Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 826176 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3650 : 26 Ocak 2023, 19:01:05 »
Benim bildigim stealth ucaklar sadeve x banka karsı stealth oluyor S band uzun menzilli radarlara gene yakalaniyorlar ama misal 40-50 km de yakalaniyorlar kuantım radarlar S banddan daha iyi veya daha guclu ise belki daha uzun menzilden tespit edebilir
  Evet en stealth oldukları band aralığı X band! L band,düşük frekans VHF band ve de pasif radarlar tarafından çok daha uzak mesefelerden tespit edilebiliyorlar.Almanların Hensoldt firmasının twinvis pasif radarı 150 km boyunca izleyebildi F-35 leri mesela.Ama bu tür radarlar daha çok tespit ve hava resmi oluşturmaya yarıyor füze güdümleme gibi kabiliyetleri yok.Quantum radarlar gelişirse gerçek devrim bu olacak herhalde

Kaner KURT'un programında bir konuk Arge araştırmalarında bir profesör ve ekibinin X bandta tamamen görünmezlik sağlayan malzeme geliştirdiğini beyan etmişti.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3651 : 28 Ocak 2023, 00:17:27 »
Benim bildigim stealth ucaklar sadeve x banka karsı stealth oluyor S band uzun menzilli radarlara gene yakalaniyorlar ama misal 40-50 km de yakalaniyorlar kuantım radarlar S banddan daha iyi veya daha guclu ise belki daha uzun menzilden tespit edebilir
  Evet en stealth oldukları band aralığı X band! L band,düşük frekans VHF band ve de pasif radarlar tarafından çok daha uzak mesefelerden tespit edilebiliyorlar.Almanların Hensoldt firmasının twinvis pasif radarı 150 km boyunca izleyebildi F-35 leri mesela.Ama bu tür radarlar daha çok tespit ve hava resmi oluşturmaya yarıyor füze güdümleme gibi kabiliyetleri yok.Quantum radarlar gelişirse gerçek devrim bu olacak herhalde

Kaner KURT'un programında bir konuk Arge araştırmalarında bir profesör ve ekibinin X bandta tamamen görünmezlik sağlayan malzeme geliştirdiğini beyan etmişti.
   Böyle birşey varsa çok iyi ama zaten Aselsan da çalışıyor radar soğurucu malzeme konusunda.MMU inşallah radar görünmezliği en yüksek uçaklardan niri olacak

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3652 : 28 Ocak 2023, 00:40:36 »
Pasif radarlar güdümleme yapamasa da, yönlendirme anlamında IIR ve aktif radar güdümlü füzeler için yarı yol güdümü yapabilir belki . 

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #3653 : 30 Ocak 2023, 20:29:53 »
Pasif radarlar güdümleme yapamasa da, yönlendirme anlamında IIR ve aktif radar güdümlü füzeler için yarı yol güdümü yapabilir belki .

Farklı açılardaki pasif radarların  çıkaracakları yön ve açı değerleriyle kestirme yapılsa kaba dahi olsa yaklaşık bir konum elde edilebilir. Metre hassasiyetinde olmasına gerek yok; dediğiniz gibi füze kendi algılayıcılarını açana kadar 10-15 km’ye yaklaştırılsa yeter diye düşünüyorum. Tabi denemeden kesin kanı oluşturulamaz.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3654 : 30 Ocak 2023, 22:20:08 »
Millet ittifakı mutabakatinda f-35'lere geri dönüş açıkça belirtilmiş.

Orijinal plan olan MMU+f-35 ikilisine geri donuş demektir. Amerika'nın f-35'lerimizi halâ hangarda tutmasindan ve f-16 anlaşmasını geciktirmesinin sebebi seçim sonucunu görmek istemesi olmalı.

Umarım sadece s-400'lerden kurtularak ve İran+Rusya ile mesafe koyarak arayı duzeltebiliriz. Ve umarım Amerika bunun karsiliginda Ege'de dengeye döner.

Çünkü YPG konusunda ısrar ettiği sürece nasıl olacak bilemiyorum.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3655 : 31 Ocak 2023, 12:06:59 »
F 35 konusu artık iyice baydı. Amerikalılar vermek istemiyor ne diye yüzsüz yüzsüz adamlardan ucak istiyoruz ki? Kızılelma var mmu yolda kendi milli sistemlerimiz varken inadına taviz vererek F 35 istiyorlar.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 35
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3656 : 31 Ocak 2023, 12:45:18 »
Kim taviz veriyor. Taviz mi vereceğiz demişler.. komik savlar bunlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3657 : 31 Ocak 2023, 13:10:36 »
Bir ülkenin kırmızı çizgileri vardır , pazarlık edecek politikaları vardır...
Herşeye de  kırmızı çizgi denmemeli....

12 mil kırmızı çizgidir. Akdeniz enerji havzası kırmızı çizgi değildir...Pazarlık edilir

Çevrimiçi mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3658 : 31 Ocak 2023, 14:14:43 »

12 mil kırmızı çizgidir. Akdeniz enerji havzası kırmızı çizgi değildir...Pazarlık edilir

Pazarlığı Yunan reddetti pazarlık edecek şeyimiz yok diye. Asıl bu Miço farkı, Alexis olsaydı muhtemelen ortam bu kadar gerilmeyecek, ABD Yunanistan'a böyle çöreklenmeyecekti.

Akdeniz Enerji Havzasında paylaşım 12 mile de çok bağlı, yine Adaların, Kıta Sahanlığı,  MEB'i var mı yok mu ? Ama bunlar ötesinde hatırladığım kadarıyla Türkiye bunları bir kenara bırakıp ortak girişim şeklinde çalışma,  işletme şeklinde yaklaştı, ama Yunan redetti.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3659 : 31 Ocak 2023, 14:23:33 »

+1
Doğrudur. Esasen "one minute" olayı ve Mısır'daki darbe sonrası kendi kendimize kırmızı çizgiler çizmemiş olsaydık zaten şu an Akdeniz'deki enerji kaynaklarının paylaşımına dair bir sorunumuz olmayacaktı! Benzer şekilde Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması konusunda en başından beri kararlı davransaydık ve Suriye'ye terör örgütleri ile onlara destek sağlayan ülkelerin silahlı kuvvetlerinin girişine engel olabilseydik, sonrasında yine inatlaşmak yerine çözüm yolları arasaydık belki şimdi milyonlarca göçmene bakmak zorunda da kalmayacaktık. Göstermelik briket evlerle kendimizi kandırıyoruz.

Hani siyasi olarak bugünlerde sorun çözmekten bahsedenlerle belki de sorunları içinden çıkılmaz hale getirenler aynı kişiler. Ama farkında olmayanlar az sayıda değil! Her şeye kırmızı çizgimizdir deyip kesip atmakla sorun çözülmüyor, büyüyor! Metin Bey'in her zaman dediği gibi diplomasi şart!

Forumda pek çok konuda sert şekilde müttefiklerimizi eleştiriyoruz çoğu zaman. F-35 konusunda  da durum böyle. F-35 konusunda haklıyız. Ancak F-35 ve pek çok sorun yaşadığımız konuda bizim de hatalarımız var. Anlık duygusal davranışlar ve söylemlerle yangına körükle gittiğimiz çok oldu. Sonra "ilişkilerin normalleşmesini bekliyoruz" diye saçma cümleler duyuyoruz yetkili kişilerden. Biz bekliyoruz belki ama başkaları beklemiyor! Bekleyerek meyveler vs büyüyor, ülkeler değil!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com