Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 842368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #750 : 07 Kasım 2014, 04:08:04 »
IAI F-35 Kanatlarını Üretmeye Başladı

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi (IAI), Lockheed Martin'in F-35 savaş uçağının kanatlarını üreteceği Lahav fabrikasını bu hafta başında açtı. IAI 2,5 milyar ABD doları değerindeki sözleşme kapsamında bu fabrikada 811 kanat üretecek. Bu tesiste 20 yıl boyunca ayda 4 kanat üretilecek. 4 Kasım'da resmi açılışı yapılan tesiste aslında Ekim ayında üretime başladı.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #751 : 07 Kasım 2014, 14:10:47 »
F-35 üretiminde, projeye ortak olan ve kanat üretimini gerçekleştirebilecek ülkeler varken, bu işin 2,5 milyar dolara müşteri olan bir ülkeye verilmesi ne kadar mantıklı. 20 yıl boyunca 811 kanat üretmek (ki herhalde bir uçak tek kanatla uçacak  :D ) neden tek kaynağa bağlı. Bu projeye üye olan ülkemizin projeden iş almak için bu konuya ne kadar tepki gösterdiklerini merak ediyorum. Özellikle her sıkıştıklarında İsraile efelenen siyasetçilerimiz bu konuda ne kadar efelendiler acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #752 : 11 Kasım 2014, 12:27:21 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #753 : 22 Kasım 2014, 21:44:01 »
8. F-35 Üretim Anlaşması İmzalandı

ABD hükümeti 21 Kasım'da Lockheed Martin ile 43 F-35 Lightning II uçakları için 8. üretim anlaşmasını (LRIP 8)imzaladı. 4,7 milyar ABD doları değerindeki  sözleşme 43 F-35 üretimini içeriyor. Teslimatlara 2014 yılında başlanılacak. LRIP 8 ile üretilecek üç farklı model uçağın ortalama birim fiyatı bir önceki sözleşmedikinden yaklaşık olarak %3,6 düşük. Sözleşmeye göre uçak başına maliyetler F-35A için 94.800.000$, F-35B için 102,000,000$ ve F-35C için 115,700,000$.

LRIP 8 ile 200'den fazla F-35 toplam 8 ülkede göreve başlamış olacaklar. Anlaşmaya göre 19 F-35A, altı F-35B ve dört adet F-35C dahil olmak üzere 29 uçak ABD için üretilecek. Ayrıca İsrail için iki F-35A, Norveç için iki F-35A ve İtalya için iki F-35A, İngiltere için dört adet F-35B, Japonya için dört adet F-35A üretimi de LRIP 8 kapsamında. Sözleşme aynı zamanda imalat destek ekipmanının yanı sıra yardımcı görev ekipmanlarını da finanse etmektedir.

24 Ekim 2014 tarihi itibariyle LRIP 1-7 üretim sözleşmeleri ile 115 deneysel F-35 uçağı da dahil olmak üzere toplam 166 F-35 savaş uçağı Lockheed Martin'in Fort Worth Texas'ta bulunan üretim tesisinde üretilerek teslim edildi. ABD ve uçağıa ortak olan 8 ülke ile diğer müşteriler için programın ömrü boyunca 3100'den fazla F-35'in üretilmesi düşünülmektedir.

DefeceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #754 : 26 Kasım 2014, 14:15:06 »
F-35B İngiliz Silahlarıyla İlk Defa Uçtu

İngiliz test ekibi Raytheon Syatems Paveway IV hassas güdümlü bomba ve MBDA ASRAAM hava-hava füze taşıyan Lockheed Martin F-35B Lightning II test uçuşlarını tamamladı. İngiltere Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre testler ABD Donanması'nın Maryland'daki Patuxent River Test Merkezi'nde gerçekleştirildi.

İngiltere'nin şu an elinde sadece bir F-35B bulunuyor. Bu uçak Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin Norfolk'daki Marham Üssü'nde. ABD'de JSF operasyonel test ve değerlendirme aşamasında olan üç F-35B uçağı da 2015 yılında teslim edilecek.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #755 : 11 Aralık 2014, 22:04:05 »
ABD F-35 jetlerinin motor bakımı için Türkiye'yi seçti

ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON), yeni kuşak savaş uçağı F-35'lerin ağır motor bakımlarının 2018'den başlayarak Türkiye'de yapılacağını açıkladı. PENTAGON, F-35 uçaklarının ilk ağır bakımlarının da İtalya'da yapılmasının uygun görüldüğünü belirtti

ABD Hava Kuvvetleri'nde Korgeneral Chris Bogdan yaptığı açıklamada, söz konusu kararların aylar süren tartışma ve değerlendirmelerden sonra alındığını belirtti. Bogdan, gerekmesi durumun da İngilterenin F-35'ler için yedek bakım sağlayacağını, Norveç ve Hollanda'nın da ek motor bakım yeteneği sağlayacağını söyledi.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen savaş uçağı F-35'ler sesten hızlı uçabiliyor ve radara yakalanmama özelliği taşıyor.  Yeni kuşak uçaklarının F-16 ve F-18 gibi dördüncü kuşak savaş uçaklarından dört kat daha fazla etkili, hem havadan havaya hem de havadan karaya saldırı yeteneği bulunuyor.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/abd-f-35-jetlerinin-motor-bakimi/ekonomi/detay/1983003/default.htm

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #756 : 12 Aralık 2014, 19:49:06 »
Bizim medya da f35 abarta abarta biteremiyor neymiş 1 f35 4 f18 miş

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #757 : 12 Aralık 2014, 19:57:30 »
Yalnız haberde benim en çok dikkatimi çeken "sesten hızlı uçabiliyor" cümlesi oldu. Bu f-35 in çok önemli bir ayırt edici özelliği  :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #758 : 12 Aralık 2014, 22:30:56 »
Bizim medya da f35 abarta abarta biteremiyor neymiş 1 f35 4 f18 miş

+1

Yalnız haberde benim en çok dikkatimi çeken "sesten hızlı uçabiliyor" cümlesi oldu. Bu f-35 in çok önemli bir ayırt edici özelliği  :)

+1

Vay canına bütün bu olağanüstü özelliklere ek olarak hem havadan havaya, hem de havadan karaya saldırabiliyormuş!  :o ;D
Bir de havadan denize, denizden kamile saldırabilme özelliği olsaydı dadından yinmezdi...  ;D ;D
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2014, 22:31:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Xaero

• DefenceTurk
  • *
  • 3
« Yanıtla #759 : 13 Aralık 2014, 13:00:54 »
BASIN BİLDİRİSİ
Kurumsal İletişim Müdürlüğü (KİM)
Savunma Sanayii Müsteşarlığı

Tarih : 12 Aralık 2014

Konu : Türkiye JSF uçaklarının Avrupa bölgesi motor ağır bakım ve onarım merkezi olacak.

SSM ve HvKK.lığı tarafından JSF Projesi kapsamında 2007 yılında imzalanan PSFD MOU
(Production Sustainment and Follow on Development) kapsamında hedeflenen Motor
Üretim ve Bakım Kabiliyetinin Türkiye’de kazanılması için müzakereler yürütülmüş, 2011
yılında ABD Hükümeti ve PrattWhitney firması ile birlikte bir analiz çalışması başlatılmış ve bu
çabaların neticesi olarak 2013 yılında alınan National Disclosure Policy ile ABD Hükümeti
tarafından Türkiye’nin F135 Motoru Depo Seviyesi Bakım merkezi olarak çalışmalar
yürütmesine izin verilmiştir. Müteakiben JSF Program Ofisi ve ABD Savunma Bakanlığı
Tedarik, Teknoloji ve Lojistik Müsteşarlığı tarafından yürütülen tüm kritik program
toplantılarına katılım sağlanarak her düzeyde Türkiye’nin bu konudaki kararlılığı
muhataplarımıza iletilmiştir. Eskişehir’de mevcut motor üretim ve bakım tesislerine ABD
Hükümeti ve üretici firma PrattWhitney ile birlikte teknik ziyaretler gerçekleştirilerek süreçte
eşgüdüm sağlanmıştır.
ABD Hükümeti tarafından kapsamlı bir değerlendirmeye tabi tutulan süreç neticesinde,
Türkiye’nin tecrübesi ve uzmanlığı, diğer alternatiflere nazaran maliyet etkinliği ve
uluslararası arenada bölgesel liderliği tescil edilmiştir. Türkiye’nin JSF Projesi kapsamındaki
en önemli hedeflerinden olan F135 Motorunun üretim ve bakım kabiliyetleri kazanılacak
olup, alınan bu son karar ile Türkiye, 2018 yılından itibaren en az 3 yıl tek başına hizmet
vermek üzere, Norveç ve Hollanda’nın önünde Program Tesisi olarak F135 Depo Seviyesi
Bakım (DSB) hizmeti vermek üzere birinci sırada seçilmiştir. Avrupa bölgesine kurulacak ilk
tesisin sadece Türkiye’de olması ile “öğrenme eğrisi” ve başlangıç dönemi dezavantajlarının
tamamı rekabet altında olmadan tek kaynak olarak geçilecektir. Bu sayede rekabetin
başlaması beklenen dönemde Türkiye en avantajlı konumda olacak ve 2024’ten itibaren yılda
en az 100 motora DSB hizmeti sağlamak için avantaj sağlayacaktır. Konuya ilişkin yapılan açıklama aşağıda yer almaktadır:
ABD JSF Program Ofisi (JPO) tarafından yürütülmekte olan JSF Programı, F-35 uçaklarının
uluslararası katılım ile tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve lojistik desteğini kapsamaktadır.
Program; ABD’nin, program ortaklarının (İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya,
Danimarka, Norveç ve Türkiye) ve diğer FMS ülkelerinin yeni nesil savaş uçağı (F-35)
ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülmektedir. Türkiye, 1999 yılında projenin Konsept
Gösterim fazına iştirak etmiş, 2002 ve 2007 yıllarında ise sırasıyla Sistem Geliştirme ve
Gösterim (SDD) ve Üretim, Destek ve Sürekli İyileştirme (PSFD) fazlarına katılmıştır. Program
kapsamında ilk iki uçağın 2018 yılında teslim alınması planlanmaktadır. Halihazırda F-35’in
gövde, motor parçaları Türkiye’de sanayisi tarafından üretilmektedir.
ABD Savunma Bakanlığı, F-35 uçağının küresel olarak idame edilmesi kapsamında yürüttüğü
Avrupa bölgesi gövde ve motor ağır bakım, onarım merkezlerinin seçimine yönelik kararını
belirlemiştir. Program ortağı ülkelerden ve sanayilerinden alınan veriler doğrultusunda
yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye, Avrupa bölgesindeki tüm kullanıcılara ait JSF
uçaklarının motorlarına ağır bakım, onarım hizmeti vermek üzere 2018’de kurulacak ilk
merkez olma hakkını elde etmiştir. Motor üretim ve bakım merkezi Eskişehir’de
oluşturulacak kabiliyetin Türkiye’de tesis edilmesinden yaklaşık 3 yıl sonra Norveç’in ve
Hollanda’daki tesislerin de devreye girmesinin ve her beş yılda bir merkezlerin yeniden
değerlendirilmesinin planlandığı açıklanmıştır.

Kaynak: http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/duyurular/PressReleases/Sayfalar/20141212_JSF.aspx