Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844006 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1920 : 25 Nisan 2019, 20:53:19 »
Ben hava kuvvetlerinin hiçbir şekilde MMU gibi savunma sanayimizin en büyük projesi varken SU-57, J-31 stealth uçak işine gireceğini zannetmiyorum. Bu 2 uçağı almamız bizim MMU projemizi mali açıdan 15 yıl daha geriye atar.

Bence hızla Hürjet üretimi ( F-16'ların görev yükünü rahatlatsınlar)  ve ve ve ve bir an önce MMU 'nun kısıtlı özelliklerle de olsa üretilmesi....

Koreliler KFX uçağını ; 2 versiyonda , biri 4.5 nesil stealth özellikleri kırpılmış ve diğeri de tamamen 5. nesil stealth olarak üreteceklerdi.

Biz de MMU'nun 1. blok üretimini 4.5 nesil olarak acil-hızlı üretebiliriz. Daha sonra süpercruise motorlu ve diğer teknolojik eklemelerle 5. nesil  2. blok MMU'yu üretebiliriz. Çünkü illaha 5. nesil olsun dersek bu iş uzar , mutlaka farklı bir muharip uçak almak gerekir.

KFX 4.5'ncü nesil versiyonunda gövde içi silah istasyonu yok. Buda stealthliği etkiliyor. Bu kaide de MMU veya Özgürleştirilmiş F-16'lar veya hürjetten fiyat/performans olarak daha getirisi olacak bir hamle olmayabilir.

Ancak

MMU yapısal gelişimini tamamladığından sonra hazır olmayan aviyonikleri yurtdışından alıp MMU'nun bir erken duhul hali olabilir.

Veya

Eğer RR'da motordan çekilirse Çinlilerle Ws-13 üzerinden işbirliği yapıp, Ws-13'ü Hürjet ve  Ws-13E yi j-31 ve MMU için geliştirip F-16 Özgür Projesi kapsamında geliştirilen Aesa radar, görev bilgisayarı, ew modülleri , elektro optik sensörleri , kokpiti J-31'e entegre edip bir karma batı versiyon elde edebilir.

RR motor isinden cekildi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1921 : 25 Nisan 2019, 21:17:29 »
Benim bildiklerim şunlar;

Kale-RR motor geliştirmek için SSM'ye tekliflerini sundu. Sözkonusu teklif, özellikle teknoloji paylaşımı ve ortak üretimi, ihraç izinleri, fikri mülkiyet haklarının paylaşımı ve kısıtları ile geliştirme maliyetleri konusunda yetersiz bulundu.

Daha sonra da Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), milli jet motoru tasarlamak ve üretmek üzere yeni kurulan yerli şirket TR Motor ile motor geliştirme sürecine başladı.

Bu Trmotor şirketinin %55 i ana sermayedar olan  BMC Power Motor ve Kontrol Teknolojileri A.Ş’ ye, %35 i TAI’ye ,geri kalan %10’luk kısmı ise SSTEK A.Ş ye aitmiş.

Ancaaak Kale-RR grubu pes etmemiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son İngiltere ziyareti sırasında Rolls-Royce, Türkiye'de Kale şirketi ile kurduğu ortak firma TAEC vasıtası ile projeye dahil olma yönünde bir kez daha ısrarlı talepte bulunmuş.

Bunun üzerine iki ülke arasında bu ortaklığın projeye dahil olma şartlarının görüşülüp 31 Temmuz tarihine kadar olumlu veya olumsuz sonuçlanmasını öngören bir niyet mektubu Mayıs 2018 'de imzalanmış...

Benim bilgim bu kadar. SSM; Kale-RR ortaklığından yeni teklif aldı mı? Ne cevap verildi? Bilen yarsa yazsın....

Bu son teklifte mi reddedildi?

Bu MMU motorunu üretsin diye kurulan TR MOTOR GÜÇ SİSTEMLERİ şirketinin sitesine girdim.Hiç bir bilgi yok...
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2019, 21:22:31 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1922 : 25 Nisan 2019, 21:30:20 »
RR motor işinden çekilmişken tek alternatif ABD iken nasıl olacak bu TF-X onuda anlamış değilim.

Çevrimiçi uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1923 : 26 Nisan 2019, 00:08:18 »
ANKETTE ben Gripen NG diyorum. Çünkü ucuz ve bakim masrafları ucuz aynı zamandada kısa sürede savaşa hazır oluyor. Havaalanı ihtiyacı yok normal yollardan kalka biliyor veya ine biliyor. Ve iyi bir anlaşma ile ülkemizde üretebilecegimiz vede kendi silah sistemlerimizi takabilecegimiz bir sistem. 

Ciddi misin?

Evet abi ben ciddiyim . Niye sizle kafa bulayım.  Çünkü eyer amerika bize f35 vermez ise ve alternativ birşey olmaz ise biz yönümüzü rusyaya çevireceğiz diye korkuyor . Ama en büyük korkuları bence Rusya değil cin. Biz kendimize Çini geçici ortaklık olursa o zaman Amerika geri adam atar.

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1924 : 26 Nisan 2019, 01:21:57 »
ANKETTE ben Gripen NG diyorum. Çünkü ucuz ve bakim masrafları ucuz aynı zamandada kısa sürede savaşa hazır oluyor. Havaalanı ihtiyacı yok normal yollardan kalka biliyor veya ine biliyor. Ve iyi bir anlaşma ile ülkemizde üretebilecegimiz vede kendi silah sistemlerimizi takabilecegimiz bir sistem. 

Ciddi misin?

Evet abi ben ciddiyim . Niye sizle kafa bulayım.  Çünkü eyer amerika bize f35 vermez ise ve alternativ birşey olmaz ise biz yönümüzü rusyaya çevireceğiz diye korkuyor . Ama en büyük korkuları bence Rusya değil cin. Biz kendimize Çini geçici ortaklık olursa o zaman Amerika geri adam atar.
[/quote

İyide gripen isveç'in çin ne âlaka?

Çevrimiçi uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1925 : 26 Nisan 2019, 09:02:53 »

Ciddi misin?

[/quote

İyide gripen isveç'in çin ne âlaka?

Alaka üstlerde arkadaşlar  Gripen in çoğu parçası Amerikan mali yine sorun olabilir demişlerdi.  Bende diyorum ki Amerika bize Gripen almakta fazla bir problem çıkarmaz diyorum . SU 57 RUS MALI evet iyi bir uçak ama operasyonel değil daha çoğu problem var. Eyer steal bir uçak istiyor isek o zaman cin mali j31 kalıyor. Ve bu işte Amerikanın Kabusu olur bence.
Amerika için Cin bir kapalı kutu.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1926 : 26 Nisan 2019, 09:25:18 »
Su-57 artık operasyonel olmak üzere. Peki J-31 operasyonel mi ki! Seri üretime geçti mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1927 : 26 Nisan 2019, 18:59:07 »
Ben hava kuvvetlerinin hiçbir şekilde MMU gibi savunma sanayimizin en büyük projesi varken SU-57, J-31 stealth uçak işine gireceğini zannetmiyorum. Bu 2 uçağı almamız bizim MMU projemizi mali açıdan 15 yıl daha geriye atar.

Bence hızla Hürjet üretimi ( F-16'ların görev yükünü rahatlatsınlar)  ve ve ve ve bir an önce MMU 'nun kısıtlı özelliklerle de olsa üretilmesi....

Koreliler KFX uçağını ; 2 versiyonda , biri 4.5 nesil stealth özellikleri kırpılmış ve diğeri de tamamen 5. nesil stealth olarak üreteceklerdi.

Biz de MMU'nun 1. blok üretimini 4.5 nesil olarak acil-hızlı üretebiliriz. Daha sonra süpercruise motorlu ve diğer teknolojik eklemelerle 5. nesil  2. blok MMU'yu üretebiliriz. Çünkü illaha 5. nesil olsun dersek bu iş uzar , mutlaka farklı bir muharip uçak almak gerekir.

KFX 4.5'ncü nesil versiyonunda gövde içi silah istasyonu yok. Buda stealthliği etkiliyor. Bu kaide de MMU veya Özgürleştirilmiş F-16'lar veya hürjetten fiyat/performans olarak daha getirisi olacak bir hamle olmayabilir.

Ancak

MMU yapısal gelişimini tamamladığından sonra hazır olmayan aviyonikleri yurtdışından alıp MMU'nun bir erken duhul hali olabilir.

Veya

Eğer RR'da motordan çekilirse Çinlilerle Ws-13 üzerinden işbirliği yapıp, Ws-13'ü Hürjet ve  Ws-13E yi j-31 ve MMU için geliştirip F-16 Özgür Projesi kapsamında geliştirilen Aesa radar, görev bilgisayarı, ew modülleri , elektro optik sensörleri , kokpiti J-31'e entegre edip bir karma batı versiyon elde edebilir.

Ben erken duhul ve özellikleri 4.5 özellikli olan MMU Block-1 yapılsın diyorum. KFX uçağının kırpılmış 4.5 nesil  halinde gövde içi silah istasyonu olmaması , bizimkinin de gövde içi silah istasyonu olmayacak anlamı çıkmasın.

F-15  Silent  Eagle  uçağında bile gövde içi silah istasyonu var.Bu özelliği uçağın stealth özelliğini artıran ama onu stealth yapan ana bir özellik değil.Bence aman aman yapılamayacak , çok zor edinilebilecek bir özellik de değil...

MMU Block-1 : Uçağın kesin dizaynı oluşturulsun -  kokpit tasarımı - EJ serisi bir motor - vs (Bu uçak 10 sene içinde yapılabilir)

MMU Block-2 : Aesa radar - süpercruise motor - daha gelişmiş farkındalık sistemleri (Bu uçak 20 sene içinde yapılabilir)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1928 : 26 Nisan 2019, 19:28:27 »

Ancak

Veya

Ben erken duhul ve özellikleri 4.5 özellikli olan MMU Block-1 yapılsın diyorum. KFX uçağının kırpılmış 4.5 nesil  halinde gövde içi silah istasyonu olmaması , bizimkinin de gövde içi silah istasyonu olmayacak anlamı çıkmasın.

F-15  Silent  Eagle  uçağında bile gövde içi silah istasyonu var.Bu özelliği uçağın stealth özelliğini artıran ama onu stealth yapan ana bir özellik değil.Bence aman aman yapılamayacak , çok zor edinilebilecek bir özellik de değil...

MMU Block-1 : Uçağın kesin dizaynı oluşturulsun -  kokpit tasarımı - EJ serisi bir motor - vs (Bu uçak 10 sene içinde yapılabilir)

MMU Block-2 : Aesa radar - süpercruise motor - daha gelişmiş farkındalık sistemleri (Bu uçak 20 sene içinde yapılabilir)

Böyle bir iddiayı somutlaştırmak için iki versiyon arasındaki konfugirasyon sınırlarını derin çizgilerle çizmek lazım. Birde kfx- block 1 ve 2 arasındaki zaman farkınada bakmak lazım.

Ayrıca block 1 kfx'in Korelilerin erken üretemediğimizden bari 4.5. nesil halini üretelim diye üretdiği bir versiyon değil. Endonezya için üretilen hali. Diğer yandanda Aesa radarsız bir mmu düşünülemez.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1929 : 26 Nisan 2019, 19:43:45 »
Endonezya için neden kısıtlı versiyon üretildiğini biliyorum ayrıntıya girmeyelim...

Benim anlatmak istediğim ; konu başlığımız olan "F-35 olmazsa hangi uçağı almalıyız?" sorusuna cevap niteliğindeydi...

Siz KFX için Güney Kore ve Endonezya versiyonu deyin ;  MMU için Block-1 ve Block-2 deyin ; yada Aslan ve Kaplan deyin...

MMU'nun 5 yıl önce belirlediğimiz özelliklerle olgunlaşmasını beklersek ; 20 yıl elimizdeki F-16'lar dayanmaz , mutlaka yabancı bir uçak almak zorunda kalırız. Bunun bizim için asıl kötü yanı maliyeti değil ; bu alımın MMU projesini kesinlikle belirlenen üretim  süresinden 15 yıl öteye atmasıdır.

Ayrıca burun konisi belli de olmasa bile MMU'nun ilk versiyonunda F-16 için üretilmesi planlanan Aesa radarı kullanabiliriz.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2019, 19:46:38 Gönderen: serkan1976 »