Gönderen Konu: Nükleerde sona geldik  (Okunma sayısı 36012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Nükleerde sona geldik
« Yanıtla #70 : 19 Mayıs 2021, 21:48:16 »
Nükleer 'i anladım da çöpleri neden ithal ediyoruz orasını anlamadım.

Bu çöplerin bilmediğimiz bir özelliği mi var ulu bilge Tigerfish :D :D :D

Bu sadece örneklerden  biri.

https://taz.de/Tuerkiyenin-plastik-ithalat/!5594658/

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 19 Mayıs 2021, 22:56:29 »

Yazıdan anladığım , Batı bizi çöplük olarak kullanıyor... Çöpün katma değeri fazla olanını (alüminyum,bakır vb) kendi alıyor çevreyi en çok kirleten plastik türevlerini bize yani fakir ülkelere  kakalıyor...

"O çöpleri neden ithal ediyoruz biliyor musun canım?" diye sorduğunuzda bende sandım ki bu çöplerden bir fayda elde ediyoruz  :) :) :)

İlahi ömürsünüz vallahi...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #72 : 19 Mayıs 2021, 23:28:28 »
Seneler önce nükleer enerji konusunda eski bir yetkilinin bir konferansına katılmıştım. Adını dahi hatırlamıyorum. Ancak söylediği bazı şeyler aklımda. Görevde olduğu dönemde Almanların nükleer atıklarını Türkiye'de saklamak konusunda kendisine para teklif ettiklerini, ancak kabul etmediğini söylemişti. Kendisinden sonra göreve gelenlerin ise ne yaptıklarını bilmediğini de söylemişti.

Çernobil sonrası ülkemizde, özellikle de Karadeniz bölgesinde artan kanser vakalarının sebebi acaba gerçekten Çernobil mi? Yoksa Çernobil bajane edilerek, başka ülkelerin atıkları oralara bir yerlere mi gömüldü? Hep merak etmişimdir.

Düzeltme: YENİLENEBİLİR ENERJİ. Yenilebilir değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 19 Mayıs 2021, 23:43:17 »

Mesut Yılmaz demişti galiba ."Avrupa Birliğine girmek istediğimiz yıllarda Avrupa'dan gelen heyetleri Nişantaşı,Beşiktaş vb modern  , Avrupai yerlerde dolaştırıp durduk" ...Anadoluya geç her yer sefalet... Tek göstereceğiniz şey baklava,kebap ...

Nükleer meselesine de böyle bakıyorum ben  , halledilecek o kadar temel mesele var ki nükleer teknoloji ilk 1000'e giremez...

Olası bir nükleer sızıntıda şu forumdaki kaç kişi idarecilerin halka doğru bilgiler vereceğini söyleyebilir? Yahu Çernobil patladı bu adamlar bize Ordu Fındığı dağıttı okullarda...Yıl 2021 yönetim anlayışında ne değişti ki?

Biri haklı bir eleştiri söylese Şaha kalkmış Türkiye'yi durdurmaya çalışan vatan haini deniliyor adama...

Neyse konu dağıldı...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #74 : 19 Mayıs 2021, 23:44:43 »

Yazıdan anladığım , Batı bizi çöplük olarak kullanıyor... Çöpün katma değeri fazla olanını (alüminyum,bakır vb) kendi alıyor çevreyi en çok kirleten plastik türevlerini bize yani fakir ülkelere  kakalıyor...

"O çöpleri neden ithal ediyoruz biliyor musun canım?" diye sorduğunuzda bende sandım ki bu çöplerden bir fayda elde ediyoruz  :) :) :)

İlahi ömürsünüz vallahi...

Yazıda eksik olan atık plastikler sadece dönüşümlü yeni üretime geçmiyor. Tekstil sektöründe de Polietilenden polyester dönüştürülüp kullanılıyor. Biz de sağlıklı çöp dönüşüm sistemi olmadığı için selektif maliyeti  yüksek oluyor. Bizim geri zekalı millet plastik atıklarını adam gibi çöpe atsalar ne üretiminde zorluk ne de ithale gerek var. Olmaz biz çevremizi sabote etmeyi çok seviyoruz. Nerede olursan ol çevreye plastik atarsan kirletirsin çevre atmazsan adam gibi çöpe koyarsan kat kat faydalanırsın biz de sorun bu. Yoksa plastik çevreye zararlı olduğu tartışmasız Petrol sızıntıların çevreye zarar verdiği gibi.

Tekstil sektörü artık eskisi gibi Çin’de yoğun değil. Uzakdoğu’da başı götüren Vietnam ve Bangladeş. Avrupa’daysa başı Türkiye götürüyor. Çin cumhuriyeti‘nden ayrılıp Türkiye’ye işyerlerini taşıyan bir sürü şirketler var. Eskiden Almanya Çin cumhuriyetine plastik yetiştiremiyordu. Tekstil fabrikaları birer birer kapanıp taşınırken pinponlar en sonda kızıp İthali durdurdular.

Bu biraz “biz dışardan neden saman ithal ediyoruz” ’a benzedi. Halbuki biz de otluk zaman çok. Sadece benim kastamonuda yetişen otlar saman için tüm Türkiye yeter de artar da. Ama toplayan yok. Bizim ülke saman ithal edecek kadar düştü mü diye vız vız kafa şişiren bir muhalif kesim var. Ben de diyorum biz de saman çok bizim Kastamonu’ya  buyrun biçilmeye sizin ellerinizden öper.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #75 : 19 Mayıs 2021, 23:59:09 »

Mesut Yılmaz demişti galiba ."Avrupa Birliğine girmek istediğimiz yıllarda Avrupa'dan gelen heyetleri Nişantaşı,Beşiktaş vb modern  , Avrupai yerlerde dolaştırıp durduk" ...Anadoluya geç her yer sefalet... Tek göstereceğiniz şey baklava,kebap ...

Nükleer meselesine de böyle bakıyorum ben  , halledilecek o kadar temel mesele var ki nükleer teknoloji ilk 1000'e giremez...

Olası bir nükleer sızıntıda şu forumdaki kaç kişi idarecilerin halka doğru bilgiler vereceğini söyleyebilir? Yahu Çernobil patladı bu adamlar bize Ordu Fındığı dağıttı okullarda...Yıl 2021 yönetim anlayışında ne değişti ki?

Biri haklı bir eleştiri söylese Şaha kalkmış Türkiye'yi durdurmaya çalışan vatan haini deniliyor adama...

Neyse konu dağıldı...

Konu hiç dağılmadı olduğu yerden devam ediyor Ama sen gene aynı telden çalıp devam ederek tekrar başa geçtin bravo muazzam bir yetenek.

Balina katili Hatorii Hanzo önden gidip nükleer santralleri kapatsın bakalım. Shogunlar anında katanalarına sarılıp santralleri kapatan elleri doğrarlar. Fukushima’dan hariç tüm santralleri saat gibi çalışıyor.

Zengin Fransa Nijer  ve Maliden uranyumu pırasa fiyatına alıp 58 nükleer santrallerini çalıştırıyordu. Şimdi Fransız sevecen hükümet ler devrildi Türkiye sevecen hükümet ler başa geldi bu iki ülkede. Makarna her fırsatta Türkiye’yi neden hedef tahtasına ortasına koyuyor?

Stratejik düşünmeyi bir türlü size öğretemedim gitti.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #76 : 20 Mayıs 2021, 00:13:35 »
Seneler önce nükleer enerji konusunda eski bir yetkilinin bir konferansına katılmıştım. Adını dahi hatırlamıyorum. Ancak söylediği bazı şeyler aklımda. Görevde olduğu dönemde Almanların nükleer atıklarını Türkiye'de saklamak konusunda kendisine para teklif ettiklerini, ancak kabul etmediğini söylemişti. Kendisinden sonra göreve gelenlerin ise ne yaptıklarını bilmediğini de söylemişti.

Çernobil sonrası ülkemizde, özellikle de Karadeniz bölgesinde artan kanser vakalarının sebebi acaba gerçekten Çernobil mi? Yoksa Çernobil bajane edilerek, başka ülkelerin atıkları oralara bir yerlere mi gömüldü? Hep merak etmişimdir.

Düzeltme: YENİLENEBİLİR ENERJİ. Yenilebilir değil!

İsabetli bir konuya değindin ne yazık bizim yetkiler bu konuda hala milleti bilgilendirmek için pasif.

Biz Kastamonu’da kanser nedir bilmezdik. Bizim insanların ömürleri hele Küre dağlarında yaşayanların uzundur. Kanser vakaları 80 lerden bu yana % 4000  artış gözlemlendi. Bizim memleketin yetişen mantarları meşhurdur ve adı üstünde mantar gibi her yerde bitiyorlar. Mantarların özelliği yerden zeminden aldıkları her ağır metal ve radyasyonu Yeşil bitkiler gibi çevreye tekrar dağıtacağı yerine muhafaza ediyor. Bilhassa kolon ve tiroit kanserleri biz de baş gösteriyor. Almanya’da güney kısım da yetişen mantarların günde iki yüz gram fazla tüketimi sakıncalı görünüyor. Bayern eyaletinde yabani domuz tüketimi kısım yerlerde yasaktır.

Bizim toplum maalesef bilgilenmekte pasif kalmadığı gibi bir de onları bilgilendirmek için inan insanın canı çıkıyor. Buraya yazdıklarımın Türkiye’de her yerde bilhassa bizim akrabalara anlatırım. “ bugüne kadar bize bir şey olmadı ondan sonra daha ne olacakmış”.

En geç geberdikten sonra farkına varırlar.

İran nükleer atıklarını nereye dayıyor biliyor musun? Eritre’ye. Eritreli eski meslektaşlarım bunu bana tüm detaylarıyla anlatmışlardı. Para karşılığına nükleer atıklarını teslim alıp açıkta bırakıyorlar. Orada kanser vakaları baş gösterdi.

Haydut devletini denetim altına almazsan sonu budur.
« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2021, 00:18:05 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 20 Mayıs 2021, 08:54:32 »

Neyse konu dağıldı...

Konu hiç dağılmadı olduğu yerden devam ediyor Ama sen gene aynı telden çalıp devam ederek tekrar başa geçtin bravo muazzam bir yetenek.

Balina katili Hatorii Hanzo önden gidip nükleer santralleri kapatsın bakalım. Shogunlar anında katanalarına sarılıp santralleri kapatan elleri doğrarlar. Fukushima’dan hariç tüm santralleri saat gibi çalışıyor.

Zengin Fransa Nijer  ve Maliden uranyumu pırasa fiyatına alıp 58 nükleer santrallerini çalıştırıyordu. Şimdi Fransız sevecen hükümet ler devrildi Türkiye sevecen hükümet ler başa geldi bu iki ülkede. Makarna her fırsatta Türkiye’yi neden hedef tahtasına ortasına koyuyor?

Stratejik düşünmeyi bir türlü size öğretemedim gitti.

Sizin stratejik düşünme dediğiniz şey Kapitalizm yani insanı,toplumu,doğayı sömürme...

Bertrand  Russell'ın  çok sevdiğim bir sözü var;

"Akılsızca bir şeyi ; milyonlarca kişi söylese de o şey , yine akılsızcadır."

Siz ne kadar  "Nükleer enerjiyi eleştirenler bu işi devam ettirir , engelleyenleri de saf dışı bırakır " deseniz de bu iş öyle kolay vazgeçilecek bir şey değil deseniz de ben bu nükleer enerjinin  her anlamda  "YANLIŞ" olduğunu düşünüyorum...

Nükleer santraller tekrar yükselişe geçse de Batı ülkelerinde 1000 tane yeni nükleer santral açılacağı söylense de Bu iş YANLIŞ... Atıkları geri kalmış ülkelere de gönderseniz , Paris'in göbeğine de gömseniz  bu iş yine de YANLIŞ...

Dünya ve Türkiye'deki siyasetçilerin, askerlerin ,işadamlarının çeşitli kaygılarla Nükleer enerjiden taraf olmaları onlar açısından anlaşılabilir, kabul edilebilir bir şey olabilir ama bu o işin YANLIŞ olduğu gerçeğini değiştirmez...

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
2. hatta 3. nükleer güç santralimiz için.
« Yanıtla #78 : 09 Kasım 2021, 15:06:23 »
Alıntı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Akkuyu Santrali'nin ardından süratle 2. hatta 3. nükleer güç santralimiz için hazırlıklara başlayacağız." dedi.
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 09 Kasım 2021, 16:14:42 »
Dünya'da nükleer enerjiye bakış olumsuz diye biliyorum. Nükleer santraller özellikle fukuşima santral felaketinden sonra out oldu...
Tabi Japonya bir deprem ülkesi bizim ülkemizde böyle bir deprem tehlikesi olmadığı için sorun yok galiba(!)
Ayrıca Japonlar iş disiplini ve iş ahlakı olmamasıyla tanınır bir ülke santrallerini yaparken beton ve demirden çalmış da olabilirler...
« Son Düzenleme: 09 Kasım 2021, 16:17:19 Gönderen: serkan1976 »