Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1700 : 24 Mart 2019, 19:04:32 »
Tartışmaya bakınca kendimi başka bir konu başlığında sandım... Konu F-35 değilmiydi arkadaşlar...  ???

Hocam konu F-35' ler ve bize verilmemesini durumu olunca konu ister istemez buralara kadar geliyor yoksa konu dışına çıktığımız yok tabiki.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1701 : 24 Mart 2019, 19:09:13 »
Kim ne derse desin feda edilebilecek bir ülke değiliz. En basitinden stratejik olarak dünyadaki krizlerin neredeyse yüzde 60-70'inin ortasında yer alıyoruz. Suriye krizi, İran krizi, ABD'nin Karadeniz'de varlık göstermek istemesi ki, Karadeniz'de en uzun kıyısı olan ülkelerden biriyiz, Irak'taki sorunlar, Kıbrıs meselesi, Akdeniz enerji krizi, Ermeni-Azeri sorunları. Bunların hiçbiri biz olmadan çözülebilecek meseleler değiller. Dünyanın en önemli geçiş güzergahlarından biri olan İstanbul ve Çanakkale boğazları ülkemizde yer alıyor. Daha aklıma gelmeyenler olabilir. En azından bunları sayabilirim.

Ermeni-Azeri sorununu cozmeye kalktigimizda trabzonlu bir hamsi, hrant dink'i arkadan vurdu.

Su anda da deniz kuvvetleri trabzon'a yeni us kuruyor. Tesaduf mu?

Biz ne zaman o ihtilafı çözmeye çalışmışız?

İşgal ettiğin toprakları sahibine iyade et dedik. Hepsi bu.

Bu bilgi bana ait degil ama fazlasi da varmis. Nahcivan'in altindan Azerbaycan'a bir demiryolu ve otoyol hatti kadar toprak vermeye de razi olmus ermeni tarafi.
Sayın UYVAR konu buralara gelecekse sana buna benzer daha çok olay sayabilirim mesela Rus büyükelçinin öldürülmesi ya da Rus uçağının düşürülmesi gibi fakat konu dışına çıkacağımız için fazla uzatmayacağım. En iyisi konuya geri dönmek. Bende sayın SKYWOLF gibi F-35' lerin eninde sonunda bize teslim edileceğine inanıyorum. Fakat bu çok uzun bir zaman alacak tabiki.Artık S-400 konusu nasıl çözülecek bunu bekleyip göreceğiz.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2019, 19:12:26 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1702 : 24 Mart 2019, 19:11:54 »
Buyukelci olayi tam bir rezalet zaten. Neyse. Ben de uzatmayacagim.

F35'e bir gonderme ile kapatayim. Su ya da bu sebeple bu kadar öngörülemez bir ulkeye kimse teknoloji transferi yapmaz. (Ucak satmaz demiyorum)

Son kertede olacagi sudur: Bizimkiler pazarligi uzattikca uzatirlar. Ya karsi taraf vazgecer ya bunlar. Birgun de basina cikip "ucagi aldik/alamadik" derler. Tabi birileri uzulur, birileri sevinir.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2019, 19:44:07 Gönderen: UYVAR »
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1703 : 24 Mart 2019, 20:24:41 »
S-400'leri bize Putin teklif etti bizim aklımızda bile yoktu. Adam ABD ve Nato ile aramızı açmaya çalışıyor. Türkiye'yi Nato'dan kopartıp Petro nun hayalini gerçekleştirmek istiyor. Bu ayı ile işbirliği yapılmaz. Bak kendi ırktaşlarına ne yaptılar. Ukrayna ile yıllardır iyi ilişkiler kurdular. Ama hep o Kırım akımlarındaydı. Ve sonra yolunu buldular ilhak ettiler. Şimdi Erdoğan yönetiminde aramız iyi olabilir. 5, 10 sene sonra ilk sürtüşmede ilk akıllarına gelen Petro nun hayalleri olacak. O zaman bakalım ne tepki veririz. O zaman Nato'da diyemezsin. Ayının insafına kalırsın. Ben Rusya ile ilişki kurulmasın demiyorum. Ekonomik ilişkiler kurulabilir. Aramızda iyi ilişkiler olsun OK. Ama fazlası değil.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1704 : 24 Mart 2019, 20:47:20 »
S-400'leri bize Putin teklif etti bizim aklımızda bile yoktu. Adam ABD ve Nato ile aramızı açmaya çalışıyor. Türkiye'yi Nato'dan kopartıp Petro nun hayalini gerçekleştirmek istiyor. Bu ayı ile işbirliği yapılmaz. Bak kendi ırktaşlarına ne yaptılar. Ukrayna ile yıllardır iyi ilişkiler kurdular. Ama hep o Kırım akımlarındaydı. Ve sonra yolunu buldular ilhak ettiler. Şimdi Erdoğan yönetiminde aramız iyi olabilir. 5, 10 sene sonra ilk sürtüşmede ilk akıllarına gelen Petro nun hayalleri olacak. O zaman bakalım ne tepki veririz. O zaman Nato'da diyemezsin. Ayının insafına kalırsın. Ben Rusya ile ilişki kurulmasın demiyorum. Ekonomik ilişkiler kurulabilir. Aramızda iyi ilişkiler olsun OK. Ama fazlası değil.

Mevcut durumu kaybetmekten o kadar korkuyorsunuz ki... buna da şükür; daha da kötü olabilirdi deyip devam ediyorsunuz. ittifak kurduğumuz Nato PKK’ya yığınak yapıyor, Yunanistana gemi ve helikopter hibe ediyor ki Yunanistanın bunu kullanmayı planladığı tek hedef biziz. Bu nasıl ittifak?!

Natodan uzaklaşırsak Rusyanın kucağına oturmak zorunda değiliz. Natoya da çok güvenmeyin Amerikanın çıkarı dışında tepki konulan bir olay yok. Ruslar Ukraynaya kafkasyaya istediği gibi cart diye giriyor; İngilterenin göbeğinde Ajan öldürüyor. kimsenin gıkı çıkmıyor. Rusya ile ters düştük kimse babayiğitlik yapmadı. Paktın içi tahmininizden daha boş olabilir.

Neyse; konudan uzaklaşıyoruz cidden. S-400 sadece mazeret; konu fetö olaylarından öncesine dayanıyor. Aklıma gelenleri yazarsam konu bambaşka yere gider.

F-35 konusundaki düşüncem şu; olursa ekime olmazs... yok ya daha da yumuşatmam lazım:))
Ana fikir şu. Düşündüğünüz kadar çok şey kaybetmeyiz. Rahat tavır sergilemek; eyvallah etmemek en sağlam duruş. Bunu o kadar özledik ki.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1705 : 24 Mart 2019, 21:37:04 »
Eğer ambargo olursa kaybedeceklerimiz sadece F-35'le sınırlı kalmaz bundan emin olun.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1706 : 24 Mart 2019, 21:39:37 »
Hocam, Ukraynaya yaptıklarını görmüyormusunuz. Ukraynanın suçu neydi ? Kırımı ilhak edecek kadar ne yaptı bu ülke. Adamlar beğenmediği başkanını iktidardan indirdi. Sonuçta kendi iç meselesi. Istediklerini seçerler. Şimdi bizde CB Erdoğan iktidardan indirildi misal. Istanbullu ilhak mı etmeleri gerekiyor. Kusura bakmayın ama ben 5 yıl sonramı göremiyorum 10 yıl sonrasını göremiyorum.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2019, 21:43:00 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1707 : 24 Mart 2019, 23:33:42 »
Ana fikir şu. Düşündüğünüz kadar çok şey kaybetmeyiz. Rahat tavır sergilemek; eyvallah etmemek en sağlam duruş. Bunu o kadar özledik ki.

Sayın ACE yapmış olduğu yorumun son kısmı kanımca  bir az eksik kalmış. ''Eyvallah etmemek ,sağlam durmak evet özlenen bir durum''

Kanımca ne mevcut duruşumuzda ne de olası durumda  ''Eyvallah etmedik ,sağlam durduk denemez''  Niye derseniz herhangi bir şeye tavır koymaya karar verilmeden Önce risk analizi  yapılır ve analize göre olası sıkıntılı durumları bertaraf etmek için veya minimum hasar ile atlatılması için çok önceden gerekli adımlar ve önlemler alınır. Hiç alınmayalım bu sadece bu iktidara mahsus bir durum değil bizler malesef aklımız yerine hislerimizi ön planda tutarak aceleci kararlar almayı çok seven bir milletiz.

Çevrimdışı th3

• DefenceTurk
  • *
  • 5
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1708 : 25 Mart 2019, 07:31:28 »

Terör örgütünü desteklemek, darbe ile ülke yönetimini ele geçirmeye çalışmak vb. durumların sorumlusu aslında ABD içerisine sızmış Rus ajanları değilse ilişkilerin bozulmasında etkili oldukları pek söylenemez.

Rusya'nın ciddi ciddi ülke güvenliği açısından bu derece bir tehdit oluşturduğuna mı inanıyorsunuz yoksa karşıt tez olarak mı öne sürüyorsunuz anlayamadım. Ancak Türkiye ne Ukrayna ne de Gürcistan. Ekonomik, askeri, kültürel ve tarihi açıdan çok farklı ülkeler. Rusya, Türkiye boyutlarında bir ülkeyi yutacak kudrette değil artık, orta ve öngörülebildiği kadarıyla uzun vadede durum değişmeyecek. Ne Petro kaldı ne de planlarının işlevselliği. Kırım olayı ise apayrı. Tarihi, kültürel olarak ilişkili oldukları bir bölgeyi fırsattan istifade ele geçirdiler. Şartlar oluşsaydı benzer bir durum Türkiye açısından Musul ve Kerkük için yaşanabilirdi veya gelecekte düşük ihtimalle hala yaşanabilir.

Gerçekleşme ihtimali düşük, potansiyel tehditler nedeniyle Rusya'dan uzak durmak gerekiyorsa mevcut durumda ülkenin en büyük tehdit kaynağına neden ülkenin anahtarını vermek gerekiyor.

Sorun teknik nedenlerden kaynaklanıyorsa, f-35 ile s-400 aynı anda olamıyorsa f-35 vermesinler. Türkiye de durumun hassasiyetini göz önüne alıp bu talebinden vazgeçsin. İlişkilere kaldığı yerden, belki daha az bağımlı olarak devam edilsin. Teknik sorun ortadan kalktığına göre bu durumda herhangi bir ambargodan da söz edilmemesi gerek.

Tabi eğer terör örgütlerine ve Türkiye karşıtı oluşumlara desteği kesmeyi, gelecekte hiçbir kısıtlama ve engel olmadan f-35'leri kullanabilmeyi, uygun şartlarda Patriot satmayı vaadediyorlarsa s-400 geldiği gün imha edilip konu kapatılabilir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1709 : 25 Mart 2019, 08:08:37 »
Hocam, Rusya rasyonel düşünebilen bir ülke değil. Pire için yorgan yakan tipten yani. Aynısı Çin içinde geçerli. Güven vermiyorlar. Şuanda Rusya ile ciddi anlamda ittifak kurabilen kaç ülke var. Ayrıca Turkiye'ye ne tür bir ayrıcalık sağlayabilir ? 1.4 trilyon dolar ekonomisi olan. Bölgesel bir güç. Bize bir artışı yok. Normalde Petro nun hayallerini bende imkânsız görüyorum. Ama başta dediğim gibi rasyonel düşünemiyorler. Gerçekçi olamıyorlar. Uçak krizi zamanı adamlar istanbula nükleer bomba atmayı bile düşündüler. Üstelik bunu söyleyen ülkenin en büyük muhalif partisi lider. Şimdi Putin'den sonra bu adamın iktidara geçtiğini düşünsene.

Hasan köni bile yaptırım konusunda çok şey söyledi. Biteriz diyor adam. Arda mevlütoğlu bu işte uzman olan kim varsa. Çok ciddi şeyler söylüyorlar. Kriz çıkması için illa ekonomik yaptırım uygulaması gerekmiyor. Bir twit atmasıyla bile çok şey oluyor. Bu riske girmeye ne gerek var. Tünelin ucu görünmüyo. Sizin dediğiniz gibi olsa keşke. Iş sadece F-35 vermemek olsa. Para dolaşım sistemi üzerinden mutlaka ambargo gelir. Çine yaptı bunları. Bizede yapabilir. O zaman ekonomi ne hale gelir. Hasan köni biteriz diyor. Bunları ben söylemiyorum.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2019, 08:10:19 Gönderen: Mermi »