Gönderen Konu: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı  (Okunma sayısı 24365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı.
« Yanıtla #70 : 08 Mayıs 2021, 01:06:18 »
Alıntı
Türkiye'nin geliştirdiği insansız silahlı deniz aracı testleri başarıyla geçiyor. Antalya serbest bölgede SİDA'nın deneme sürüşlerini ilk kez TRT HABER ekipleri görüntüledi.
youtu.be/YlcRqxjAn5Y
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1390743872196780032

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
ULAQ
« Yanıtla #71 : 08 Mayıs 2021, 16:54:22 »
Alıntı
Farklı kabiliyette SİDA’lar geliyor.
ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, ULAQ Projesi tamamlandıktan sonra alternatif tasarımlar, farklı kabiliyete silahlı insansız deniz araçlarının (SİDA) üretimlerine başlayacaklarını söyledi.

youtu.be/YlcRqxjAn5Y
https://mobile.twitter.com/SSDergilik/status/1390979741533020162

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Ynt: ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı
« Yanıtla #72 : 08 Mayıs 2021, 17:15:02 »
Bence bu silah sistemleri daha aşağıda kapalı olarak durmalı. Hem denizden az etkilenir hem de ben silahlı bir şeyim der gibi sırıtmaz. Uzaktan balıkçı teknesi mi zodyak bot mu yoksa ULAQ mı belli olmamalı.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #73 : 08 Mayıs 2021, 17:49:38 »
Üzerindeki boyasıyla, stealthy kompozit yapısıyla ve de boyutundaki sınırlama ile radar da görülmeyecek. Ancak çıplak gözle görülebilecek bir bot bunlar. Çıplak gözle görüldüğünde zaten iş işten geçmiş oluyor.
Şu anda testleri yapılan botun üzerinde umtas ve cirit var. Bunlar 8km menzilli füzeler. Bunları kullanabilecek kadar yakın mesafelerde düşmana yaklaşılabileceği düşünülüyor demekki.
Ama asıl güç çarpanı, Akya torpidosu atan ULAQ ve MRAShM (orta menzilli anti gemi füzesi) atacak ULAQ olacak. Düşman gemilerinin radarlarında görünmeden, uzak mesafeden, 35+km den torpido ve 120+ km’den anti gemi füzesi ateşleyecekler. Sonra ASW özellikli olan ULAQ ile, denizaltıları gemilerimize yaklaşmadan vurabilme kabiliyetimiz olacak.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #74 : 08 Mayıs 2021, 18:00:30 »
Bu şekilde stealth yapıda olduğunu sanmıyorum hiç. Nasıl ki uçaklarda gövde içine saklanıyor silahlar bunda da öyle olabilirdi. Hem ağırlık merkezi aşağıda olduğundan denizde daha az yalpa yapar Alabora olma ihtimali azalır hem de silüeti düşük olur görülmez.

Ben bu platform üzerinde daha çok değişiklik yapılacağını düşünüyorum bu sebeple.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 08 Mayıs 2021, 18:44:38 »
Bu şekilde stealth yapıda olduğunu sanmıyorum hiç. Nasıl ki uçaklarda gövde içine saklanıyor silahlar bunda da öyle olabilirdi. Hem ağırlık merkezi aşağıda olduğundan denizde daha az yalpa yapar Alabora olma ihtimali azalır hem de silüeti düşük olur görülmez.

Ben bu platform üzerinde daha çok değişiklik yapılacağını düşünüyorum bu sebeple.
Quote:
Şahin,.....Bu araçlar normal araçlar değil; radar kesit alanı düşük ve dolayısıyla tespiti zor araçlar. Ne denli kritik bir ürün olduğuna bu örnek üzerinden de bakmakta fayda var. .... ifadesini kullandı.
Unquote.
https://www.trthaber.com/haber/gundem/yerli-sida-mavi-vatanda-yeni-bir-donem-baslatacak-526943.html
Quote:
Bu profildeki bir platformun radarda iz bırakması, çok ama çok düşük bir ihtimal. Özellikle de Adalar Denizi’nde.
Unquote.
https://www.savunmasanayist.com/soylesi-turkiyenin-sidasi-ulaq/
“Ulaq çok düşük profili ve radar imzası ile neredeyse görünmez” diyor Ares’in projeden sorumlu başı.
https://www.marinedealnews.com/kerim-kalafatoglu-urettigimiz-platforma-kefil-oluyoruz/
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2021, 18:46:06 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 08 Mayıs 2021, 20:00:20 »
Aslında Ulaq insansız deniz aracını Deniz Kuvvetlerinin TB-2'si yapabiliriz hatta günün sonunda çok daha can yakıcı bişey de olabilir. Peki nasıl? Öncelikle bu aracın mutlaka deniz altında seyir kabiliyetinin bulunması lazım lakin deniz altı seyir dediysek öyle 100 metre derine dalsın demiyorum 15-20 metre dalsa yeterli. İkinci olarak Gökdağan üzerinden geliştirilecek Harm muadili Akbaba anti radyasyon füzesi insansız deniz aracından yüzeye çıkmadan atılabilmeli(Hasım geminin radarına göre ufuk çizgisinin ötesinden). Hali hazırdaki Umtas ve Cirit füzeleri ses altı süratlerde seyir ettiği için(Cirit füzesinden emin değilim) bir çok iri savaş gemisi tarafından rahatlıkla durdurulabilirler. Sizin de düşündüğünüz üzere Akbaba füzesi anti radyasyon füzesi olduğu için geminin radarını hedef alıp geminin öz savunma ve savaş sistemini yok edip gemiyi kör edebilir. Bu noktada kullanılacak Akbaba füzesi 4+ Mach hızı görürse ciddi tehdit oluşturur. Tabi hasım gemi radarını kaybedince Atmaca füzeleri ile yapılabilecek bir satürasyon saldırısına gerek kalmaksızın tek bir atmaca veya Som-C ile rahatlıkla batırılabilir. Artık gerisini pek değerli hasımlarımız düşünsün diyorum.
TÜM FORUMDAŞLARA SAYGILAR...
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2021, 20:28:01 Gönderen: fırtına getiren »

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 08 Mayıs 2021, 22:06:11 »
Üzerindeki boyasıyla, stealthy kompozit yapısıyla ve de boyutundaki sınırlama ile radar da görülmeyecek. Ancak çıplak gözle görülebilecek bir bot bunlar. Çıplak gözle görüldüğünde zaten iş işten geçmiş oluyor.
Şu anda testleri yapılan botun üzerinde umtas ve cirit var. Bunlar 8km menzilli füzeler. Bunları kullanabilecek kadar yakın mesafelerde düşmana yaklaşılabileceği düşünülüyor demekki.
Ama asıl güç çarpanı, Akya torpidosu atan ULAQ ve MRAShM (orta menzilli anti gemi füzesi) atacak ULAQ olacak. Düşman gemilerinin radarlarında görünmeden, uzak mesafeden, 35+km den torpido ve 120+ km’den anti gemi füzesi ateşleyecekler. Sonra ASW özellikli olan ULAQ ile, denizaltıları gemilerimize yaklaşmadan vurabilme kabiliyetimiz olacak.
+1

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 09 Mayıs 2021, 00:17:48 »
Bir silah sistemi ne kadar gizli olursa o kadar iyi olur. Bu bir genel kuraldır. Tabiki silahlar kapalı yerde olursa daha iyi olur.

Bir deniz aracının, akustik (yani ses), ısı, radar, optik, akıntı (pervane izi) ne kadar az olursa etkinliği de artar. Tabi ki eğer bu aracın başka bir aracı taklit ederek düşmanı yanıltmasını istemiyorsak. Yani, bu aracın izlerini kontrollü olarak verirsek mesela bi denizaltıyı bu aracı milgem olarak takip ettirebiliriz, yada başka bir gemi olarak, bu sayede rakip denizaltı gemisinin yerini bulabiliriz.

Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.

Hele hele, karadeniz ve ege gibi denizlerde çok ihtiyacımız var bu tür ida ya. Hem rus hem de yunan ın sesi kısılır.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #79 : 09 Mayıs 2021, 00:36:29 »
Ayrıca, ben de bu ulaq  ida larımızın en azından belli bir sayıda hem yüzer hem de dalar şekilde yapılmasında çok büyük fayda görüyorum. Hedefe Belli bir mesafeye kadar yüzerek gidip, daha sonra dalarak ortadan kaybolan bir ida ya karşı koyabilecek bir donanma göremiyorum dünya da.

ULAQ konusunda sayfa 5'e giderseniz, o öneriyi ilk benim getirdiğimi görebilirsiniz.  8) (Hakkını teslim edeyim, fikrin patenti @putty'ye aittir.)

Karacıların ısrarla istediği (ve sonunda envantere aldırdıkları) Silah Taşıyıcı Araç (STA) konseptinin denizdeki versiyonu gibi olmalıdır; özetle...

Bize denizde sniper gibi davranacak bir platform lazım. Hızlı, sinsi, çevik, gerektiğinde dalıp saklanabilen ve uzun menzilden vurup kaçabilen bir şey lazım.

Dikkat ederseniz, araçtaki dalma işlevinin asıl amacı saklanmak olacak. Araç su altında çok uzun mesafeler kat etmeyecek benim planımda.

Orta menzilli gemisavar füzesi ve orta boy torpido bu konsepte cuk oturacak silahlar. UMTAS vs hikaye.
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2021, 00:50:49 Gönderen: merzifonlu »