Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827057 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2050 : 12 Haziran 2019, 13:35:29 »
Ya da gözünün üstünde kaşın var diyerek biz naparsak yapalım bir bahane bulup ülkeyi krize sokacaklar

Zaten durum bu... Her fırsatta İsraili tehdit etmemiz, Balyoz planı, Fetö ile savaş, İran ambargosunu illegal şekilde delişimiz,, Suriyede Irakta Amerika ile ters düşüş, Araplarla sürtüşmemiz, Rusya ile olan ilişkilerimiz, Akdeniz enerji paylaşımı vs. Bunları tüm olarak ele alıp incelerseniz S-400 bu güç çekişmesinde sadece mazeret.

Ha bu arada bahsettiğin kriz, genel ekonomik krizimiz değildir umarım çünkü ekonomik krizin sebebi biziz. Bizden başka hiç bir ülke ekonomik durumunu başkasına yüklemiyor bu kadar. Amerika vs gelip ülkenin ekonomisini böyle kolayca oynatabiliyorsa bırak git o ülkeyi zaten alma F-35 S-400 falan.
ekonomik krizin nedeni tavuk yumurta hikayesi gibi biraz da. ekonomimiz zayıf olmasaydı,'dış güçler' bişey yapamazdı.Müttefiklerimizin bile dost görünümlü düşman olduğu bu cografyada ekonomin sağlam değilse , krizler her zaman kapıda bekler. Tüketime dayalı ekonomilerin sonu pek hayra alamet olmuyor.Oysaki ekonomimizi üretime dayalı hale getirseydik şimdiki sıkıntıların çoğunu yaşamıyor olurduk.ne yazıkki abd bizi ekonomik durumumuzla hizaya sokmaya çalışıyor,çünkü birçok konuda farklı tezlerimiz var ve kendi tezlerini kabul ettirmeye çalışıyorlar

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2051 : 12 Haziran 2019, 13:41:10 »
Çinlilerin bilgilerini çalıp kopyaladıkları bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak İsrail tarafından Suriye'deki Rus radarlarının menzili içerisinde kullanılıyor. Japonya tarafından Rus kara ve deniz konuşlu radarların menzili içerisinde kullanılıyor. Aynı durum Norveç ve İngiltere için de geçerli. Bunların F-35'leri Rus radarlarının menzili içerisinde uçarken radar bilgileri Rusların eline geçmiyor da, biz kullandığımızda geçecek öyle mi! Ruslar ve Çinliler bu uçağın bilgilerine zaten uzun zamandır sahipler.

Kimse boşuna bize hikaye anlatmasın!

Hocam öylede o senaryolarda F-35 Rus radarlarında bir kuştan ayırt edilemez radar izi bırakıyor. Ama bizim sistemlerin radarında o kuş merhaba ben bilmem kaçıncı filo F-35'i diyecek. Bunu tüm müttefik olduğumuz nato F-35'leride yapmak zorunda. Yoksa Rus uçağını vurduğumuz gibi bir ihlal algılar ve sistem angajmana geçer. Tabi o binlerce radar izi arasında bir sistemin F-35 olduğunu bildirmesi demek Rus'a temiz bilgi demek.

Aslında bu radar işini şöyle anlatabiliriz hocam , üç seviye düşünün Tespit, Teşhis, Tanım. Radar tarama yapar . Rcs izlerini tespit eder. Eğer bu izler iff sistemine cevap veriyorsa dosttur kendini teşhis eder ve f-35, f-16 vs. neyse tanımlar. Eğer düşmansa mevcut düşman rcs kütüphanesinden en yakın olan veri bu uçağı tanımlar.

Şimdi ruslar bu uçağı tespit kısmında radarlarında görüyor ama veri toplaması için onu ayırt etmesi için havadaki binlerce rcs izinden. Ama bizim radarda o iz kendini belli edip ben xxx'diye bildirim yaparsa o iz hakkında veri toplayıp kendisi avantaj sağlayabilir kanısındayım.

Diğebilirsiniz o zaman bildirim yapmasın bizim f-35'ler o zamanda kendi uçaklarımız belirli menzillerde düşman kategorisine sokarız. Düşman stealth uçakları ve F-35'lerimizi karıştırır kanısındayım.

Tabi bu benim kendi düşüncem hocam. Siz size mantıklı gelene inanmakta her insan gibi serbestsiniz.
f35lerin stealth özelliği(yaygarası)ile satış yaptığı muhakkak ama 1-2 seneye kalmaz bu stealth uçakların da foyasını ortaya çıkaracak gelişmeler yaşanacaktır. Dolayısıyla abd mümkün olduğunca çok biran önce siparişlerini çoğaltmaya çalışacaktır ve tam da yukardaki anlattığın nedenlerden dolayı bizim gibi farklı 2 sisteme sahip olmak isteyen ülkeleri cezalandıracaktır.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2052 : 12 Haziran 2019, 13:48:26 »
Çinlilerin bilgilerini çalıp kopyaladıkları bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak İsrail tarafından Suriye'deki Rus radarlarının menzili içerisinde kullanılıyor. Japonya tarafından Rus kara ve deniz konuşlu radarların menzili içerisinde kullanılıyor. Aynı durum Norveç ve İngiltere için de geçerli. Bunların F-35'leri Rus radarlarının menzili içerisinde uçarken radar bilgileri Rusların eline geçmiyor da, biz kullandığımızda geçecek öyle mi! Ruslar ve Çinliler bu uçağın bilgilerine zaten uzun zamandır sahipler.

Kimse boşuna bize hikaye anlatmasın!

Hocam öylede o senaryolarda F-35 Rus radarlarında bir kuştan ayırt edilemez radar izi bırakıyor. Ama bizim sistemlerin radarında o kuş merhaba ben bilmem kaçıncı filo F-35'i diyecek. Bunu tüm müttefik olduğumuz nato F-35'leride yapmak zorunda. Yoksa Rus uçağını vurduğumuz gibi bir ihlal algılar ve sistem angajmana geçer. Tabi o binlerce radar izi arasında bir sistemin F-35 olduğunu bildirmesi demek Rus'a temiz bilgi demek.

Aslında bu radar işini şöyle anlatabiliriz hocam , üç seviye düşünün Tespit, Teşhis, Tanım. Radar tarama yapar . Rcs izlerini tespit eder. Eğer bu izler iff sistemine cevap veriyorsa dosttur kendini teşhis eder ve f-35, f-16 vs. neyse tanımlar. Eğer düşmansa mevcut düşman rcs kütüphanesinden en yakın olan veri bu uçağı tanımlar.

Şimdi ruslar bu uçağı tespit kısmında radarlarında görüyor ama veri toplaması için onu ayırt etmesi için havadaki binlerce rcs izinden. Ama bizim radarda o iz kendini belli edip ben xxx'diye bildirim yaparsa o iz hakkında veri toplayıp kendisi avantaj sağlayabilir kanısındayım.

Diğebilirsiniz o zaman bildirim yapmasın bizim f-35'ler o zamanda kendi uçaklarımız belirli menzillerde düşman kategorisine sokarız. Düşman stealth uçakları ve F-35'lerimizi karıştırır kanısındayım.

Tabi bu benim kendi düşüncem hocam. Siz size mantıklı gelene inanmakta her insan gibi serbestsiniz.
f35lerin stealth özelliği(yaygarası)ile satış yaptığı muhakkak ama 1-2 seneye kalmaz bu stealth uçakların da foyasını ortaya çıkaracak gelişmeler yaşanacaktır. Dolayısıyla abd mümkün olduğunca çok biran önce siparişlerini çoğaltmaya çalışacaktır ve tam da yukardaki anlattığın nedenlerden dolayı bizim gibi farklı 2 sisteme sahip olmak isteyen ülkeleri cezalandıracaktır.

Radara yakalanmama olayının foyasının çıkması zor. O iş öyle kolay olsaydı Amerika tüm filosunu manevra kabiliyeti ve hız kabiliyeti bu kadar vasat bir uçağa bağlamazdı. İrst ve Ir güdümlü füzelerin gelişmesiyle taktik üstünlükleri kırılabilse de uzun süre avantajlarını sürdüreceklerdir. F-117 havalandığından beri 38 sene geçti hala çözemediler.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2053 : 12 Haziran 2019, 14:05:46 »
Sayin Battlestar yapmis oldugunuz yorumu sayet dogru anlamis isem .

F35 Radar izinin yani "RCS" in, S400 Radari veya benzeri Radarlar tarfindan algilanmasina ragmen, tanimin  yuzlerce o anlik RCS datasi arasindan gercekte F35 oldugunu secemedigini anladim. "Sayet dogru anlamis isem" Sorun sadece Rusya veya ABD nin dusman tanimlamis oldugu sair devletlerin F35 RCS nin tanimini engellek ise o zaman O hasim devletler rahatlikle mobil RCS detector kullanmak sureti ile bu isi cozebilir . "Or. Mobil RCS detector tasiyan bir kamyonet F35 barindiran herhangi bir ulkedeki hava ussunun hemen disindan rahatlikle kalkan inen F35 lerin izini databeselerine kaydetme inkanlari olamazlarmi?"  Bu ulkenin ille Turkiye de olmasi gerekmez.

IFF konusuna gelince IFF kisa zaman araliklari ile mevcut kodlari yenilemekte ,yani  anladigim kadari ile bir algoritma  Cercevesinde surekli  kodlar yenilenmekte. Bu devirde her algoritma kirilabilir nitelikte . Bu nedenle IFF sistemi de diger haberlesme veya veri sistemlemlerimiz gibi  Hacklenme riski her zaman olasi diye dusunuyorum.

Bahsetmis oldugum her iki riskin ana kaynaginin  sadece S400 aliminindan olustugunu pek sanmiyorum. Sa amcayi rahatsiz eden baska nenlerin oldugu kanisindayim.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2054 : 12 Haziran 2019, 14:16:07 »
Sayin Battlestar yapmis oldugunuz yorumu sayet dogru anlamis isem .

F35 Radar izinin yani "RCS" in, S400 Radari veya benzeri Radarlar tarfindan algilanmasina ragmen, tanimin  yuzlerce o anlik RCS datasi arasindan gercekte F35 oldugunu secemedigini anladim. "Sayet dogru anlamis isem" Sorun sadece Rusya veya ABD nin dusman tanimlamis oldugu sair devletlerin F35 RCS nin tanimini engellek ise o zaman O hasim devletler rahatlikle mobil RCS detector kullanmak sureti ile bu isi cozebilir . "Or. Mobil RCS detector tasiyan bir kamyonet F35 barindiran herhangi bir ulkedeki hava ussunun hemen disindan rahatlikle kalkan inen F35 lerin izini databeselerine kaydetme inkanlari olamazlarmi?"  Bu ulkenin ille Turkiye de olmasi gerekmez.

IFF konusuna gelince IFF kisa zaman araliklari ile mevcut kodlari yenilemekte ,yani  anladigim kadari ile bir algoritma  Cercevesinde surekli  kodlar yenilenmekte. Bu devirde her algoritma kirilabilir nitelikte . Bu nedenle IFF sistemi de diger haberlesme veya veri sistemlemlerimiz gibi  Hacklenme riski her zaman olasi diye dusunuyorum.

Bahsetmis oldugum her iki riskin ana kaynaginin  sadece S400 aliminindan olustugunu pek sanmiyorum. Sa amcayi rahatsiz eden baska nenlerin oldugu kanisindayim.

Valla hocam mobil rcs dedektörü kısmını anlamadım. Bu benim düşüncem Skywolf ocam ve başkalarının ki farklı olabilir. Bazı itiraz doneleri abartı olsa da ortada Abd'nin tamam ya sıkıntı yok alın diyebileceği kadar güvenli bir durum olduğunu sanmıyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2055 : 12 Haziran 2019, 14:17:49 »

Sesten hızlı uçan bir kuş biliyorlarsa bu Ruslar için sorun olabilir. Onun dışında radardaki bu küçük ve hızlı noktayı (F-35 radarda bir beyzbol topu büyüklüğünde görünür. F-22 ise bir nokta kadar) fark edebilirse, onun bir stealth uçak olduğunu anlayabilirler. Kısacası binlerce radar izi arasında yüksek hızda uçan bütün kuşlar günümüz şartlarında en büyük olasılıkla bir F-35 uçağıdır! Bir dost-düşman sistemine sahip olsun veya olmasın, radardaki bütün yüksek hızlı minik nesneler kesinlikle ya bir uçaktır, ya da bir füze! Bunu sadece bizim uçaklarda değil, diğer ülkelerin F-35'lerinde de belirleyebilirler. Radardaki bu minik hızlı kuş, eğer bir dost sinyali de vermiyorsa zaten düşman olma olasılığı tavan yapmıştır!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2056 : 12 Haziran 2019, 14:44:18 »
F35 olayını şeye benzetiyorum. Zamanında eski bir pilot ufo gördüğünü anlatmıştı. Ufoyu gözümüzle görüyorduk ama radarda görünmüyordu diyordu. Madem F35in radar izi çok düşük o halde etrafımızın denizlerle cevrili olması nedeniyle radar olmadan F35 nasıl tespit edilir nasıl düşürülürün üzerine çalışsak iyi olur. Olası sıcak bir süreçte balıkcı teknelerine asker koyup manpadsla veya muadilleriyle avlayabiliriz. 3 aşağı 5 yukarı F35in gelebileceği güzargahlar belli. mesela denizlerde gemilerin oluşturdugu dalgayla yer tespiti yapma tekniğini sese uyarlayarak birşeyler yapabiliriz  , üzerinden geçen uçağın sesini sinyalle bize bildirecek.Yani sadece radara güvenmek sıkıntı yaratır alternatifler üzerine düşünmek şart :S   
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2057 : 12 Haziran 2019, 14:49:08 »

Sesten hızlı uçan bir kuş biliyorlarsa bu Ruslar için sorun olabilir. Onun dışında radardaki bu küçük ve hızlı noktayı (F-35 radarda bir beyzbol topu büyüklüğünde görünür. F-22 ise bir nokta kadar) fark edebilirse, onun bir stealth uçak olduğunu anlayabilirler. Kısacası binlerce radar izi arasında yüksek hızda uçan bütün kuşlar günümüz şartlarında en büyük olasılıkla bir F-35 uçağıdır! Bir dost-düşman sistemine sahip olsun veya olmasın, radardaki bütün yüksek hızlı minik nesneler kesinlikle ya bir uçaktır, ya da bir füze! Bunu sadece bizim uçaklarda değil, diğer ülkelerin F-35'lerinde de belirleyebilirler. Radardaki bu minik hızlı kuş, eğer bir dost sinyali de vermiyorsa zaten düşman olma olasılığı tavan yapmıştır!

Hocam o iş keşke o kadar kolay olsaydı. Son verilere göre F-35'in radar izi bir kuşun yarısı kadar, F-22 ise bir insect yani böceğin yarısı kadar. İstediği hızda ilerlesin. Bunları verimli olarak tespit etmek zor. Birde bu işin irtifa boyutu hava şartları boyutu gibi radarın performansını etkileyen bölümü var. Onuda geçtim radarın nesneyi saptama menzili var . 

Yani bu işler şöyle değil. F-35 bir kuş kadardır radarlar geliştikce o dahada büyük gözükecek daha rahat bulaşacağız. Burada problem o kuşu radarda maksimum kaç km'de tespit ettiğindir. Radarlar stealth konusunda bu kabiliyetten sınıflandırılıyor. Mesela uçakların hepsi bu kabiliyette bvr füzelerinin çoğunun menzilinden daha kısa bir mesafede tespit edebildiğinden bu stealth uçağa her türlü vuruş kabiliyeti sağlıyor. Kara radarları içinde benzerleri söz konusu.

Tabi bir şeyi tespit etmeniz ayrı birde onu vurmanız ayrı bir durum . O kısmı da var işin hocam. Şöyle deyim Gripen ki rcs'si 0.10 ef-2000'in iki katı o bile klasik geniş gövde bol rcs li rus uçaklarına karşı üstünlüklerinden o kadar bahsediyorlar ki .

Şu an mesela elinde meteor ve aim-120d veya rus eşdeğerlerine sahip füzesi ve uzun menzilli aesa radarı olan bir uçaktan bir kaç filoya sahip herhangi bir aklı başında  ülke veya bir iki filo stealth uçağa sahip herhangi bir ülke bizim av önleme filolarını pert edebilir.

O yüzden ben devamlı F-16 lara özgürle özün aesa ve uzun menzilli bvr füze kabiliyeti kazandırma taraftarıyım. Sakın nası ya illa radarlar uzun füze menzilleri uzun diye o adamlar mı kazanacak demeyin , abd tüm hava hava muharebe mantığını bu fikre oturtuyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2058 : 12 Haziran 2019, 15:07:36 »
Aslında bu kadar uzun uzadıya bu tartışmayı yapmaya gerek yok. ABD bizim kendi kontrolleri altında olmayacak, ya da NATO silahı olmayacak, ister Rus malı ister Çin malı olsun stratejik etkisi olacak hiçbir silahı almamızı istemiyor. Bunun içinde çeşitli bahanelere sığınıyor. Biz kaç kere bu bahaneleri çürütürsek çürütelim, ister komiteler kuralım, ister çalışma grupları sonuç değişmeyeck olan bu. Başka bir açıklaması yok bunun maalesef.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2059 : 12 Haziran 2019, 15:47:55 »

Hocam o iş keşke o kadar kolay olsaydı. Son verilere göre F-35'in radar izi bir kuşun yarısı kadar, F-22 ise bir insect yani böceğin yarısı kadar. İstediği hızda ilerlesin. Bunları verimli olarak tespit etmek zor. Birde bu işin irtifa boyutu hava şartları boyutu gibi radarın performansını etkileyen bölümü var. Onuda geçtim radarın nesneyi saptama menzili var . 

Yani bu işler şöyle değil. F-35 bir kuş kadardır radarlar geliştikce o dahada büyük gözükecek daha rahat bulaşacağız. Burada problem o kuşu radarda maksimum kaç km'de tespit ettiğindir. Radarlar stealth konusunda bu kabiliyetten sınıflandırılıyor. Mesela uçakların hepsi bu kabiliyette bvr füzelerinin çoğunun menzilinden daha kısa bir mesafede tespit edebildiğinden bu stealth uçağa her türlü vuruş kabiliyeti sağlıyor. Kara radarları içinde benzerleri söz konusu.

Tabi bir şeyi tespit etmeniz ayrı birde onu vurmanız ayrı bir durum . O kısmı da var işin hocam. Şöyle deyim Gripen ki rcs'si 0.10 ef-2000'in iki katı o bile klasik geniş gövde bol rcs li rus uçaklarına karşı üstünlüklerinden o kadar bahsediyorlar ki .

Şu an mesela elinde meteor ve aim-120d veya rus eşdeğerlerine sahip füzesi ve uzun menzilli aesa radarı olan bir uçaktan bir kaç filoya sahip herhangi bir aklı başında  ülke veya bir iki filo stealth uçağa sahip herhangi bir ülke bizim av önleme filolarını pert edebilir.

O yüzden ben devamlı F-16 lara özgürle özün aesa ve uzun menzilli bvr füze kabiliyeti kazandırma taraftarıyım. Sakın nası ya illa radarlar uzun füze menzilleri uzun diye o adamlar mı kazanacak demeyin , abd tüm hava hava muharebe mantığını bu fikre oturtuyor.

Tabi ki değil. Ama şimdilik!
Bütün bu anlattıkların, bütün bu durum; bizim kullanacağımız F-35lerle, başkasının kullanacağı F-35'lerin Rus radarlarında aynı izi bırakacağı gerçeğini değiştirmiyor! IFF farklı bir sistem, radar farklı bir sistem! IFF bir uçağın dost veya düşman ayrımını yapar. Ancak IFF o uçağın konumunu radar da gösterir mi? Yoksa sadece radarda görünen bir uçağın dost veya düşman olup olmadığını belirler? Bir radarla kullanılan bir IFF sistemi, yaklaşan bir stealth uçağın gönderdiği sinyalleri algılayarak kendisindeki sinyallerle karşılaştırır. Bu sinyaller her iki tarafta da aynı süreler içerisinde yenilenir. Ancak radara yakalanmayan bu uçak, bu sinyaller aracılığıyla konumunu belli edebilir mi? Yoksa sadece dost olup olmadığını mı belirler? Bir dost sinyali geliyor ama radarda bir şey yok!

Eğer radarda bir iz varsa, bu Japon F-35 için de geçerli!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com