Gönderen Konu: Tsk'nın En hızlı Bitmesi/Üretime Girmesi Gereken 3 Projesi  (Okunma sayısı 13210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Merhaba arkadaşlar bazı projelere dikkat çekmek ve diğer yandan da fikirlerinizi öğrenmek istedim. Bu kadar proje varken neden 3 adet dedim. Çünkü 5 veya 10 deseydim projeleri arka arkaya sıralayıp belirli bir grup üstüne yoğunlaşamayacaktık. Yanlızca en önemlilerini söyleyelim istedim.

Şimdi gelelim benim ufak listeme ;

Tsk'nın en büyük 3 kanayan yarası ;

1- Siper Hava Savunma Sisteminin bir an önce bitirilip kara konuşlu ve denizdeki mümkün olan gemilere (Barbaros Mlu veya İ sınıfı) entegre edilmesi gerekliliğidir. Çünkü ülkemiz bu alanda deaktif s-400'ler bir kenara koca bir sıfırda. Hisarlar hala tam anlamda gelmedi G-40 ve Siper çabucak gelmeli eldeki diğer hss'leri de eskimeye başladı. Buna hem deniz hem kara savunmasında had safhada ihtiyacımız var.

2- F-16'ların Aesa radar ve milli gökdoğan ile bozdoğanlarla donatılması gerekliliğidir. Evet F-16 iyi bir uçak terörist bombalarken kusursuz ama çevremizde F-16'lardaki radardan daha uzun menzilli radarlara ve bir sürü uzun menzilli bvr güdümlü füzesi olan düşmanımız var. Olası bir aksiyonda F-16'lar bvr angajmanlarla sağlam darbe yiyebilir.

3- Bunda Denizaltıdan atılabilen Gezgin füzesi, Akıncı ve Aksungur ve Leopard 2a4 modernizesi arasında kaldım. Ama en önemlisinin ve değişikliğe sebep olacak etkenin Nükleer, biyolojik ve kimyasal başlık taşıyabilecek kabiliyette ve tip 209-214'lerden atabileceğimiz bir gezgin füzesini seçtim. Çünkü nükleer bir güç olduğumuzu kimseye açıklamasak bile elimizde böyle bir başlığı atabilecek kabiliyetli denizaltı ve füzelerin olması demek , kolayca tasarlanabilecek ve hammadde bulabileceğimiz nükleer başlıklar düşünülünce nerdeyse tüm düşmanlarımızın Türkiye'ye  uzun vadeli bir askeri müdahale planlarını rafa kaldırtır.

----

Birazda sizden dinleyelim ?
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2020, 10:18:31 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tsk'nın En hızlı Bitmesi/Üretime Girmesi Gereken 3 Projesi
« Yanıtla #1 : 19 Ağustos 2020, 08:47:24 »
1- Hocam eğer oluyorsa kesinlikle nükleer güçtür. Mesela 50-60 adet nükleer bombamız olduğunu düşünün kimse bize heyt hop kolay kolay yapamaz. Atmasak bile elimizde psikolojik etken olur.

2- MMU projesi kesinlikle F-16 şuan iyi güzel ama 2030-40'lara geldiğimiz zaman bir şeyi kalmayacak maalesef. Hem kendi uçağımızı üretiriz hemde deneyim kazanmış oluruz. MMU havacılık için bir bağımsızlık savaşıdır.

3- Bence kesinlikle lazer silahlar. Artık doktrin değişiyor lazer silahlar sahaya inmeye başlıyor. Hatta MMU lazer silah entegre etsek ne güzel olurdu tabi 5. Nesil olan blok versiyonuna. Gemilere de entegre ederiz çünkü lazer silahlar geleceği yön veren silahlar olacak.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 19 Ağustos 2020, 10:22:17 »
1- Hocam eğer oluyorsa kesinlikle nükleer güçtür. Mesela 50-60 adet nükleer bombamız olduğunu düşünün kimse bize heyt hop kolay kolay yapamaz. Atmasak bile elimizde psikolojik etken olur.

2- MMU projesi kesinlikle F-16 şuan iyi güzel ama 2030-40'lara geldiğimiz zaman bir şeyi kalmayacak maalesef. Hem kendi uçağımızı üretiriz hemde deneyim kazanmış oluruz. MMU havacılık için bir bağımsızlık savaşıdır.

3- Bence kesinlikle lazer silahlar. Artık doktrin değişiyor lazer silahlar sahaya inmeye başlıyor. Hatta MMU lazer silah entegre etsek ne güzel olurdu tabi 5. Nesil olan blok versiyonuna. Gemilere de entegre ederiz çünkü lazer silahlar geleceği yön veren silahlar olacak.

1. Bunun olması için güçlü ordu ve ekonomi gerekir. Ancak benim dediğim gibi bir formül düşünebilir.
2. Evet çok önemli ancak daha önemli acil ihtiyaçlar var bitmesi gereken bence.
3. Geleceğin önemli projesi ancak bu projeye gelene kadar aslan payını hakeden başka projeler var takdir edersiniz ki hocam.

Saygılarımla...
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 19 Ağustos 2020, 10:48:41 »
1- Çafrad ve AESA ile onların ekürisi Siper vs. (Çafrad ve AESA daha bitmedi, radar olmadan uzun menzilli HSS veya hava-hava füzesi olabilemez.)

2- Gezgin ve gemi katili her türden füze.

3- Her türden motor projesi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 19 Ağustos 2020, 11:23:47 »
1-MMU (İyi-kötü yerli bir motorlu , ya da ambargo yenmeyecek bir ülkeden ithal motorlu)
MMU , sadece silahlı kuvvetlerin değil tüm Türkiye'nin gelecek politikalarına yön verecek hayati bir proje. Bekaa meselesi bizim için.
Kanal İstanbul'a gidecek tüm parayı buna aktarırım ben olsam...
2-Mevcut hava,kara,deniz platformlarından atılacak füze sistemleri(Gökdoğan,gezgin,bora vb)
3-HSS

En hızlı olması gerekenler yukarıda.

Kara sistemlerini bir şekilde yaparız,motorları dahil...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 19 Ağustos 2020, 11:24:54 »
1. Butun Turkiyeyi yuksekten alcak irtifaya kadar kapsayacacak ve saturasyon saldirilarina karsi direnc gosterebilecek HSS Sistemi, cunku bu olmadan hicbir tesisin (askeri ya da sivil) guvenligini saglayamayiz ve buyuk risk olusturur.

2. Her turlu motor projeleri, bu cozulurse onumuzdeki bir cok engel kalkar, aksayan cogu proje hizlanir.

3.Aci olarak cagdas savas ortamindaki tehditlere ve rakiplerine karsi etkinlik gosterebilecek bir tank. Altay ya da Altay olana kadar hazir alim. Bizim gibi ulkenin elinde cagdas savasa hazir en az 1000 tankin olmasi lazim

Hemen arkasindan da MMU. Ilk 3'e almadim cunku elimizdeki F-16lari modernize ederek bir sure daha idare edilebilir diye dusunuyorum.

Gunumuz dunyasinda bu aralar nuklear silahi bize yaptirtmazlar. Cok gizli yurutulmesi lazim ve ortaya cikarsa basimiza buyuk bela acar. Tam bir ambargo yeriz, diger projelerde cop olur..
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2020, 11:27:43 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 19 Ağustos 2020, 11:45:29 »
1-MMU (İyi-kötü yerli bir motorlu , ya da ambargo yenmeyecek bir ülkeden ithal motorlu)
MMU , sadece silahlı kuvvetlerin değil tüm Türkiye'nin gelecek politikalarına yön verecek hayati bir proje. Bekaa meselesi bizim için.
Kanal İstanbul'a gidecek tüm parayı buna aktarırım ben olsam...
2-Mevcut hava,kara,deniz platformlarından atılacak füze sistemleri(Gökdoğan,gezgin,bora vb)
3-HSS

En hızlı olması gerekenler yukarıda.

Kara sistemlerini bir şekilde yaparız,motorları dahil...

Üçü için de radar lazım. Radar yapmayı biliyoruz. Problem: Yabancı menşeili kritik alt bileşenler kullanıyor olmamız. Onları yerlileştirmek çok pahallı, uzun sürüyor ve hatta başarısızlık riski bile mevcut! Motor ve sensör altyapılarını tam olarak kurmadan bir adım bile gidemeyiz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 19 Ağustos 2020, 12:28:58 »
MMU'yu hava savunma sistemi olarak da kullanırız ama HSS ile düşmanın kaynağını yok edemezsin...

S-400'den önce F-35 derken bunu kastediyordum.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2020, 13:49:57 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Bukrek

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 19 Ağustos 2020, 13:53:34 »
1- Gemi ve Kara konuşlu kullanılabilecek versiyonları olan H.S. Sistemi. (Tamamlanmış Hisar projesi olsun, Siper olsun ya da başka unsurlar olsun.)
2- Gezgin Füzesi (Gemi, Kara ve Denizaltılardan atılabilecek şekilde)
3- MMU Projesi ( Bu uçağın burnuna takılacak AESA radarı ve yerli motoru bu projenin bir parçası olarak görüyorum. Bu şekliyle 3.Sırada bu proje olmalı bence)

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 19 Ağustos 2020, 14:00:22 »
Kement ile iletişimli, Gökdoğan ve Bozdoğan taşıyan Aksungur ve Akıncı İHA’ları 24 saat görev yaparak etkin bir hava savunma yapabileceklerine inanıyorum. (Bir pilot Youtube’da söylemişti. Bir F16,yer konuşlu HSS’den daha etkinmiş)
Altay tankı konusunda diğer forumdaki arkadaşları ,’’artık tankların savaşlarda ki önemi kayboldu ‘’ düşüncesine katılıyorum.
 Nükleer silah konusunda Pakistan ile birlikte Türk topraklarında, Pakistan nükleer bombaların stoklandığı, İncirlik benzeri, bir üs kurmak yeterli. Bu üsde hangi uçaklarımız bombayı taşıyacak ise denemeleri yapılır.

1)   İlk sırayı, en hızlı geri dönüş sağlayan (Ekonomistler bu şekilde düşünüyor) Eğitim konusuna ayırıyorum. Metalurjik, yazılım, mühendis,doktor her kesimden çağdaş eğitimli gençler,  eldeki imkanlar ile mutlaka bizlerden daha iyi çözümler bulurlar. Eğitim seferberliğne ihtiyaç var.

2)   Önümüzdeki günlerin en tehlikeli silahı olan, Biyoloji ve kimyasal savunma ve silahlarına ayırıyorum. Corona ile birlikte yaşam standartlarımız zaten değişti. Şimdi misillemeler ve mutasyonlar başlar. Şu anda devam eden, ismi konmamış, bir savaşın ortasındayız.

3)   Doğu Akdeniz’dekine benzer bir gecikme yaşanmaması için Uzayda yer almalıyız. Bizim de şimdiden Azerbeycan, ……gibi dost ülkelerle ortak uzay  birliği  kurmalıyız.