Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826823 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #890 : 28 Temmuz 2016, 21:32:30 »
İsrail'in İlk F-35'i İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

İsrail'in ilk F-35I "Adir" uçağı, teslim alınmasından bir ay kadar sonra, 27 Temmuzda Texas'da ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçak önümüzdeki günlerde İsrailli pilotların eğitimi için bazı deneme uçuşları gerçekleştirecek.

İrail 2 filo oluşturmak için 33 F-35I alacak. 33 F-35A ve 4 simülatör için Ekim 2010'da 5,8 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İlk iki uçak Aralık 2016 tarihinde İsrail Hava Kuvvetleri Negev Üssü'nde göreve başlayacaklar. 2021 yılına kadar her yıl 6 uçak teslim edilecek.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2018, 14:05:38 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #891 : 04 Ağustos 2016, 20:07:14 »
ABD, F-35A’ların başlangıç harekat kabiliyetine hazır olduğunu açıkladı

F-35'lerin başlangıç seviyesindeki operasyonlar için yeterli hale geldiği belirtilirken, geleceğin savaş uçağının hava kuvvetleri filosundaki en baskın uçak olacağı kaydediliyor

Amerikan Hava Kuvvetleri, Lockheed Martin yapımı geleceği savaş uçağı F-35A’ların başlangıç harekat kabiliyetine (initial operational cabability/IOC) hazır olduğunu açıkladı.  ABD Hava Kuvvetleri’nden General Herbert “Hawk” Carlisle, uçağın ilk operasyon kabiliyetini başarıyla tamamladığını belirterek, “F-35’in yeni ve güçlü silah sistemleriyle ilk muharebe yeteneğini elde ettiğini duyurmaktan gurur duyuyorum” açıklamasını yaptı.  Carlisle, F-35’lerin filodaki en baskın uçaklardan biri olacağının altını çizdi.

ABD standartlarına göre IOC savaş hazır anlamına gelsede bu başlangıç seviyesindeki operasyonlar için yeterli olduğu anlamına geliyor. Savaşa tam hazırlık seviyesi “standart harekat seviyesi” (standart operational capability/SOC) ile kazanılıyor. F/35’lerden oluşan ilk operasyonel filo Utah’da Hill Hava Üssü’nde konuşlu.

Öte yandan Pentagon, 28 Temmuz’da F-35 uçağının, insansız hava aracını AIM-9X füzesiyle vurarak önemli bir testi daha başarıyla gerçekleştirdiğini duyurmuştu. 

Amerikan Hava Kuvvetleri, geleceğin savaş uçağı olarak tanımlanan F-35 uçaklarından 1.763 adet alacak.

Kaynak: http://www.kokpit.aero/f35ler-savasa-hazir

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #892 : 05 Ağustos 2016, 14:11:35 »
Öte yandan Pentagon, 28 Temmuz’da F-35 uçağının, insansız hava aracını AIM-9X füzesiyle vurarak önemli bir testi daha başarıyla gerçekleştirdiğini duyurmuştu. 

Kaynak: http://www.kokpit.aero/f35ler-savasa-hazir

Bahse konu testte görüş menzili ötesindeki bir drone'a Amraam ateşlenmiş fakat drone vurulamamış...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #893 : 24 Eylül 2016, 09:25:36 »
Japonya'nın İlk F-35A Uçağı İçin Tören

Japonya'nın ilk F-35A uçakları Lockheed Martin'in Teksas Fort Worth'daki üretim tesisinde, 23 Eylülde Japonya Savunma Bakanı Kenji Wakamiya'nın da katıldığı törenle tanıtıldı.Törene siyasetçiler, askeri ve savunma sanayi uzmanlarından oluşan 400'den fazla konuk katıldı.

Japonya; yaşlanan F-4J Phantom uçaklarının yerine  F-35 programından 42 F-35A konvansiyonel kalkış ve iniş uçağının ABD Yabancı Askeri Satışlar Anlaşması ile alımına karar vermişti. İlk dört uçak Lockheed Martin tarafından Teksas Fort Worth'daki üretim tesisinde inşa edilirken, kalan 38 uçağın Japonya Nagoya'da Mitsubishi Heavy Industries tarafından son montajları gerçekleştirilecek.  İlk JASDF F-35A teknisyenleri için bakım eğitimi Florida'daki, Eglin Hava Kuvvetleri Üssünde devam etmekte. İlk JASDF F-35A pilotlarının da Kasım ayında, Arizona'daki Luke Hava Kuvvetleri Üssünde  eğitime başlaması planlanmaktadır.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2018, 14:04:35 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #894 : 26 Ekim 2016, 15:59:40 »
Kale Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın en önemli savunma projelerinden Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35'in ana sorumlusu Lockheed Martin, Türkiye'ye teslim edilecek ilk uçağın montajını ABD'nin Marietta kentindeki merkezinde düzenlediği törenle başlattı.kaynak son dakika internet sitesi

.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #895 : 26 Ekim 2016, 16:29:42 »
Kale Havacılık'ın F-35 "Gururu"

Kale Havacılık'ın 400 parçasını üreterek katkı sağladığı Türkiye'ye teslim edilecek ilk yeni nesil savaş uçağı F-35'in montajına ABD'de başlandı.

Kale Havacılık, Müşterek Taarruz Uçağı Programı F-35'in 400 parçasını üreterek büyük katkı sağladı.

Kale Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, dünyanın en önemli savunma projelerinden Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35'in ana sorumlusu Lockheed Martin, Türkiye'ye teslim edilecek ilk uçağın montajını ABD'nin Marietta kentindeki merkezinde düzenlediği törenle başlattı.

Sistemleri ve dizaynı ile dünya havacılık tarihinde yeni bir sayfa açan F-35'e, Kale Grubu şirketlerinden Kale Havacılık, önemli tedarikçilerden biri olarak katkı verdi. Söz konusu savunma sanayi projesinde 2004 yılından bu yana yer alan alan Kale Havacılık, Türkiye için üretilen bu ilk uçağa, 400 değişik gövde, kanat, kokpit parçaları ve montaj gruplarıyla katkı sağladı.

EN ÖNEMLİ YAPISAL PARÇA ÜRETİCİSİ

Müşterek Taarruz Uçağı Programı'nda yer alan ilk Türk şirketi olan Kale Havacılık, F-35'ler için ürettiği parçalarla Lockheed Martin'in en önemli yapısal parça üreticisi konumunda bulunuyor. Şirket, gövde ve kanat parçalarının yanı sıra, Pratt&Whitney ortaklığıyla kurulan Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi tesislerinde, F-35'lerin F-135 olarak adlandırılan gelişmiş motorunun kritik parçalarını da üretiyor. Kale Havacılık, Türkiye'ye teslim edilecek bu ilk uçakta olduğu gibi dünyada uçan ilk F-35 olan AA1'de de parçası bulunan tek Türk şirketi olma özelliğini taşıyor.

F-16 ve F-18 gibi savaş uçaklarından dört kat daha etkili olduğu belirtilen F-35'lerin, gelecek 40 yılın taarruz uçağı olması öngürülüyor. Radara yakalanmama özelliğine sahip yeni nesil uçaklar, Türkiye dahil 9 ülkenin ortak projesi. Türkiye'nin 116 adet F-35 savaş uçağı sipariş verdiği projenin diğer ortakları ise Avustralya, Kanada, Danimarka, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere ve Almanya.

http://www.sondakika.com/haber/haber-kale-havacilik-in-f-35-gururu-8896313/

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #896 : 18 Kasım 2016, 14:15:03 »
S&H 176

Alıntı
MSB Fikri IŞIK’ın verdiği bilgiye göre son SSİK kararı ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri için toplamda 3o F-35A Lightning II Uçağı siparişi verilmiş olacaktır. 2 ve 4 adet olarak ilk siparişler LRIP [1o ve 11] altında ele alınacaktır. Bilahare LRIP 12 için düşünülen 8 adet ise, ABD Proje Yönetim Ofisi [JPO] tarafından LRIP 12’nin Full Rate [seri] üretim içine alınması ve bu kapsamda üyelerden de siparişlerini Block Buy [Paket Alım] şeklinde sunmaları istenmiştir. Maliyetlerin düşürülmesi amacı ile uygulanan bu yöntem altında Türkiye 8+16 olmak üzere 24 adetlik bir sipariş ile seri üretim altında Block Buy uygulamasına girmektedir. Uçakların 2o22 sonuna kadar teslim edilmeleri beklenmektedir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #897 : 20 Ocak 2018, 14:15:09 »
Belçika'ya F-35 Satışı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Belçika'ya 6.53 milyar dolar değerinde bir nalaşmayla 34 F-35A Müşterek Tarruz Uçağı satışı teklifini sundu.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı'nın açıklamasına göre, önerilen yabancı askeri satış, "Belçika'ya bölgedeki saldırganlığı engellemek ve ABD kuvvetleri ile birlikte çalışabilirlik sağlamak,  inanılabilir bir savunma gücü sağlamak için" dört yedek motor ve çeşitli iletişim ve navigasyon sistemleri içeriyor.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #898 : 30 Ocak 2018, 16:03:35 »
İlk İtalyan Yapımı F-35B STOVL Uçak İtalyan Deniz Kuvvetleri'ne Teslim Edildi

Birleşik Devletler dışında ilk Kısa Kalkış / Dikey iniş (STOVL) F-35B Lightning II uçağı, 26 Ocak 2018 Cuma günü Cameri'de bulunan son montaj ve kontrol (FACO) tesisinde İtalya Savunma Bakanlığı'na teslim edildi.

Etkinlik, İtalyan Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin (NYSE: LMT) ve endüstri ortağı Leonardo arasındaki devam eden güçlü ortaklığın bir sonucudur. İtalyan FACO, Leonardo tarafından, Lockheed Martin ile birlikte, Konvansiyonel Kalkış / İniş F-35A ve F-35B STOVL uçak varyantlarının ve F-35A kanat üretiminin tam montajıyla meşgul olan 800'den fazla uzman personel ile işletilmektedir.

İtalyan Savunma Genel Müdürü General Claudio Granziano; İtalyan Deniz Kuvvetleri Şefi Amiral Valter Girardelli; İtalyan Hava Kuvvetleri Genel Sekreteri Francesco Langella, Direktör ARMAEREO; Hava Commodore Charles Docherty, F-35 Ortak Program Ofisi; Filippo Bagnato, Leonardo Uçak Bölümü Müdürü; Lockheed Martin F-35 Program Yönetimi Başkan Yardımcısı Sn Doug Wilhelm.

Tönrende konuşan Wilhelm, "İtalyan FACO'daki en teknik açıdan en karmaşık tür olan ilk F-35 B modelinin üretimi, İtalyan havacılık endüstrisinin olağanüstü kabiliyet ve kalitesinin bir kanıtıdır" dedi. "Cameri FACO kendini bir Avrupa F-35 mükemmellik merkezi olarak kanıtlamaya devam ediyor. Bugüne kadar Birleşik Devletler dışında tek F-35B üretim tesisi olan Cameri FACO'dan dokuz F-35A ve bir F-35B teslim edildi. Bu jetlerin dördü şu an uluslararası pilot eğitimi için Arizona, Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde ve beşi ise, İtalya’da Amendola Hava Üssü’nde bulunuyor” dedi.

Cameri FACO, Kraliyet Hollanda Hava Kuvvetleri'nin 29 F-35A uçağını ve gelecekte diğer Avrupalı ortaklara F-35 üretmeye programlanmıştır.

Beşinci nesil bir savaş uçağı olan F-35 Lightning II, gelişmiş gizlilik özelliğini hızı ve çeviklikle birleştiriyor.  ABD Hava Kuvvetleri A-10 ve F-16 uçaklarını, ABD Deniz Kuvvetleri de F/A-18, F/A-18 ve AV-8B Harrier uçaklarını F-35'in üç farklı türüyle değiştirecek. İtalyan F-35A/B uçakları, eskimiş Panavia Tornado, AMX ve AV-8B uçaklarının yerini alıyor. Bugüne kadar 265'den fazla F-35 uçağı filo genişliği ile teslim edildi ve 550'den fazla eğitimli F-35 pilotu 120.000 uçuş saatinden fazla uçuş yaptı.

DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2018, 16:05:20 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #899 : 30 Ocak 2018, 16:04:48 »
Japonya, Misawa Hava Üssü'nde İlk F-35A Savaş Uçağını Göreve Başlattı

Japonya Savunma bakanlığı 26 Ocak 2018 Cuma günü, ülkenin kuzeydoğusundaki Aomori Eyaletindeki Misawa Hava Üssünde ilk F-35A stealth savaş uçağını görevlendirdi. Yeni nesil savaş uçağının konuşlandırılması, Savunma bakanlığı yaptığı açıklamada; Nisan ayında başlayacak gelecek mali yıl kapsamında 10 F-35A savaş uçağından oluşan bir filonun Hava Savunma Gücünde (ASDF) görev almasının planlandığını söyledi.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera 23 Ocakta yaptığı açıklamada; "Bu ilk uçak, F-35A filosuna geçiş amaçlı kullanılacak ve ilk önce operasyonel testlere tabi tutulacak, daha sonra F-35A'ların sayısı artacak ve şu anki plan kapsamında toplam 42 adet F-35A bulundurmaya karar verildi " dedi.

Savunma bakanlığının planlarına göre, jetlerin sayısı eninde sonunda 42 olacak ve F-35A uçakları, önceden bütçelendirilmiş uzun menzilli Kongsberg yapımı Müşterek Taarruz Füzesi'ni (JSM) taşıyabilecek durumda olacak.

Hava yere ateşlenerek düşman üslerini vurma yeteneğine sahip destek füzeleri, tartışmalı olarak Japonya'nın anayasal olarak sınırlanmış savunmasız duruşuna ters düşecek. Japon Başbakanı Shinzo Abe; Japon Halkı'nın çoğunluğuna karşı pasifist sözleşmeyi değiştirmeye karşı olmakla birlikte, Japon Savunma Güçleri üzerindeki kısıtlamaları II. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez daha da gevşeterek için Yüksek Mahkeme'deki önemli bir maddeyi değiştirmeye çalışıyor. Abe'nin Japonya'nın orduyu normalleştirme yolunda ilerlemesi, Japonya'nın bazı bölgesel komşularını ve daha geniş uluslararası toplumu da rahatsız etti.

Japonya Savunma Bakanı Itsunori Onodera, Cuma günü konuyla ilgili bir basın brifinginde (JSM) füzelerin düşman üslerine saldırı için kullanılmayacağını söyledi. “Füzelerin devreye alınması düşman askeri üslerini hedeflemeyi amaçlamıyor ve düşman üslerine saldırmak için ABD'nin taarruz yeteneklerine güveniyoruz ve bu değişmeyecek. " dedi

DefenceTurk.com