Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826482 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1910 : 25 Nisan 2019, 13:14:54 »
Seçiminizi ve sebeplerini yazabilirseniz sevinirim.En iyi alternatif hangisidir bizim için TFX üretilene kadar?

Olabiliyorsa tabi ki Su-57...
Yeni nesil ve aynı zamanda gelişmeye açık olan bu uçak, aynı zamanda kendi sistemlerimizi geliştirmemize de çok yardımcı olur.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı uzasem06

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1911 : 25 Nisan 2019, 14:40:09 »
ANKETTE ben Gripen NG diyorum. Çünkü ucuz ve bakim masrafları ucuz aynı zamandada kısa sürede savaşa hazır oluyor. Havaalanı ihtiyacı yok normal yollardan kalka biliyor veya ine biliyor. Ve iyi bir anlaşma ile ülkemizde üretebilecegimiz vede kendi silah sistemlerimizi takabilecegimiz bir sistem. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1912 : 25 Nisan 2019, 14:43:26 »
ANKETTE ben Gripen NG diyorum. Çünkü ucuz ve bakim masrafları ucuz aynı zamandada kısa sürede savaşa hazır oluyor. Havaalanı ihtiyacı yok normal yollardan kalka biliyor veya ine biliyor. Ve iyi bir anlaşma ile ülkemizde üretebilecegimiz vede kendi silah sistemlerimizi takabilecegimiz bir sistem. 

Ciddi misin?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1913 : 25 Nisan 2019, 14:50:49 »
Seçiminizi ve sebeplerini yazabilirseniz sevinirim.En iyi alternatif hangisidir bizim için TFX üretilene kadar?

Yorumlara bakıyorum da, halen papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz!

Mesela ABD F-35 vermezse yerine Gripen almak gibi. Peki ama Gripen'in motoru dahil pek çok parçasının ABD malı olduğunu bilmiyor muyuz? Biz Gripen almaya kalksak, bize F-35 vermeyecek olan ABD kongresi neden Gripen için motora ve diğer donanımlara onay versin!

Kimi de ikinci el F-15 vs alalım diyor. İyi ama o da ABD malı! ABD'nin izni olmadan birileri bize ikinci el ABD uçağı satabilir mi? Haydi sattı diyelim, o uçakların bakımı, lojistik desteği vs için yine ABD'nin ağzına bakmayacak mıyız?

F-35'lerin gelmesini ben en başından beri çok istiyorum. Hem yeni nesil bir uçak, hem de ortağıyız, uzun zamandır bekliyoruz.
Ancak daha önce bu konudaki kritik soruyu sormuştum. Aşağıda görebilirsiniz?

Benimde agizimda tüy bitti.

Isin kötüsü SAAB Gripen jetlerinde de amerikan sirketlerin katkilari var. Bilhassa Northtrop-Grumman.

Sanıyorum herkes farklı yerlerde de aynı konuları tartıştığı için burada aynı cümleler defalarca kuruluyor.

Daha önce değindiğimiz gibi, varsayalım S400'den bir şekilde vazgeçtik. Bunun karşılığı olarak bize F-35'leri gönderdiler diyelim. "Bizim hak iddia ettiğimiz yerde adamlar gelir sondaj kulelerini dikerse", bizim F-35'ler bu adamların gemi ve uçaklarına karşı görev yapabilecek mi? Uçabilecekler mi? Uçabilirlerse fark edilmeden kilit atabilecekler mi? Ya da herhangi bir hedefi vurabilecekler mi? Bunun kesin garantisi var mı?

İşte bu soruya tatmin edici bir cevap verebilen yok!

Bu soruya net bir cevap verebilen varsa onu Nobel ödülüne adayi gösterecegim. Kehanetci olmadan evel bu ucaklarin bugüne kadar konvansyonel anlamda tamamen farkli bir boyut. Bu sorulara en gec ne zaman cevap verilir? Taki bu yeni jenerasyon ucagin hakkinda senelerce deneyim kazandiktan sonra. Bu ucaklar gelmedikce ve elektro teknik mercegin altindan alinmadikca acik sorulara net cevap vermek zor.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1914 : 25 Nisan 2019, 15:05:19 »
   Gripen NG bizim için çok uygun bir uçak olurdu gerçekten eğer üzerinde bol miktarda abd malı bileşenler olmasaydı tabiki. 5.nesil olmasa da özellikleri saymakla bitmiyor ve NG modeli elimizdeki F-16 ları zıplatacak nitelikte.Ama şu an için hayal malesef.Ayrıca İsveçin de bize ambargo uygulayan ülkeler arasında olduğunu ve insan hakları gibi konularda dayatmalarda bulunduğunu unutmayalım.
« Son Düzenleme: 25 Nisan 2019, 17:24:40 Gönderen: Hyperspace »

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1915 : 25 Nisan 2019, 15:55:10 »
Batı menşeli uçakları unutun abd izin vermez, bizim için alternatif rus yada çin.
Ama çin'in olma ihtimali düşük çünkü j 31 şimdilik hala rus motoru kullanıyor sözde motor çalışmaları var ama ne zaman tam hazır olur onu bilemem.
Bence bizim için tek alternatif geriye su 35 kalıyor.
Su 57 seri üretime girmediği için onu alternatif olarak görmüyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1916 : 25 Nisan 2019, 16:21:36 »
F-35 olmazsa en mantıklı batı uçağı Ef-2000 Thrance 3 oda olmazsa Hürjet. Çünkü Hürjet'in biraz geliştirmeyle ng olmasada Gripen E/F'den daha gelişmiş olma ihtimali var.

Doğu sistemi olarakta Su-57'den önce j-31 gelir. Keza hürjetle nerdeyse aynı motordan iki tane taşıyacak eğer hürjetteki motor ws-13 veya rd-93 ise simetriside hem 
tf-x'e benzer. Mantıklı bizim için.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1917 : 25 Nisan 2019, 18:21:20 »
Ben hava kuvvetlerinin hiçbir şekilde MMU gibi savunma sanayimizin en büyük projesi varken SU-57, J-31 stealth uçak işine gireceğini zannetmiyorum. Bu 2 uçağı almamız bizim MMU projemizi mali açıdan 15 yıl daha geriye atar.

Bence hızla Hürjet üretimi ( F-16'ların görev yükünü rahatlatsınlar)  ve ve ve ve bir an önce MMU 'nun kısıtlı özelliklerle de olsa üretilmesi....

Koreliler KFX uçağını ; 2 versiyonda , biri 4.5 nesil stealth özellikleri kırpılmış ve diğeri de tamamen 5. nesil stealth olarak üreteceklerdi.

Biz de MMU'nun 1. blok üretimini 4.5 nesil olarak acil-hızlı üretebiliriz. Daha sonra süpercruise motorlu ve diğer teknolojik eklemelerle 5. nesil  2. blok MMU'yu üretebiliriz. Çünkü illaha 5. nesil olsun dersek bu iş uzar , mutlaka farklı bir muharip uçak almak gerekir.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1918 : 25 Nisan 2019, 19:15:06 »
Biz de MMU'nun 1. blok üretimini 4.5 nesil olarak acil-hızlı üretebiliriz. Daha sonra süpercruise motorlu ve diğer teknolojik eklemelerle 5. nesil  2. blok MMU'yu üretebiliriz.

Ben bu fikri beğendim. 4.5 nesil KFX 'in ilk uçuşu 2020 yılında diyorlar. Bizde o zaman böyle yapalım.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1919 : 25 Nisan 2019, 19:30:33 »
Ben hava kuvvetlerinin hiçbir şekilde MMU gibi savunma sanayimizin en büyük projesi varken SU-57, J-31 stealth uçak işine gireceğini zannetmiyorum. Bu 2 uçağı almamız bizim MMU projemizi mali açıdan 15 yıl daha geriye atar.

Bence hızla Hürjet üretimi ( F-16'ların görev yükünü rahatlatsınlar)  ve ve ve ve bir an önce MMU 'nun kısıtlı özelliklerle de olsa üretilmesi....

Koreliler KFX uçağını ; 2 versiyonda , biri 4.5 nesil stealth özellikleri kırpılmış ve diğeri de tamamen 5. nesil stealth olarak üreteceklerdi.

Biz de MMU'nun 1. blok üretimini 4.5 nesil olarak acil-hızlı üretebiliriz. Daha sonra süpercruise motorlu ve diğer teknolojik eklemelerle 5. nesil  2. blok MMU'yu üretebiliriz. Çünkü illaha 5. nesil olsun dersek bu iş uzar , mutlaka farklı bir muharip uçak almak gerekir.

KFX 4.5'ncü nesil versiyonunda gövde içi silah istasyonu yok. Buda stealthliği etkiliyor. Bu kaide de MMU veya Özgürleştirilmiş F-16'lar veya hürjetten fiyat/performans olarak daha getirisi olacak bir hamle olmayabilir.

Ancak

MMU yapısal gelişimini tamamladığından sonra hazır olmayan aviyonikleri yurtdışından alıp MMU'nun bir erken duhul hali olabilir.

Veya

Eğer RR'da motordan çekilirse Çinlilerle Ws-13 üzerinden işbirliği yapıp, Ws-13'ü Hürjet ve  Ws-13E yi j-31 ve MMU için geliştirip F-16 Özgür Projesi kapsamında geliştirilen Aesa radar, görev bilgisayarı, ew modülleri , elektro optik sensörleri , kokpiti J-31'e entegre edip bir karma batı versiyon elde edebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;