Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826376 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1640 : 20 Mart 2019, 23:41:10 »
Fransa savunma bakanının S400 üzerinden F35 çıkısını çok pozitif buluyorum. güçlü bir nato ülkesinin -ki Almanya ile beraber ortak ordu kurma aşamasına gelen , birçok savunma sanayii konusunda Amerikaya bagımlılıktan kurtulmayı hedefleyen Fransanın bu çıkışının Amerikada bir karşılığının olacagını düşünüyorum. Çünki görüyorum ki Amerika dışında (yunanistan ve israili saymaz isek) Avrupa ve nato çerçevesinde bize karşı sesini yükselten başka bir ülke olmadı. Diğer ülkelerin S400 konusunda bizi haklı bulması Amerikan tarafında tavır değişikliğine sebep olabilir diye düşünüyorum keza olası bir dayatma her şans yakaladıgında Amerikayı eleştiren birçok Avrupa ülkesinin eline koz verecektir buda Amerikanın kaybolan prestiji demektir. 1-2 hafta öncesine kadar F35ler asla gelmez diye düşünüyordum ama içimde geleceğine dair bir umut var. Artık Rusyanın karşısında tek uçak üreticisi olarak Amerika bulunmuyor. Kafası çalışan mühendisi olan her ülke uçak yapıyor yada yapmaya çalışıyor. Keza bu diğer silah teknolojileri içinde aynı. Amerika artık tekel değil , bununda farkında. Herkesin bir alternatifi var. Dünya bıktı artık "sizi koruyoruz parasını verin" laflarından...
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1641 : 21 Mart 2019, 00:11:18 »
Fransanın aklı yenimi başına gelmiş. Almanya ve Fransanin kafası çalışsaydı. F-35'lerin karşısına 5. Nesil bir uçak çıkartırlardı. Bütün ülkeleri F-35 yüzünden 30 yıl ABD'ye bağımlı yaptılar. Kendileride bir 15 yıl Rafael Ve EF-2000'e bağımlı yaptılar.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1642 : 21 Mart 2019, 00:27:29 »
Siperin 2023 te belki ilk orta menzilli füzeleri üretilir. Uzun menzilli füzeleri 2030u bile bulur. Hem ekonomik hem siyasi krizin olduğu bu ortamda kısa süre de bir şey beklemek ne de ümitsizliğe kapılmak uygun olmaz. Bu süreçte en uygun olan ümitsizliğe kapılmayıp sabırlı olmak gerekir.

Hocam kesin bir bilgi olmadan böyle bir şey yazıp yeni arkadaşları yanlış bilgilendirmeyelim. Siper projesinin orta menzilli füzeleri diye bir füze yok. Ama Hisar-N dediğimiz 50-60 km menzilli bir füze arkadaşımız onu diyor.

Açıkcası siper'in kaderi biraz bozdoğan'a bağlı. Bozdoğan iyi bir seviyede yer testleri başladı minimum 65 km menzili var. Benim beklentim HİSAR-N'in veya Hisar-O+'da diyorlar veya Hisar-Göktuğ'da deniliyor bu projeye, bozdoğan'ı basit bir booster ile havadan atıldığı irtifaya çıkarılıp kalkan-2 radarı ve diğer bazı alt sistemlerle entegre ederek orta menzil ve orta irtifa bir füze konsepti bekliyorum. Bu konsepti'de büyük ihtimal idef 2019'da görmeyi bekliyorum. Bu sistem Hisar-O'dan 1 veya 2 sene sonra ortaya çıkar.

Siper ise çok farklı bir seviye Siper için Teirs veya Kara konuşlu çafrad bitecek, Daha büyük bir booster tasarlanacak, diğer bir kaç entegre alt sistem'de eklenince buyurun size Siper. Onun içinde kritik tarih 2021 çünkü radarlar da bozdoğan'da o tarihte hazır olması bekleniyor. Muhtemelen boosterlarda tasarlanıyor. O tarihte bir konsept yaratılacak ve önümüze sunulacak.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1643 : 21 Mart 2019, 01:45:07 »
Fransanın aklı yenimi başına gelmiş. Almanya ve Fransanin kafası çalışsaydı. F-35'lerin karşısına 5. Nesil bir uçak çıkartırlardı. Bütün ülkeleri F-35 yüzünden 30 yıl ABD'ye bağımlı yaptılar. Kendileride bir 15 yıl Rafael Ve EF-2000'e bağımlı yaptılar.

Rafael degil rafale.

Bence abd kendisine rakip gormek istemiyor. Avrupalilar da buna tesne zaten. Askeri degil ekonomik guc olmayi tercih etmisler.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1644 : 21 Mart 2019, 09:50:12 »

Rafael degil rafale.

Bence abd kendisine rakip gormek istemiyor. Avrupalilar da buna tesne zaten. Askeri degil ekonomik guc olmayi tercih etmisler.
Aman ne ekonomik güç. Balkanlar da bile ABD etkisi var. Kuzeyde; Norveç, Danimarka, Hollanda F-35 kullanıcısı. Ingilterede çeklidi. Fransa, Almanya başbaşa oynasınlar işte. Abd 700 milyar dolar harcarken ekonimik güç olmuyor mu ? Japonya? Güney Kore silahlanmaya bu kadar para harcarken ekonomileri mı zayıflıyor. Tabi sen çakal olursan. Nasıl olsa ABD var o bizi korur. Almanyada buğün 38 bin ABD askeri var. Bence bu Almanlar için tam bir utanç kaynağı. Trump bunlara az bile yapıyor.

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1645 : 21 Mart 2019, 10:42:16 »
Aman ne ekonomik güç. Balkanlar da bile ABD etkisi var. Kuzeyde; Norveç, Danimarka, Hollanda F-35 kullanıcısı. Ingilterede çeklidi. Fransa, Almanya başbaşa oynasınlar işte. Abd 700 milyar dolar harcarken ekonimik güç olmuyor mu ? Japonya? Güney Kore silahlanmaya bu kadar para harcarken ekonomileri mı zayıflıyor. Tabi sen çakal olursan. Nasıl olsa ABD var o bizi korur. Almanyada buğün 38 bin ABD askeri var. Bence bu Almanlar için tam bir utanç kaynağı. Trump bunlara az bile yapıyor.

Esasında silah,asker falan tamam da işin kökü ekonomik güç olup olmamak. Biz ekonomide çok iddialı olamadığımız için ve halen gücün sadece silahla sağlandığını düşündüğümüz için askeri gücümüz ile caydırıcı olmaya çalışıyoruz mesela. Avrupanın bağlantıları ise düşündüğümüzden daha derin ve düşmanı sıkıştırabileceği ekonomi enstrumanları daha fazla. Bir savaş beceriksiz Arapların 6 gün savaşını kenara atarsak bazen yılları alıyor (en yakınen Suriye) bu süre zarfında ekonomisi güçlü olan ayakta kalmaya daha yakın.

Amerikanın bu kadar militarize ve silahlanıyor oluşu ve bu konuda Nato içinde yalnız kalıp atarlanması ise abilik taslamasının sonuçlarından. Savaş ve silahlanma Amerikanın hizmet sektörü bir nevi. Avrupaya göre işleri daha kaba şekilde hallediyorlar. Ticari faaliyet için yeterince iltimas alamayınca devrete silahlı gücü girip altyapıyı hazırlıyor.

Bu sebeple Amerikayı diğerleri ile birebir kıyaslamayın. Herkes antrenman yapıyor kaslanıyor ihtiyacı kadar ama Amerika çok yapıyor. Çünkü geceleri bodyguardlık yaparak parasını kazanıyor.

Maddi güç ile ilgili bilgi vermesi açısından bazı verileri tekrar gözden geçirmeli...
https://www.statista.com/statistics/264623/leading-export-countries-worldwide/

5. Nesil savaş uçağı da aslen Amerikanın pazar yaratması gibi biraz. Hepinizde tuşlu telefon varsa artık dokunmatik telefonumu çıkarıp masaya koyayım ki siz de  alın.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1646 : 21 Mart 2019, 11:03:16 »
Bizim ABD kadar ekonomimiz olsaydı. Askeri gücümüz istenilen düzeyde olmasaydı. Bizi 1 saniye bu çoğrafyada durdurmazlardı.

Güney Kore KF-X için 8-10 milyar dolar bütçe ayırdı. Türkiye TF-X için gene benzer bütçe ayıracak. Fransa veya Almanya 8-10 milyar dolarlamı batacaktı ? Hade 5, 10 yıl erken başladı. Teknoloji daha yeniydi 15, 20 milyar dolar harcadın bumu Almanyayı batıracak ?

Mesele Almanya veya Fransa ekonomiye odaklandı vs değil. Onlar ABD 'nin hem gücünden yararlanalım. Hemde savunmaya kaynak ayirmayalım. Barış içinde yaşayalım. Etrafımızda ki ülkelerde bize çalışsın. Ohh ne akıllı şeysin sen. Trump geldi bunların oyununu bozdu. Hadi şimdi çıkın işin işinde. Türkiye ile olan ilişkilerinde bile hep biz onlara verelim mantığindalar. Herkes bu guzellere çalışsın varmı böyle dünya ?

Trump bana göre yakında Nato'dan çıkacak. Ve Almanyadan o askerlerini çekeceğini düşünüyorum. Ayı ile bunları başbaşa bıraksın bakalım. Başta israil, ingiltere, japonya, Güney Kore, Tayvan Avustralya alt perdede, Suudi arabistan, Arap emirlikleri ile yeni bir ittifak kurar yoluna devam eder. Daha çok Çine odaklanır.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2019, 11:21:36 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1647 : 21 Mart 2019, 11:21:20 »
Twitter da Eha medyanın Pentagona dayandırarak yaptığı paylaşımlar var.
Haber sitesinde bulamadım.

-Verilen uçaklar rehin alınabilir
-S400 ve F35 bilgisayar birlikte çalışamaz
-Eskişehir deki bakım fabrikası batı avrupaya taşınabilir.

Bu tarzda açıklamaları var fakat şu şu isim diye belirmemiş sadece Pentagon yetkilisi denmiş.

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1648 : 21 Mart 2019, 14:58:30 »
Reuters verdi fakat bizim ajanslara halen düşmedi ! haber

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1649 : 21 Mart 2019, 15:49:46 »
Twitter da Eha medyanın Pentagona dayandırarak yaptığı paylaşımlar var.
Haber sitesinde bulamadım.

-Verilen uçaklar rehin alınabilir
-S400 ve F35 bilgisayar birlikte çalışamaz
-Eskişehir deki bakım fabrikası batı avrupaya taşınabilir.

Bu tarzda açıklamaları var fakat şu şu isim diye belirmemiş sadece Pentagon yetkilisi denmiş.

Bir NATO dan atılmadığımız kaldı.