Gönderen Konu: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları  (Okunma sayısı 42986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
ABD ordusundan flaş iddia! "Saldırıya hazırlanıyorlar"
« Yanıtla #100 : 08 Mayıs 2019, 08:47:34 »
ABD ordusundan flaş iddia! "Saldırıya hazırlanıyorlar"ABD ordusu, İran ordusu ve İran destekli güçlerin, Orta Doğu’da, ABD askerlerine saldırı hazırlığında olduğunu iddia etti.
“USS Abraham Lincoln” Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile bir bombardıman görev grubunun Orta Doğu’ya sevk edilmesine ilişkin sorulara, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ve ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) yazılı yanıt verdi.

Lincoln uçak gemisi ve bombardıman görev grubunun bölgeye sevk edilmesinin CENTCOM Komutanı Kenneth McKenzie’nin talebi üzerine ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın onayıyla yapıldığını belirten CENTCOM Sözcüsü Albay Bill Urban, “Merkez Kuvvetler Komutanlığı, son zamanlarda İran ve İran destekli güçlerin bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğuna dair açık emareler görmesi üzerine kuvvet talebinde bulundu.” açıklamasında bulundu.

Uçak gemisi grubunun bölgeye sevkinin sadece ABD asker ve menfaatlerini korumaya yönelik olduğunu ifade eden Urban, “bilgi kaynaklarını” ve “bilgilerin elde edilme yöntemlerini” gerekçe göstererek İran’ın saldırı hazırlığına ilişkin detaylara girmekten kaçındı.

Urban, Irak’ta ABD askerlerine yönelik bir tehdit söz konusu olup olmadığına ilişkin soru üzerine, CENTCOM’un İran rejiminden kaynaklanan birçok ciddi saldırı dalgasını takip ettiğini savundu.

Bölgeye yapılan sevkiyatın tedbir amaçlı olduğunu kaydeden Urban, “İran rejimini, ordusunu, İran Devrim Muhafızlarını ve uzantılarını yakından izliyoruz ve ABD güçlerini ve menfaatlerini savunmak için iyi konumlanmış durumdayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Urban, bombardıman görev gücüne ilişkin ise ABD Hava Kuvvetlerine bağlı ve nükleer silah taşıma kapasitesine sahip B-52 tipi bombardıman uçaklarının bölgeye sevk edildiğini kaydetti.

Diğer taraftan EUCOM sözcüsü Yarbay Joe Hontz, Lincoln uçak gemisinin beraberindeki gemilerle Avrupa’da Hırvatistan olmak üzere birkaç liman ziyareti planının da söz konusu sevkiyatla iptal edildiğini belirtti.

Hontz, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz grubunda, Abraham Lincoln uçak gemisinin yanı sıra 7’nci Uçak Gemisi Hava Filosu, bir güdümlü füze kruvazörü ve 4 muhrip gemisinin bulunduğunu kaydetti.

USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Görev grubu, bir tatbikat için İtalya açıklarında konuşlu bulunuyordu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün yaptığı açıklamada, uçak gemisinin, bir bombardıman görev gücü ile Körfez'e yönlendirildiğini açıklamıştı.

Bolton, bu sevkiyatı İran yönetimine "net ve kesin bir mesaj" olarak nitelemişti.

İSTİHBARAT İSRAİL'DEN

Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde, İsrail istihbaratının ABD'ye İran'ın bölgedeki ABD askerlerine yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilgisini ulaştırması üzerine Washington'un söz konusu kararı aldığı iddia ediliyor.

İsrail istihbaratının iki hafta önce Beyaz Saray'da bir toplantı sırasında İran'ın muhtemel birkaç planını Amerikan yönetimine aktardığı belirtilirken, İran'ın, Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere bölgede ABD'ye ait hedeflere saldırabileceği bilgisinin verildiği öne sürülmüştü.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-ordusundan-iran-iddiasi-saldiracaklar-41206733
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı MahirBayrak

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 8
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #101 : 08 Mayıs 2019, 17:28:44 »
ABD NATO baski yapsa?
....

3 uncu dunya savaşı ne demek ,,

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2619
 • 144
 • DefenceTurk.com
İran'ın dünyayı sarsan kararına tepkiler! Ve ABD harekete geçti
« Yanıtla #102 : 08 Mayıs 2019, 19:46:16 »
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Bu sabah buraya gelirken İran'ın nükleer programını sürdürmeyi planladığını duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürecek olanlarla savaşmaya devam edeceğiz" dedi. İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya, Rusya ve Çin'den de İran'ın kararı sonrası açıklamalar geldi. ABD ise İran'a yeni yaptırım uygulama kararı aldı.İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık, "İran, nükleer anlaşma kapsamında gönüllü şekilde uyguladığı bazı taahhütleri yerine getirmemeyi çıkarlarına uygun görmüştür" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, ABD'nin yaptırımlarına karşılık 60 gün içinde İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını açıkladı.

Bu açıklamalarla nükleer faaliyetlerine tekrar başlayacağını ilan eden Tahran yönetimine ilk tepki İsrail'den geldi.

İLK TEPKİ TEL AVİV YÖNETİMİNDEN

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bir anma töreninde gerçekleştirdiği konuşmada, "Bu sabah buraya gelirken İran'ın nükleer programını sürdürmeyi planladığını duydum. İran'ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz. Bizi öldürecek olanlarla savaşmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD HAREKETE GEÇTİ

İran'ın nükleer faaliyetlerine yeniden başlama restinden sonra ABD, İran'a yönelik yeni yaptırımlar getireceğini açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Çok yakında İran'a yeni yaptırımlar uygulayacağız" denildi.

ÇİN

Çin'den yapılan açıklamada, ABD'nin İran'a uyguladığı tek taraflı yaptırımlara "kararlı bir şekilde karşı çıkıyoruz" denilirken, İran ile imzalanan nükleer anlaşmanın "tam olarak" uygulanmasını istedi.

RUSYA

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Washington'un çekildiği nükleer anlaşmayla ilgili olarak, "İran nükleer anlaşmasıyla ilgili durum ABD'nin sorumsuzca tutumundan kaynaklanıyor" dedi.

Kremlin'den yapılan açıklamada ise, "Şu an ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin sonuçlarını görüyoruz" denildi.

İNGİLTERE

İngiltere ise, İran'ın nükleer anlaşma şartlarını askıya alınması ve faaliyete geçmesini "istenmeyen adım" olarak nitelendirdi.

ALMANYA

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün yaptığı açıklamada, Tahran yönetimi herhangi bir agresif adım atmamaya davet edilirken, Berlin'in İran'la imzalanan nükleer anlaşmasını korumak istediği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca, Almanya'nın taahhütlerine tam olarak bağlı kalacağı belirtildi.

FRANSA

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ABD'nin zorlu yaptırımlarına rağmen, İran'ı nükleer anlaşmada "canlı" tutmak istediklerini ancak Tahran'ı da olası olumsuz eylemler konusunda uyardıklarını söyledi.

İSPANYA

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell gelişmeyi "kötü haber" olarak yorumlarken, "Neyse ki İranlılar sınırda bir cevap verdi ve anlaşmayı bozmadılar. Kesin bir kopuştan kaçınmalıyız" dedi.

İRAN'LA YAPILAN ANLAŞMADAN İLK ABD ÇEKİLMİŞTİ

İran'la 2015 yılında varılan nükleer anlaşma, Tahran'ın nükleer programına getirilen kısıtlamalar karşılığında yaptırımların kaldırılmasını öngörüyordu.

Washington yönetimi, İran ile BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi (Rusya, İngiltere, Fransa, ABD, Çin) ve Almanya arasında imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek yaptırımları yeniden uygulamaya başlamıştı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2858599-iranin-dunyayi-sarsan-kararina-tepkiler-ve-abd-harekete-gecti/?detay=1

Çevrimdışı MahirBayrak

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 8
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #103 : 09 Mayıs 2019, 07:49:41 »
ne olacak?

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı
« Yanıtla #104 : 09 Mayıs 2019, 08:36:39 »
Tansiyon düşmüyor... Trump'tan yeni hamle: Ve imzayı attı

ABD ile İran arasındaki gerilim iyice tırmanırken ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım getiren başkanlık kararına imza attı.
Beyaz Saray, ABD Başkanı Trump'ın imzaladığı başkanlık kararnamesini yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Söz konusu başkanlık kararına göre ABD yönetimi, İran'ın demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerini hedef alan yaptırımları uygulamaya koyuyor.

ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılmasının 1. yıl dönümüne rastlayan kararname hakkında Trump, "Bugün İran'ın petrol-dışı en önemli ihracat gelirlerinin kaynağı olan demir, çelik, alüminyum ve bakır sektörlerine yaptırımlar getiren başkanlık kararına imza atıyorum." ifadelerini kullandı.

"FON BULMAKTA ZORLANIYOR"

Trump, İran'ın nükleer anlaşma sürecinde terör odaklarına destek vermeye devam ettiğini, füzeler geliştirdiğini ve bölgesel çatışmalarda rol oynadığını savunarak, "Aldığımız kararlar neticesinde artık İran rejimi terörü desteleme fonlarını bulmakta zorlanıyor, ekonomisi beklenmedik bir depresyona giriyor, hükümet gelirleri kuruyor ve enflasyonu kontrolden çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin İran'a yönelik maksimum baskı kampanyasının başarılı olduğunu ifade eden Trump, son dönemde yönetiminin aldığı yeni yaptırım kararlarını örnek olarak gösterdi.

2015'TE ÇEKİLDİ

Trump yönetimi, 8 Mayıs 2018'de, 2015'te imzalanan İran'la nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızlarını "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başlayacağını açıklamıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-ve-trump-imzayi-atti-yeni-yaptirimlar-41207874
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
Trump'tan İran'a: Arayın görüşelim
« Yanıtla #105 : 10 Mayıs 2019, 08:34:12 »
Trump'tan İran'a: Arayın görüşelimİran'ın son dönemdeki adımlarını "tehditkar" olarak nitelendiren ABD Başkanı Donald Trump, bir yandan üstü kapalı olarak Tahran'ı tehdit ederken diğer yandan görüşme kapısnı aralık bıraktı.

Beyaz Saray'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan ABD Başkanı, son günlerin en önemli gündem maddelerinden ABD - İran gerginliğine ilişkin soruları yanıtladı.

Trump'tan İran'a: Arayın görüşelim

"BENİ ARASINLAR"
İran ile nükleer anlaşmadan ayrılmalarından sonra İran ekonomisinin oldukça kötüleştiğini belirten Trump, "Yapmaları gereken şey şu: Beni arasınlar, oturup konuşalım ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz; istediğimiz çok bir şey değil. Bu, onları yeniden iyi bir pozisyona getirebilir. İran'a zarar vermek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

İran'ın ABD'nin onaylayacağı bir anlaşmaya imza atması durumunda bu ülkeye ekonomik olarak yardım etmeye hazır olduklarını dile getiren Trump, benzer durumdaki Kuzey Kore'yi örnek gösterdi ve iki ülkenin de büyük bir potansiyelinin olduğunu söyledi.

https://www.ensonhaber.com/trumptan-irana-arayin-goruselim.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
ABD'den Orta Doğu'ya yeni yığınak
« Yanıtla #106 : 11 Mayıs 2019, 10:27:36 »
ABD'den Orta Doğu'ya yeni yığınak

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'la artan gerilim üzerine Orta Doğu'ya, "USS Arlington" amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.
 
ABD ile İran arasındaki gerilim, Orta Doğu'daki tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. Washington yönetimi, bölgeye yeni bir yığınak oluşturma planı ilan etti.

YENİ YIĞINAK
Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakan Vekili (Patrick Shanahan), ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığının hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı." ifadelerine yer verildi.

Bu unsurların da İran'ın ABD'ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtilen açıklamada, "Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir." denildi.

ABD, hafta başında İran'ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

https://www.ensonhaber.com/abdden-orta-doguya-yeni-yiginak.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
Ynt: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #107 : 11 Mayıs 2019, 13:01:21 »
Uçan kaleler Katar’a vardıABD’nin İran’a karşı gönderdiği ‘Uçan Kale’ lakaplı B-52 bombardıman uçakları Katar’a vardı. İran ise Körfez’e doğru yolda olan Amerikan uçak gemisi için “Milyarlarca dolarlık filo bir füze ile yok olur” tehdidinde bulundu.
ABD’nin İran’dan gelen belirsiz bir tehdidi gerekçe göstererek Ortadoğu’ya gönderdiği B-52 savaş uçakları dün Katar’daki ABD üssü El Udeid’e iniş yaptı. ABD Hava Kuvvetleri tarafından Katar’a gönderilen uçakların görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, uçakların bir kısmının Güneydoğu Asya’da açıklanmayan lokasyonlara iniş yaptığı ifade edildi. ABD yönetimi, geçen hafta pazar günü İran’dan saldırı düzenleneceği yönündeki istihbarat nedeniyle uçak gemisi USS Abraham Lincoln ve bombardıman görev gücünün bölgeye sevkedildiğini duyurmuştu.

‘BİR FÜZE İLE YOK OLUR’

ABD’nin bölgeye gönderdiği savaş uçağıyla ilgili konuşan İranlı din adamı Ayetullah Tabatabay-Nejad “Milyarlarca dolarlık filo bir füze ile yok olabilir” ifadesini kullandı. İran, ABD’nin uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını bölgeye gönderme kararını duyurmasından hemen sonra bunun psikolojik savaşın bir parçası olduğunu açıklamıştı. USS Abraham Lincoln, önceki gün Süveyş Kanalı’nı geçerek Körfez’e doğru yol almaya başladı. ABD Dışişleri Bakanı salı günü Berlin ziyaretini aniden iptal ederek Bağdat’a gitmiş, perşembe günü ise ‘Washington’a gitmek zorunda olduğu’ için Grönland ziyaretini iptal etmişti. ABD basını, Pompeo’nun ziyaret iptallerinin İran’a yönelik strateji ile alakalı olduğunu yazmıştı. Pompeo, 12-13 Mayıs’ta ise Rusya’da temaslarda bulunacak.

TAHRAN: MÜZAKEREYE HAYIR

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, Tahran’ın ABD ile görüşmelerde bulunmayacağını ve Washington’ın kendilerine karşı askeri eylem başlatmaya cesaret edemeyeceğini belirtti. Tesnim ajansına konuşan Cevani, İran’ın ABD’ye güvenmediğini belirtirken “Trump’ın ekibi geçen yıl İran’da karışıklık çıkacağını İran’ın da baskı altında müzakereye boyun eğeceğini sanıyordu ancak böyle olmadı” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, önceki gün, “Yapmaları gereken şey şu; Beni arasınlar ve adil bir anlaşma yapalım. Nükleer silaha sahip olmalarını istemiyoruz. İstediğimiz çok bir şey değil” demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/ucan-kaleler-katara-vardi-41210273
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
ABD F-35'leri körfezde kullanıyor
« Yanıtla #108 : 14 Mayıs 2019, 08:28:08 »
ABD F-35'leri körfezde kullanıyor

Türkiye'nin de ortağı olduğu dev projede sonuç alan ABD, çok önemli özelliklere sahip olan F-35'leri etkin bir şekilde kullanmaya başladı.ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı F-15 ve F-35 uçaklarının, Basra Körfezi'nde İran'a yönelik "caydırma devriyeleri" gerçekleştirdiklerini açıkladı.

"CAYDIRMA DEVRİYELERİ"
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Albay Urban, "Onlar (F-15 ve F-35'ler) ABD kuvvetlerini ve menfaatlerini en iyi şekilde savunmak üzere konuşlandırıldılar. Arap (Basra) Körfezi'nde savunma amaçlı caydırma devriyeleri gerçekleştiriyorlar." dedi.Bu uçuşların, güç gösterisi olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğine ilişkin de Albay Urban, "Bu bir güç gösterisi değil de saldırganlığı caydırma amaçlı varlık gösterisidir. Bu, ABD kuvvet ve menfaatlerini en iyi savunacak şekilde bir konuşlandırmadır." yanıtını verdi.

BÖLGEYE SEVKİYAT ÜZERİNE SEVKİYAT
ABD, geçen hafta İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü körfeze sevk etmişti.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'ın ABD'ye ait hedeflere saldırı hazırlığında bulunduğu iddiasıyla yaptığı bu sevkiyatın ardından "USS Arlington" amfibi çıkarma gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasının da bölgeye gönderildiğini duyurmuştu.

https://www.ensonhaber.com/abd-f-35leri-korfezde-kullaniyor.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40861
 • 405
İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız
« Yanıtla #109 : 15 Mayıs 2019, 08:43:51 »
İspanya'dan ABD'ye: İran Körfezi'ne gemimizi sokmayız

İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles, İspanya’nın gönülsüz bir şekilde İran ile ilgili herhangi bir çatışmanın için çekilmek istemediğiniAbraham Lincoln Uçak gemisi eşliğinde İran Körfezi’ne gönderilen ABD Donanmasıyla ortak hareket eden Fırkateyni Méndez Nunez’i geri çeken İspanya Savunma Bakan vekili Margarita Robles konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İspanya hükumetinin “ciddi ve güvenilir bir partner” olduğunu ancak, bunun yalnızca Avrupa Birliği ve NATO ile yapılan anlaşmalara bağlı olduğunu söyledi.İSPANYOL GEMİSİNE "GERİ DÖNÜN" EMRİ VERİLDİ
İspanya’nın Savunma Bakan Vekili Margarita Robles, Washington ile İran arasındaki anlaşmazlık sebebiyle Körfeze gönderilen ABD donanmasının içinde geçici olarak yer alan İspanyol firkateyni Méndez Núñez’in 125 mürettebatıyla birlikte bu gruptan ayrılması emrini verdi. ABD donanması halen Kızıl Deniz ile Hint Okyanusunu birleştiren Mendez boğazından geçti ve İran Körfezine girmek için Hürmüz boğazına doğru yol almakta."İSPANYA, YALNIZCA AB VE NATO KRİTERLERİNE UYAR"
Bakan Robles, İspanya’nın yalnızca AB ve Uluslararası Teşkilatlara olan taahhütlerine bağlı olduğunu belirterek “Biz ortak pozisyonumuzu buradan alırız” dedi.


İSPANYOL GEMİSİ GEÇİCİ GÖREVDEYDİ
İspanya’nın Fırkateyn Mendez Nunez’in Nisanın 30’inden 31 Ekime kadar sürecek ortak eğitim ve çalışabilirliğini geliştirmek maksadıyla bir yıl önce planlanan bir tatbikat için ABD’nin Lincoln Uçak gemisinin liderliği altındaki filoda geçici olarak yer aldığı, İspanya’nın, ABD donanmasında başka bir gemisinin bulunmadığı kaydedildi. İspanyol gemisinin Akdeniz, Kızıl Deniz, Hint Okyanusu, Güney Çin Denizi ve Pasifik Okyanusunu geçtikten sonra Kaliforniya’nın San Diego limanına gitmesi planlanmıştı.

https://www.ensonhaber.com/ispanyadan-abdye-iran-korfezine-gemimizi-sokmayiz.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com