Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826205 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1540 : 08 Mart 2019, 10:26:32 »
Bence biz burada ne kadar konuşursak konuşalım, S400'ler gelecek ve kullanılacak. Ayrıca F-35'ler de gelecekler ve kullanıma girecekler. O kadar yaygaraya rağmen...

Al benden de o kadar...jonson mektubu haş haş meselesi Kıbrıs barış harekatı..ohoooo.... daha neler neler...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1541 : 08 Mart 2019, 19:52:05 »
MMU projesine ağırlık verileceğine inansam F-35 'in gelmeyeceğine sevineceğim...

Ama maalesef forumumuz F-35 gelmezse EF,SU-57,GRİPEN, hatta beni en çok güldüren F-15 alalım diyen arkadaşlar bile (Adam size ambargo koyacağım  diyor bizim arkadaşlar hala F-15 alalım o zaman diyor :D ) çıktı..

Bunu bildiğim yani ambargo koyulursa yerli uçak yerine yine gavur uçağı arayacağımızı bildiğimden dolayı , ya geri vites yapmayı ya da Trump denilen şizofrenin aniden atacağı bir tweet ile "Türkler harika insanlar,birlikte harika çalışıyoruz , Birlikte ürettiğimiz F-35'leri bu sabah Türkiye'ye yolladım " haberini bekliyorum...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1542 : 08 Mart 2019, 21:14:10 »
ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımının gerçekleşmesi halinde yaptırıma uğrayacağına dair tehdit yağdırırken Washington Post gazetesinde yeni bir iddia ortaya atıldı.

Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alma anlaşması nedeniyle ABD yönetimiyle yaşadığı F-35 gerilimi her geçen gün tırmanıyor. Son olarak Trump yönetiminin, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'de üretilen parçaları için alternatif kaynaklar aramaya başladığı ileri sürüldü.
Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius, F-35'lerin ana üretici firması Lockheed Martin'in, Türkiye'de üretilen F-35 parçalarının alınabileceği başka yerler aradığını yazdı. ABD yönetiminden bir yetkilinin "Bizim de kendi adımıza gerekli adımları atma sorumluluğumuz var" sözlerini aktardı.

'F-35 VE S-400 KRİZİ, EN CİDDİ GERİLİM OLACAK'
Ignatius, "Erdoğan Batı'dan uzaklaşarak Türkiye'nin ilerlemesini sabote ediyor" başlıklı makalesinde, Türkiye ile ABD'nin ilişkilerinde bir süredir sorunlar yaşandığını ve iki ülkenin S-400/F-35 krizinde bugüne dek görülen en ciddi gerilime doğru yol aldığını belirtti.

Ankara'nın Amerikan Patriot yerine Rus S-400 almasına Washington'ın karşı çıktığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ise S-400'den geri adım atmadığı hatırlatılarak şu iddiaya yer veildi:

'BİRBİRLERİNİ YOK ETMEK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ İKİ SİLAH'

"Erdoğan'ın kafa tutan kararı, Türkiye'nin F-35 savaş uçaklarının üretimindeki ortaklık rolünü tehlikeye attığına dair Amerikan uyarılarına rağmen geliyor. S-400 bizzat F-35'leri düşürmek için tasarlandı. Amerikalı yetkililer, rakip silah sistemlerinin aynı ülkede bulunmasının, F-35'lerin güvenliğini tehlikeye atacağına inanıyor."
"Şimdi, ana üretici Lockheed Martin'le birlikte uçak gövdesi parçaları ve Türkiye'de yapılması planlanan diğer yüzlerce F-35 parçası için alternatif kaynaklar bulmaya uğraşıyorlar. Üst düzey bir Trump yönetimi yetkilisi, ‘Türkiye hükümetinin söylediklerine inanmamız gerekir. Bizim de kendi adımıza gerekli adımları atma sorumluluğumuz var' dedi."

TÜRKİYE'NİN F-35 ÜRETİMİNDEKİ ROLÜ

Türkiye, F-35'lerin üretiminde önemli bir rol oynuyor. Aralarında TAI, ASELSAN, Havelsan gibi firmalarının yer aldığı yedi şirket, uçağın gövdesinden motoruna kadar 19 noktasında yer alan çok sayıda parçayı üretiyor.

https://tr.sputniknews.com/abd/201903081038090854-washington-post-abd-f-otuzbes-parcalarnin-uretildigi-turkiye-ye-alternatif-aramaya-basladi/
« Son Düzenleme: 08 Mart 2019, 21:14:47 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1543 : 08 Mart 2019, 21:22:24 »
F-35 konusunda forumlarda iki yaklaşım var. Birincisi, S-400 için F-35' ten vazgeçemeyiz. Çünkü F-352 in kabiliyetlerinin neler olduğunu öğrenmemiz lazım. Ayrıca ambargo yersek, sadece F-35 konusunda değil; F-16' dan tutunda CH-47 ye kadar bir dolu silah sistem yedek parçaları dahil ambargo yeme tehlikesi var deniliyor.

Diğer görüş; İnceldiği yerden kopsun...! S-400 konusunda bi' kere anlaşma yapılmış bitmiş. Geri vites yaparsak, itibarımız yerle yeksan olacağı yetmezmiş gibi Rusya gibi ülkeyi de küstürmüş olacağız. Bu durum direkt Amerika' nın kucağına düşmek anlamına gelir -deniliyor.

Aylardır bu iki görüş tartışarak bir kanaate ulaşmaya çalışıyor. Ben, ikinci görüşe daha yakınım. Bundan sonraki süreçte silah sistem ve teknolojilerimizi çeşitlendirmenin yararlı olacağını düşünüyorum. Özellikle Hava Kuvvetlerinde Amerika' ya bağımlılık oranının %97 olduğu hesap edilirse; bu çok yüksek bir oran. F-35' le birlikte bu oran % 100 olacak. Çünkü tamir bakım işlerini bile Amerika'dan yönetilecektir deniliyor. Şimdi ki durumda, uçaklar Amerikan menşei olmasına rağmen, en azından harbe hazırlık durumumuzu kendimiz ayarlayabiliyoruz. Öteki türlü o imkanlar da elimizden alınacaktır.

Eğer Amerika F-35' i verirse -ki her türlü anlaşmazlığa rağmen vereceğini hesap ediyoruz. Çünkü bütün kontrol kendi elindedir ve bağımlılık oranı % 100' dür. Bu durum onların tam da istediği şeydir. O nedenle -ve şayet verirlerse- Bizimkilerin 100 tane F-35 siparişi vermesine karşıyım. MMU ya ağırlık vererek, yolumuza devam etmenin çarelerine bakmak, bana göre de en hayırlı olanıdır.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1544 : 08 Mart 2019, 22:31:24 »
F-35 konusunda forumlarda iki yaklaşım var. Birincisi, S-400 için F-35' ten vazgeçemeyiz. Çünkü F-352 in kabiliyetlerinin neler olduğunu öğrenmemiz lazım. Ayrıca ambargo yersek, sadece F-35 konusunda değil; F-16' dan tutunda CH-47 ye kadar bir dolu silah sistem yedek parçaları dahil ambargo yeme tehlikesi var deniliyor.

Diğer görüş; İnceldiği yerden kopsun...! S-400 konusunda bi' kere anlaşma yapılmış bitmiş. Geri vites yaparsak, itibarımız yerle yeksan olacağı yetmezmiş gibi Rusya gibi ülkeyi de küstürmüş olacağız. Bu durum direkt Amerika' nın kucağına düşmek anlamına gelir -deniliyor.

S400 teslim alındı  = F35 teslim edilmez , ABD menseli THK , silahlı kuvvetler bünyesinde bulunan  sair kritik ABD menşeli Sistem alımına veya her türlü yedek parça teminine ambargo uygular .

S400 den vazgeçilir= F35 teslim edilir , ambargo tehditi ortadan kalkar ,kongrenin onayı olan sistemler satılır. Rusyaya S400 lerin karşılığı başka şekilde telafi edilmesi gerekir. Rusya ile mevcut olan iyi sayılabilecek ilişki bir miktar  etkilenir.

Kanımca S400 alımına devam , Patriot görüşmelerinden kalkan taraf biz olmamalıyız masayı ABD devirsin. ABD ambargo uygulasa'da ABD mal satamadığı için pazar ve para kaybeder savunma şirketleri bir süre sonra kaldırılmasını önerir, ABD nin egosunu da tatmin etmiş olduğundan ambargo kalkar. geçen süre içerisinde TSK Ambargodan  etkilenir ,ama bu savunma sanayimize kamçı etkisi yapar,  paralelde AB ülkeleri ile ortak savunma arge lerine  dahil olmalıyız .

Savunma envanterimizde öncelik kendi malimiz + birden çok tedarikci ülke olmalı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1545 : 08 Mart 2019, 22:34:18 »
F-35 uçakları çoktan emekli olması gereken ve sayıları artık oldukça azalmış olan F-4 uçaklarının yerini alacaklar. Defalarca bu konuya değinmiştik. Bu saatten sonra F-35'ten vazgeçip yerine yeni nesil bir uçak koymamız epey zaman alır. Bizim bu kadar zamanımız yok. ABD de bunu çok iyi bildiği için bizi  sıkıştırmaya çalışıyor. Ne koparırsam kar sayıyor, blöf yapıyor gibi geliyor bana.

Dün de söylemiştim...
Bence hem S400'lere hem de F-35'lere sahip olacağız gibi geliyor bana.
İki müthiş silah sistemi bizi askeri açıdan oldukça iyi seviyeye çıkartacak.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1546 : 08 Mart 2019, 23:07:18 »
Sn Skywolf; Ben S400  veya F35 den vazgeçelim demiyorum şayet yorumunuz bana ise . Size katılıyorum her iki sistem de eninde sonunda bünyemizde olacak.
S400 ler belirtilen zamanda, F35 ler ise gecikmeli olarak katılacaklar yani arada bir süre ambargo olacak. Neticede Trump ve onu destekleyenlerin bir miktar egoları tatmin olmalı.

Çevrimdışı Alpagu

• DefenceTurk
  • *
  • -12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1547 : 08 Mart 2019, 23:08:05 »
Türkiye S400leri alıp kullanmayacağı beyanatını vermedi mi? Daha neyi yokuşa sürüyorlar anlamadım.

Ne zaman verildi bu beyanat?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1548 : 08 Mart 2019, 23:11:12 »
Amerikanın istemi dışı kullanamayacağımız bir uçak da ne bileyim ya 12 miyar + dolar vermek o paraya 15 tane tf-2000 yapardık feyzo gurban...

Esprisi bir yana eğer f-35 alınacaksa ben maksimum sayıyı 60 olarak görüyorum . 40 F-35B Lhd'ler için . 20 adette A model sead filosu için. Geri kalan kaynakta Tf-x'e kaydırılmalı.

Aksi takdirde dünyanın en büyük kaynak israfı olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1549 : 08 Mart 2019, 23:17:06 »
Pardon S400 alıp kullanılmaması ne demek ? depoya mı kaldıracağız o kadar para verip pek anlamadım.