Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 844346 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #1160 : 26 Mayıs 2018, 11:08:16 »
F35 aliriz veya almayiz bilemem. Ama tfx diye bir sey olmayacak arkadaşlar. O bir hayal.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1161 : 26 Mayıs 2018, 11:29:55 »
Bu f35 alımı taraftarı değilim..savaşma ihtimalimiz olan bir ülkenin kontrolu altında olan bir uçağı ne yapalım?
Üstelik yedek parça sorunu yaşayacağımız bir uçak bize ne kazandırır? Alacaksak en fazla 2 yada 3 adet onuda uçağın hakkında bilgi toplamak için...ve bakarsınız belki çinliler merak ettikleri bu uçağı araştırma fırsatı bulurlar tabii karşılığında mesela DF21 D sistemini üretmemize izin verirler...işte o zaman bütün akdeniz,basra körfezi, hint denizini rahatlıkla vurma imkanımız olur. Tabii benim yazdıklarım sadece bir varsayım ;)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1162 : 26 Mayıs 2018, 11:34:51 »
Varsayalım gerçekten de ABD, F-35'i istediği şekilde uzaktan kumanda edebilecek!
Peki F-35 yerine alabileceğimiz başka bir uçak için aynı durumun olmayacağını kim garanti edebilir?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1163 : 26 Mayıs 2018, 11:46:00 »
Uçağın maliyeti katlanarak yükselirken dövizde aynı şekilde yükseldi sınırlı sayıda (30) f35 yeterli olacaktır kalan para tfx e aktarılmalıdır.
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2018, 11:48:12 Gönderen: Canik »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 231
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1164 : 26 Mayıs 2018, 11:53:24 »
Bu f35 alımı taraftarı değilim..savaşma ihtimalimiz olan bir ülkenin kontrolu altında olan bir uçağı ne yapalım?
Üstelik yedek parça sorunu yaşayacağımız bir uçak bize ne kazandırır? Alacaksak en fazla 2 yada 3 adet onuda uçağın hakkında bilgi toplamak için...ve bakarsınız belki çinliler merak ettikleri bu uçağı araştırma fırsatı bulurlar tabii karşılığında mesela DF21 D sistemini üretmemize izin verirler...işte o zaman bütün akdeniz,basra körfezi, hint denizini rahatlıkla vurma imkanımız olur. Tabii benim yazdıklarım sadece bir varsayım ;)

Çinliler F-35'in bilgilerine zaten sahipler bazı NATO ülkelerinden endüstri casusluğu yoluyla çoğu kritik bilgiyi elde etmişlerdi diye biliyorum.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1165 : 26 Mayıs 2018, 12:13:51 »
Simdi F35 icin yapilan kritigin benzeri zamaninda F16 icin de yapilmisti forumdakilerin cogu bilmese de. Gel velakin F16 ne kadar yararli bir ucak, hatta hava kuvvetlerimizin bel kemigi.

Hocam ne kadar yararlı bir uçak demeden önce herhangi bir savaşta kullanmamız lazım değilmidir önce. Sonuçta bu güne kadar planlanmış tatbikatlar elinde eşdeğeri olan bir düşmanla it dalaşları dışında hava savunması olmayan kuvvetleri bombaladık.

Yani karşımızda f-15 ,f-18, rafale , ef, mig-29 ve su-27(gelişmiş modelleri) olan kuvvetler olsa çetin çatışmalar yaşasak F-16'ya böyle bakabilirmiyiz acaba ?

Şimdi diyebilirsiniz hovv dur elmayla armutla karıştırma onlar farklı görev tipli ve yüksek nesil uçaklar diyebilirsiniz.

Ama bende derimki üstad f-16 blocklarını arttırdıkça mensup oldugu uçak neslide değişiyor. Görev tipi konusunda da ben bizim onu hangi görevle kullandığımızı ve o görevde karşısında ne olabileceğine bakarım.

Ha f-16 kötümüdür ? değildir. Keza bu özelliği fakir adamın multirole'ü (eski bir değimdir siz iyi bilirsiniz) olduğundan ileri gelmekte gibi. Çünkü multi bir platform hem hava-yer hem hava - hava görev ekipman ve mühimmatına uyumlu.

Ve diğer batı spesifik uçaklarına göre daha az maliyetli. Kendi eşiti ve barış durumundaki bir ülke için eşsiz. Ama savaş durumunda düşman spesifik uçaklara ezilebilir. Gelişmiş hava savunma sistemlerinden kaçacak kıvraklıkta veya hızda olmayabilir. Kısaca o bel kemiği kırılabilir.

Ayrıca ben asla f-16 ve f-35'in multirolelük derecelerini karşılaştırmam. F-16 bariz daha multirole. Belki başlangıçta eşit olması düşünüldü. Ama sonraki yapısal ve performans sorunlarndan dolayı bence f-35 amerikan modern f-4'üne evrildi. Farzedelimki f-16 seviyesinde olsun. Abbd donanması hava hava kabiliyetinin f-16 kadar olmasını asla istemez.

Açıkcası bilmiyorum şu durumda uçak gemisi saldırı gruplarının hava hava gücünü nasıl arttıracaklar belki aaw korumasıyla belki f-18 ve f-35 leri tandem kullanacaklar. Ki bence böyle olur.
Birde unutulan birşey var. Abd f-117 night hawkların yerine f-35'i geliştirdi. Fikir o ilk saldırıdan önceki hava savunma altyapısı göçertme olayını f-35lerle yapmak için stealthi önemsediler.
Yani hava - hava görevlerinde stealthliği homeworld security dışında o kadar önemsemiyorlar. O yüzden F-18&f-35 tandem kullanılabilir.

İşte bu yüzden iki uçağın multirolelüğünü karşılaştırmak bence yanlış . Birde bizim tehdit algımız değişti. Önceden hava kuvvetlerimiz eşdeğerleriyle mücadele etmesi gerekti veya sovyetlerle bir savaşta natoya destek vermek.

Şimdi aşık attığımız devletlerin cürümleri çok daha büyük.

Tabi f-35'in iyi tarafları da var. Tf-x'in multirole versiyonundan asla f-35 gibi sessiz ve etkili deep strike ve sead görevleri yapmasını beklemek zor. Ama ihtiyaçta yok. Tf-x de yeterli gelecektir bence.  Ha f-35'imiz olsa onarı tf-x  lerle çarpıştıra çarpıştıra muhtemel bir batıya karşı savaşta yumruğun nasıl nereden geleceğini sezmek daha kolay olur.

Son olarak F-16'ları aldığımız zamanki uçakların elektronik ve bilgisayar tabanlı altyapısıyla ve uzaktan kontrol imkanlarıyla şimdiki ve f-35 deki altyapıyı karşılaştırmayalım. Büyük hataya düşeriz.

Kısaca endişe duymak kesinlikle normal.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1166 : 26 Mayıs 2018, 12:35:25 »

Çinliler F-35'in bilgilerine zaten sahipler bazı NATO ülkelerinden endüstri casusluğu yoluyla çoğu kritik bilgiyi elde etmişlerdi diye biliyorum.

Pentagonu ve yanısıra LM’i Çinler direkt hackledi. Yani istedikleri bilgilere direkt olarak ulaşmışlar. Amerikan yetkileri bizzat kendileri itiraf ettiler.

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1167 : 26 Mayıs 2018, 12:42:10 »
benim bildiğim çinlilerin kodları hacklemek istedikleri ama 10000 kod olduğu için bunu başaramadıkları idi...

Pentagonu ve yanısıra LM’i Çinler direkt hackledi. Yani istedikleri bilgilere direkt olarak ulaşmışlar. Amerikan yetkileri bizzat kendileri itiraf ettiler.
benim bildiğim çinlilerin hacklemek istedikleri  ama 10000 kod olduğu için başaramadılar diye biliyorum...sonra hackledilerse onu bilemem
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2018, 12:44:42 Gönderen: Atsızbey »

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1168 : 26 Mayıs 2018, 13:03:54 »
Şu anda TÜRKİYE için en uygun uçak alt sistemler yerli olan ve türkiyede üretilen su 57 olabilir, jf 17 bizim için yetersiz.

F 35 türk hava kuvvetleri bünyesinde bulunan abd silahlı kuvvetlerine ait bir uçak gibi, minimum 100 milyon dollar birim fiyatı artı yedek parçalar ve en ufak bir anlaşmazlıkta ambargo yiyeceğimiz aşikar olan bir proje ve bu uçağı abd ve israile karşı kesinlikle kullanamayaçagız hatta yunana dahi kullanamadikdan sonra neye yarar bu uçak

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1169 : 26 Mayıs 2018, 14:29:28 »
Bes sene sonra Rusya'dan ambargo yemeyecegimizi peki kim garantileyebiliyor (Amerikalilari savunmak icin sormuyorum)

Bana kalirsa ileri seviye bir ucagi almamiz gerekir, su an en uygunu F35 olarak goruluyor. Motor bakim, ucak bakim anlasmalarimiz var ve offset anlasmalarimiz var. Ustelik Amerika cok sayida kullanacagi icin, ilerisi (upgrade icin) de gayet garanti gibi.

Bundan daha iyisi kendi ayaklarimiz uzerinde durabilmemiz ama TFx bu hizla bize TF2000'i aratacak gibi