Gönderen Konu: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları  (Okunma sayısı 66062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #60 : 03 Şubat 2013, 19:16:50 »

Uluslararası Güvenlik ve Bilim Enstitüsü (ISIS) internet sitesinde  Astrium ticari uydusu İran'ın Fordo Yakıt Zenginleştirme Tesisinin 22 Ocak'ta alınan görüntülerini yayınladı. Fotoğraflarda bir patlamanın belirtisi olabilecek olabileceği dış hasar görünüyor. ISIS uzmanlarının gözlemine göre bu büyüklükte bir olayın ardından sitenin etrafında görülmesi beklenen acil durum veya temizlik araçlarının şeklinde yoğun aktivitesi yok. Aşağıda tesisin önceki fotoğrafı görünüyor.

« Son Düzenleme: 03 Şubat 2013, 19:18:25 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #61 : 03 Şubat 2013, 19:20:38 »
Ben fotoğrafta herhangi bir patlama belirtisi göremedim.  Görebilen var mı?  ::)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #62 : 31 Mayıs 2013, 13:24:05 »
Asıl ABD İran'la ticareti kessin!
İbrahim ACAR01.12.2012ABD'nin Türkiye-İran ticaretini engellemesi tepki çekti. Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ulusoy, "Önce ABD, İran'la alışverişi bitirsin" dedi

İran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını nükleer silah diyerek suçlayan, bu nedenle de yaptırımlarıyla ülkeye yönelik tecrit operasyonu başlatan ABD'nin son atağı Türk iş dünyasında bardağı taşırdı. Türkiye'nin İran'la bankacılık sistemini kullanarak ticaret yapmasının engellenmesinin ardından 'altın'la da ödemenin durdurulmasına tepki gösteren iş dünyası "ABD'nin kararı önemli değil. Ticaret yolunu bulur" mesajı verdi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-İran Ticaret Konseyi Başkanı ve Trabzon Sanayi Odası Başkanı Ali Osman Ulusoy, ABD'nin bu kararının 'anlamsız' olduğunu belirterek, "Asıl ABD Belçika ve Fransa üzerinden İran'a hemen hemen her kalemde ihracat yapıyor" dedi. Ulusoy, bu konuyu Türkiye'ye gelen ABD'li devlet yetkililerine ilettiklerini belirterek "ABD'li yetkililere 'siz sattığınız malların parasını nasıl tahsil ediyorsanız, biz de hem ödememizi ve tahsilatımızı aynı yollarla yapacağız' dedim" diye konuştu. Ulusoy, ABD'nin kararının önemli olmadığını da belirterek ticaretin kendi yolunu bulacağını da vurguladı. Türkiye ile İran ticaret hacminin bu yıl 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye İran'dan yılda 18 milyon metreküp doğalgaz alıyor ve 7 milyar dolarlık altın ihracatı gerçekleştiriyor.

2011'de ABD'ye sipariş
İran'ın ABD ile dünya genilinde süren ambargoya rağmen ticaret yaptığı bizzat ABD devlet kurumlarının itirafıyla ortaya çıkmıştı. İran 2011'de, ABD Nüfus Bürosu istatistiklerine göre, Amerika'dan toplam 229 milyon dolar değerinde mal ithal etti, ABD'nin İran'a satışları ise 2012'de de devam etti. Mart ayında İran, ABD'den 120 bin ton buğday satın almak istediğini açıkladı. 2011 yılında, ABD ise İran'dan büyük ölçüde sanat eserleri ve antikalardan oluşan toplam 888 bin dolarlık mal ithal etti. Bu rakam 2010 yılında ise 94 milyon dolardı. İran ile ABD ticareti yıldan yıla önemli değişiklikler gösterdi. ABD yaptırımları İran'a insani, tıbbi ve eğitim için gerekli mallara yasak getiriyor. Ama iki ülke arasında insülinden sakıza kadanr büyük küçük birçok ürünler de dahil olmak üzere çok sayıda kalemde ticaret sürüyor.

Türkiye'yi tehdit ettiler İran'da yakalandılar
AMBARGOYU derinleştirip dünyanın İran'la bankacılık yapmamasını isteyen ABD'nin kendi finans kurumları İran'la iş yaparken yakalanmıştı. İran'a yönelik finansal ambargoyu HSBC, JP Morgan ve Standard Chartered'ın deldiği ABD'de ispat edilmişti. ABD'deki HSBC Bank USA N.A. (HBUS) ve yine HSBC'nin alt şirketlerinden HBME JP Morgan Chase altı İran bankası ile işbirliği yaptığı için yakalanmıştı. İngiliz Standard Chartered Bank'ın ABD biriminin ise İran hükümetiyle tam 250 milyar dolarlık 60 bin gizli işlem yaptığı ortaya çıkmıştı. ABD Senatosu'nun hazırladığı rapora göre HSBC'nin 2001-2007 arasında 25 bin işlemi tespit edildi. İran ile toplam 19.4 milyar dolarlık bankacılık işlemi yapıldığı ortaya çıktı.

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/12/01/asil-abd-iranla-ticareti-kessin
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #63 : 31 Mayıs 2013, 13:57:25 »
ABD kendine hristiyan.  ;D ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #64 : 25 Kasım 2013, 14:42:07 »
İran ile tarihi anlaşma

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlandı
Son güncelleme: 24 Kasım 2013 10:49 Mynet haber bugün 6.031.069 defa, bu haber 2.036 defa okundu.

İran ile tarihi anlaşma!,İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya arasında, İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlandı. Sonra Oku

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Ashton'ın Sözcüsü Michael Mann, Twiter'da Ashton'ın, "İran'la 5+1 ülkeleri arasında anlaşma sağlandı" dediğini kaydetti.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ve Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle de müzakerelerin yapıldığı Cenevre Intercontinental Otel'den ayrılırken, basın mensuplarının "Anlaşma sağlandı mı?" sorusu üzerine "Evet" yanıtını verdi.

Anlaşma, Cenevre'deki müzakerelerin üçüncü turunda beşinci günün sonunda çıktı.

Müzakerelere, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif katıldı.

OBAMA'DAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varılmasıyla ilgili olarak Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

Bugün, P5+1 ülkeleri olarak İran’ın nükleer programına yönelik kaygıları ele almaya yönelik kapsamlı bir çözüme doğru önemli bir adım attıklarını belirten Obama, İran’ın nükleer silah edinmesinin önlenmesi yönündeki kararlılığının altını çizdi. Obama, bu konudaki meseleyi barışçıl yollardan çözmeye dair güçlü bir tercihinin de bulunduğunu dile getirdi.

Obama, “Bugün diplomasi, İran’ın nükleer programının barışçıl olduğunu ve nükleer silah elde edemeyeceğini teyit edebileceğimiz daha güvenli bir dünyaya doğru yeni bir yol açtı” dedi.

İRAN MÜZAKERELERİ KILIF OLARAK KULLANAMAYACAK

Bugünkü duyurunun sadece bir ilk adım olmasına rağmen önemli şeyler başardığını ifade eden Obama, neredeyse 10 yıldan bu yana ilk defa İran’ın nükleer programını durdurduklarını ve programın kilit unsurlarının etkisiz hale getirileceğini söyledi. Obama, anlaşmadaki maddeleri sıralayarak bunların İran’ın nükleer silah elde etmesini engellemeye yardım edecek önemli sınırlamalar getirdiğini vurgulayarak, “Basit biçimde ortaya koyarsak, bunlar İran’ın bomba elde etmeye yönelik muhtemel yollarını kesecek” dedi.

Aynı zamanda, bu birinci adımın daha kapsamlı bir çözüme yönelik müzakereler için 6 aylık bir zaman yaratacağını ifade eden Obama, “Bu anlaşma sayesinde İran, müzakereleri nükleer programını geliştirmeye yönelik bir kılıf olarak kullanamayacak” yorumunda bulundu.

Bu anlaşmayla ABD ve müttefiklerinin yaptırımlar konusunda İran'a ılımlı bir rahatlama getirmekte mutabık kaldığını belirten Obama, yine de en güçlü temel yaptırımlarını uygulamaya devam edeceklerinin de altını çizdi. Obama, 6 aylık süre içinde İran’ın taahhütlerini yerine getirmemeleri halinde ise Tahran yönetimi üzerindeki baskıyı artıracaklarını vurguladı.

YENİ YAPTIRIMLARA GİTMENİN ZAMANI DEĞİL

İran veya herhangi bir ülkenin barışçıl nükleer enerjiye erişiminin olabilmesi gerektiğini de dile getiren Obama, ancak İran’ın geçmişteki yükümlülüklerine yönelik ihlalleri nedeniyle nükleer silah edinmesine yönelik katı sınırlamaları da kabul etmesi gerektiğini aktardı. Obama, bu müzakereler sırasında her konu üzerinde anlaşmaya varılana kadar, aslında hiçbir meselede anlaşmaya varılmış olunmayacağını belirterek, nükleer programının barışçıl amaçlar güttüğünü kanıtlamanın İran’a ait olduğunu söyledi.

İran’ın bunları reddetmesi halinde ise artan baskı ve izalosyanla karşı karşıya kalacağını ifade eden Obama, Kongre’ye de şu anda yeni yaptırımlar yoluna gitmenin zamanı olmadığı mesajını verdi. Obama, böylesi bir durumun bu umut vadeden birinci adımın raydan çıkmasına neden olabileceğini vurguladı.

Bu süreç boyunca ABD olarak, İran’ın niyeti konusunda şüpheci olmaya hakları bulunan İsrail ve Körfez’deki partnerleri başta olmak üzere müttefik ve dostlarına yönelik taahhütlerine bağlı kalmaya da devam edeceklerini belirten Obama, Tahran yönetiminin nükleer programına yönelik kalıcı bir çözümün ancak diplomasiyle getirilebileceğini söyledi.

OBAMA, ŞUNLARI KAYDETTİ:

“Bugün kapsamlı ve barışçıl bir çözümü başarmaya yönelik gerçek bir fırsat bulunuyor ve bunu test etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bugün atılan birinci adım, başkanlığa geldiğim günden buyana İran ile yaptığımız kayde değer somut ilerlemedir. Şimdi 10 yıllardır bizim ve müttefiklerimizin güvenliğini tehdit eden bir konuyu çözebilecek kapsamlı ve kalıcı bir anlaşmayı takip etmek için önümüzdeki ayları değerlendirmeliyiz. Bu kolay olmayacak, önümüzde büyük zorluklar bulunuyor ama ABD, güçlü ve ikili bir diplomasi yoluyla daha fazla barış, güvenlik ve uluslar arasındaki işbirliğinin daha çok olduğu bir dünya adına kendi üzerine düşeni yerine getirecektir.”

TARİHİ BİR ANLAŞMANIN BAŞLANGICI OLABİLİR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde anlaşma sağlanmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ban, müzakere sürecini yürüten tarafları tebrik ederek, "Bu uzlaşma, Ortadoğu ve ötesindeki halklar ve milletler için tarihi bir anlaşmanın başlangıcı olabilir" ifadelerini kullandı.

Konuyla ilişkili bütün hükümetlere, bu "cesaret verici başlangıca" mümkün olan her türlü desteği verme ve karşılıklı güven çağrısı yapan Ban, nükleer silahsızlanmaya yönelik sarsılmaz bağlılığını da vurguladı.

Ban, uluslararası toplumdan da sürece destek vermelerini isteyerek, sürecin başarılı olması durumunda bunun uzun dönemde tüm tarafların yararına olacağını belirtti.

6 AYLIK SÜREYİ KAPSAYACAK

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında İran’ın nükleer programına ilişkin anlaşmaya varılmasının ardından Uluslararası Konferanslar Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

İran'la imzalanan anlaşmanın, "bir ilk adım" olduğunu belirten Kerry, asıl amacın dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek daha kapsamlı bir anlaşma olduğunu belirtti.

Atılan bu adımla İran'ın programını geriletilmiş olacağını vurgulayan Kerry, "Bu anlaşma, bölgedeki ortaklarımızı ve müttefikimiz İsraili daha güvenli yapacak" dedi. Anlaşmanın herkes için çok zor bir süreç olacağını ifade eden Kerry, İran'ın, nükleer programının barışçıl olduğunu ispatlaması gerektiğini kaydetti. 

İran'a uygulanan yaptırımların amacının müzakere masasına oturmak olduğunu ifade eden Kerry, yaptırımların amacına ulaştığını söyledi.

Kerry, "Anlaşmaya vardığımız konular 6 ay yürürlükte olacak ve İran'ın nükleer programına ilişkin temel kaygıları kapsayacak" dedi.

İran'ın zenginleştirilmiş uranyum düzeyini yüzde 5'te durdurmayı kabul ettiğini bildiren Kerry, "İran, sahip olduğu yaklaşık 200 kilogram yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş ve nükleer silah yapımı kapasitesine sahip uranyumu dönüştürecek ve 6 ay içinde bu oranda uranyuma artık sahip olmayacak" diye konuştu.

İran'ın yüzde 3,5 düzeyindeki zenginleştirilmiş uranyum stoklarını önümüzdeki altı ayda artırmayacağını ifade eden Kerry, "Ek zenginleştirme tesisi inşa edilmeyecek" dedi.

Anlaşmaya göre, önemli tesislerde günlük kontrol gerçekleştirilebileceğini belirten Kerry, İran'ın yeni santrifüjler inşa etmeyeceğini kaydetti.

KERRY, İRAN'IN PLÜTONYUM REAKTÖRÜ ARAK'IN FAALİYETLERİNİ DURDURACAĞINI DA BİLDİRDİ

Bu ilk adımın, İran'ın uranyum zenginleştirme hakkına sahip olduğu anlamına gelmediğini vurgulayan Kerry, "Bu metin, 'İran'ın barışçıl nükleer programı müzakereye tabidir' diyor" ifadesini kullandı. Kerry, zenginleştirme konusunun karşılıklı olarak müzakere sürecinde kararlaştırılacağını belirtti.

Uluslararası toplumun İran'a uygulanan bazı yaptırımları azaltacağını ifade eden Kerry, İran'ın anlaşma şartlarını yerine getirmesi halinde 4,2 milyar dolarlık bir fonu kullanabileceğini kaydetti. Kerry ayrıca, 1,5 milyar dolarlık ihracat geliri sağlayabilecek şekilde yaptırımlarda yumuşamaya gidileceğini de dile getirdi.

Bakan Kerry, yaptırımların temel yapısının, petrol ve finansal hizmetleri de içerecek şekilde halen devam ettiğini de vurguladı.

Varılan anlaşmanın ardından müzakerelere katılan ülkelerin dışişleri bakanları BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen kısa bir törende bir araya gelerek el sıkıştılar.

AA
http://www.mynet.com/haber/dunya/iran-ile-tarihi-anlasma-870580-1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #65 : 25 Kasım 2013, 18:29:37 »
Bu anlaşma ile İran üzerindeki yaptırımlar yakın gelecekte kalkabilir. Son dönemde ABD bölgede şii-sünni geriliminde taraf değiştirmiş gibi görünüyor. Suriye'de geri adım atmaları, İran'la yakışmaları vs...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 17 Ocak 2015, 10:15:44 »
İran nükleer santral inşa ediyor
İran'in iki yeni nükleer santral inşaatına başladığını duyurması, kamuoyunda farklı yorumlara neden oldu. Bu santraller, askeri amaçlı mı, yoksa sivil mi?

İran nükleer santral inşa ediyor
Cenevre' de Amerikalılarla görüşmeler sürerken İran Cumhurbaşkanı Hasan RUHANİ , Buşehr eyaletinde  2000 Megawatt  kapasiteli Nükleer Santral yapmaya başladıklarını duyurdu.

Nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılacağını iddia eden Ruhani , santral inşaatları için "nükleer enerjinin sadece sivil amaçlı kullanıldığını gösteren bir örnektir" dedi. Diğer yandan missilethreat.com sitesinin haberine göre İran'nın Suriye de Balistik Füze Üssü/Sitesi ve gizli bir Nükleer Santral inşa ettiği haberleri askeri kulislerde konuşulur olmuş.

Kaynak: Missilethreat.com
http://kokpit.aero/iran-nukleer-santral-insa-ediyor

Adamlarda zaten simdi iki tane daha baslamıslar. Bizim icimizdeki hainlerde kamp kursun santral kurulacak yere yapılmasın diye avrupaya dünyaya ülkesini ispiyonlasın.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #67 : 17 Ocak 2015, 17:29:28 »
Bakalım İsrail bu santrallara da saldıracak mı?

Çevrimdışı bcem29

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 23 Ocak 2015, 18:52:58 »

En hafif tabiriyle o biraz yürek ister. Suriye'yi bombalamaya benzemez kanımca.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #69 : 23 Ocak 2015, 21:09:21 »

En hafif tabiriyle o biraz yürek ister. Suriye'yi bombalamaya benzemez kanımca.

Suriye'nin hava sistemleri İran'ınkilere göre daha iyi. Bu haldeyken İsrail uçakları elektronik karıştırma ile Suriye'de istediği hedefleri vurabiliyor. Hatta birkaç sene önce böyle bir saldırıda yakıt tankları bizim topraklarımıza düşmüştü ve bizde de epey tartışılmıştı. Bizim radarların nasıl tespit edemediği vs çok konuşulmuştu. İsrail uçaklarını göremeyen Suriye hava savunma sistemleri bizim düşen F-4'ümüzü görebilmişti ama.

İsrail daha önce de o zamanın en iyi savunma sistemlerine sahip olduğunu söyleyebileceğimiz Irak'ın nükleer santralini 1981'de vurmuştu. İran'ın şu anki savunma sistemlerinin de İsrail uçaklarına engel olabileceklerini sanmıyorum. İran'ın balistik füze tehditi her ne kadar etkili olsa bile İsrail'in nükleer füze tehditi daha baskın!