Gönderen Konu: MERKAVA II  (Okunma sayısı 6280 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
Ynt: MERKAVA II
« Yanıtla #10 : 03 Ağustos 2020, 19:35:20 »
Valla internette heryerde RPGleri tanka carpmadan infilak ettirmek icin diye yaziyor, onlarin yalancisiyim..

RPG yide ATGMden saydim ben, belki hata ordadir...

Sizin aciklamanizi kavrayamadim ama neyse onemli degil..

Zenginin mali zugurdun cenesini yorar hesabi...bende Merkava yok ki bileyim :)

« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 19:39:16 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #11 : 03 Ağustos 2020, 19:44:46 »

https://youtu.be/2L8OTynmklw

Videodaki 5:32'ye dikkat.

Ust kapak yukari dogru aciliyor. Rijit bir parca olsa kapak acilmaz, uzun boylu personel tahliye olamaz. Yoksa Kornet, Tow, Milan momentumu o zinciri takmaz!
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 19:45:19 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 03 Ağustos 2020, 19:49:30 »
Forumdaki tank uzmanlari yanlis ise duzeltsin ama

Bildigim kadariyla anti-tank muhimmati oralara carparak, dogrudan tanka carpmadan isabet ettigi icin verebilecegi zarari azaltiyor. Tankin tarete baglandifi kisim zayif noktasi cunku

Tankin agirligini fazla arttirmadan fazladan direnc vermek icin..

Tabiki de öyle bir amaci yok. Atgm'ler subsonic gittigi icin o "etki" olusmaz.

O zincirler, namlu saat oniki pozisyonundayken taretin tam arkasinda yer aliyor. Dunyada sadece merkavalarda bulunan arkadaki personel giris-cikis kapagini engellemesin diye yapilmis bir sey o. Bir de personel 175+ boyundaysa kafasini carpmasin diye.
Sn Uyvar,
Doğu bloku füzeleri subsonik. Evet.
Hellfire ve bizim Umtas 1.5 + mach hız da ama.
Sonra füzenin subsonik olması nasıl bir etki oluşturuyor? Bilmediğimden soruyorum.

Alıntı
The standard AGM-114 flies at roughly 1,000 miles per hour.
https://www.thedrive.com/the-war-zone/31310/this-photo-proves-how-the-hellfire-missile-that-uses-blades-instead-of-explosives-works

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #13 : 03 Ağustos 2020, 19:55:51 »
Valla hellfire ile bir merkava vurulsa, abd'de baya bir kelle gider!

Fizikteki eylemsizlik kanunu. Hareket edebilen bir nesneye yavasca dokunursaniz onu hareket ettirirsiniz. Ama cok yüksek hizda carparsaniz ya elinizde ya da nesnede deformasyon olusur. Çünkü nesneler eylemsiz kalma egilimindedir.

Ha israilliler, bunu boyle acikliyor diye kabul edecek degiliz. Zira o zincirleri dunyanin heryerinde imal edip uzerine atgm ateslemek ve sonuclari gormek cok kolaydir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #14 : 03 Ağustos 2020, 21:47:54 »

https://youtu.be/2L8OTynmklw

Videodaki 5:32'ye dikkat.

Ust kapak yukari dogru aciliyor. Rijit bir parca olsa kapak acilmaz, uzun boylu personel tahliye olamaz. Yoksa Kornet, Tow, Milan momentumu o zinciri takmaz!

Zincirler tabi ki rijit değiller. Uçlarında çelik küreler var. Gökbörü'nün bahsettiği neden, onların kullanım amaçlarından biri.

Araca önden baktığınızda anlayacaksınız. Gördüğünüz üzere kulenin (taretin) üzerinde döndüğü kenarları yüksek. Kule ile gövde arası en zayıf olan bölgelerden biri. Buraya doğrudan bir isabeti engellemek için öyle yapılmış.

Ancak aracın kulesi dairesel değil! Arkaya doğru uzuyor. Kule sağa veya sola döndüğünde arkadakı uzantı gövdenin yanlarındaki çıkıntı şeklinde zırhlara çarpmaması için mecburen yukarı doğru açılı yapılmış. Yani Kulenin arka kısmı yüksek. Kulenin arkada kısmı ile gövde arasına el bombası gibi patlayıcılar, rpg gibi roketler, yabancı cisimler girmesine engel olmak amacıyla düşünülmüş bir çözüm yolu.

Arkadaki kapak açıldığında zincilere temaı bile etmiyor aslında.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2020, 21:50:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #15 : 03 Ağustos 2020, 22:01:33 »
Bilimsel gercekler vardir.

O dandik zincirlerle ne rpg, ne atgm durduramazsiniz. Afganistan'da "rpg net" diye birsey uydurdular. Tavuk kumesi teli gibi birseydi. Gercek rpg durduran "izgara" 5 mm kalinliginda celikten yapilir.

Taretin arka siniri paletle ayni seviyede. Personel kafasini illaki surter, carpar. Dikkatli bakin.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #16 : 03 Ağustos 2020, 22:07:43 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #17 : 03 Ağustos 2020, 23:31:54 »
Yalnız şarlatanlık dediğin videodaki gördüğüm kadarıyla sistem işe yarıyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #18 : 03 Ağustos 2020, 23:36:40 »
Yalnız şarlatanlık dediğin videodaki gördüğüm kadarıyla sistem işe yarıyor.

Yaramiyor. Shaped charge yerine duz patlayici koymuslar. O kümes teli delindiyse geçmiş olsun.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #19 : 04 Ağustos 2020, 00:51:36 »
Ben o kafesin amacının RPGyi kuyruğundan yakalayıp durdurmak olduğunu sanıyordum.