Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826186 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2220 : 19 Temmuz 2019, 19:51:19 »
Lockheed Martin imalatı F-35 ve F-22’nin yüzde 80 göreve hazırlık oranına ulaşamayacağı açıklandı. 

Flight Global’de yer alan habere göre Amerikan Hava Kuvvetleri’nin (USAF) Lockheed Martin filosu F-35 Lightning II ve F-22 Raptor gizli avcı uçakları, ABD Savunma Bakanlığı'nın (DoD) belirttiği gibi Eylül 2019’a kadar yüzde 80 göreve hazırlık oranına ulaşamayacak.

ABD Eski Savunma Bakanı James Mattis, Eylül 2018’de USAF ve ABD Donanması'ndan F-35, F-22, F-16 ve Boeing F / A-18’in misyon oranlarını Eylül 2019’a kadar yüzde 80’den daha fazla artırmalarını istemişti.

Göreve hazırlık oranı, belirli bir süre boyunca en az bir görev tayin edebilen bir uçak filosunun yüzdesi olarak tanımlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na aday gösterilen Mark Esper’in, ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi’nin USAF’nin önde gelen savaş uçaklarının yüzde 80’lik görev kabiliyet oranını karşılayamadığına dair bir rapor hazırladığı belirtildi. Esper, Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü'nde büyük hasara neden olan Michael Kasırgası'ndan dolayı F-22 filosunun yüzde 80’lik hedefe ulaşamadığını söyledi. Esper, işletme maliyetleri ile de mücadele eden F-35’in, istenen göreve hazırlık oranına ulaşamayacağın belirtti.

Lockheed Martin daha önce kanopilerin F-35’lerin sorun alanlarından biri olduğunu bu nedenle işletme maliyetlerini arttırdığına dikkat çekmişti.

Lockheed Martin’in diğer savaş uçağı F-16 Fighting Falcon’un % 80 görev kabiliyeti oranı hedefini aşması bekleniyor. Boeing F / A-18E / F Süper Hornet ve EA-18G Growler da % 80 misyon yetkinlik oranı hedefine Eylül 2019’a kadar ulaşma yolunda ilerliyor.

http://www.kokpit.aero/f-35-f-22-goreve-hazirlik-orani

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2221 : 19 Temmuz 2019, 20:14:37 »
Kurnazlığın böylesi: Türkiye'ye F-35 vermiyorsanız bize indirim yapın

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ABD'nin Türkiye'yi F-35 programından çıkarma kararına tamamen katıldığını belirtti. ABD ile Türkiye arasındaki F-35 krizini fırsata çevirmeye çalışan Rutte, aldıkları F-35 jetleri için indirim talep etti.

ABD'nin başkenti Washington'daki Atlantik Konseyi toplantısında konuşan Mark Rutte, "ABD idaresinin kararına tamamen katılıyorum" dedi.

Rutte, "Hatırladığım kadarıyla ABD, Rus S-400 sistemlerine alternatif olarak Türkiye'ye Patriot sistemlerini teklif etmişti. Ama (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan yine de S-400 anlaşmasını seçti. Belki bunun arkasında bir şey vardır, emin değilim" diye ekledi.

Hollanda'nın da F-35 programında yer aldığını hatırlatan Rutte, "Türkiye'nin dışlanmasıyla oluşacak boşlukları doldurma ihtiyacı doğarsa, programa yardım etmeye" hazır olduklarını söyledi.

İNDİRİM TALEBİ

"Bu kesinlikle geliştirme ve üretim konusunda başka çözümlerin aranması gerektiği anlamına gelir" diyen Rutte, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün, 9 adet daha satın aldığımızı duyurduk. Ama, belki Türkiye'nin yarattığı bu durumla ilgili olarak şimdi indirim alabilir miyiz? Trump ile görüşmelerde bu konuyu gündeme getirebilir miyim, emin değilim. Muhtemelen bunu yapabilirim, ne de olsa anlaşmaları yapan odur, bakacağız."

http://www.haber7.com/dunya/haber/2879755-kurnazligin-boylesi-turkiyeye-f-35-vermiyorsaniz-bize-indirim-yapin

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2222 : 19 Temmuz 2019, 21:12:43 »
Bende bu konuda iki kelam etmek istiyorum. Bana göre F-35'lerin ülkemize gelme ihtimali an itibariyle bana göre %50 ihtimal dahilindedir. Trump yakın bir zamanda ülkemize gelecek. Pentagondan heyet falanda gelecek. Meselenin çözülme ihtimali halen daha var. Ama eğer olmazsa, süreç minimum hasarla anlatılmak istenecek gibi duruyor. Ya o sadece F-35 ile sınırlı olacak belki uçak tefek şeylerde olabilir. Yani işbirlikleri aynen devam edecek. Ciddi yaptırım falanda söz konusu değil gibi.

Hal böyleyken, alternatif olarak; Rusya veya Çin kesinlikle ihtimal dışıdır. Rafale'yi kesinlikle unutalım, EF çok zor, Gripen F-16'dan farkı yok. Aesa tak F-16'ya Gripen den çok daha iyi olur. Geriye tek seçenek TF-X kalıyor. MMU projemize yoğunlaşmak lazım. Birde Güney Kore ile KF-X projesine ortak olunabilir. KF-X bilindiği üzere F-4 ve F-5 uçaklarının yerine hava yer ağırlıklı bir uçak olarak düşünülüyor. Çift motorlu olacak tasarımı çok etkileyici  F-35 ile benzer kabiliyetlerde olacak hatta daha iyi olabilir. Daha yeni bir uçak. Hava hava için TF-X hava yer için KF-X her 2 uçağında aynı anda teslim alabiliriz ve çok hızlı bir şekilde hava kuvvetlerini modernize edebiliriz.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #2223 : 19 Temmuz 2019, 21:39:53 »
F-4 yerine F-35 alıyoruz lafı benim kafama hiç bir zaman oturmadı. F-4’ün görev sahasını doldurmak istiyorsanız cüsseli bir SİHA yeterli olacaktır (ya da bombardıman uyumlu büyük bir uçak) zira F-4 uçağından beklenti ne radara yakalanmaması ne de dog fight yapacak çevikliğiydi. Kalkış yap, görev yerine ulaş, mühimmatı bırak, dön. Bunun için mi F-35 alıyorduk? Hayır. Dolayısıyla F-4’ün görev yükünü SİHA  vs alabilir.

F-35’in yerine sadece stealth uçak gelebilir. En güzeli ise bizim yapacağımız bir SSİHA (Silahlı Stealth İnsansız Hava Aracı) 😁😍

O yüzden F-4 yerine F-35 alamadık bari eksiği yeni F-16 veya F-15 ile dolduralım demek gereksiz. Şu durumda tekrar Amerikan uçağına yeltenmek bana onursuzca geliyor kusura bakmayın. İlla bir uçak alıp da para kazandıracaksak bunun Avrupadan hatta mümkünse İsveçten vs olmasını tercih ederim.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2224 : 19 Temmuz 2019, 22:11:28 »
4. Nesil uçakların hepsi çöp yatırım olur. Çok değil 5, 10 sene sonra 5. Nesillerin devri başlayacak. Çok gereksiz bir yatırım olur. Dediğim gibi 10 yıl idare edil TF-X, KF-X projelerine odaklanmak en mantıklısı. KF-X çok güzel bir uçak olacak. Her türlü ortadoğu çoğrafyasında hava yer görevlerinde işimize yarar.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2019, 23:15:43 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2225 : 19 Temmuz 2019, 23:15:54 »

@ACE F-4 derken kasdedilen F-4'lerin mevcut görev tanımı değil. Hava yer görevlerinde kullanılmaları. Hava yer görevleride 1960'li yılların görev tanımıyla aynı değil. Hava yer uçaklarında artık gerektiğinde Dogtfigt yapabilecek, Durumsal farkındalığı son derece gelismis olan Network tabanlı çalışan, düşük RCS ile deep strike kabiliyeti olan aslinda bildiğin F-35 kabiliyetleri gerekiyor. Hava yer deyince bizim medya gibi bombardıman uçağı akıllara gelmesin. Modern savaşlarda hava yer kabiliyeti hava hava muharebeleri kadar önemli. Hatta iyi kullanırsan dahada önemli. Çünkü düşman kuvvetlerini daha havalanamasan yerde imha edebilirsin ve savaş başlamadan biter. En az zayiatla en kısa sürede büyük darbe vurabilirsin. Işte F-35 isterken biz bu kabiliyeti kazanmak istiyoruz. Yoksa mağra vurmak değil mesele.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2226 : 20 Temmuz 2019, 09:33:18 »
Peki imalat sırasına göre Hürkuş + İnsansız Jet M1 + MMU + İnsansız Jet M2 + Tempest  olmaz mı ? Bir soru MMU Brahmos gibim ağır siklet mühimmatları taşıyabilecek mi?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2227 : 20 Temmuz 2019, 09:45:16 »
Bu konu çok konuşulmuştu. Çok geç projeler. MMU dediğin proje herşey yolunda giderse 2029 yılı seri üretim. Teslimatı operasyonel olması 2035 en iyimser. Ilk uçaklar motordan dolayı 5. Nesilde olmayacak. Insansız jet, Tempest bunlar çok çok geç projeler. Ama F-35 gelmezse eğer. 4. Nesil bir uçağa gerek yok bence. Artık bu projeler beklenir yapacak birşey yok. Beni ürküten israil ile makasın daha fazla açılması 16. F-35'lerini almışlar. 3, 5 yıla aradaki makas iyice açılır. Bunun etkilerini görebiliriz. Adamlarda F-16 vardı bizdede Var dengeliyorduk en azından öyle uçuk olmuyordu. Şimdi F-35'leri neyle dengelicez

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2228 : 20 Temmuz 2019, 10:28:53 »
Bu konu çok konuşulmuştu. Çok geç projeler. MMU dediğin proje herşey yolunda giderse 2029 yılı seri üretim. Teslimatı operasyonel olması 2035 en iyimser. Ilk uçaklar motordan dolayı 5. Nesilde olmayacak. Insansız jet, Tempest bunlar çok çok geç projeler. Ama F-35 gelmezse eğer. 4. Nesil bir uçağa gerek yok bence. Artık bu projeler beklenir yapacak birşey yok. Beni ürküten israil ile makasın daha fazla açılması 16. F-35'lerini almışlar. 3, 5 yıla aradaki makas iyice açılır. Bunun etkilerini görebiliriz. Adamlarda F-16 vardı bizdede Var dengeliyorduk en azından öyle uçuk olmuyordu. Şimdi F-35'leri neyle dengelicez

Hocam ben açıkcası 5.nesil bir uçağı yapıp pazarlayabilme kabiliyetine sahipken çıkıpta uluslararası bir projeye katılmanın hem tai hemde tfx'in ihracat profiline pek ayda göstereceğini sanmıyorum. Açıkcası bu 6.nesil denilen nesilinde çok matah yapısal değişiklikler getirdiğini düşünmemekle halihazırda olacak bir tfx üzerinden kendi 6.nesil uçağımızı geliştirebileceğimizi düşünüyorum. Zaten iha komuta ve kontrol yeteneği tfx'de de olacak.

İsrail konusuna gelince size gerçekten hak veriyorum inanın benimde en korktuğum durumlardan birisi bu israil. Çünkü F-35 sahip olduğu stealth özelliği sayesinde tespit edilemeden sizin 4.nesil uçaklara ve gemilere çok kolay angaje olabilir. Hiçbir şey yapamazsınız. Yani şu an 16 F-35'i kaldırsa 32 amraam eder 3 te 2 kill ratioları olsa kafadan 1.5-2 filomuzu hiç ederler. İşin anti gemi kısmına girmiyorum.

Kısaca toparlarsak bu demek bizim akdenizde İsraile ellerimizi kaldırıp pes dememiz demek. O yüzden bu uçakları almayacaksak ve aynı nitelikte alternatifte üretmeyeceksek İsraille akdenizde özellikle aramızı iyi tutmamız gerekecektir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2229 : 20 Temmuz 2019, 11:11:03 »
Umarım bu konuyu çözeriz. Yoksa işimiz zor. Israil ile iyi geçinsen belki bütün sorunlar çözülür. Bu F-35 meselesinde de siyonist lobinin etkili olduğunu düşünüyorum. Doğu Akdeniz konusunda da elimiz güçlenirdi. Zaten israil Türkiye üzerinden gazı pazarlamak istiyordu. 2015, 16 yıllarında seçimler zamanı çok verdik veriştirdik. Sonra bunlarda geri adım attı. Ulan az sabret işte F-35 gelsin Doğu akdeniz meselesini çöz. Sonra ne bok yersen ye.