Gönderen Konu: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları  (Okunma sayısı 66465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İran, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü
« Yanıtla #130 : 20 Haziran 2019, 08:37:19 »
İran, ABD'ye ait İHA'yı düşürdü

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri, ülkenin güneyindeki Hürmüzgan eyaletinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü duyurdu.
Devrim Muhafızları'na ait internet sitesinde yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait Global Hawk tipi İHA'nın vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

CENTCOM sözcüsü Bill Urban, ABD'nin İran hava sahasında bulunan İHA'sı olmadığını söyledi ve İran'ın açıklamasını yalanladı.

ABD ve İran arasındaki tansiyonun Umman Körfezi'nde 2 tankere yönelik saldırı ve tarafların saldırıya ilişkin iddiaları ile daha da yükseldiği biliniyor.

UMMAN KÖRFEZİ'NDEKİ 2 TANKERE YÖNELİK SALDIRI

Umman Körfezi'nde geçen hafta iki büyük petrol tankerinde patlamalar olmuştu. Tankerlerdeki 44 kişilik mürettebat İran arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarılarak, İran'ın Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı'na nakledilmişti.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Seko Hiroşige, Japonya'ya yük taşıyan iki petrol tankerinin Hürmüz Boğazı yakınlarında saldırıya uğradığını duyurmuştu. Tankerlerden birinin Japonya, diğerinin ise Norveç'e ait olduğu belirtilmişti.

Öte yandan, "Kokuka Courageous" isimli petrol tankerini işleten şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Yutaka Katada, saldırı öncesinde mürettebatın havada uçuşan cisimler gördüğünü ve yakınlarda İran donanmasına ait gemi tespit edildiğini öne sürmüştü.

Saldırılar, Japonya Başbakanı Abe Şinzo'nun İran ile ABD arasındaki gerginliğin azaltılması ve Orta Doğu'da istikrarın sağlanması için Tahran'ı ziyaret ettiği sırada yapılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Elimizdeki istihbari bilgilere, saldırıyı düzenlemek için kullanılan silahlara ve profesyonelliğe baktığımızda İran'ın sorumlu olduğunu görüyoruz." açıklamasında bulunmuştu. ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı da İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait bir devriye botunun Umman Körfezi'nde saldırıya uğrayan tankerlerden birinden patlamamış mayınları topladığı iddiasına ilişkin görüntüleri yayımlamıştı.

Saldırıların Abe'nin İran ile diplomasi girişimlerini hedef aldığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise tanker saldırılarıyla ilgili ABD'yi "sabotaj diplomasisi" izlemekle suçlamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-iran-abdye-ait-ihayi-dusurdu-41249543
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #131 : 20 Haziran 2019, 08:46:07 »
İHA'lar çok önemli ve stratejik araçlar bu aralar çok fazla vurulup düşmeye  başladılar. Hava savunma sistemlerine yakalandıklarında kuş gibi vurulup düşüyorlar. SKYWOLF hocamda bahsetmişti bu araçlara  karşı önlem sistemleri  entegre edilmesi şart oldu.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2019, 08:53:02 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı MahirBayrak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #132 : 20 Haziran 2019, 09:33:11 »
Çok gözel çççç  :P :P :P :-* :-* :-* ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #133 : 20 Haziran 2019, 10:18:31 »
Bu arada ABD bir İHA'sının İran tarafından füzeyle vurulup düşürüldüğünü doğruladı. Amerika İHA'nın MQ-4C Triton olduğunu açıkladı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Dünyaya gösterdiler!
« Yanıtla #134 : 20 Haziran 2019, 11:47:34 »
Dünyaya gösterdiler!

Amerikan donanması, geçtiğimiz hafta Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan iki petrol tankerinin birinden çıkan deniz mayını parçalarını ve bir mıknatısı kanıt olarak sundu.

Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı(NAVCENT)'ndan Beşinci Filo Komutanı Sean Kido, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) deniz üssünde gazetecilerin karşısına çıktı.

Kido'ya göre, patlamaların meydana geldiği gemilerdeki çukurlar İranlıların kullandığı mayınların oluşturduğu çukurlara çarpıcı bir şekilde benziyor.

Sean Kido, "Saldırıda kullanılan deniz mayını ayırt edilebilir durumda. İran'daki askeri geçit törenlerinde halka sergilenmiş mayın ile çarpıcı bir benzerliğe sahiptir" dedi.

www.milliyet.com.tr/dunyaya-gosterdiler--dunya-galeri-2891855/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ABD firmalarına "İran kontrolündeki hava sahasında" uçuş yasağı
« Yanıtla #135 : 21 Haziran 2019, 08:55:39 »
ABD firmalarına "İran kontrolündeki hava sahasında" uçuş yasağı

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından Basra Körfezi ve Umman Körfezinin İran kontrolündeki hava sahasında Amerikan havacılık firmalarının uçuşlarına yasak getirdiğini açıkladı.
FAA'den yapılan açıklamada, bölgede artan gerginlik ve güvenlik açığına değinildi. Açıklamada, ABD'ye ait İHA'nın düşürüldüğü zaman diliminde bölgede birçok sivil havacılık uçağının aktif olduğuna dikkati çeken FAA, bölgede gerginliğin artmasından endişe duyulduğunu belirtti.

Bölgede sivil havacılık yoğunluğu olduğunu kaydeden FAA, alınan kararın gerekli olduğunu bildirdi.

Dün konuyla ilgili olarak Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası hava sahasındaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz." demişti.

Söz konusu İHA'nın düşürülmesinin "kasıtlı" olduğunan inanmadığını dile getiren Trump, "Sanıyorum bir general veya biri o İHA'yı düşürme yanlışını yaptı. Neyse ki İHA'da kimse (pilot) yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir fark yaratırdı. Fakat hissiyatım şu, bu birinin yapmaması gerekirken yaptığı bir hataydı." yorumunu yapmıştı.

DÜŞÜRÜLEN İHA...

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), sabah saatlerinde Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-abd-firmalarina-iran-kontrolundeki-hava-sahasinda-ucus-yasagi-41250721

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #136 : 21 Haziran 2019, 09:18:49 »
İran görüntü paylaştı.

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #137 : 21 Haziran 2019, 14:33:48 »
İran ve biz bu sabah paçayı kıl payı kurtarmışız

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #138 : 21 Haziran 2019, 14:39:58 »
İran ve biz bu sabah paçayı kıl payı kurtarmışız

O ne demek?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi
« Yanıtla #139 : 21 Haziran 2019, 14:43:19 »
İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi

İran düşürdüğü ABD'ye ait İHA'nın enkazını sergiledi  >> http://www.hurriyet.com.tr/galeri-iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251256

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı üzerinde "hava sahasını ihlal ettiği" gerekçesiyle hedef alınan ABD'ye ait insansız hava aracının (İHA) enkazını denizden çıkararak sergiledi.

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından başkent Tahran'da düzenlenen basın toplantısında dün Hürmüz Boğazı üzerinde düşürülen ABD'ye ait RQ-4 Global Hawk tipi yüksek irtifa İHA'nın enkazı gösterildi.

Devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, İran hava sahasına girmesinin ardından söz konusu İHA'ya defalarca uyarı sinyali gönderildiğini belirterek, "Ne yazık ki sinyallere cevap vermediler." dedi.

Bunun üzerine vurulan İHA'nın İran kara sularına düştüğünü söyleyen Hacızade, aracın enkazını bugün Tahran'a naklederek sergilediklerini kaydetti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/iran-dusurdugu-abdye-ait-ihanin-enkazini-sergiledi-41251255