Gönderen Konu: Borsuk Piyade Savaş Aracı  (Okunma sayısı 4356 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Borsuk Piyade Savaş Aracı
« : 24 Ekim 2020, 10:18:56 »
Borsuk
Piyade Savaş Aracı

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: Borsuk Piyade Savaş Aracı
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2020, 12:01:39 »
İşte zma böyle olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 24 Ekim 2020, 12:35:21 »
İşte zma böyle olur.

Guzel bir ZMA.Ancak benim halen teredutlerim mevcut plaletli ZMA konusunda. " Bilgi eksikligim olabilir" gecen gun de bu yonde bir iki soru sormustum genele.

Tank uretimi ve kullanimi konusunda .Gunumuzun savas alanlarinda kullanimi,uretimi ,maliyeti,suraati ... vs konusunda cekince belirtmekteyiz. Peki tirtilli ZMA da ayni konsept kapsamina girmiyormu ?

Bugunku savas sartlari altinda tirtilli agir araclara yonelmektense, tekerli daha suraatli araclara yonelmek daha mi dogru bir yaklasim olur ? Yoksa her ikisinin kullanim alani degisik ve halen gecerliligini korumakta bu yuzden envanterde her ikisi de mutlak olmalimi?
« Son Düzenleme: 24 Ekim 2020, 12:36:33 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2020, 13:06:45 »
Sn Metin62,
Son parağraftaki sözleriniz doğru bence. Aynen katılıyorum.
Sn Battlestar’ın da söylediği gibi sonunda tam oturaklı bir ZMA çıkmış ortaya.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 24 Ekim 2020, 18:08:52 »
Tulparın ne eksisi var ki bundan, Tulpara ekle tanksavar + Akkor, oldu bitti müthiş.... acaba düzgün dizayn edilmiş bir aktif koruma sistemi MAM-L yi durdururmu?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 24 Ekim 2020, 18:14:51 »
Tulparın ne eksisi var ki bundan, Tulpara ekle tanksavar + Akkor, oldu bitti müthiş.... acaba düzgün dizayn edilmiş bir aktif koruma sistemi MAM-L yi durdururmu?

+1

Galiba araç yabancı olunca "işte zma böyle olur" deniyor. Bu aracın Tulpardan tek artısı silahlı kulesi o da Tulpar modüler bir araç olduğu için değiştirilebiliyor.

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 25 Ekim 2020, 05:27:34 »
Bu aracın teknik bilgilerini bilseydik keşke

Hızı
Ağırlığı
Topunun çapı
Antitank füzesi
Üreticisi

Bu araç bana dizaynı itibariyle fnss zzma'larını anımsattı görünüş ve farların yapısı fnss 20 ila 30tonluk zma larına çok benziyor.

Bu arada sn. Battlestar'ın avukatı değilim ama zma böyle olur derken haklılık payı var

Bizimkiler birtürlü zma'ya eksenel Antitank füzesi geliştirmeler ve üretmediler.

Birde namlu kalibresi olarak 25 mm üstünü tanımıyorlar önemini kavramadılar halbuki zaman ayarlı paralanabilir 30-35mm top mühümmatları var gözümüzden kaçmaması gereken

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 25 Ekim 2020, 08:13:29 »
Bu aracın teknik bilgilerini bilseydik keşke

Hızı
Ağırlığı
Topunun çapı
Antitank füzesi
Üreticisi

Bu araç bana dizaynı itibariyle fnss zzma'larını anımsattı görünüş ve farların yapısı fnss 20 ila 30tonluk zma larına çok benziyor.

Bu arada sn. Battlestar'ın avukatı değilim ama zma böyle olur derken haklılık payı var

Bizimkiler birtürlü zma'ya eksenel Antitank füzesi geliştirmeler ve üretmediler.

Birde namlu kalibresi olarak 25 mm üstünü tanımıyorlar önemini kavramadılar halbuki zaman ayarlı paralanabilir 30-35mm top mühümmatları var gözümüzden kaçmaması gereken

Armguide sitesindeki bilgilere göre...

Alıntı
Araç, Polonya silahlı kuvvetlerinde eski BWP-1 platformunun (BMP-1'in Polonya versiyonu) yerini alacak şekilde tasarlandı.

Prototip,  Ulusal Araştırma ve Geliştirme Merkezi olan NPBWP platformu (Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty - Yeni Amfibi Piyade Savaş Aracı) için bir teklif olarak oluşturuldu.

Aynı zamanda HSW tarafından geliştirilen ve üretilen bir ZSSW-30 uzaktan kumanda tareti ile donatılmıştır. Bu taretin hem NPBWP Borsuk paletli platformuna hem de Rosomak tekerlekli platformuna entegre edileceği varsayılmaktadır.

Borsuk için orijinal güç paketi 5 numaralı Poznań WZM fabrikası tarafından tasarlandı. Sürücü, 4 ileri ve 2 geri hıza sahip bir otomatik şanzımanla birleştirilmiş 600 kW MTU dizel motordur.

Araç afibiktir. Versiyona bağlı olarak 24 ila 30 ton ağırlığındadır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 25 Ekim 2020, 21:25:40 »
İşte zma böyle olur.

Guzel bir ZMA.Ancak benim halen teredutlerim mevcut plaletli ZMA konusunda. " Bilgi eksikligim olabilir" gecen gun de bu yonde bir iki soru sormustum genele.

Tank uretimi ve kullanimi konusunda .Gunumuzun savas alanlarinda kullanimi,uretimi ,maliyeti,suraati ... vs konusunda cekince belirtmekteyiz. Peki tirtilli ZMA da ayni konsept kapsamina girmiyormu ?

Bugunku savas sartlari altinda tirtilli agir araclara yonelmektense, tekerli daha suraatli araclara yonelmek daha mi dogru bir yaklasim olur ? Yoksa her ikisinin kullanim alani degisik ve halen gecerliligini korumakta bu yuzden envanterde her ikisi de mutlak olmalimi?

Şu an hibrit savaşlarla uğraştığımız için savaşlar yerleşim yerlerine odaklanmış durumda bizde tekerlekli mrapları verimle kullanıyoruz. Ancak iki ordu savaşa girerse o savaş kırsala kayar ve tekerlekli araçlar yetersiz kalabilir.

+1

Galiba araç yabancı olunca "işte zma böyle olur" deniyor. Bu aracın Tulpardan tek artısı silahlı kulesi o da Tulpar modüler bir araç olduğu için değiştirilebiliyor.

Güleyim de boşa gitmesin. Yabancı hayranlığı ile itham edilecek son kişidirim. Tulparın "işte zma budur" olması için ;

+360 derece yamgöz
+ amfibik kabiliyet
+ aselsan lis
+ aselsan akkor
+ eş eskenli anti tank
+ 35 mm top ve atom
+ komutan periskopu'na (denemelerdeki versiyonda yok.)

sahip olması lazım.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2020, 21:27:59 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;