Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1620 : 17 Mart 2019, 21:08:32 »
Yahu kardeşim, 15 temmuz darbe zamanı bile en ķötü halimizde 0.8 ortalamadaydık. Bir çok pilot geri döndü ve ciddi oranda pilot eğitimine başlandı.Yunan haberlerinde bile çıktı. Ege üzerinde genç Türk pilotlar yoğun uçuş sergiliyor diye. Onlarda takipteler. 1, 2 yıla 2016 seviyesine döneceği. 140 Euro fighter ile uçan ingiltere hava kuvvetleri ile nasıl olurda hiç aynı seviyede olamadık ? Ingiliz donanmasında bahsetmiyorum. Güney Kore dediğin ülke 180 F-16, 60 F15K olan bir ülke. Tamam F-15 farkındalık olur. Ama öyle bi fark yok. Güçler hemen hemen aynı gibi. Bir tık daha iyi olabilirler o kadar.
Birçok pilot geri döndü derken ? kaç tane döndü , birde bu döndü denildikten sonra dahi pilotlara kaç defa op. yapıldı. Senin o hayalini kurdugun 0.8 var ya 0,3lerde sürünmediğinin bana garantisini verebilir misin ? Karşımızda enflasyonu bile yanlış açıklamaktan çekinmeyen bir yönetim var. Sana kalan pilot sayısını söyler mi ? Ben inanmıyorum 0,8lerde olduguna. En kötü ihtimal 0,4 oda öp başına koy. Varsa bunun üstüne koyacagın bir argüman kaynaklı söyle. Birde demişsinki "ciddi bir şekilde pilot eğitimne başlandı." Pilot ile savaş pilotu çok farklı şeylerdir. Merzifonda eğitim yapan bir pilotla gece operasyonlarına katılmış savaş pilotu arasındaki farkı ben sana kaç yılla anlatayım bilmiyorumki. 1-2 yıla 2016 seviyesine gelme konusunda ise sana bu yalanı kim söyledi ise Allah aşkına gelsin bir açıklama yapsın kimmiş o 2 yılda 10 yıllık açığı kapatan delikanlı görelim tanıyalım. Bundan 15-20 yıl önce bölgenin en iyi hava kuvvetleri bizde derken şuan uzman Pilot açısından bıraktım İsraili Rusyayı kıytırık Yunandan bile gerideyiz. ben istemez miyim kendi ordum en iyisi olsun. Yalnız gerçekleri görelim. Bir pilot 2 yılda yetişmez.  O saydıgın ülkelerin pilotlarına denk olabilmek çok uzun zaman istiyor
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1621 : 17 Mart 2019, 21:56:44 »
Ben ne diyorum arkadaşlar siz ne anlıyorsunuz. metin62; kardeşim ben RAF yabana atılacak bir kuvvet mı dedim ? Türk hava kuvvetleriyle kıyas edince yabana atılmış mı oluyor ? Türk hava kuvvetleri sizin gözünüzde bu kadar mı zayıf ?

Mugen; ben pilot ile savaş pilotu arasında ki farkı çok iyi bilirim merak etme.
https://youtu.be/vIcKpViKbQk  Al sana kaynak bizzat düşmandan. Üstelik Yunan kurmayların görüşü. 3.55 ile 5.00 arasına iyi bak.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1622 : 17 Mart 2019, 22:43:36 »
Ben ne diyorum arkadaşlar siz ne anlıyorsunuz. metin62; kardeşim ben RAF yabana atılacak bir kuvvet mı dedim ? Türk hava kuvvetleriyle kıyas edince yabana atılmış mı oluyor ? Türk hava kuvvetleri sizin gözünüzde bu kadar mı zayıf ?

Mugen; ben pilot ile savaş pilotu arasında ki farkı çok iyi bilirim merak etme.
https://youtu.be/vIcKpViKbQk  Al sana kaynak bizzat düşmandan. Üstelik Yunan kurmayların görüşü. 3.55 ile 5.00 arasına iyi bak.
Neyse bu tartışma uzasın istemiyorum. Sadece ülkemi düşündüğümden 0,8 oranının bir yanıltma oldugunu düşünüyorum. Tabiki ikimizde ülkemiz en iyisi olsun istiyoruz. ben senin kadar optimist olamıyorum hepsi bu. Güvenmiyrum artık bize söylenen hiçbirşeye... Hitlerin "savaşı kazandık" yalanlarıyla kandırılan halk kafasını kaldırıp baktıgında Ruslar Almanya kapısındaydı...İyi geceler
« Son Düzenleme: 17 Mart 2019, 22:56:00 Gönderen: Mugen »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #1623 : 17 Mart 2019, 23:01:29 »
Bir soru: Önümüzdeki 10 yıl içerisinde elimizde yeni nesil savaş uçakları ve gelişmiş hava savunma sistemleri olmazsa, ülkemizin Irak ve Suriye gibi parçalanmasına engel olabilme olasılığımız ne kadardır?

Yeni nesil savaş uçağı neyse de gelişmiş bir hava savunma sistemimiz olmazsa kötü olur diye düşünüyorum.
Yeni nesil savaş uçağından beklentimiz nedir? Savunmadan çok derinlemesine saldırı yapabilme yeteneği aslında. Bu uçaklar yerine Gelişmiş bir radar ve füze teknolojisi ile (belki de elektromanyetik bir savunma silahı) zaten savunmayı sağlamış oluruz. Geriye kalan saldırı yönü ise şu an olmazsa olmaz değil; ki uzun menzilli füzelerle de bir çok hedefi vurabiliyor olursak uçak ve pilot kaybı riski de sıfıra iniyor. En basitinden 400-500 km menzilli bir mühimmat o uçakla vurmak istediğin birçok şeyi vuracaktır.

Görünen o ki  F35’i Amerikaya İsraile vb sözde müttefiklere de kullanamayacağız.  Silah bizde ama tetik başkasında. Olası düşmanlarımızın yarısına kullanamıyoruz. Bizi de teknolojik sırlarıyla  her daim bağımlı bırakacak bir araç. Olmazsa olmaz değil. Kör insanların diğer duyularını geliştirmedi gibi savunma sistemlerine ağırlık vermeliyiz.

Senaryo-1: Şöyle bir hayal edin  bir çok F-35 uçağımız var ve karşımızda da hiç uçağı olmayan bir İran olsun. Ama bir şekilde ellerine geçmiş onlarca S-500 var. F-35’i radarda görüp vurabileceğinden endişe ediyoruz.  oraya rahatça sokabilir miyiz filoyu? Eğer radarları iyiyse F-35’i F-16’dan ayıran o en güvendiğimiz şeyi, stealth özelliğini kaybetmiş olacağız. Duruma karşı taraftan bakıp empati kurun; Yani düşmanın uçağı olmayınca herşey bitmiş olmuyor.

Senaryo-2: milyarlarca dolar verip stealth uçak alıyoruz ama bir gün adamın biri çıkıp öyle bir buluş yapıyor ki uçağa monte edilen ufak bir sistem ile düşman radarları etkin şekilde kör edilebiliyor. Filoda bunu sağlayan tek bir uçak bile o filoyu kurtarmış oluyor. Çok daha ucuz ve etkili bir yol belki.

Senaryo-3: Düşman saldırmayı planlıyor bizim F-35 uçaklarımız var ama düşmanın uçağı çok az. Uçaklarına yükledikleri mühimmatlarla bize saldırıp bombayı bırakıp vurmaları lazım ama Uçaklarımız onları havada uzak mesafede angaje ederek vuracak. Herşey gayet güzel... Ama adamlar 1000 tane uzun menzilli füze yapmış fırlatıp duruyor. Savunma sistemin zayıfsa belki de uçakların daha yerde gidecek. Yani illa o mühimmatı uçakla yakınına kadar getirip taşıması gerekmiyor. Bizim de öyle.

Bunları alternatifleri düşünebilmek adına yazıyorum. Belki de değinilmiştir Ahkam kestiğim bir konu değil. Ama bu konuda sanki kendimizi biraz şartlandırıyor gibiyiz. Belki F-35 bundan 100 sene sonra savunma sanayinde maliyet ve fayda açısından en büyük fiyaskolardan biri de olabilir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1624 : 17 Mart 2019, 23:12:59 »
Sn. Skywolf,

Suriye ve Irak savaşından yaptığım naçizane çıkarımlar şunlardır.

Her iki ülkenin etkin yaygın şekilde hava savunma sistemleri yoktu. Irak'ın sistemleri ne hazindir ki Apacheler tarafından harm füzeleriyle vuruldu.

Suriye hava kuvvetlerinin elinde az sayıda yakın hava desteği sağlayabileceği uçak vardı. Bu yüzden çok sıkıntı çektiler. 8 tane mig 31 çok iyi iş çıkardı ama sayısı yetersizdi.

Bizim yapmamız gereken siper bölgesel hava savunma sistemini bir an önce geliştirip, S 400lerle beraber kullanmak. Bu sayede etkin bir hava şemsiyemiz olacaktır. Buna paralelde hürkuş c, Anka, YFKY gibi araçlarımız etkin kullanıma hazır şekilde olursa hava sahamızı kullanabiliriz.

Yakın bir zaman dilimine kadar hür jeti L-39 Albatros hatta L-159 Alca seviyesine gelmiş bir şekilde kullanabilmeliyiz.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1625 : 17 Mart 2019, 23:51:04 »
Suriye hava kuvvetlerinin elinde az sayıda yakın hava desteği sağlayabileceği uçak vardı. Bu yüzden çok sıkıntı çektiler. 8 tane mig 31 çok iyi iş çıkardı ama sayısı yetersizdi.

MiG-31? Eminmisiniz?
MiG-25 olmasın...

Arada dağlar kadar fark var, birisi at diğeri ise eşek kadar büyük uçurum olduğunu unutmayalım.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1626 : 17 Mart 2019, 23:51:53 »
Elimizde nükleer başlıklı BF olmadıgı sürece herhangi bir caydırıcılıgı olmayan bir ülkeyiz. Belki BF olmadanda örneğin 300 adet F35 gerçekten caydırıcı bir güç. onlarca batarya S400 evet caydırıcı bir güç. Yalnız teknoloji o kadar gelişiyorki bunlar olsada olmasada kendinizi garantiye alamıyorsunuz. Sürü ihalar çok tehlikeli bir şekilde gelişiyor , yakında 10.000 dolarlık İhaya birkaç milyon dolarlık HSS füzeleri atmaya başlayacak ülkeler. Şuan bile atılıyor. Bunu ne kadar devam ettireceksiniz ekonomik açıdan _? . 100 iha aynı anda farklı bölgelere giriş yapsa irtifadan dolayı S400 kullanmak zorunda kalsak , her birim füzeye 1 milyon dolar desek sadece bir günde 100 milyon dolarlık bir ekonomik kayıp veririz. Karşımızdakinin ekonomisi bunu aylarca devam ettirebilecek güçte ise çok kısa zamanda S400lere mühimmat sıkıntısı başlayacak kullanamayacaksın. Bunun daha seyir füzeleri safhası var. 300 tane F35 var diyelim. karşımızdaki ülke Amerika olsun. Iraga ve Suriyedeki pyd bölgesine Thaad yada patriot kursa , Akdeniz ve Egede aegis gemileri gezse F35leri sınırın dışına çıkaramıcaz bile. Yani F35lerde işlevsiz kalacak. Peki tüm bu senaryolarda sizi caydırıcı bir güç olarak tutacak tek şey nedir ? nükleer. peki nükleerle bitiyor mu ? bitmiyor. Nükleer ateşlemek demek , normal savaşta yanınızda gözükenlerinde bir anda kaybolmaları demek olur. Buda sizi tam bir hedef haline getirir. Kısacası dünyaa şuan elimde şu olsada kendime garantiye alsam denen bir sistem yok. Bana göre tabi

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1627 : 18 Mart 2019, 00:09:38 »

MiG-31? Eminmisiniz?
MiG-25 olmasın...

Arada dağlar kadar fark var, birisi at diğeri ise eşek kadar büyük uçurum olduğunu unutmayalım.

http://www.kokpit.aero/rusya-mig-31-ucak-suriye-verdi

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1628 : 18 Mart 2019, 00:33:12 »

MiG-31? Eminmisiniz?
MiG-25 olmasın...

http://www.kokpit.aero/rusya-mig-31-ucak-suriye-verdi

4 sene öncesine ait şehir efsanesinden oluşan haber. Rusya kimseye MiG-31 vermedi veya satmadı. Dünyada sadece 2 ülke var MiG-31 kullanıcısı, Kazakistan ve Rusya.
Hatta kokpit aero MiG-31 deyip çift koltuklu MiG-25 resmini koymuş.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1629 : 18 Mart 2019, 01:48:52 »
İyi hatırlıyorum 2007 yılında Rusya Suriye'ye 8 adet mig-31 satmıştı. Ama Suriyede kullanılan Mig 31lerin menşei hakkında net bir bilgim yok. Ruslarında olabilir.