Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826263 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2070 : 12 Haziran 2019, 20:12:39 »
İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, S-400'ler üzerinden ABD ile Türkiye arasında yaşanan F-35 krizine dair bir analiz yayımladı. Krizi İsrail açısından ele alan gazete, Türkiye'nin projedeki önemini vurgulayarak, jetlerin teslimatının durdurulması halinde Ankara'nın Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve bu sebeple İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikelinin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.

ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan, mevkidaşı Hulusi Akar'a yazdığı mektubunda, 31 Temmuz'a kadar Rusya'dan alınan S-400'lerin satışından vazgeçilmemesi durumunda, Türkiye'ye karşı ciddi adımlar atmayı düşündüğünü ve ABD'de F-35 eğitimi alan personelin sınır dışı edileceğini yazmıştı.

Bu açıklamalardan sonra Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, "Türk pilotlarının F-35 eğitim uçuşları durduruldu. Bakanlık, Türk pilotların uçuş yapmadığından haberdar" açıklamasını yaparak ABD'nin kararını duyurmuştu.

HAARETZ: ABD BU KARARI ALIRSA İSRAİL İÇİN POTANSİYEL "TÜRKİYE TEHLİKESİ" ORTADAN KALKACAK

İsrail'in dünyada da bilinen saygın gazetelerinden Haaretz, ABD ile Türkiye arasındaki krizi İsrail açısından değerlendirdi. Yaşanan gerilimi aşama aşama anlatan gazete, ABD'nin F-35'leri vermemesi durumunda, Türkiye'nin Ortadoğu'daki statüsünün etkileneceğini ve İsrail için de gelecekteki "potansiyel tehlikenin" ortadan kaldırılmış olacağını yazdı.

HAARETZ: SATIŞ DURDURULSA İSRAİL'DE KİMSE ÜZÜLMEZ

ABD'nin satışı durdurması halinde "İsrail'de buna kimsenin üzülmeyeceğinin" aktarıldığı analizde, "İsrail'in perspektifinden bakıldığında, Türkiye'ye jetlerin arzının durdurulması kötü bir gelişme olmaz" denildi.

HAARETZ: TÜRKİYE'NİN PROJEDEKİ ROLÜNÜ İSRAİL ÜSTLENEBİLİR

Analizin devamında ise, Türkiye'nin projedeki konumu, üstlendiği görevler ve katkısı hatırlatıldı. Türkiye'nin F-35 projesinden çıkarılması durumunda, Türk firmalarından boşalacak üretim alanını İsrail firmalarının doldurabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE'NİN F-35'LERİNE POLONYA TALİP OLMUŞTU

ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilimden faydalanmak isteyen Polonya, Türkiye'nin F-35'lerine talip olmuştu.

İKİ ÜLKE DE ABD'Yİ TEHDİT ETTİ

Defence News'in haberine göre, proje ortağı olan iki ülkenin, F-35'lerde kullanılan Autonomic Logistics Information System-ALIS'de (Otonom Lojistik Bilgi Sistemi) yaşadıkları endişe sebebiyle ABD'yi projeden çekilmekle tehdit ettiği ortaya çıktı.

Haberde bu ülkelerin kim olduğu belirtilmezken, ABD'nin zamanında partner kaybetmekle karşı karşıya kaldığı belirtildi. 2019 yılının başınnda bunu engelleyen SDM (Egemen Veri Yönetimi) sistemi geliştirilip ortak ülkelerce kullanılmaya başlanmıştı.

ALIS NEDİR?

Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) ile F-35 uçaklarının tüm bilgileri ABD'de ve jetleri üreten Lockheed Martin şirketinde toplanıyor. Mevcut durumda F-35 uçağı uçuran ülkelerin ihtiyacı olan tüm lojistik destek ABD'den sağlanıyor. F-35 uçağı üretimi ve kullanan ülke sayısı yeterli düzeye geldiğinde, ülkeler arasında kurulması planlanan sistemde yine ana üs ABD olacak. Farklı ülkelerdeki F-35 birliklerinde ve ikmal depolarında stoklanan parçalar, yine ABD şirketinin kontrolündeki ülkeler arasında transfer edilecek.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2868618-turkiyeyi-tehdit-eden-abdyi-tehdit-ettiler-israilden-f-35-cikisi/?detay=2

Bu haberi bir de tersinden okuyalim. "Israil icin hangisi durum daha riskli"
F35 sahibi olmamiz mi?
Yoksa S400 sahibi olmamizmi ?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #2071 : 12 Haziran 2019, 20:22:48 »
Ya ben bu stealth olayını çok şişirdiklerini ancak Rusya ve Çin'in buna çare bulduğunu düşünüyorum. Basit yersel radar mantığıyla bakarsanız uçak stealth evet radar dalgaları gidiyor yansıyıp gelmeyince uçak görünmüyor. çünkü arkası da gökyüzü olduğu için tüm dalgalar dönmeksizin gidiyor ve ancak dönen yankı bir uçağı işaret ediyor.

Geçen gün de değindim ama tam anlatamamışımdır muhakkak; peki uçağın arkasında bomboş bir gökyüzü yerine tanımlı bir fon olsaydı ne olurdu? gönderilen tüm dalgalar fondan geri dönecek ancak uçağın dalgalarını soğurduğu açıdaki dalgalar geri dönmeyecekti. Bu nasıl olabilir? Uydudan yeryüzünü tarayarak... gönderilen tüm radar darbeleri normal bir şekilde yeryüzündeki dağlardan evlerden vs geri dönecek ama uçağın soğurması sebebiyle izdüşümündeki veya uyduya göre uçağın gölgesindeki alandan yankı gelmeyecek. Geri dönmeyen bu darbenin bir yüzey tarafından soğurulması ise o konumda bir F-35 vb olduğunu işaret edecek. Mesela Sentetik Açıklıklı bir Radarın yer ile sürekli veri alışı olduğu bir çalışma prensibinde veri alamadığı bölgede sıradışı bir durum var demek olacak.

Elektriksel olarak tabir edersek; binlerce sıfırın içindeki 1'i değil; binlerce 1'in içindeki sıfırı bulacaksınız. ters mantıkla... Haa iyi de kardeşim sen bununla anca konumu bulursun ama uçağın yüksekliğini nasıl bulacaksın dersen bunun için stereoskopik veri elde etmesi için bir uydu daha gerekiyor ki bindirmeli görüntü ile açısal farklardan yükseklik bilgisi oluşturulsun.

Bu benim uzaktan algılama bilgilerimin yardımıyla kişisel olarak aklıma gelen olabilitesi olan bir çözüm. Başarılı olmaz ama başka bir yol başarılı olabilir. Farklı modulasyonlu frekanslarla falan da çözüm bulunabilir. Amaç fikir yaratmak. Stealth oldu herşey ortadan kayboldu falan kolay kolay bırakmaz doğu bloku bu işi. Ki bizden daha gamsız takılmalarını ben buna bağlıyorum.

F-35 muhabbeti nasıl bezdirdiyse artık oturup paintte çizim bile yaptım lan  ;D Bu forum için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum artık kapatıp gidebilirim :P ahahah

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2072 : 12 Haziran 2019, 20:42:35 »

F-35 muhabbeti nasıl bezdirdiyse artık oturup paintte çizim bile yaptım lan  ;D Bu forum için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum artık kapatıp gidebilirim :P ahahah

Sanirim bu konuda Fazlasi ile kocaman +1 hak ettiniz ;)
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 22:26:15 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2073 : 12 Haziran 2019, 21:54:25 »
Bizim müttefikimiz 10 binlerce tır ile teröristlere Suriye'ye silah gönderdi.

- 2 bin teröristi etkisiz hale getirdik. İnlerine girdik. Kaçacak delik arıyorlar.

- Biz yaptığımıza eminiz ve emin olarak yolumuza devam ediyoruz.

- S-400 ile F-35 sorunları ayrı göremeyiz. Doğu Akdeniz'deki sondaj gerilimini ayrı göremeyiz.

- Haklarımızı sonuna kadar koruyacağız ve Türk kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirtmeyeceğiz.

- Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacak demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik. Önümüzdeki ayda teslimi yapılacak.

- Bunların Türkiye'deki tek hedefleri nedir biliyor musunuz? Acaba AK Parti'yi biz iktidardan nasıl indirebiliriz? Dertleri bu ama indiremeyecekler. Buna güçleri yetmez.

- Biz sözleşmemizi imzaladık, kısa zamanda da gelecek. Trump'a da 'sizden de Patriot alırız dedik. Ama onlar bize evet diyemediler.

- F-35'lerden dışlanmamızı tüm platformlarda soracağız.

- Terör koridorunu Fırat'ın doğusunda da paramparça edeceğiz.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41242345

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2074 : 12 Haziran 2019, 22:15:15 »

Bu haberi bir de tersinden okuyalim. "Israil icin hangisi durum daha riskli"
F35 sahibi olmamiz mi?
Yoksa S400 sahibi olmamizmi ?

F-35'i hiç bir zaman İsrail'le karşı kullanmamıza izin vermeceklerine göre...

Ya ben bu stealth olayını çok şişirdiklerini ancak Rusya ve Çin'in buna çare bulduğunu düşünüyorum. Basit yersel radar mantığıyla bakarsanız uçak stealth evet radar dalgaları gidiyor yansıyıp gelmeyince uçak görünmüyor. çünkü arkası da gökyüzü olduğu için tüm dalgalar dönmeksizin gidiyor ve ancak dönen yankı bir uçağı işaret ediyor.

Geçen gün de değindim ama tam anlatamamışımdır muhakkak; peki uçağın arkasında bomboş bir gökyüzü yerine tanımlı bir fon olsaydı ne olurdu? gönderilen tüm dalgalar fondan geri dönecek ancak uçağın dalgalarını soğurduğu açıdaki dalgalar geri dönmeyecekti. Bu nasıl olabilir? Uydudan yeryüzünü tarayarak... gönderilen tüm radar darbeleri normal bir şekilde yeryüzündeki dağlardan evlerden vs geri dönecek ama uçağın soğurması sebebiyle izdüşümündeki veya uyduya göre uçağın gölgesindeki alandan yankı gelmeyecek. Geri dönmeyen bu darbenin bir yüzey tarafından soğurulması ise o konumda bir F-35 vb olduğunu işaret edecek. Mesela Sentetik Açıklıklı bir Radarın yer ile sürekli veri alışı olduğu bir çalışma prensibinde veri alamadığı bölgede sıradışı bir durum var demek olacak.

Elektriksel olarak tabir edersek; binlerce sıfırın içindeki 1'i değil; binlerce 1'in içindeki sıfırı bulacaksınız. ters mantıkla... Haa iyi de kardeşim sen bununla anca konumu bulursun ama uçağın yüksekliğini nasıl bulacaksın dersen bunun için stereoskopik veri elde etmesi için bir uydu daha gerekiyor ki bindirmeli görüntü ile açısal farklardan yükseklik bilgisi oluşturulsun.

Bu benim uzaktan algılama bilgilerimin yardımıyla kişisel olarak aklıma gelen olabilitesi olan bir çözüm. Başarılı olmaz ama başka bir yol başarılı olabilir. Farklı modulasyonlu frekanslarla falan da çözüm bulunabilir. Amaç fikir yaratmak. Stealth oldu herşey ortadan kayboldu falan kolay kolay bırakmaz doğu bloku bu işi. Ki bizden daha gamsız takılmalarını ben buna bağlıyorum.

+1
Bunu bende düşünüyordum. Bunun denemesini radar uçakları ile de yapabiliriz hatta.

- Bunların Türkiye'deki tek hedefleri nedir biliyor musunuz? Acaba AK Parti'yi biz iktidardan nasıl indirebiliriz? Dertleri bu ama indiremeyecekler. Buna güçleri yetmez.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-cumhurbaskani-erdogandan-onemli-aciklamalar-41242345

Yok daha neler...
Seçim ve Türibinler...  ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2075 : 12 Haziran 2019, 22:34:24 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Türkiye S-400 savunma sistemlerini alacaktır' demiyorum, almıştır. Biz bu işi bitirdik.' dedi. Demekki çok çok büyük süpriz bir geri adım olmadığı müddetçe F-35'ler % 99 ihtimalle gözden çıkarıldı. Hatta ABD'deki bizim için şu ana kadar üretilmiş olan 4 uçakta Polonya'ya gidecek yüksek ihtimalle. Polonya Savunma Bakanı boşuna ABD'ye gitmedi. Ne diyelim hayırlısı olsun.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 22:35:59 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2076 : 12 Haziran 2019, 22:41:02 »
F 35ler gözden cikartilmadi da Amerika'nın sıkıntılı da olsa bir şekilde ikna olabileceği düşünülüyor ama Amerika ya F 35 ya S 400 ve ambargo diyor ve anlaşmaya niyetleri yok. Locked Martin bile Türkiye'yı gözden çıkardı.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 22:41:38 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2077 : 12 Haziran 2019, 22:55:57 »
F 35ler gözden cikartilmadi da Amerika'nın sıkıntılı da olsa bir şekilde ikna olabileceği düşünülüyor ama Amerika ya F 35 ya S 400 ve ambargo diyor ve anlaşmaya niyetleri yok. Locked Martin bile Türkiye'yı gözden çıkardı.

Bizimkiler bu uçakları gözden çıkarmışlar ki ABD'nin uçakları hiçbir şekilde vermeyeceğini bile bile bu açıklamaları yapıyorlar. ABD ile yapılan görüşmeler havanda su dövmekten başka bir işe yaramıyor. ABD defalarca açıklama yaptı S-400'lerle birlikte ne F-35'leri alabilirsiniz ne de Patriot'ları diye. Hatta kaç kere yasa çıkarıldı hem ABD Senatosu'nda hem Temsilciler Meclisi'nde bunun hakkında. Bu yasalar karşısında Trump'un bile eli kolu bağlı. Bunun başka bir izahı yok.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2078 : 12 Haziran 2019, 23:54:44 »
35 ve 400 rakamlarından tiksindim artık.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #2079 : 13 Haziran 2019, 00:04:59 »
Secim oncesi siyasilerin, tabanin gazini almaya yonelik aciklamalari benim icin yok hukmundedir. Rte'yi azicik taniyanlarin dedigi gibi kursuden eser gurler, inince etrafina "aman aramizi bulun" der.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''