Gönderen Konu: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı  (Okunma sayısı 24374 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
« : 24 Ekim 2020, 03:19:53 »
Alıntı
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2021, 13:42:47 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2020, 09:49:32 »
İnsansız?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2020, 11:14:13 »
Yandaki silahlar 4x Cirit ve 2x Umtas Omtas vb değil mi ?
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2020, 12:56:18 »
4 Cirit, 2 li Umtas podlu insansız devriye Botu..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2020, 13:02:35 »
Umtas yerine Temren kullanacak olmasınlar? Daha uzun menzil (18 - 32 km) daha etkin olmazmı?

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2020, 18:04:27 »
Buna birde daha büyük kalibre daha hızlı ve ağır mühimmatları; az daha uzakta durdurabilen geliştirilmiş AKKOR takacaksın üffff...

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 24 Ekim 2020, 23:58:31 »
Umtas yerine Temren kullanacak olmasınlar? Daha uzun menzil (18 - 32 km) daha etkin olmazmı?

Temrende olabilir ancak ipucu olarak şöylede bir durum var,
Kaide monteli Cirit 4 pod ve 2x Lumtas daha önce Aselsan Ahtapod ile sanırım Korvetimizde test atışlarına girmişti.. O zaman " bir korvetine 8km yaklaştırdıysan zaten lumtas'a gerek kalmaz, çoktan safdışı kalmışsın" diye düşünüp teste anlam verememiştim..
bknz https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/03/UMTAS-850x491.png

veya Roketsanın kaidesi Yalman'a da benziyor.. (ondada, Aselsan Ahtapod hariç aynı konfigrasyon mevcut)
bknz https://pbs.twimg.com/media/Eg0osHlXsAACH0_?format=jpg&name=4096x4096

Ancak bugün çıkan tanıtım resmine bakınca, bu SİDA için kaideli test atışları olduğunu düşünmekteyim..

Hala Kafama takılanlar ise, 3 x11 ebadında bir SİDA'ya 8km menzilli Roket neden konulmuş olabilir? Meteksan bu işin neresinde?
Sadece Roketlerle sınırlı bir proje değilmiş gibi görünüyor..
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2020, 00:01:26 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2020, 04:03:21 »
Buna birde daha büyük kalibre daha hızlı ve ağır mühimmatları; az daha uzakta durdurabilen geliştirilmiş AKKOR takacaksın üffff...
Saatte 120+ km (65+ knot) giden bir deniz aracına , hele bir de stealth geometrisi olan bir araca Akkor gerekir mi? Hava yer füzelerindeki arayıcıların hassasiyeti maximum 70-80km hızındaki araçlar için diye biliyorum. Hele araç zigzag çiziyorsa vurulması daha da zorlaşır. Öyleyse bu tip bir botu ancak milyon dolarlık ESSM ile belki durdurabilirsiniz! Bilmem yanılıyormuyum?

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 25 Ekim 2020, 05:41:47 »
Cirit ve umtas ve lazer umtas'ın menzili belli 76mm topun 16km lik menziline girmek zorundasınız küçük bir bot olduğunu varsaysak bile(10-15metre boy 2,5-3metre genişlik) bunu nasıl yapacaksınız düşman sizi 8km yakınına yaklaştırır mı ki buna temren 16km veya spike nlos gibi füze yakışır ve gerekir sisteminde insansız olacağına emin miyiz belki meteksan füzeler için gerekli datalinkler için çalışıyordur.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2020, 07:41:25 »
Sonuçta insansız araç olduğunu düşünüyor olsakta, bir mal değeri var ,  en azından, sabitkende olsa kendini koruma fırsatı olur..diye düşünüyorum... O nedenle Aktif koruma sistemi dedim ama, tabii ekspert de değilim... Hele top ve menzili konusu bambaşka bir durum ama sayı fazlası ve sahaya dağılım toplarında yetişmemesine neden olacaktır. Neden olmasın, adalar denizinde, hatta Endonezya'nın konsepti katamaran cocktreil kuleli sürat botu tank karışımı konsepti de yanına verdinmi tam adalar denizi asimetrik savaşçıları olur......