır. Nükleer alanda teknik ve bilimsel potansiyele sahip olmamıza rağmen kesinlikle nükleer silah peşinde değiliz. Çünkü dini açıdan nükleer ve kimyasal kitle imha silahları haramdır. Depoya kaldırmak amacıyla dahi olsa kitle imha silahlarının üretimini yanlış, mantıksız ve akıl dışı görüyoruz. Çünkü bu durumda da ülke bunun için yüksek miktarda masraf yapacak ve bütçe ayıracak ancak bu üründen istifade edilmeyecek."

Kitle imha silahlarına karşı olduklarına ancak zenginleştirilmiş uranyumun bu ülkenin gelecekteki bir ihtiyacı olduğuna dikkati çeken Hamaney, bugün için söz konusu alanda kapasitelerini artırmamaları durumunda 10 yıl sonra sıfırdan başlamak zorunda kalacaklarını söyledi.

"SAVUNMA GİBİ MESELELER MÜZAKERE KONUSU YAPILAMAZ"

Müzakerelerde karşılıklı ilişki kurulduğunu ve bazı konularda geri adım atıldığına vurgu yapan Hamaney, "Savunma gibi meseleler müzakere konusu yapılamaz. Müzakere, karşı tarafın 'benim şu konularda taleplerim var' bizim de 'hayır' sözümüzden ibarettir. Bu müzakere gerçekte müzakere değildir. Uyguladıkları baskının mahsülünü toplamak için bir vasıtadır. ABD ile müzakere masasına oturmak, baskı ile oluşturmak istedikleri ortamın hazırlanması demektir" diye konuştu.

ABD'nin baskılarına karşı İran'ın da gerekli baskı araçlarını elinde bulundurduğunu ve bu araçların askeri olmadığını ancak gerektiğinde ve zamanı geldiğinde o kartı da ellerinde bulundurduklarını dile getiren Hamaney, şunları kaydetti: "Önceki ABD hükümetinin davranışları da özü itibarıyla mevcut hükümetten farklı değildir. Zahirde her ne kadar farklı görünseler de özleri birdir. İran hiçbir şekilde ABD'lilerin müzakere ile ilgili hilesine kanmayacaktır. Baskı araçları bugün kullanılıyor ve bu doğrultuda duraklama olmayacak. Bir sonraki aşamada eğer gerekirse başka baskı araçlarından da istifade edilecektir."

http://www.haber7.com/dunya/haber/2865125-hamaneyden-tuhaf-aciklama-dini-acidan-o-silahlari-kullanmak-haramdir/?detay=2

Çevrimdışı UYVAR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1920
 • -144
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #122 : 30 Mayıs 2019, 21:03:47 »
Ne diyor bu bunak? Nukleer teknolojiyi akciger röntgeni çekmek icin mi istiyorsun hemşerim?!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tigerfish

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1115
 • 105
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #123 : 30 Mayıs 2019, 22:04:28 »
Ne diyor bu bunak? Nukleer teknolojiyi akciger röntgeni çekmek icin mi istiyorsun hemşerim?!

Aaa... mesela yani  😁

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #124 : 31 Mayıs 2019, 08:12:53 »
Adam kullanmak haramdır diyor, bulundurma değil! :D
Bulundurmak vacip, hatta İran için bu saatten sonra farz herhalde.  ;D
Elinde nükleeri olan bir ülkeye saldırmak! ::) ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1920
 • -144
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #125 : 31 Mayıs 2019, 11:43:51 »
Adam kullanmak haramdır diyor, bulundurma değil! :D
Bulundurmak vacip, hatta İran için bu saatten sonra farz herhalde.  ;D
Elinde nükleeri olan bir ülkeye saldırmak! ::) ::)

Afganistan'dan gelen esrari fazla cekmis galiba.😂

Bu arada iran, olse geberse nukleer silah elde edemez. Ortadogu'daki direnisin lideri olabilmesi icin uydurulmuş birsey o! O kafa yok o acemlerde!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
Körfez'de peş peşe patlama ve saldırılar
« Yanıtla #126 : 13 Haziran 2019, 16:43:04 »
Körfez'de peş peşe patlama ve saldırılarUmman Körfezi'nde, Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları'na ait iki tankerde patlama oldu. Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları grubu, Umman Körfezi'nde kendilerine ait tankerlerde meydana gelen durumdan haberdar olduklarını bildirdi, detay vermekten kaçındı. Tayvan merkezli CPC de Umman Körfezi'nde kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıkladı. Öte yandan Norveçli Frontline şirketine ait bir başka tankerin Fuceyra açıklarında torpido ile saldırıya uğradığı duyuruldu. Japonya Ticaret Bakanlığı, Japonya'ya yük taşıyan 2 petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını açıkladı.

Umman Körfezi'nde İngiltere ordusuna bağlı Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları kuruluşuna ait Marshall Adaları bayraklı Front Altair ve Panama bayraklı Kokuka Courageous adlı tankerlerde patlama meydana geldi.

Patlama sonrasında iki tankerin körfez çevresindeki ülkelere acil yardım çağrısında bulunduğu ancak tankerlerden birinin batmaya başladığı kaydedildi.

Olayın ardından tankerlerde görev yapan personelin tahliye edildiği ve sağlık durumlarının iyi olduğu aktarıldı.

ABD donanmasının Beşinci Filosu da bölgede gerçekleşen patlamalardan haberdar olduklarını ve gereken desteği verdiklerini duyurdu.

Patlamanın sebebi henüz bilinmiyor.


Alıntı
Press TV

@PressTV
 The first picture purportedly shows smoke billowing up from an oil tanker  following suspected attacks in the Gulf of Oman

34
11:16 AM - Jun 13, 2019JAPON TANKERLERİNE SALDIRI

Japonya Ticaret Bakanlığı, Japonya'ya yük taşıyan 2 petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını açıkladı.

TAYVAN'A AİT TANKER VURULDU

Tayvan merkezli CPC de aynı bölgede kendilerine ait bir tankerin bilinmeyen bir cisim tarafından vurulduğunu açıkladı. Olayın ardından gemide görev yapan 21 personel tahliye edildi.

NORVEÇ TANKERİ DE HEDEF ALINDI

Öte yandan Norveçli Frontline şirketine ait Front Altair adlı tankerin Fuceyra açıklarında torpido ile saldırıya uğradığı ve bu sebeple yangın çıktığı duyuruldu. Gemide görev yapan 23 personelin kurtarıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

İRAN'DAN İLK AÇIKLAMA

İran resmi ajansı IRNA, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki iki tankerde görev yapan 44 personelin İran bayraklı gemiler ve İranlı yetkililer tarafından kurtarıldığını açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif’ten tanker saldırılarıyla ilgili açıklamaİran Dışişleri Bakanı Zarif’ten tanker saldırılarıyla ilgili açıklama
AYNI BÖLGEDE İKİNCİ VAKA

BAE'nin doğu sahilinde yer alan Fuceyra Limanı yakınlarında Suudi Arabistan, BAE ve Norveç'e ait dört ticari kargo gemisi, 12 Mayıs'ta sabotaja uğramıştı.

Bunun üzerine ABD de bölgede İran'a gözdağı vermek üzere F-15 ve F-35 uçakları ile uçuşlar gerçekleştirmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-umman-korfezinde-ingiltereye-ait-iki-tankerde-patlama-41242583
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
ABD tanker saldırısının olduğu yere destoyer gönderiyor
« Yanıtla #127 : 14 Haziran 2019, 10:27:50 »
ABD tanker saldırısının olduğu yere destoyer gönderiyorABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Umman'da meydana gelen petrol tankeri saldırısının ardınadn bölgeye savaş destoyeri gönderme kararı aldı.

Körfez'de ABD, İran gerilimi iyiden iyiye yükseliyor. Özellikle ekonomik yaptırımlar ve nükleer gerilim ile başlayan süreç, Umman'da petrol tankerlerine yönelik yapılan saldırılar ile tırmanışa geçti.

ABD donanması, bölgede yaşananların ardından körfeze savaş destroyeri göndereceğini açıkladı.

DESTROYER GÖNDERİLİYOR
CENTCOM, ABD Donanması'na ait USS Mason'un, petrol tankerlerine yapılan saldırıların ardından yardım sağlamak için Umman Körfezi'ne gittiğini bildirdi.

CENTCOM Sözcüsü Teğmen Albay Earl Brown, düzenlediği basın açıklamasında, "USS Mason, olay yerine yardım sağlamak için gidiyor. ABD ve bölgedeki ortaklarımız kendimizi ve çıkarlarımızı savunmak için gerekli tüm önlemleri alacaktır. Bugünkü saldırılar uluslararası seyahat ve ticaret özgürlüğü için açık bir tehdittir" ifadelerini kullandı.

PETROL TANKERLERİNE SALDIRI
Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ruveys limanından Tayvan’a doğru yola çıkan Norveçli Frontline şirketine ait Marshall Adaları bandıralı Front Altair adlı tankere sabah yerel saatle 08.50 civarında bir saldırı gerçekleştiğini ifade edilmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Ruveys limanından Tayvan’a doğru yola çıkan Norveçli Frontline şirketine ait Marshall Adaları bandıralı Front Altair adlı tankere sabah yerel saatle 08.50 civarında bir saldırı gerçekleştiğini ifade edilmişti.

Saldırılar hakkında ABD'den yapılan ilk açıklamalarda İran fail olarak ima edilirken, Dışişleri Bakanı Pompeo açık ve net bir şekilde saldırının arkasındaki gücün İran olduğunu açıklamıştı.

https://www.ensonhaber.com/abd-tanker-saldirisinin-oldugu-yere-destoyer-gonderiyor.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Afşar1

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 432
 • 30
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #128 : 14 Haziran 2019, 12:03:35 »
Şimdi de güya doğru okuduysam 90 km öteden çekilen ve iran botlarının patlamamış mayınları topladığı görüntüleri yayınlamışlar.
Bu adamlar istediğini tehdit edip istediğini yapıyor kimse de hayırdır demiyor oh ne ala :)

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2619
 • 144
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #129 : 18 Haziran 2019, 21:27:46 »