Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826172 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1630 : 18 Mart 2019, 13:47:06 »
Bugün yeni bir şey öğrendim uratM rumuzlu şahıs kendine site açmış. Durumunu anlatıyor. Beni de kandırdı namussuz herkimse.........

Tabi tabi...
Daha önce yasaklanmış üyelerin faklı isimlerle tekrar üye olmaları bir şey değiştirmiyor. Tespit eder ve yasaklarız!
« Son Düzenleme: 18 Mart 2019, 13:51:39 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1631 : 18 Mart 2019, 19:03:33 »
Hücum , savunmayı her zaman geçer... Tabi hücumunuzu sürekli arkadan destekleyecek bir hinterlandınız (bu terimi ekonomik , insan gücü kaynakları anlamında kullanıyorum)  olduğu sürece... Sürekli savunmada kalarak  hiçbir savaşı kazanamazsınız...

Onun için birinden biri feda edilecekse ben 5 yıl sonra en az S-400 ayarında yerli bir hava savunma sistemimizin de olacağından kesin olarak emin olduğum için S-400 feda edilmelidir diyorum... (Çünkü MMU'nun operasyonel olması  için en az 10 yılı var.)

F-35 parasını MMU 'ya yatıracağımıza emin olsam  ve ABD'nin bize silah-techizat ambargosu koymayacağını bilebilsem ki bana imkansız geliyor işte ancak o zaman F-35 feda edilebilir diyorum....

Tabi bu düşüncemi sadece savunma politikası açısından söylüyorum.Çünkü bu çatışmanın nedeninin bizim S-400 alacak olmamızla alakalı olmadığını Suriye-İran-İsrail-Suudi eksenli olduğunu düşünüyorum...

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1632 : 20 Mart 2019, 16:38:43 »
Hücum , savunmayı her zaman geçer... Tabi hücumunuzu sürekli arkadan destekleyecek bir hinterlandınız (bu terimi ekonomik , insan gücü kaynakları anlamında kullanıyorum)  olduğu sürece... Sürekli savunmada kalarak  hiçbir savaşı kazanamazsınız...

Onun için birinden biri feda edilecekse ben 5 yıl sonra en az S-400 ayarında yerli bir hava savunma sistemimizin de olacağından kesin olarak emin olduğum için S-400 feda edilmelidir diyorum... (Çünkü MMU'nun operasyonel olması  için en az 10 yılı var.)

F-35 parasını MMU 'ya yatıracağımıza emin olsam  ve ABD'nin bize silah-techizat ambargosu koymayacağını bilebilsem ki bana imkansız geliyor işte ancak o zaman F-35 feda edilebilir diyorum....

Tabi bu düşüncemi sadece savunma politikası açısından söylüyorum.Çünkü bu çatışmanın nedeninin bizim S-400 alacak olmamızla alakalı olmadığını Suriye-İran-İsrail-Suudi eksenli olduğunu düşünüyorum...

Hücum savunmayı geçer ama savunma da ülkenin tek parça kalmasını sağlar.Özellikle hava savunma sistemleri ülkenizin hava savunmasını sağlamak ve düşman uçaklarını caydırmak açısından bu işi uçaklarla yapmaya göre daha maliyet etkin ve de risksiz bir yöntemdir.Üstelik uçaklarınızın da daha az yıpranmasını sağlar.Hele ki A2/AD oluşturabiliyorsanız ne mutlu size uçak bile kaldırmanıza gerek olmayabilir çoğu zaman.

Türkiye bugüne kadar pahalı yöntemi seçmiş katmanlı HSS yi boşlamış ve yanlış yapmıştır bu konuda.F-35 iyi uçaktır kabiliyetli uçaktır ama aynı zamanda truva atı bir uçaktır.Abd menfaatlerinin geçerli olmadığı alanlarda etkin kullanamayacağınız bir uçaktır ki bunu en son SSB İsmail Demir de ifade etti.O yüzden S-400 den asla vazgeçilmemelidir hele ki şunun şurasında 3-4 ay gibi bir süre kalmış 30-40 yılın açığını bir nebze doldurmak üzereyken.Abd yaptırım uygulamakta tamamen haksızdır ki natonun diğer ülkeleri kendileri gibi düşünmüyor.En son Nato Askeri komite Başkanı Hava Orgeneral Sir Stuart Beach ülkelerin silah seçimine karışamayacaklarını ve Türkiyeye S-400 aldığı için müdahalede bulunamayacaklarını söylemiştir.Aynı türden açıklamaları daha önce Nato genel Sekreteri Stoltenberg de yapmıştır.Fransa Savunma Bakanının açıklamaları da ortadadır.F-35 lerin 2. büyük kullanıcısı İngiltereden bu konuda bir çatlak ses duydunuz mu şimdiye kadar.Veya diğer F-35 kullanıcısı Nato ülkelerinden.Eh demek ki herkes abd ile aynı düşünmüyor ve Natonun güvenliği de tehlikeye girmiyor.O yüzden feda edilecek birşey yoktur

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1633 : 20 Mart 2019, 21:38:20 »
Hangi sistemi feda edebileceğimiz konusu, Türkiye' nin tehdit algısına göre değişir. Benim düşünceme göre asıl tehdit, müttefiklik ilişkisiyle bağlı olduğumuz Atlantik sisteminden geliyor. Yani ''dost kazığı'' bekliyoruz. O halde kısa vadeli çözümlere ihtiyacım var. Doğu Akdeniz ısınıyor, Yunanistan kaşınıyor. İç tehdidi de bir şekilde savuşturmayı başardık...Yarının ne getireceği hiç belli olmaz.

Üstelik Trump NATO' dan çıkmayı dahi düşünüyormuş. Güvenlik bürokrasisinin zorlamasıyla NATO içinde kaldıklarına dair bir yazı okumuştum. Yani, kendi kurdukları sistemden çıkmayı dahi düşünebiliyorlar! O halde NATO' ya uyumsuzmuş, yok entegre olamıyor muş! Bunları niye dert edeyim ki?  S-400 diyorum. Biraz da teknoloji transferi varsa, belki bizi uzaya taşır.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1634 : 20 Mart 2019, 21:42:22 »
Hangi sistemi feda edebileceğimiz konusu, Türkiye' nin tehdit algısına göre değişir. Benim düşünceme göre asıl tehdit, müttefiklik ilişkisiyle bağlı olduğumuz Atlantik sisteminden geliyor. Yani ''dost kazığı'' bekliyoruz. O halde kısa vadeli çözümlere ihtiyacım var. Doğu Akdeniz ısınıyor, Yunanistan kaşınıyor. İç tehdidi de bir şekilde savuşturmayı başardık...Yarının ne getireceği hiç belli olmaz.

Üstelik Trump NATO' dan çıkmayı dahi düşünüyormuş. Güvenlik bürokrasisinin zorlamasıyla NATO içinde kaldıklarına dair bir yazı okumuştum. Yani, kendi kurdukları sistemden çıkmayı dahi düşünebiliyorlar! O halde NATO' ya uyumsuzmuş, yok entegre olamıyor muş! Bunları niye dert edeyim ki?  S-400 diyorum. Biraz da teknoloji transferi varsa, belki bizi uzaya taşır.

Hocam ben trump'ın nato'dan çıkacağını düşünmüyorum. Nato dağılırsa avrupa kendi ordusunu kurar, bizde Putinin avrasyacı ittifakına yelken açarız. Araplar bile Rus yangının'ın alevine dayanamaz. Kısaca abd hem avrupa hemde ortadoğuya dönmesi imkansızlaşır. Abd tekrar kabuguna çekilir. Buda israil için hiç iyi olmaz.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1635 : 20 Mart 2019, 22:12:02 »
ABD' nin NATO' dan çıkabileceği fantezisine ben de ihtimal vermiyorum... Fakat onlar bile düşünüyor muş gibisinden yazmıştım.

Son günlerin modası,  F-35' mi S-400 mü? anketine bizlerde iştirak edeceksek; tercihimi S-400 den yana kullanırdım. Gerekçelerini defalarca yazdık. Çünkü bu konu tamamen jeopolitik bir konudur. Teknik detayların önceliği daha sonra ki mesele.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1636 : 20 Mart 2019, 22:42:37 »
Amerika'nın s-400 için bize genel bir ambargo koyacağını sanmıyorum. Bu durumda zaten nato inandırıcılığını kaybeder. Bu işin kokusu çıkar.

Ancak türlü bahanelerle f-35 vermeyebilir. Belki üretim programından da çıkarmaz ama satışı veto eder. Şimdi f-35 alamamamız bizi nasıl etkiler ;

+ F-4 filosunun hali : Stop-gap uçak bulunabilir. F-16 ve Hürjet üzerinden bir stop-gap ayarlanabilir.
+ Rusyaya karşı iyi bir savunma olurdu : Rusya bir nato ülkesiyle savaşa giremez.
+ Gelişmiş bir savaş uçağı : Karşılıklı kullanımda bize eşitlik veya üstünlük sağlayabileceği tüm ülkeler nükleer güç. Diğer ülkelere de stop-gap ve milli mühimmatlarla kurarız.

Tabi beni bu uçakta korkutan en büyük problem ;

+ Oluşabilecek bir düşük yoğunluklu çatışma ortamında süpriz saldırılarda ve hava hava bvr it dalaşlarında İsrail'in bu uçaklarla bize üstünlük sağlaması : Ancak biz israil f-35'lerini f-35'lerle etkisizleştirebilir miyiz ? Hayır. F-35 radarı f-35'i algılamada ne kadar başarılıdır acaba. Zaten Amerika'nın istemeyeceği bir düşmanda bizim 
f-35 kullanmamız imkansız. Kaldı ki F-16'ların bütün ayrıntılarını biliyorlar. Adamlara karşı etkili savunmamız yok. 2 Batarya S-400 ve bunun herikssle tam uyumlu çalışması ulusal güvenliğimiz için hayati.

Bana en mantıklısı S-400 gibi geliyor. Vermezlersede tam güvende kullanamayacağımız bir uçağa milyarlar yatırmayız. Bizim şu an yapmamız gereken 2 batarya       S-400'ü Herikss'e tam entegre etmek , Hisar ile tam entegresini saglamak ve F-16'ları tam ÖZGÜRLEŞTİRMEK. Ayrıca stop-gap uçak bulmak lazım. Bulamazsak f-16 ları kaydırıp f-16 ların yerine multiroleleştirebileceğimiz bir hürjet üzerine çalışmak.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1637 : 20 Mart 2019, 22:52:51 »
Siper hava savunma sisteminede unutmayalalim  2021 ortaya cikacak

3 sene iceresinde  Türkiyenin hava savunma  füzelerini görecegiz

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1638 : 20 Mart 2019, 22:53:58 »
Siper hava savunma sisteminede unutmayalalim  2021 ortaya cikacak

3 sene iceresinde  Türkiyenin hava savunma  füzelerini görecegiz

3 seneye ortaya çıkacak ama ne zaman kullanıma girecek ? Bence 2024-2025 Tf-2000'e yetişir işte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1639 : 20 Mart 2019, 23:14:08 »
Siperin 2023 te belki ilk orta menzilli füzeleri üretilir. Uzun menzilli füzeleri 2030u bile bulur. Hem ekonomik hem siyasi krizin olduğu bu ortamda kısa süre de bir şey beklemek ne de ümitsizliğe kapılmak uygun olmaz. Bu süreçte en uygun olan ümitsizliğe kapılmayıp sabırlı olmak gerekir.