Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1880 : 22 Nisan 2019, 11:06:03 »
Yorumlara bakıyorum da, halen papağan gibi aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz!

Mesela ABD F-35 vermezse yerine Gripen almak gibi. Peki ama Gripen'in motoru dahil pek çok parçasının ABD malı olduğunu bilmiyor muyuz? Biz Gripen almaya kalksak, bize F-35 vermeyecek olan ABD kongresi neden Gripen için motora ve diğer donanımlara onay versin!

Kimi de ikinci el F-15 vs alalım diyor. İyi ama o da ABD malı! ABD'nin izni olmadan birileri bize ikinci el ABD uçağı satabilir mi? Haydi sattı diyelim, o uçakların bakımı, lojistik desteği vs için yine ABD'nin ağzına bakmayacak mıyız?

F-35'lerin gelmesini ben en başından beri çok istiyorum. Hem yeni nesil bir uçak, hem de ortağıyız, uzun zamandır bekliyoruz.
Ancak daha önce bu konudaki kritik soruyu sormuştum. Aşağıda görebilirsiniz?

Sanıyorum herkes farklı yerlerde de aynı konuları tartıştığı için burada aynı cümleler defalarca kuruluyor.

Daha önce değindiğimiz gibi, varsayalım S400'den bir şekilde vazgeçtik. Bunun karşılığı olarak bize F-35'leri gönderdiler diyelim. "Bizim hak iddia ettiğimiz yerde adamlar gelir sondaj kulelerini dikerse", bizim F-35'ler bu adamların gemi ve uçaklarına karşı görev yapabilecek mi? Uçabilecekler mi? Uçabilirlerse fark edilmeden kilit atabilecekler mi? Ya da herhangi bir hedefi vurabilecekler mi? Bunun kesin garantisi var mı?

İşte bu soruya tatmin edici bir cevap verebilen yok!

Eğer ABD gerçekten bizi düşman olarak nitelendirip bu uçakları vermemeyi düşünüyorsa hiç vermesin daha iyi. Hem S400'den vazgeçeceğim, hem de elimdeki F-35'leri en gerekli oldukları zaman kullanamayacağım. Bu ulusal savunmamız için kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1881 : 22 Nisan 2019, 11:39:31 »

Mesela ABD F-35 vermezse yerine Gripen almak gibi. Peki ama Gripen'in motoru dahil pek çok parçasının ABD malı olduğunu bilmiyor muyuz? Biz Gripen almaya kalksak, bize F-35 vermeyecek olan ABD kongresi neden Gripen için motora ve diğer donanımlara onay versin!

Kimi de ikinci el F-15 vs alalım diyor. İyi ama o da ABD malı! ABD'nin izni olmadan birileri bize ikinci el ABD uçağı satabilir mi? Haydi sattı diyelim, o uçakların bakımı, lojistik desteği vs için yine ABD'nin ağzına bakmayacak mıyız?

F-35'lerin gelmesini ben en başından beri çok istiyorum. Hem yeni nesil bir uçak, hem de ortağıyız, uzun zamandır bekliyoruz.

Sanıyorum herkes farklı yerlerde de aynı konuları tartıştığı için burada aynı cümleler defalarca kuruluyor.

Daha önce değindiğimiz gibi, varsayalım S400'den bir şekilde vazgeçtik. Bunun karşılığı olarak bize F-35'leri gönderdiler diyelim. "Bizim hak iddia ettiğimiz yerde adamlar gelir sondaj kulelerini dikerse", bizim F-35'ler bu adamların gemi ve uçaklarına karşı görev yapabilecek mi? Uçabilecekler mi? Uçabilirlerse fark edilmeden kilit atabilecekler mi? Ya da herhangi bir hedefi vurabilecekler mi? Bunun kesin garantisi var mı?

Eğer ABD gerçekten bizi düşman olarak nitelendirip bu uçakları vermemeyi düşünüyorsa hiç vermesin daha iyi. Hem S400'den vazgeçeceğim, hem de elimdeki F-35'leri en gerekli oldukları zaman kullanamayacağım. Bu ulusal savunmamız için kesinlikle kabul edilebilir bir durum değil!

Skywolf hocam sorunuzun cevabı Hayır. Kullanamayız. Ben bu uçakların İsrail F-35'lerine karşı kullanılabileceğini düşünmüyorum. En kötü ihtimal geçe Japonlarınki gibi düşer olmadı , kilitlenme sorunu yaşayabilir, oda olmadı uçaktaki bir verici sayesinde uçak nerede uçuyor o tespit edilebilir ki bu operasyonel olarak uçağın avantajlarının kaybıdır. O da olmazsa ambargo koyar oda uçağın harbe hazırlığını düşürür.

Kısaca semiramis pekkan ne demiş olmaz olmaz bu iş olamaz .

Amma Velakin ;

Bu F-35'de bizi 3 noktadan vuruyor.

1- O kabiliyette alabileceğimiz en iyi batı uçağı
2- Fiyatı bayağı düştü ve parça üretimiyle maliyetin çoğu karşılanacak.
3- Anadolu ve Rumeli için tek alternatif.

F-35 alsak ; bu seferde hava savunma sistemini de alıp tekrardan bir uydu gibi yörüngemize oturacağız eksenimiz kaymayacak.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #1882 : 22 Nisan 2019, 11:55:13 »
Şu anki savaşlarda almanları o kadar hızlı silah üreteceklerini sanmıyorum.Bütün ülkeler böyle bir şey yapacaklarını bildikleri için önce bu tesisileri vururlar.

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1883 : 22 Nisan 2019, 12:03:23 »
Almanya tüm ürettikleri ana malzemelerin alt parçalarını Almanya da üretmiyor. Türkiye dahil yurt dışından alt parça temin  ediyorlar. Birde hammaddeleri buna dahil edin.
Tam bir savaş hazırlığı zaman alacaktır.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1884 : 22 Nisan 2019, 12:26:37 »
F-35 için üretilen senaryolar aynen F-16 içinde geçerli. Alıs sistemi ile belki 1 tık daha bağımlı olunabilir o kadar. Ama getirisi çok olan bir uçak

Sn@Battlestar'ında söylediği gibi.

1-  En iyi derin darbe uçağı ve durumsal farkındalık, Stealth ile hava hava görevlerinde bütün 4. Nesil uçaklardan üstün.
2- Şuanda 89 milyon dolar fiyattan satılıyor. Ilerleyen dönemde 80 milyon dolara kadar inecek. Sıfır F-16V alsak o bile 70 milyon dolar civarı.
3- 12 milyar dolarlık bir iş payı mevcut şirketlerimiz için çok ciddi deneyim, tecrübe kazanımı olacak ve ciddi gelir kaynağı olacak.
4- uçak bize gelirse ciddi bir şekilde uçak incelenecek ve MMU projemiz içinde yok gösterici olacak.
5- Suriye, Irak, Iran, Ermenistan, gibi devletlere karşı çok ciddi üstünlük elde edeceğiz. Hiç biri Türkiye ile savaşmayı bırak en ufak sürtüşmeli dahi göze alamazlar. Türkiye'ye bakış açılarında çok ciddi oranda değişecektir.
6- iran bizim tarihten gelen potansiyel tehdit unsuru. Bakmayalım şuanda ambargo altında zor dönemden geçiyorlar. Ilerde kafalarını kaldırımlarında ilk düşmanca tavırları bize karşı olacaktır. Adamlar Avrupaya doğalgaz gönderme projelerinde bile doğrudan Türkiye üzerinden en ucuz maliyet ile göndermek varken Irak, Suriye, Gkry, Yunanistan üzerinden yollama projeleri vardı sonrasında tabi gerilen ilişkiler ile rafa kalktı. Ancak buradan bile görünüyor Türkiye'ye karşı bakış açıları.

Bütün bunları dikkate aldığımızda F-35 ile evet ABD' ye bağımlı hale geliyoruz ancak çok ciddi kazanımlar da elde ediyoruz. Ve S-400 meselesini çözüp F-35 alarak ambargo tehlikesinde çözmüş oluyoruz. Israil'e karşı S-400 alsan bile kullanamazsın. Israil nükleer bir güç konvansiyonel olarak savaşmayı kimse aklından geçirmesin. Türkiyenin F-35 almasına en çok karşı çıkan devlet israil ve Yuananistandır. Bu uçağı sırf derin darbe görevlerinde kullansanız o bile çok ciddi tehdit olur. Bir gecede bütün Yunan üslerini haberleri olmadan darma duman edersiniz. En kötü senaryoda bile. Uçak karşı uçağa kitlenmemesi halinde bile çok ciddi tehdit
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2019, 13:48:45 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1885 : 22 Nisan 2019, 13:24:36 »

Benimde agizimda tüy bitti.

Isin kötüsü SAAB Gripen jetlerinde de amerikan sirketlerin katkilari var. Bilhassa Northtrop-Grumman.

Bu soruya net bir cevap verebilen varsa onu Nobel ödülüne adayi gösterecegim. Kehanetci olmadan evel bu ucaklarin bugüne kadar konvansyonel anlamda tamamen farkli bir boyut. Bu sorulara en gec ne zaman cevap verilir? Taki bu yeni jenerasyon ucagin hakkinda senelerce deneyim kazandiktan sonra. Bu ucaklar gelmedikce ve elektro teknik mercegin altindan alinmadikca acik sorulara net cevap vermek zor.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1886 : 22 Nisan 2019, 13:27:55 »
F-35 için üretilen senaryolar aynen F-16 içinde geçerli. Alıs sistemi ile belki 1 yıl daha bağımlı olunabilir o kadar. Ama getirisi çok olan bir uçak

Orasini tam anlayamadim. ALIS sistemi neden bir seneye sinirli?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1887 : 22 Nisan 2019, 13:47:53 »
F-35 için üretilen senaryolar aynen F-16 içinde geçerli. Alıs sistemi ile belki 1 yıl daha bağımlı olunabilir o kadar. Ama getirisi çok olan bir uçak

:D hocam, klavye kurbanıyım. Telefondan yazıyorum. 1 tık daha dicektim. Alıs sistemi ile 1 Tık daha bağımlı olabiliriz yazdım.

Ayrıca yukarda yazdıklarıma ek olarak. F-35 alarak bağımlı hale geliyoruz. Lakin uzun vadede o bağımlılık aşama aşama ortadan kalkacak. MMU, TF-2000, Siper, Hisar Ailesi, ile 10 yıla ciddi oranda bağımsız hale gelmiş olacağız. Yani F-35 hiç bir işe yaramasa dahi şu 10 yıl beni idare etsin. ABD ile aram iyi olsun. Sonrası zaten çözülüyor.
« Son Düzenleme: 22 Nisan 2019, 13:58:24 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1888 : 22 Nisan 2019, 14:05:17 »

:D hocam, klavye kurbanıyım. Telefondan yazıyorum. 1 tık daha dicektim. Alıs sistemi ile 1 Tık daha bağımlı olabiliriz yazdım.

Ayrıca yukarda yazdıklarıma ek olarak. F-35 alarak bağımlı hale geliyoruz. Lakin uzun vadede o bağımlılık aşama aşama ortadan kalkacak. MMU, TF-2000, Siper, Hisar Ailesi, ile 10 yıla ciddi oranda bağımsız hale gelmiş olacağız. Yani F-35 hiç bir işe yaramasa dahi şu 10 yıl beni idare etsin. ABD ile aram iyi olsun. Sonrası zaten çözülüyor.

Ne cozuluyor? Tfx mi yapiyorsun, tf2000 mi?

10 seneye boston robotics terminator yapip dunyaya yollamaya baslar.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1889 : 22 Nisan 2019, 14:25:51 »

Ne cozuluyor? Tfx mi yapiyorsun, tf2000 mi?

10 seneye boston robotics terminator yapip dunyaya yollamaya baslar.
Hocam, ben inanıyorum. 10 sene sonra robotics terminator yapılacaksa F-35 üretmeye ne gerek var. Teknoloji evet hızlı ilerliyor ama bu kadar da değil. F-16'nın ilk üretim yılı 1974, 45 sene geçmiş aradan hâlâ etkili. Bir 15 yıl daha F-16 etkili olacakken. 10 yıl sonra üretilecek TF-X nasıl etkili olamaz. Yeterki ambargo yemeyelim. Projeler sekteye uğramasın. Planlandığı gibi devam etsin. F-35 teneke parçası bile olsa ambargo yetmeyeceksem alırım. 10 yıl idare ederim.