Gönderen Konu: Galler'de her sabah 7'de yaşanan internet kesintisinin sırrı çözüldü  (Okunma sayısı 188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

  • DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 1167
  • -10
  • DefenceTurk.com
Galler'de her sabah 7'de yaşanan internet kesintisinin sırrı çözüldü
Galler Özerk Bölgesi'nde her sabah saat 07.00'de yaşanan internet kesintisinin nedeni, 18 ay süren çalışmaların sonucunda bulundu.

Günümüzde dünya genelinde milyonlarca kişi internet erişimine sahip. Ancak zaman zaman tahmin edemeyeceğiniz unsurlar, internetinizin kesilmesine neden olabilir.

Bunun son örneği Galler'in Aberhosan köyünde yaşandı. Bölgede yaklaşık 18 aydır her sabah 07.00'de kesilen internetin sırrını çözmeye çalışan mühendisler, bölgedeki tüm kabloları değiştirmelerine rağmen başarılı olamamışlardı.

KESİLEN İNTERNETİN SIRRI ÇÖZÜLDÜ
Köyde her sabah saat 07.00 sularında yaşanan internet kesintisinin eski bir televizyondan kaynaklandığı tespit edildi.

Televizyonun sahibi olan Aberhosan köyündeki adı açıklanmayan kişi, eski televizyonunun bütün köyün internetini kesebileceğinden habersiz olduğunu söyledi.

İkinci el olarak aldığı eski televizyonu her sabah 07.00'de açtığını söyleyen televizyon sahibi, sorunun kendi hanesinden kaynaklandığını öğrenince şok oldu.

TELEVİZYONUN YAYDIĞI SİNYAL İNTERNETİ KESİYOR
Birleşik Krallık'taki geniş bant internet altyapısını yöneten Openreach, söz konusu televizyonu tespit edebilmek için özel bir cihaz kullandı. Bu cihaz sayesinde, televizyonun yüksek seviyeli atımlı frekans (SHINE) yaydığı tespit edildi. Söz konusu sinyal, diğer elektronik cihazların çalışmasını engelleyebiliyor.

Openreach Galler Mühendis Şefi Suzanne Rutherford, sokak aydınlatmalarından mikrodalgalara kadar pek çok elektrikli cihazın internet bağlantılarında soruna yol açabileceğini hatırlatarak, "Halka sertifikalı ve güncel standartlara uygun elektronik aletler kullanmalarını tavsiye ediyoruz." dedi.

https://www.ensonhaber.com/teknoloji/gallerde-her-sabah-7de-yasanan-internet-kesintisinin-sirri-cozuldu