Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826907 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı acabuco

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #700 : 01 Ekim 2013, 11:25:33 »
2015'de iki adet f-35 teslim edileceği söyleniyordu, aksama var mı takvimde, yoksa geliyor mu f-35 ler ?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 01 Kasım 2013, 19:54:29 »
5’inci nesil F35’ler tanıtıldı

ABD'nin Texas eyaletinde 2005 yılından beri yapımı devam eden çok amaçlı yeni nesil savaş uçağı F35 Lightning II'nin A, B, C serilerinin yeni kabiliyetleri New York'ta basına tanıtıldı.

Bomba gönderebilir özelliğe kavuştu

ABD, İngiltere ve Hollanda'nın envanterinde halihazırda bulunan F35 uçaklarının savaşçı kabiliyetleri konusunda henüz son çalışmalar tamamlanmamışken, güdümlü bomba gönderme özelliği eklenen uçağın üreticisi Lockheed Martin Havacılık ve Uzay Araştırmaları firması Başkan Yardımcısı Steve O'Bryan , Türkiye toplam 100 adet F35 uçağı temin edecek. O'Bryan Türkiye'nin ilk iki F35 siparişini 2017 yılında teslim almasını beklediklerini söyledi.

Türkiye başından beri bu programın ortakları arasında olduğunu belirten Bryan, “Türkiye ile 250 milyon doların üzerinde bir yatırım kontratımız var. Türkiye F35'in çok kayda değer bir bölümünü üretiyor. Bu parçalar sadece Türk uçakları için değil, aynı zamanda bütün müttefiklerimizin alacağı 3 bin 100 uçak için üretiliyor. Ve bu endüstri yıllar boyu havacılık alanında üretime devam edeceği için ekonomik getirisi yüksek olacak” diye konuştu.

Motor parçaları Türkiye’de üretiliyor

Uçağın üretim projesinde 9 ülke yer alırken bu ülkeler içinde Türkiye de bulunuyor. Türkiye’nin elindeki F-16'ları bu uçaklar ile takviye edip değiştirmesi planlanıyor. Türkiye F35’lerin üretiminde de önemli bir rol oynuyor. F35’lerin F135 adı verilen motor parçaları Türkiye’de İzmir’deki fabrikalarda üretiliyor.

Bryan, F35'lerin üretim ve teslimleri ile ilgili olarak şöyle konuştu:
Şu ana kadar 100 uçak fabrika dışına çıktı. 85 uçağımız ABD'nin 6 farklı havaalanından uçuş gerçekleştiriyor. Türkiye, bu yılın sonuna veya gelecek yılın başında iki adet F35'i 2017 yılında teslim alma yönünde düşüncesini açıklayacak. Şu an uçaklarımız sadece ABD, İngiltere ve Hollanda'nın envanterinde bulunuyor. Kontrat altında ise 8 ülke bulunuyor. Avustralya, İtalya, Norveç, İsrail ve Japonya yakın zamanda F35 uçaklarına sahip olacaklar.

Fiyatı 6 yılda yüzde 55 ucuzladı

Hava elektroniği özelliğinin bu uçağın en belirgin gelişmiş yanı olduğuna değinen Lockheed Martin İş Geliştirme Müdürü Malone, “Bu uçak yeni radar sistemi ve sensörler sayesinde çok kullanımlı bir hale geliyor, uçağın projesini geliştirme külfetini paylaşan ülkelerin oluşturduğu iş paylaşımı ve sinerji sayesinde maliyetleri çok aşağıya çekebildik. 6 yıl içinde uçağın fiyatı yüzde 55 ucuzladı. Bu fiyatı düşürmeye devam edeceğiz ve 5. Nesil F35'ler 4. Nesil uçaklarla aynı fiyata gelecek” dedi.

Malone, şöyle devam etti:
F35'lerde İki tür üretim prensibi ortaya koyuyoruz. En yüksek kapasitede en düşük fiyatla, yılda yaklaşık 200 uçak üreteceğiz. F35 müttefiklerimizin pilotlarını, bir tehlike anında ne yapması ve nereye gitmesi konusunda yönlendirerek daha güvenli bir uçuş sağlıyor ve onların, her uçuştan sonra, geri gelmelerinden emin olabiliyoruz.

F35'ler pilota ihtiyaç duyan son nesil

Öte yandan, tanıtım programında basın mensuplarına 5. Nesil özellikleri ile radara yakalanmayan F35'in bir simulatörünü kullanma izni de verildi. Gerçek F35 ile bire bir aynı dizayn edilmiş simulatorün aynı zamanda 4. Nesil uçak pilotlarının eğitimi için de kullanıldığı belirtildi.

F35'lerin uçuş sistemleri hakkında basın mensuplarına detaylı bilgiler veren test uçuş pilotu Ellie Climents da “Şu an uçağın, operasyonel ve savaşma kapasitelerini test aşamasındayız. Bomba atabiliyor ve biz bu bombayı yönlendirebiliyoruz. Küresel konumlandırma sistemi ile füzeleri hedefe ulaştırabiliyoruz. Bu alanda son aşamayı tamamlamaya çalışıyoruz” ifadesini kullandı.Bir sonraki nesil uçakların pilotsuz uçup uçamayacağı sorusuna ise “Umarım uçamazlar, ben bütün kariyerimi bu alanda inşa ettim” diye espri ile cevap veren pilot Climents, “Geleceğe baktığınızda, pilotsuz uçaklar yapmak şimdiden mümkün görünüyor. Ancak bunun için yaklaşık 50 senemiz daha var. Muhtemelen oğlum da büyüdüğünde halen pilotluk yapıyor olabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak:http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/74955/2/1/5-inci-nesil-f35-ler-tanitildi.

Valla haberin doğruluğu hakkında şüphelerim var ama yinede siz arkadaşlarımla paylaşmak istedim.Haberde halihazırda uçakların A.B.D Hollanda ve İngiltere'nin envanterinde bulunduğu yazıyor.Ayrıca A.B.D ne ara 100 adet uçak üretti ? Bunlar muamma tabiki.

« Son Düzenleme: 01 Kasım 2013, 19:58:18 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #702 : 04 Kasım 2013, 13:25:57 »
F-35 Tank Vurdu

ABD Deniz Piyadeleri pilotlarından Binbaşı Richard Rusnok tarafından kullanılan bir F-35B STOVL uçağı, (GBU - 12) Paveway II lazer güdümlü bombayı yerde sabit olarak duran bir tanka karşı kullanarak denedi.

GBU-12 hassas bir vuruş için burun kısmına bir lazer arayıcı ve kuyruk kısmına da uçuş güdüm yüzgeçleri monte edilmiş 500 poundluk bir Mk-82 bombadır. 29 Ekime de gerçekleştirilen testte kullanılan GBU-12'de patlayıcı madde bulunmuyordu. Edwards hava üssünden havalanan F-35B, 25.000 feet yükseklikten GBU-12'yi hedefe gönderdi. GBU-12 35 saniyede hedefle buluştu. F-35B bu görevi gerçekleştirmek için Elektro - Optik Hedefleme Sistemini ( Electro-Optical Targeting System - EOTS ) kullandı. EOTS; FLIR, kızıl ötesi arayıcı ve izleyici ile lazer işaretleyiciyi birleştiren dünyanın ilk ileriye dönük sensörüdür.

DefenceTurk.com
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #703 : 05 Kasım 2013, 10:25:21 »
EOTS, EO DAS tartışılmaz zaten.. F-35'in önemi daha bir savaş ortamına katılsında o zaman görelim nasıl anlaşılıyor.. Yada yanında 3-4 UCAV'a komuta ederkenmi diyeyim. :)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #704 : 07 Kasım 2013, 12:43:03 »
<a href="http://youtu.be/4amnP87r1a8" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/4amnP87r1a8</a>
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #705 : 28 Kasım 2013, 15:28:19 »
Güney Kore'nin F-35 Kararı

Güney Kore, yaşlanan F-4 ve F-5 uçaklarının yerine almayı düşündüğü F-35 uçaklarından yüksek maliyetleri nedeniyle vaz geçmiş ve KF-X uçağını geliştireye karar vermişti. 22 Kasım'da gerçekleştirilen toplantı sonrasından 40 F-35 Block 3 uçağı alınmasına karar verildi. Hava-hava ve hava-yer görevlerinde kullanılacak olan uçakların teslimatının 2018 yılında başlaması ve 4 yıl içerisinde teslimatın tamamlanması bekleniyor. Bütçe durumuna göre 20 kadar ek F-35 alınması da söz konusu.

DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #706 : 14 Aralık 2013, 08:37:24 »
TUSAŞ, JSF/F-35 Uçaklarının Orta Gövde Teslimatlarına Başladı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), JSF/F-35 uçakları için üretimini tamamladığı "İlk Orta Gövde"yi 11 Aralık 2013 tarihinde tesislerinde düzenlediği tören ile projede müşterileri olan Northrop Grumman (ABD) ve Lockheed Martin (ABD) firmalarına teslim etti.

Savunma sanayi tarihinin en büyük tedarik programı olarak kabul edilen çok uluslu Müşterek Taarruz Uçağı (JSF/F-35) programı çerçevesinde bu güne kadar üretilen en gelişmiş savaş uçağının orta gövdesini ABD dışında tek kaynak olarak üreten TUSAŞ'ın tamamladığı ilk Orta Gövde, Lockheed Martin tarafından nihai montaj hattında ABD Hava Kuvvetleri'ne ait uçakta kullanılacaktır.

TUSAŞ'ın Ankara, Kazan'daki modern tesislerinde gerçekleştirilen törene aralarında Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı ve ABD Türkiye Büyükelçisi Francis J. Ricciardone'nin bulunduğu birçok üst düzey yetkilinin yanı sıra Lockheed Martin ve Northrop Grumman temsilcileri de katıldı.

Tören sırasında konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı; "JSF/F-35 uçakları için ilk Orta Gövde'nin başarıyla tamamlanmasının önemli bir adım olduğunu" vurguladı. TUSAŞ tesislerinde bu proje için yapılan tesis, makina, teçhizat yatırımları ile dünyanın en gelişmiş 5'inci nesil savaş uçağı için, son derece karmaşık, gelişmiş ve ileri teknoloji ürünü yapısal bir bölümün ülkemizde üretilmesinin önemine dikkat çeken Dörtkaşlı "TUSAŞ'ın savunma ve havacılık alanlarında, uluslararası platformda kabul gören başarılarına bir yenisini daha eklediğini, yüksek kalitede, zamanında ve rekabetçi maliyetleriyle JSF/F-35 Uçağı Orta Gövde teslimatlarının artan oranda süreceğini" söyledi. Dörtkaşlı ayrıca, TUSAŞ'ın baştan planlandığı üzere; birçok Türk firmasından Yardımcı Sanayii olarak destek aldığını, önemli bir misyonun yerine getirilmesi amacıyla, Türk firmalarından JSF/F-35 programı ömrü boyunca 2040'lı yıllara kadar ürün ve hizmet alınacağının da altını çizdi.

Konuya ilişkin olarak;

Lockheed Martin F-35 Programı Entegrasyon ve İş Başkan Yardımcısı Steve O'Bryan; "TUSAŞ'ın F-35 programının geliştirme ve üretim aşamalarında on yılı aşkın bir süredir önemli bir sorumluluk üstlendiğini, İlk Orta Gövde Teslimatı'nın program ve TUSAŞ açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu" ifade etti.

Northrop Grumman F-35 Programı Başkan Yardımcısı Brian Chappel; "İlk Orta Gövde Teslimatı'nın önemli bir başarı olduğunu, TUSAŞ ve Northrop Grumman'ın birlikte çalışmalarının, JSF/F-35 programına rekabet eden ve verimliliği artıran katkıları olduğunu" ifade etti.

TUSAŞ, seri üretim fazına geçildiğinde; ABD ve İtalya'da oluşturulan nihai montaj hatlarına her on günde bir Orta Gövde sevk edecek, programa katılan diğer ülke uçaklarının bir bölümüne ilaveten, Türkiye'nin envanterine girecek tüm JSF/F-35 uçaklarının Orta Gövde'lerini üretecektir.

JSF/F-35 Programı'nda TUSAŞ "Orta Gövde"nin yanı sıra, "Orta Gövde Metalikleri, Muhtelif Kompozit Komponentler"de dünyada tek kaynak, "Kompozit Hava Alığı ve Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı Pylonlar"da ise dünyadaki iki kaynaktan birisi olarak faaliyet göstermekte ve ürün sevk etmektedir.

TUSAŞ, JSF/F-35 projesinde kazandığı mali değeri büyük, içeriği kapsamlı ve teknolojik getirisi yüksek iş paketleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmanın yanı sıra 20 yıl boyunca yüzlerce mühendis ve teknisyene iş olanağı sağlayacaktır.

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/tusas-jsf-f-35-ucaklarinin-orta-govde-teslimatlarina-basladi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #707 : 14 Aralık 2013, 16:53:43 »
Uçak tam olarak seri üretime geçtiğinde TUSAŞ her 10 günde bir ABD ve İtalya'daki montaj hatlarına orta gövde gönderecekmiş.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #708 : 14 Aralık 2013, 22:13:14 »
Italyada montaj hatti mi vardi?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #709 : 15 Aralık 2013, 00:24:54 »
Italyada montaj hatti mi vardi?

Henüz yok.