Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 842208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #2040 : 12 Haziran 2019, 11:41:52 »
Arkadaşlar F-35 savaş uçağı bizim için ne yazıkki hayati derecede önemli bir uçaktır. Ve hiçbir alternatifi yoktur. Bunun sebebi de bir uçağın tek başına birden fazla kazanç ve dengeleme potansiyeline sahip olmasıdır. F-35 ve S-400'ün bize kazandıracaklarına sadece kısa kısa bakalım .

F-35:

+ Stealth savaş uçağı kabiliyeti ve bu sayede müthiş bir ilk saldırı, derin darbe ve hava üstünlüğü (Stealth ve radarı güçlü uçakların bvr etkisine dair daha önce yazmıştım.) kabiliyeti.

+ Lhd'lerimiz sayesinde ucuz yoldan uçak gemisi kabiliyeti.

+F-35'in sadet çemberi üretim planlaması sayesinde sipariş edilenden daha fazla bir maliyetin ülkeye kazandırılması.

+ Eskiyen F-4'lerin yerini en hızlı şekilde ve en iyi şekilde doldurma imkanı.

+ MMU'ya giden yolda parça üretim tecrübesi.

+ Milli Savunma Sanayisi projelerindeki yabancı menşeili alt parça tedarikinin güvende kalması.

S-400 :

+ Batı sistemlerine karşı etkin hava savunma sağlayacak gelişmiş hava savunma kabiliyeti.

Yani F-35'i alabileceğimiz ama Batı sistemlerine karşı kullanabileceğimiz bir silaha'da en hızlı şekilde sahip olabileceğimiz bir çözüm yolu aramalıyız. Çünkü mevcut Kıbrıs mevzusu vs.

Bana burada gelen en mantıklı çözüm yolu şu ;

+ Amerikalıların sorunu bu sistemin radar ve alt sistemlerinin F-35'e ait bilgileri çalabilme durumu ve bu sistemin nato altyapısına bağlanamama durumuydu. Koreliler L-SAM projesinde Rus 48n6 füzesini kendi radar ve alt sistemleriyle entegre edip kullanmayı hedefliyor. Bizde aynısını 200 km menzilli 9M83ME için yapabiliriz. Bizim Teirs ve diğer alt sistemlerinde 2021'de hazır olması bekleniyor . Şimdiden bir çalışma başlatılırsa 2021-2022'ye L-sam gibi bir proje hazır olur zaten .

+ O tarihe kadarda Rus s-400' lerini kiralayabiliriz . Kendi eğitimli personelimiz kullanabilir.

+ 2021-2022'de yerli altyapıyla F-35'lere sorun çıkarmayacak ve Nato altyapısına bağlanabilecek ama 200 km menzilli 9M83ME kullanan sistemler devreye girince kiralık S-400 ler geri döner ve eğitimlerini yurtdışında sürdüren ve harbe hazırlıklarını tamamlamış F-35'ler ülkemize giriş yapar. Zaten 2021-2022 ye kadar taş çatlasa 1 filo f-35 vermiş olurlar.

Böylece Abd S-400 alımını engellemiş olur, Rusya S-400'ler için aldıkları para teknoloji transferi ve kira bedeline sayılıp ceplerine kaldığından mutlu olur bizde F-35'den kopmamış ve şu saatten itibaren kesintisiz Batı menşeili silahlara karşı savunmaya sahip olmuş oluruz.
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 11:44:35 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2041 : 12 Haziran 2019, 11:57:15 »
Arkadaşlar F-35 savaş uçağı bizim için ne yazıkki hayati derecede önemli bir uçaktır. Ve hiçbir alternatifi yoktur. Bunun sebebi de bir uçağın tek başına birden fazla kazanç ve dengeleme potansiyeline sahip olmasıdır. F-35 ve S-400'ün bize kazandıracaklarına sadece kısa kısa bakalım .

F-35:

+ Stealth savaş uçağı kabiliyeti ve bu sayede müthiş bir ilk saldırı, derin darbe ve hava üstünlüğü (Stealth ve radarı güçlü uçakların bvr etkisine dair daha önce yazmıştım.) kabiliyeti.

+ Lhd'lerimiz sayesinde ucuz yoldan uçak gemisi kabiliyeti.

+F-35'in sadet çemberi üretim planlaması sayesinde sipariş edilenden daha fazla bir maliyetin ülkeye kazandırılması.

+ Eskiyen F-4'lerin yerini en hızlı şekilde ve en iyi şekilde doldurma imkanı.

+ MMU'ya giden yolda parça üretim tecrübesi.

+ Milli Savunma Sanayisi projelerindeki yabancı menşeili alt parça tedarikinin güvende kalması.

S-400 :

+ Batı sistemlerine karşı etkin hava savunma sağlayacak gelişmiş hava savunma kabiliyeti.

Yani F-35'i alabileceğimiz ama Batı sistemlerine karşı kullanabileceğimiz bir silaha'da en hızlı şekilde sahip olabileceğimiz bir çözüm yolu aramalıyız. Çünkü mevcut Kıbrıs mevzusu vs.

Bana burada gelen en mantıklı çözüm yolu şu ;

+ Amerikalıların sorunu bu sistemin radar ve alt sistemlerinin F-35'e ait bilgileri çalabilme durumu ve bu sistemin nato altyapısına bağlanamama durumuydu. Koreliler L-SAM projesinde Rus 48n6 füzesini kendi radar ve alt sistemleriyle entegre edip kullanmayı hedefliyor. Bizde aynısını 200 km menzilli 9M83ME için yapabiliriz. Bizim Teirs ve diğer alt sistemlerinde 2021'de hazır olması bekleniyor . Şimdiden bir çalışma başlatılırsa 2021-2022'ye L-sam gibi bir proje hazır olur zaten .

+ O tarihe kadarda Rus s-400' lerini kiralayabiliriz . Kendi eğitimli personelimiz kullanabilir.

+ 2021-2022'de yerli altyapıyla F-35'lere sorun çıkarmayacak ve Nato altyapısına bağlanabilecek ama 200 km menzilli 9M83ME kullanan sistemler devreye girince kiralık S-400 ler geri döner ve eğitimlerini yurtdışında sürdüren ve harbe hazırlıklarını tamamlamış F-35'ler ülkemize giriş yapar. Zaten 2021-2022 ye kadar taş çatlasa 1 filo f-35 vermiş olurlar.

Böylece Abd S-400 alımını engellemiş olur, Rusya S-400'ler için aldıkları para teknoloji transferi ve kira bedeline sayılıp ceplerine kaldığından mutlu olur bizde F-35'den kopmamış ve şu saatten itibaren kesintisiz Batı menşeili silahlara karşı savunmaya sahip olmuş oluruz.
Amerikalıların sorunu bu sistemin radar ve alt sistemlerinin F-35'e ait bilgileri çalabilme durumu ve bu sistemin nato altyapısına bağlanamama durumuydu
abd nin sorunu gerçekten buysa yani ticari değilse bazılarına komik geliyor ama f35lerin havalandığı anda s400 e ait radarların kapatılması sorunu çözer . bu çözümün ciddi ciddi irdelenmesi lazım yetkililer tarafından

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2042 : 12 Haziran 2019, 12:02:13 »
F-35'lerin uçtuğunda S400 radarı tarafından tespit edilerek bilgilerin elde edilmesi konusunun sadece bir hikaye olduğunu defalarca dile getirdik. Bir savaş uçağının bilgileri düşman radarı tarafından elde edilecek diye o uçak düşmana karşı kullanılmasın o zaman. S400 kullanan ülkelerin burnun dibinde F-35 uçakları uçuyor. Onların bilgileri tespit edilemiyor da bizimkiler mi tespit edilecek! Böyle saçma bir bahane olabilir mi!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2043 : 12 Haziran 2019, 12:23:17 »
F-35'lerin uçtuğunda S400 radarı tarafından tespit edilerek bilgilerin elde edilmesi konusunun sadece bir hikaye olduğunu defalarca dile getirdik. Bir savaş uçağının bilgileri düşman radarı tarafından elde edilecek diye o uçak düşmana karşı kullanılmasın o zaman. S400 kullanan ülkelerin burnun dibinde F-35 uçakları uçuyor. Onların bilgileri tespit edilemiyor da bizimkiler mi tespit edilecek! Böyle saçma bir bahane olabilir mi!

Hocam sende haklısın ama şimdi o uçakların o radarlara belirli bir süre girip girmeme durumu var . Birde devamı eğitim vs. durumları için açık radar operasyonelken  görev yapmaları var. Sonuçta bu süreçte bu radarlar F-35'e ait bazı radar verilerini collect edecekler. Buda gün geçtikce F-35'e ait belirli bir silik radar silüetini tespit konusunda karşı tarafa avantaj sağlayabilir.

Tabi birde şu durum var . Bu sistemlerin radar kütüphaneleri oluyor belirli rcs değerlerine göre sistem sınıflandırması yapıyorlar. Bu kütüpaneye bizim F-35 değerlerin sağlamamız lazım. Bunu Rusların bilmesi sıkıntı olabilir. Onuda geçtim iff olayı var. Milli bir iff olsa bile Rusların bunu entegre edeceklerinden buna sızma durumları olabilir. Sonuçta adamların 2000 den fazla üretip sınırlı sayıdaki F-22 ile birlikte ana uçak olarak kullanacağı bir platform.Hassas olmaları da normal gibi yani.

Olayın ekonomik çıkarlarla alakası olacağını sanmıyorum bir kaç milyar için bizle olan tüm askeri ihracat hacimlerini kaybetmeye varan önlemler uygulama opsiyon ve sonuçları var. Ama tabi stratejik ve politik çıkarları olabilir.

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2044 : 12 Haziran 2019, 12:24:12 »
O zaman sorun ticari kaygılar. nato ülkeleri veyahutta diğer ülkelere benim silah sistemlerimi alın ruslarınkini değil diyemediklerinden f35lerin bilgileri çalınır diyerekten bizi örnek yapacaklar.f35leri vermeyecekler ardından catsa ya alacaklar.Rus sistemlerini alırsanız Türkiyenin karşılaştığı sorunlarla karşılaşacaksınız diyecekler.

Ya da gözünün üstünde kaşın var diyerek biz naparsak yapalım bir bahane bulup ülkeyi krize sokacaklar

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #2045 : 12 Haziran 2019, 12:30:59 »
Çinlilerin bilgilerini çalıp kopyaladıkları bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak İsrail tarafından Suriye'deki Rus radarlarının menzili içerisinde kullanılıyor. Japonya tarafından Rus kara ve deniz konuşlu radarların menzili içerisinde kullanılıyor. Aynı durum Norveç ve İngiltere için de geçerli. Bunların F-35'leri Rus radarlarının menzili içerisinde uçarken radar bilgileri Rusların eline geçmiyor da, biz kullandığımızda geçecek öyle mi! Ruslar ve Çinliler bu uçağın bilgilerine zaten uzun zamandır sahipler.

Kimse boşuna bize hikaye anlatmasın!
« Son Düzenleme: 12 Haziran 2019, 12:31:30 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #2046 : 12 Haziran 2019, 13:02:18 »
Ya da gözünün üstünde kaşın var diyerek biz naparsak yapalım bir bahane bulup ülkeyi krize sokacaklar

Zaten durum bu... Her fırsatta İsraili tehdit etmemiz, Balyoz planı, Fetö ile savaş, İran ambargosunu illegal şekilde delişimiz,, Suriyede Irakta Amerika ile ters düşüş, Araplarla sürtüşmemiz, Rusya ile olan ilişkilerimiz, Akdeniz enerji paylaşımı vs. Bunları tüm olarak ele alıp incelerseniz S-400 bu güç çekişmesinde sadece mazeret.

Ha bu arada bahsettiğin kriz, genel ekonomik krizimiz değildir umarım çünkü ekonomik krizin sebebi biziz. Bizden başka hiç bir ülke ekonomik durumunu başkasına yüklemiyor bu kadar. Amerika vs gelip ülkenin ekonomisini böyle kolayca oynatabiliyorsa bırak git o ülkeyi zaten alma F-35 S-400 falan.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2047 : 12 Haziran 2019, 13:13:12 »
Çinlilerin bilgilerini çalıp kopyaladıkları bir uçaktan bahsediyoruz. Bu uçak İsrail tarafından Suriye'deki Rus radarlarının menzili içerisinde kullanılıyor. Japonya tarafından Rus kara ve deniz konuşlu radarların menzili içerisinde kullanılıyor. Aynı durum Norveç ve İngiltere için de geçerli. Bunların F-35'leri Rus radarlarının menzili içerisinde uçarken radar bilgileri Rusların eline geçmiyor da, biz kullandığımızda geçecek öyle mi! Ruslar ve Çinliler bu uçağın bilgilerine zaten uzun zamandır sahipler.

Hocam öylede o senaryolarda F-35 Rus radarlarında bir kuştan ayırt edilemez radar izi bırakıyor. Ama bizim sistemlerin radarında o kuş merhaba ben bilmem kaçıncı filo F-35'i diyecek. Bunu tüm müttefik olduğumuz nato F-35'leride yapmak zorunda. Yoksa Rus uçağını vurduğumuz gibi bir ihlal algılar ve sistem angajmana geçer. Tabi o binlerce radar izi arasında bir sistemin F-35 olduğunu bildirmesi demek Rus'a temiz bilgi demek.

Aslında bu radar işini şöyle anlatabiliriz hocam , üç seviye düşünün Tespit, Teşhis, Tanım. Radar tarama yapar . Rcs izlerini tespit eder. Eğer bu izler iff sistemine cevap veriyorsa dosttur kendini teşhis eder ve f-35, f-16 vs. neyse tanımlar. Eğer düşmansa mevcut düşman rcs kütüphanesinden en yakın olan veri bu uçağı tanımlar.

Şimdi ruslar bu uçağı tespit kısmında radarlarında görüyor ama veri toplaması için onu ayırt etmesi için havadaki binlerce rcs izinden. Ama bizim radarda o iz kendini belli edip ben xxx'diye bildirim yaparsa o iz hakkında veri toplayıp kendisi avantaj sağlayabilir kanısındayım.

Diğebilirsiniz o zaman bildirim yapmasın bizim f-35'ler o zamanda kendi uçaklarımız belirli menzillerde düşman kategorisine sokarız. Düşman stealth uçakları ve F-35'lerimizi karıştırır kanısındayım.

Tabi bu benim kendi düşüncem hocam. Siz size mantıklı gelene inanmakta her insan gibi serbestsiniz.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2048 : 12 Haziran 2019, 13:13:48 »
Bence biz S400 leri alıp Nahcivan'a kurmaliyiz ABD ye de İran'dan gelebilecek BF tehdidi deriz F 35 i alırız adamlar zaten İran için Patriot gönderiyor bi kıyak da biz onlara geçeriz aynı zamanda da kendi sinirimiz sayılabilecek bir yerden kendimizi korumuş oluruz . Savunma Bakanlığı da Ankara ve İstanbul için hisarları bekleyebilir

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2049 : 12 Haziran 2019, 13:27:24 »

Yani olay sadece ticaret mi?silah sanayi endüstrisi mi? s400 değilde sampt alsaydık ya da hiçbirini almadan kendi yolumuza devam etseydik bu çekişmeler yaşanmayacak mıydı?
bence  bunlar sadece küçük bir dilimini oluşturuyor. 2011den bu yana israille olan çekişmelerimiz,aynı yıllardan itibaren suriyede abd ile önce ortak hareket edip sonra onların bizi yarıyolda bırakıp kendi ajandalarına göre hareket etmeleri ve terör örgütünü göz göre göre silahlandırmaları ve  nihayetinde Türkiye de yönetim değişikliği isteyip 2016da darbeye kalkışmaları, gene d.akdeniz de bizden farklı tezlerinin olması bu vb birçok sebeble abd üst aklı bizde yönetim değişikliği istiyor veyahutta en iyimser bakışla bizi cezalandırmak istiyor. 
Peki bizim yapmamız gereken ne o zaman?
Aklıselimle hareket edip,acele etmeden ,nihai bir karar vermeden , mümkün olduğunce dengeleri gözeterek hareket etmemiz lazım.