Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 825996 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2240 : 28 Temmuz 2019, 08:16:26 »
Alıntı
Cumhurbaskani
@RTErdogan

“F-35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayin, biz o konuda da yine tedbirlerimizi aliriz, baska yerlere doneriz. Bu konuda calismalarimizi yaptik.

https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1155043894461128704

Eğer illa eşdeğer bir uçak planı olacak ve bu doğu menşeli olacaksa fiyat performans olarak ve mantık olarak ne mantıklı seçim J-31 olacaktır.

Naparsın görüşmeleri gizliden yurutursun.  Halihazırda J-32 in kullandigi eski dost rd-93 motorunu ruslardan lisanslar ve lisans altı uretirsin. Bu motoru hem J-31 de tekli halini Hürjette ve stealth muharip ihada kullanabiliriz.

Onun yanında J-31 e Özgür ve hürjet projesinde kullanacagımız aesa radar , görev ve uçuş bilgisayarı, ew ve hedefleme podları, kokpit dizaynı, yerli hava hava ve hava kara mühimmat ailesi, vb. Entegre ederiz.

Ve bu uçağı heyooo biz j-31 aldık şimdi yandınız vs gibi mehter marşlariyla vs. değilde; oluşan zafiyeti elimizdeki erken mmu govdelerinden birisine halihazirdakivözgür ve hürjet alt sistemlerini kullanarak mmu dan cok daha az kabiliyetli ama stop gap bir uçak yaptık ismide Tai akbaba vs. diye lanse edersek birde uçagin burun konisi acik ve üstünde Aselsan aesa radarı olan fotolarını lanse edersek bu işten tam zararsız kurtuluruz.

Aynen Yıldırım füzesindeki taktik gibi.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2241 : 28 Temmuz 2019, 10:43:29 »
Ben mevcut konjonkturde hangi bloktan olursa olsun ucak alamayacagimizi dusunuyorum artik.

İran'in f5'leri, f14'leri kullanmasi gibi biz de eldeki f4'leri f16'lari hurda oluncaya kadar kullanacagiz!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2242 : 28 Temmuz 2019, 14:42:46 »
Alıntı
Cumhurbaskani
@RTErdogan

“F-35 vermiyor musunuz? Peki, kusura bakmayin, biz o konuda da yine tedbirlerimizi aliriz, baska yerlere doneriz. Bu konuda calismalarimizi yaptik.

https://mobile.twitter.com/TyrannosurusRex/status/1155043894461128704

Eğer illa eşdeğer bir uçak planı olacak ve bu doğu menşeli olacaksa fiyat performans olarak ve mantık olarak ne mantıklı seçim J-31 olacaktır.

Naparsın görüşmeleri gizliden yurutursun.  Halihazırda J-32 in kullandigi eski dost rd-93 motorunu ruslardan lisanslar ve lisans altı uretirsin. Bu motoru hem J-31 de tekli halini Hürjette ve stealth muharip ihada kullanabiliriz.

Onun yanında J-31 e Özgür ve hürjet projesinde kullanacagımız aesa radar , görev ve uçuş bilgisayarı, ew ve hedefleme podları, kokpit dizaynı, yerli hava hava ve hava kara mühimmat ailesi, vb. Entegre ederiz.

Ve bu uçağı heyooo biz j-31 aldık şimdi yandınız vs gibi mehter marşlariyla vs. değilde; oluşan zafiyeti elimizdeki erken mmu govdelerinden birisine halihazirdakivözgür ve hürjet alt sistemlerini kullanarak mmu dan cok daha az kabiliyetli ama stop gap bir uçak yaptık ismide Tai akbaba vs. diye lanse edersek birde uçagin burun konisi acik ve üstünde Aselsan aesa radarı olan fotolarını lanse edersek bu işten tam zararsız kurtuluruz.

Aynen Yıldırım füzesindeki taktik gibi.
Çinliler J-31 gövdesini ve teknik bilgilerini bu iş için verir mi sizce bana vermez gibi geliyor.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2243 : 28 Temmuz 2019, 15:15:25 »
Çinliler J-31 gövdesini ve teknik bilgilerini bu iş için verir mi sizce bana vermez gibi geliyor.

Sen yeter ki iste... hiç şüphen olmasın, biz istersek verirler. Zaten kendileri teklif ediyor. ''Türkiye' nin yüzlerce görünmez uçağa ihtiyacı var. F-35 olmazsa J-31 için bulunmaz fırsat'' diyorlar...

F-35' e sanki mecbur muşuz gibi hissettirmeye çalışanlar var. Siz onlara aldırış etmeyin. Türkiye çaresiz değildir. Hele ki böyle bir konjonktürde... Dünya dengesini arıyor ve Türkiye' yi ağırlık merkezi olarak düşünebilirsiniz. Ağırlık merkezi değişirse , dünyanın jeopolitik dengesi de değişir. İşte Trump bunları bildiği için Türkiye' yi daha fazla kızdırmak istemiyor. Fakat yaşananları illaki bir yerlere not etmişlerdir. Uygun koşulları bekliyorlar. Fırsatını yakaladıkları anda cezamızı keseceklerdir. İşte onlara bu fırsatı vermemek gerekiyor.

Peki ne yapacağız, bile bile lades mi diyeceğiz? Kurbanlık koyun gibi boynumuzu Amerikalılara mı uzatacağız? Tabi ki HAYIR. Biliyoruz ki Kapitalistler, sadece ve sadece güçlü olana saygı duyar. Güçlü değilsen ezer geçer. Aynen Libya gibi, aynen Irak gibi... Kendini ezdirmemen gerekiyor. Trump ne demişti? ''Fakir adam benim yanıma gelmesin!'' İşte Kapitalistlerin dünyaya bakış açısı budur. Güçsüzsen, zayıfsa, muhtaçsan; onların nazarında adam değilsin. İnek gibi sağarlar. Sağdırmayacak, dik duracaksın... Peki bu ne kadar mümkün? Mevcut dünya jeopolitiğinde pekalâ da mümkündür.

Çin' le oturup anlaşma koşulları vardır. O dönemin koşullarında direnemedik, adamların aldığı füze ihalesini iptal ettik belki ama... Onlara koşulların değiştiğini, devletin belli ölçülerden Amerikan Gladyosundan temizlendiğini ve hatta Türk kamuoyunun bugüne kadar hiç olmadığı kadar Amerikan karşıtı olduğunu pekalâ da anlatabiliriz. Yani Çin' le J-31 konusunda anlaşma zemini mevcuttur ve Türk milleti bu anlaşmaya hazırdır. Onlara yaptığımız ''Varyag''  güzelliğini hatırlatmakta da fayda var. Bir diğer seçenek; '' Gel kardeşim Türkiye' nin MMU projesine yardımcı ol. J-31 tecrübelerinden yararlanmamızı sağla. Teknik destek veya birlikte üretim çarelerini düşünelim.'' diyebiliriz. Pakistan' la JF-17 üzerinden bu tür ilişkilere girdin. Gel şimdi de birlikte çalışalım'' diyebiliriz. Adamlar zaten dünden razı...Çinliler strateji bilen insanlar. Meselenin derinliğini hemen kavrayacaklardır.

Şuraya da J-31 konusunda ki Çin görüşünü yansıtan gazete haberini iliştirmiş olayım.
https://www.aydinlik.com.tr/cin-medyasi-f-35-e-alternatif-olarak-j-31-leri-onerdi-dunya-haziran-2019
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2019, 15:20:07 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2244 : 28 Temmuz 2019, 16:08:03 »
Hala J-31 veya SU-57 diyorsunuz. Mesele alternatif uçak almak değil mesele ekonomi, alırsın uçağı dert değil ama sen ekonominin göbekten bağlı olduğu adamların(ABD-AB) rakibinden uçak alırsan bir HSS sisteminde ortalığı ayağa kaldıran bu adamlar ambargoyu kafamıza kafamıza vurur, sonra Hürjet ve TF-X yalan olur. Bu saatten sonra yapılacak tek doğru hamle eldeki F-16'ları özgür projesi ile modernize  etmek, F-35 için verdiğimiz para ile alabiliyorsak bir miktar F-16 Viper alıp TF-X ve Hürjet programına yoğunlaşmak olacaktır.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2245 : 28 Temmuz 2019, 16:38:36 »
Yanlış anlaşılma olmasın... bizim ilk önceliğimiz kendi göbeğimizi kesmek olmalıdır. Sıkıştığım zaman diliminde ise istediğim yerden yardım alırım. Ben egemen bir devletim, müstemleke değilim. Çin' le, Rusya ile ticaret yapamazsın diye  bir kural tanımam. Ben egemenliğimi savaşa savaşa, vuruşa vuruşa, kan döke döke kazandım. O nedenle kimseye eyvallahım yoktur. Ben Türk milletiyim, ben Türk devletiyim; egemenlik haklarımı hiç bir güce ezdirmem -diyebilmeliyiz.

Şimdi, benim gördüğüm bir ruh hali var. Sanki her şeyimizi Amerika' ya borçluymuşuz gibi bir algı yaratılıyor. Bu eziklik duygusundan, bu bağlılık sendromundan kurtulmamız gerekiyor. Amerika ile Katolik nikahı yapmadık! Ayrılmam gerekiyorsa ayrılırım, gemileri yakmam gerekiyorsa yakarım. Zaten onlar gemileri yakalı çok olmuş! Bizimkilerin jetonu geç düştü -orası ayrı dava. Düşünebiliyor musunuz? koskoca Türkiye Cumhuriyeti yerine bir terör örgütüyle iş tutuyorlar ve o terör örgütünü ezdirmemek için Türkiye ile çatışmayı göze alabiliyorlar! Böyle şey olur mu ya..! Ve hala bunları göre göre, Amerika güzellemesi yapanlar var... İnanamıyorum! Biz o tip insanlara AMERİKA MÜPTELASI yakıştırması yapmayı uygun gördük. Aynen eroin müptelaları gibi; bunlar madde bağımlısıdır, bunlar Amerikan bağımlısıdır. Her gün damardan iki doz zerk etmezlerse kendilerini çaresizlik içinde hissediyorlar. Fakat Türk milleti çaresiz değildir. Gerekirse demirden dağları eritiriz, Ergenekon' dan tekrar çıkarız.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2019, 16:40:31 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı Hilal-i Ahmer

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2246 : 28 Temmuz 2019, 17:33:10 »
SU-57 ve J-31 türevi uçakların hava kuvvetlerine katılması demek çok ciddi şekilde elimizdeki en modern hava gücünü istinasız çökermekten öteye gitmez.Yani Yunanistanın yapamadığını biz kendi ellerimiz ile yapabiliriz.Peki biz bu uçakları neden seçmemeliyiz bunlardan bahsetmek gerekir ise;

*İlk olarak hava kuvvetlerimiz Nato standartlarında bakım ve onarım yönergelerine sahiptir.Her farklı uçak modeli bakımı ve tamirati için personel eğitimi ve maliyeti vardır.Rus veya Çin sistemlerinin bakım onarım periyotları Nato sistemlerinden daha sıktır ve her uçuş sonrası personelin kendi içerisinde   (TF-X ide sayarsak) üç farklı türünde bu ihtiyacı gidermeye çalışması oldukça sıkıntılı olacaktır.

*İkincisi ise Çin ve Rusya bu uçakları kesinlikle bize vermeyecektir.Özellikle SU-57 sisteminin hala olgunlaşamaması artan maliyetler ve motor konusundaki ağır sıkıntılar Rusların bu konuda oldukça sıkıntı çekmesine sebep olmuş durumda.Çin ise elindeki J-31 modeli kendi anakarası için tasarlanmış bir multirole uçağıdır.Gerek büyük gövdesi gerek hantal yapısı ve motorlarının hala tam verimlilik ile uçağın performansını yerine oturtamaması sebebi ile şu an hala üzerinde çalışılan bir proje olarak devam etmektedir.

*Üçüncüsü SU-57 ve J-31 bu iki ülkenin kritik teknolojilerini barındıran sistemler.Bu konuda ciddi olarak düşünsek bile bu ülkeler bir Atak projesi gibi bir projeye asla sıcak bakmamaktadır.Hatta doğu bloğu ülkeler aldıkları Mig ve Su serisi hava araçlarında  kendi veya farklı hava-hava füzelerini kullanmak istemiş ama Rusya bu konuda kesinlikle izin vermemiştir.Çin ise elindeki en son teknolojiyi barındıran J-31 gibi bir uçağı bırakın vermeyi export modelini dahi üretmeyeceğini belirtmiştir.

*Dördüncüsü ise bu 2 ekolün motor bakım ve uçak bakım maliyetleri oldukça yüksektir.Özellikle verimli olmayan Klimov RD-93 ve Rus Turbofan motorlar bu noktada sık sık arıza veren ve bakımları oldukça zahmetli uçaklardır.Burada harbe hazırlık oranında örnek olarak (Normal Bakım ve Harbe Hazırlık) 5 SU-57 /J-31 1 saate hazırlanıyor ise 5 F-16 30 dakikada hazırlanma süresine sahiptir.

Dolayısı ile farklı pakt dan alabileceğimiz uçaklar sınırlı ve üzerinde asla oynama yapamacağımız sistemler olarak görmeniz gerekiyor.Buna şu an aldığımız S-400 füzeleride dahil.Kendi haberleşmemiz haricinde ana sistemlere asla müdahale edemiyoruz.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2247 : 28 Temmuz 2019, 17:45:48 »
Çin' le, Rusya ile ticaret yapamazsın diye  bir kural tanımam.
Sayın Partikül, Rus uçağını düşürüp sonrasında Rusya Turist göndermeyi kesince olanları hepimiz hatırlıyoruz ki Rusya ile olan ihracat ve ithalat payı ABD ve AB ile kıyaslanamaz bile ne zaman ABD ve AB'ye karşı sarsılmaz güçlü bir ekonomimiz olur o zaman tanımazsınız.

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2248 : 28 Temmuz 2019, 18:51:25 »
Sayın Barbatos,

Rus uçağını Fetöcüler düşürdü... Aynı numarayı bir kez daha denediler fakat beceremediler. Putin' in ''Karlov'' suikastine verdiği cevap bekledikleri gibi olmadı. Putin sonuç itibariyle akıllı adamdır. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama Putin gerçek bir devlet adamıdır. Bir de diğer dünya liderlerine bakınız, kaç tanesinin çapı Putin' in yarıçapına eşittir! Normal şartlarda Türkiye' ye savaş açması beklenirdi, öyle değil mi? Demek ki Rus devlet aklı -amiyane tabirle- o kadar da enayi değilmiş. Putin bu numarayı yemedi. 

Avrupa ve ABD ile dengeli ilişkiler sürdürebilmek mümkündür. Fakat biraz diş göstermek gerekiyor. Çünkü bu adamlar, daha doğrusu Kapitalist dünya; güçlü olana saygı duyuyor. Kapitalist ülkelerle sağlıklı ilişki kurmanın yegâne yolu budur. Egemenlik haklarını ezdirmeyeceksin. Ezmeye çalıştığı yerde alternatiflere yöneleceksin. Papucun pahalı olduğunu, çaresiz olmadığını göstermen gerekiyor. Yok, ezik ezik ben sana muhtacım dersen; hele gel bakalım şöyle! önce eski hesapları kapatalım -derler.

Güçlü ekonomi olmak mı istiyorsun? bu adamların sisteminde güçlü olman mümkün değildir. Zaten mümkün olsaydı bugüne kadar mümkün olurdu. 70 yıldır adamların güney kanadını kontrol ediyorsun ve karşılığında aldığın şey montaj sanayisinden başka bir şey değildir. Doğru düzgün eğitim sistemin olmasın diye de ellerinden geleni yapıyorlar. Ne çok zayıf ne çok güçlü... fakat kendilerine muhtaç, kendilerine bağlı ezik Türkiye! Onları istediği şey bunlar olmakla birlikte Türkiye' ye verebilecekleri başkaca bir şey de yoktur. Vermek isteyen adam zaten bugüne kadar verirdi. Bakınız Güney Kore’ ye... bizi solladı geçti. Peki niye öyle, adamlar bizden daha mı zeki yani?

Jeopolitik konum itibariyle Türkiye’ nin güçlü olması istenmiyor. Zannediyor musunuz ki, F-35 nedeniyle Türkiye daha bağımsız, daha güçlü olacak! Tam tersi, ne kadar bağımlıysan O kadar güçsüzsün demektir. Bağımlı olanın, hür olmayanın politika belirleme kabiliyeti olabilir mi? Özellikle kendi politikanı belirleyemiyorsan güçlü bir devlet olman da mümkün değildir. Hele ki bu coğrafyada… İşte Japonya ile Türkiye arasında ki fark budur. Japonya’ yı orta çağdan kurtarıp dünya gücü haline getiren şey içinde bulunduğu jeopolitik konumdu. Oysaki Türkiye, Japonya’ dan önce batılılaşma çalışmalarına başlamıştı. Bi’ kere daha yazmıştım; ilk batı tipi eğitim kurumu, yani hendese hane (geometri okulu) Lale Devrinde açılmıştı. 1700 nire, yıl 2019 nire(!) halâ gidebildiğimiz yol bir arpa boyundan fazla değildir. Onu da Atatürk’ e borçluyuz. Peki niye öyle dersek, onun cevabı: coğrafya devletlerin kaderidir. Bu coğrafya’ da güçlü bir devlet istenmiyor. O nedenle müdahalelere açıktır. Japonya o açıdan şanslıydı. Dönem itibariyle dünyanın köşesinde bir yerlerde kendi halinde gelişme imkânı buldu. Bu hakkı bize tanımadılar. Çünkü bu topraklar gözden ırak, gönülden ırak topraklar değildir. Bu topraklar bedel ödemeyi gerektirir ve o bedeli bize ödettiler. Çünkü aksi taktirde kendileri ödeyecekti… Öylede bir güzelliği var.

Bu kadar laftan sonra, Amerika’ ya yanaşaraktan güçlü bir devlet olacağını zannedenler varsa; FENA HALDE YANILIYORLAR.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2249 : 28 Temmuz 2019, 19:17:17 »
Rus uçağını fetöcüler düşürdü ama sonuçlarına biz katlandık, Rusya yaptırımları bize uyguladı. Rus uçağı olayını örnek vermemdeki amaç Rusya ile ticaret hacmimiz ABD ve AB ile olan ticaret hacmimizin yanında devede kulak kalır ki buna rağmen Rusya yaptırımları bizi sıkıntıya soktu. Gelelim diğer meseleye ben ABD veya AB güdümünde bunlara bağımlı kalalım demiyorum, bunların düşmanlıklarınıda inkar etmiyorum, en azından kendi kendimize yetecek hale gelene kadar yılanın kuyruğunuda çekiştirmeyelim, kışkırtmayalım diyorum. Mesaj vermek için illa Rus veya Çin güdümüne girmeye gerek yok.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2019, 19:20:14 Gönderen: Barbatos »