Gönderen Konu: Tsk'nın En hızlı Bitmesi/Üretime Girmesi Gereken 3 Projesi  (Okunma sayısı 13218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tsk'nın En hızlı Bitmesi/Üretime Girmesi Gereken 3 Projesi
« Yanıtla #30 : 09 Eylül 2020, 08:44:34 »
TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş. Önemli bir çok Projelerimizle ilgili son durumu anlatıyor.
(SOM, Gezgin, Siper, Trisonic rüzgar tüneli, G40, Kuzgun, Gökdoğan, Bozdoğan, vb)

https://www.trthaber.com/haber/gundem/yeni-milli-muhimmatlar-icin-geri-sayim-suruyor-514650.html/amp?__twitter_impression=true
hiçbirini açıklamıyor. Videonun özeti "projeler başarılı bir şekilde devam ediyor"...

Gelişme varsa ki var neyse açıklanmaz hocam hadi gezgin falanı geçtim yahu hava-hava füzesinin neyi gizli olabilir ki biz o konuda Çin'e benziyoruz hiç bir şey açıklamıyoruz. Nükleer yapmıyoruz ki en azından bilgi verilsin yoksa proje durdu mu bitti mi belli değil.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 09 Eylül 2020, 10:17:23 »
Yakın geçmişimizin en ağır HSS Irak savaşında 1991 gerçekleşti. Kokpitaero’da 3 serilik güzel bir yazı vardı. Site kapanmış. Irağın elinde çok iyi hava savunma sistemleri var idi.

Ufuk çizgisi 180 km olduğundan en iyi hava savunması, bilinenin aksine, hava-hava veya hava –deniz olması normal.  Bu da çok uzun süre havada kalabilen Aksungur ve Akıncı ile Som ve Atmaca türü füzeleri kullanmaları sağlayarak gerçekleşecek.

Seyir füzelerine karşı Korkut ve türevi  sistemler dışında alternatif yok gibi. 4 Km kala savunma yapılacak. Bunun yerine seyir füzesini bize yollayan kaynağa (Gemi, Uçak..) saldırmak çok daha mantıklı.

Kara konuşlu sistemler, anında yer değiştirme yeteklerine  göre ilk hedef olacakları kesin. Yani katmanlı HSS sanıldığı kadar ideal değil. İsrail her 100 dolarlık güdümsüz füze için 2 adet 1,5 milyon dolarlık karşı savunma füzesi yolladı.  1.000 adet güdümsüz füzeyi savunma için yapılan masrafı düşünebiliyormusunuz? Pirius zaferi bu.

S-400 ler uydularmızdan, NATO sebebiyle, bilgi alamıyacağımız için, menzilleri hiçbir zaman 400 km olamayacak.

Her durumda ,savaşın gidişatını Elektronik savaş belirleyecek.

Irak savaşından bu yana, Elektronik savaş ve İHA’lar çok gelişti. Biz ikisinde de çok iyiyiz.

Enseyi karartmıyalım.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 09 Eylül 2020, 11:30:53 »
Deniz16 hocam, yapma böyle, nasıl hava üstünlüğü olmadanda olur diyorsunuz anlamıyorum.

Ruslar karadan giderken berline, ingilizler zaten alman hava gücünü budamış, pek bişey bırakmamıştı ki.

Vietnam savaşında ecm, e/h mi vardı. Vietnam ve afganiztan da arazi nedeniyle düzenli ordu değil ama gerilla tipi savaşda karada kazanma değil ama beraberlik ile savaş uzuyor tamam. Ammaaa verilen kayıplarında haddi hesabı olmuyor. Yani çanakkalede 250 bin kadar kayıtlı kayıtsız kaybımız var, şimdi siz buna ne kadar başarı diyebilirsiniz ki.

En son işde suriye, bizim ihalar hss leri madara etti, israil e/h yaptığı zaman yine hss ler vuruldu.

Yine bozuk dağlık arazide gayri nizami harp te bizim güneydoğuya bakarsak çok sayıda ucuz iha ile artık milis savaşıda iş yapmaz oldu.

Bu nedenlerden ötürü, günümüzde ilk hedef hava hakimiyeti. Yani MMU bence.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 09 Eylül 2020, 16:39:30 »
Alpars hocam tebrik ederim.İkinci sıraya  seni yazdım MMU'cu olarak...👍👍👍

Futbol takımı oluştururken önce nasıl ki kaleci yazılır; caydırıcı bir ordu için de önce hava kuvvetlerin etkili olacak...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 09 Eylül 2020, 18:38:32 »
Katmanli bir HSS kuskusuz onemli ama bir acidan kardan aslan..

Cok iyi katmanli bir HSS olsa bile ornek Akdenizde ucak gemisi ve tomhawk gibi fuzelere sahip olan bir dusman kuvveti, kafaya koyup ayni anda hem fuzeleri sallayip hem ucaklari sorti sorti kaldirsa, hangi HSS gunlerce buna dayanabilir?

Bataryalari, hava ustlerini, uretim merkezlerini, komuta kademe merkezlerinin neredeyse hepsi cok kisa surede kullanilamaz hale gelir diye dusunuyorum, yerine de koyamazsiniz...ozellikle bizim gibi cografyasi cok genis olmayan, etrafi fuzelerle cevrili ve 3 tarafi denizlerle cevirili olan bir ulke icin..Ustune ustluk yanilmiyorsam neredeyse butun savunma uretim merkezleri asagi yukari Orta Anadolu bolgesinde, yani dusmanin ana hedefleri daha da dar bir bolgeye sikismis..Herhalde binlerce fuze gerekir korumak icin..

Onun icin saldiriyi mumkun oldugunca uzakta karsilamak, belki daha da onemlisi eger gercekten bir ulkeyle savas kacinilmaz gibiyse ilk saldiriyi bizim gerceklestirmemiz lazim diye dusunuyorum..

Bunun icinde kuskusuz Hava ve Denizde ustunluk saglamak lazim, yani tas gibi bir donanma ve cagdaslarini aratmayacak bir ucak

Sizler ne dersiniz merak ederim..

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2020, 18:44:31 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 09 Eylül 2020, 18:42:06 »
MMU ve TF-2000 için radar ve motor projeleri öncelikle bitirilmeli. Yahu hep son ürünleri ilk bitecek sıraya koyuyorsunuz. Bir sorun bakalım, onları tamamlamak için gereken temel sistemleri üretebiliyor muyuz?

AESA radarın ve sensörlerin olmadan MMU'yu nasıl üreteceksin? Keza radar teknolojin olmadan SİPER'i nasıl ete kemiğe büründüreceksin?

SİPER olmadan TF-2000 olmayacak, o olmayınca da münhasır ekonomik bölgelerde dımdızlak ortada kalacaksın.

Öncelikle temel alt yapılar tamamlanmalı, onlar gelene kadar da potansiyel saldırganı caydırmak için her türlü "anti" füzeler peyderpey envantere alınmalıdır. Anti gemi füzeleri, seyir füzeleri ile balistik füzeler en öncelikli olanları.
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2020, 21:56:28 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 09 Eylül 2020, 23:37:45 »
sağol serkan hocam.

Tabi her silah önemli ve lazımdır. Öncelik kiminle nerede nasıl ve ne zaman savaşacağınız önemlidir. Bu şartlara göre hazırlık yaparsınız. Şu an için genel durum hava gücünün olmaz ise olmaz olduğunu dikte ediyor. Tabiki hss alternatif ama bi nebze uçaktan daha zayıf bir savunma çeşidi hss.

ha derseniz ki orta menzil nükleer balistik füzemi yoksa mmu mu ben her ikiside derim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 10 Eylül 2020, 00:12:45 »
MMU ve TF-2000 için radar ve motor projeleri öncelikle bitirilmeli. Yahu hep son ürünleri ilk bitecek sıraya koyuyorsunuz. Bir sorun bakalım, onları tamamlamak için gereken temel sistemleri üretebiliyor muyuz?

AESA radarın ve sensörlerin olmadan MMU'yu nasıl üreteceksin? Keza radar teknolojin olmadan SİPER'i nasıl ete kemiğe büründüreceksin?

SİPER olmadan TF-2000 olmayacak, o olmayınca da münhasır ekonomik bölgelerde dımdızlak ortada kalacaksın.

Öncelikle temel alt yapılar tamamlanmalı, onlar gelene kadar da potansiyel saldırganı caydırmak için her türlü "anti" füzeler peyderpey envantere alınmalıdır. Anti gemi füzeleri, seyir füzeleri ile balistik füzeler en öncelikli olanları.

Hocam ben soruyu bitmiş sistem olarak algılıyorum. Sizin dediğinize  kalsa Siper'in atılacağı VLS'de lazım , AESA radar için Gan tabanlı modül de lazım...
Bitmiş sistem soruluyor gibime geldi bu başlıkta

Çevrimdışı Deniz16

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 10 Eylül 2020, 02:21:49 »
Beyler o zaman konuyu şöyle değiştirelim

Kendinize ait savunma sanayi kuruyorsunuz ve yenisiniz kara projelerinden tutun deniz projelerine oradanda hava projelerine  kadar bir ton proje ile uğraşıyorsunuz birton geliştirme projeniz var gerek yurtiçi gerek yurt dışı destek veya teknoloji satın almak zorundasınız

İlk ne geliştirirdiniz
Tank
Zma
Hava savunma topları
Hava savunma füzeleri
Seyir füzeleri
Gemisavar füzeler
Balistik füzeler
Hücumbot
Korvet
Fırkateyn
Denizaltı
Hafif temel eğitim jet uçağı
Hafif saldırı jet uçağı
Milli savaş uçağı veya milli muharip uçak

Not:komşuları ile sorunlu devletsiniz, terörle mücadele gayri nizami harp yürütüyorsunuz deniz sınırlarınızdan abluka altına alınıp komşunuz tarafından sıkıştırılmak ve denizindeki hidrokarbon yatakları büyük devletlerin şirketleri tarafından yenmek, pay edilmek isteniyor

Çok zengin bir ülke değilsiniz orta boy bir ülkesiniz ekonomik gücünüz dünyada 19.sırada pek sevilen bir ülke değilsiniz ambargolar ve örtülü kısıtlamalarla ve engellemeler ile uğraşıyorsunuz sağlam Müttefiklerini yok daha doğrusu g. Kore yada japonya gibi ülkelere herşey serbest bırakan elindeki teknolojilerin paylaşıldığı bir ülke değilsiniz aksine kısıtlanan ülkesiniz

Şimdi dünyada savaş uçağı üreten sayılı ülke var hepsinin hikayesine girmiyeceğim

1abd f16 f15 f18 f14 f4 f22 f35

2rusya mig21 mig29 mig27 su27 su 30 su 35 su 34 su 57

3ingiltere harrier tornado ef2000 not tornado ve ef2000 ortak konsorsiyum gibi gözüksede ağırlık ingiltere

4Fransa miraj f1 miraj 2000 rafale

5 Çin j11 j10 j15 j20 j31

6 İsveç jas35 vigen jas37 draken jas 39 gripten.

Özellikle belirtiyorum dünyada savaş uçağı üretmeyi ve geliştirmeyi başaran 6 ülke var Çin ve İsveç  motorda yardım alıyor ve Çin kopyacılık üzerine hava gücünü inşaa etmiş durumda aslında 4üretici var bir savaş uçağı motor üzerine şekillenir diyorsak.

Kısaca yardım alabileceğiniz ülkelerde bunlar

Esas soru:Şimdi koşullar bu şekil iken hangi projeye yada projeyi en önce başlatıp bitirirdiniz.

Ben söyleyeyim

Seyir füzeleri
Balistik füzeler
Gemisavar füzeler
Zma tipi savaş aracı
Hava savunma topları
Hava savunma füzeleri
Tank
Hücumbot
Korvet
Saldırı helikopteri
Genel maksat helikopteri 10tonluk
Fırkateyn 30000-5000ton arası genel maksat yada hafif fırkateyn
Denizaltı
Hafif temel jet eğitim uçağı
Hafif jet saldırı uçağı
Hava savunma destroyeri
Milli muharip uçak
Helikopter gemisi
Uçak gemisi
Uçak gemisi savaş uçağı.

Neden böyle yaptım hiç düşündünüz mü?

Çünkü ilk temel ihtiyaçlarımı karşıladım ve teknoloji olarak bana ambargosu zor gelicek silahları seçtim buna göre operasyonel sahada elimi güçlü tutmaya çalıştım
Operasyonlarımıda desteklicek unsurları sırasıyla sahaya sokmak istedim en az ambargo gelicek yada erişmem kolay olan silah sistemini seçerek yola koyuldum tahmini bu gelişmeler 30yılımı aldı bu teknolojilere ve ilgili stratejik teknolojiler için stratejik partnerler ve müttefikleri bulması ve antlaşması vede ikna etmesi

Kısaca ben niye mmu dan başlamadım da daha basit teknolojilerden başladımda siz nasıl teknolojinin nirvanasından başlayabiliyorsunuz

Yada soruyu tekrar değiştiriyorum bugün Türkiye bir karar almiş olsaydı ve İsveç gibi savaş uçağı geliştirmiş olsaydı nasıl bir savaş uçağı olmuş olurdu

A f16
B gripen
C jf17
D rafale
E mig 29

Sizce bu seçeneklerden hangisi gibi savaş uçağımız envanterde olurdu veya hayır üretemezdik taş koyardılar diyenleri görmek isterim zaten işin püf noktası Burda.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2020, 04:09:04 Gönderen: Deniz16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 10 Eylül 2020, 03:59:02 »
AESA radar için Gan tabanlı modül de lazım.

Hah, şu anda AESA radar konusunda uğraştığımız şey de tam olarak bu. Üstelik başarılı olup olmayacağımız da muamma.

Bitmiş sistem olarak: Öncelikle her türlü füze, SİPER ve MMU+MİUS derim. Hava şemsiyen zayıfsa, yüzeyde ölürsün. Bu kadar açık ve net.