Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826913 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1660 : 22 Mart 2019, 20:49:57 »
Bu arada ABD Türkiye'de üretilen F-35 parçalarının başka bir ülkede üretilmesi için arayıştaymış hatta bir batı Avrupa ülkesiyle görüşme halindelermiş.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1661 : 23 Mart 2019, 08:29:19 »
Ağ tabanlı muharebe , sayısal kokpit ve altyapı, ihalarla tam uyum vs bunlar zaten şu anda bizim de üstünde çalıştığımız ve aslında çok da inanılmaz olmayan projeler. Bizim bir uçağın üstün olmasından beklentimiz nedir? Düşük görünürlük, yüksek algı (radar) 
Bunun yanında uçağa ait o ağ tabanlı herşey başkalarıyla paylaşımda ve bizim için zaaf oluşturuyor. Amerikaya, İsraile, Yunanistana kullanamayacağız bu uçağı! Kime kullanabileceğiz? Rus menşeli ordulara veya Terör operasyonlarına... o zaman F-35 biraz lükse kaçmıyor mu bu hedeflere? PKK veya IŞİD için alınan bir uçak değil; Rusyanın bile bu anlamda bizi çok zorlayan bir uçağı yok şu anda. Hangi tehdite karşı alıyoruz?

Bu olay iphone sahibi olmaya benziyor. Harika telefon, çok hızlı vs ama normal kulaklık kullanmana izin vermiyor lighting girişi istiyor; bluetooth ile paylaşım yaptırmıyor; sana sormadan güncelleme vs yaptırıyor. Çok da teknolojik yanları var FaceID ile telefona bakınca açılması falan ama önceki ay bir telefondan hiç beklenmeyen şekilde rehberin yarısı silindi geri gelmiyor. Yani gırtlağına kadar teknoloji bazen kaosa sebep oluyor.

Ağ tabanlı şu olsun bu olsun sensörler vs derken düşünün ki uçağın iniş takımı açılmıyor. (Tabi bu abartılı bir örnek ama çok da gözlerimiz kamaşmadan oturmalı masaya)

Arkadaşlara katılıyorum. Bu uçaktan bir miktar deneme tadında alalım elimizde teknolojik anlamda vizyon genişleten bir örnek olsun ama sonrasında Amerikanın bize bilgi yönetimini vermesi kaydıyla siparişleri iptal edelim. Kendileri bilir. Siparişi verilen uçak üzerinde yapılan tehditin karşılığı anlamında güzel bir misilleme ve bilgiyi kazanmak için iyi bir koz. Müşterek diyeceksin ama alıma gelince vik vik vik.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1662 : 23 Mart 2019, 08:57:59 »
15+ Milyar Dolar verilmez bu uçağa emin olun. Hiç gereği yok. En iyisi İkinci El F15 satan bir yer bulup yerli gelişmiş modernizasyon uygulamak. Elektronik Harp özelliğide eklemek bazılarına. F14 te olur. İranınkiler ne durumda acaba.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1663 : 23 Mart 2019, 09:22:04 »
15+ Milyar Dolar verilmez bu uçağa emin olun. Hiç gereği yok. En iyisi İkinci El F15 satan bir yer bulup yerli gelişmiş modernizasyon uygulamak. Elektronik Harp özelliğide eklemek bazılarına. F14 te olur. İranınkiler ne durumda acaba.

:o :o
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1664 : 23 Mart 2019, 09:25:00 »
F-35'lerin birim maliyeti şuanda 85 milyon dolar seviyesinde. Ve 2020 sonrası 80 milyon dolar olması bekleniyor. Bize tahminen 100 + 20 savaş uçağına 10, 11 milyar dolar gibi maliyeti var. Bizim şirketlerimizin ise 12 milyar dolar iş payı var. Yani ülkemizden çıkan döviz aynen bize geri gelecek. Ayrıca bize operasyonel anlamda boyut atlatacak. Yepyeni bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu teknolojiden bu kadar hesaplı bir şekilde sahip olabiliyorken kesinlikle alınmalı. 100 + 20  uçak alalım mı derseniz. Sayı belki düşürülebilir. Havkk icin 60 civarı dzkk için 20 civarı olabilir mesela. 30 uçak Eskişehir, 30 uçak Malatya olabilir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1665 : 23 Mart 2019, 09:49:36 »
F-35'lerin birim maliyeti şuanda 85 milyon dolar seviyesinde. Ve 2020 sonrası 80 milyon dolar olması bekleniyor. Bize tahminen 100 + 20 savaş uçağına 10, 11 milyar dolar gibi maliyeti var. Bizim şirketlerimizin ise 12 milyar dolar iş payı var. Yani ülkemizden çıkan döviz aynen bize geri gelecek. Ayrıca bize operasyonel anlamda boyut atlatacak. Yepyeni bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu teknolojiden bu kadar hesaplı bir şekilde sahip olabiliyorken kesinlikle alınmalı. 100 + 20  uçak alalım mı derseniz. Sayı belki düşürülebilir. Havkk icin 60 civarı dzkk için 20 civarı olabilir mesela. 30 uçak Eskişehir, 30 uçak Malatya olabilir.

Hocam F-16 block 60'ın bile birim fiyatı 60-100 milyon arası olmuşken F-35 80 çok az. Birde uçağın birim maliyeti sadece o uçak için cebinizden çıkacak para olmuyor. Eğitim, Altyapı, Yedek parça vs. bunlarda çok ciddi maliyetler. Birde o bizim 12 milyarlık iş payı direk alacağımız uçakları ödeyecek kuruma yani ssb gitmeyecek. Bu iş payını kazanacak şirketlerin üzerinden alınacak vergiler ssb'ye dönecek belkide yani uçakların devlet adına bedavaya geldiği yok. Ben açıkcası alınacaksa bir fio sead için iki filo'da lhd'ler için alınması taraftarıyım. Dahası zarar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1666 : 23 Mart 2019, 10:02:25 »
Azacık daha sabır beyler ,S400 teslimatına yaklaşık 100 gün süre kaldı . Bu süre içerisinde ne olacağı  kesin belli olur. ''Son açıklama Temmuz teslimat idi''

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1667 : 23 Mart 2019, 10:04:04 »
2 LHD için alanı dolduracak kadar F35B alınmasına destek veririm. O mantıklı.

Hatta belki 1 Uçak gemimiz olur diye bir miktar F35C alalım bile derim.

Yinede F15 (X - EH) işini düşünelim. Bizim neyimiz eksik? Hele UG'ye indirip kaldırabilsek fena olur. Daha uzun pist gerekir heralde. Pisti uzatan ekstra bir bölme yaparız kendi UG'mize. Kullanılmadığında uzun pist aşağı katlanır veya sürgülü biçimde pistin altına girer.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1668 : 23 Mart 2019, 10:10:35 »

Yinede F15 (X - EH) işini düşünelim. Bizim neyimiz eksik? Hele UG'ye indirip kaldırabilsek fena olur. Daha uzun pist gerekir heralde. Pisti uzatan ekstra bir bölme yaparız kendi UG'mize. Kullanılmadığında uzun pist aşağı katlanır veya sürgülü biçimde pistin altına girer.

ABD bize F-35 vermiyor diye F-15 alalım almasına da, F-15 de ABD yapımı bir uçak!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1669 : 23 Mart 2019, 10:13:36 »

Hocam F-16 block 60'ın bile birim fiyatı 60-100 milyon arası olmuşken F-35 80 çok az. Birde uçağın birim maliyeti sadece o uçak için cebinizden çıkacak para olmuyor. Eğitim, Altyapı, Yedek parça vs. bunlarda çok ciddi maliyetler. Birde o bizim 12 milyarlık iş payı direk alacağımız uçakları ödeyecek kuruma yani ssb gitmeyecek. Bu iş payını kazanacak şirketlerin üzerinden alınacak vergiler ssb'ye dönecek belkide yani uçakların devlet adına bedavaya geldiği yok. Ben açıkcası alınacaksa bir fio sead için iki filo'da lhd'ler için alınması taraftarıyım. Dahası zarar.

Hocam, ben zaten devlet bedavaya alacak demiyorum. Döviz ülkede kalacak diyorum. Misal uçağı sanki Aselsan, Tai ve diğer firmalardan almış gibi olacağız. ABD 'ye giden 12 milyar dolar oradan bizim şirketlere geri gelecek.

Uçağın birim fiyatına ait link atıyorum.
http://www.kokpit.aero/f35-fiyat-ucuzladi