Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 853180 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3640 : 19 Ocak 2023, 14:24:03 »
Türkçüler gelse OrtaAsya ile birleşelim, Dinciler gelse tüm Müslüman Dünyasını,ümmeti birleştirelim,Laikler gelse herkes Atatürkçü olsun, Komünistler gelse tüm emekçiler birleşsin...

Bireye-insana yatırım yok hep kafalarındaki ideolojik ülküye göre insanları o kalıba sokmaya çalışıyor gelen tüm iktidarlar...
Yahu şu insanı-bireyi  bir serbest bırakın  , kafanızdaki kalıba sokmaya çalışmayın bakın ne dahiler, gelişmeler çıkıyor şu ülkeden...

Sana da bir beğeni ateşliyorum. Aynen katılıyorum.
Bu ülkenin vatandaşı olan herkes eşit haklara sahip. Herkesin aynı düşüncede olduğu bir toplumda yaşamak isteyen varsa Güney Kore'ye falan gidip yaşamayı deneyimleyebilir. Öyle bir dünya yok. Olursa zaten boş bir dünya olur. İnsan olmanın faziletinden mahrum oluruz. Ağaçlardan falan farkımız kalmaz.

Kimse bir diğerine zarar vermedikten sonra istediği şekilde yaşayabilir. İstediğini yiyebilir, istediğini giyebilir, istediği işi yapabilir, istediği düşüncede olabilir. Falanca bizim gibi düşünmüyor, ayağını kaydıralım, işini bozalım vs yerine bizden birini koyalım mantığı hiçbir insanı değere sığmaz.

Bu millete hizmet vermek için var olan tüm kurumları yönetenler de hiç bir ayrım yapmadan görevlerini yerine getirmekle mükellefler. Yönetimi kendi ideolojilerine göre değil, toplumun genelinde düzeni ve huzuru sağlayacak şekilde yönetmeliler. Herkese eşit mesafede olmaları gerekir! Hiç bir şekilde inandıkları ideolojiye hizmet etme düşüncesiyle toplumda gruplaşmalara, kutuplaşmalara neden olacak eylem ve söylemlerde bulunmamaları gerekir.

Çözüm bu kadar basit aslında.
Bunu yapan olursa gerçek adalet olur. Hak eden kazanır her zaman.
Bugüne kadar böyle olsaydı istediğimiz seviyede olurduk.  Mesela bu konunun başlığındaki F-35 uçağından çok daha iyisini, "mecbur kaldığımız için" değil, kendi isteğimizle, zevkle, aşkla çalışarak çoktan yapmış olurduk.
İnsanlar birbirleriyle uğraşmak yerine, gerçekten yapmak istedikleriyle uğraşırlardı.
SKYWOLF Hocam Kuzey Kore demek istediniz galiba...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3641 : 19 Ocak 2023, 15:30:03 »
Ideolojiler sorunlara çözüm aramak ve insanları bir ulku doğrultusunda harekete getirmek için araçtır, amacın kendisi haline gelince işler çığırından çıkıyor...

Amaç vatani milleti güçlendirmek işe, şartlara ve imkanlara göre her ideolojiden faydalı uygulamalar bulunur...

Zamanın ruhuna, uluslararası duruma, sosyal ve fiziki bilimlere, genel şartlara zıt olması uygulanması imkansız olan şeylere ideolojide var diye ısrar etmek saçmalıktır...o zaman  ideolojiyi güncellemek gerekir..böylece ülkü hayatta tutulur ve uygun şartların olgunlaşması için çalışmaya devam edilir..

"Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, delalettir"

+1 ateşleme daha.

Buna ek olarak herkes her ideolojiye bağlı olmak durumunda da değil. Birinin düşündüğü şey diğerine cazip gelmeyebilir. Ancak bu ikisinin birbirine düşman olmasını gerektirmez.

SKYWOLF Hocam Kuzey Kore demek istediniz galiba...

Ah Evet. Yanlış yazmışım.
Teşekkür ederim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3642 : 19 Ocak 2023, 20:52:46 »
MSB: "Türk ve ABD Savunma Bakanlıkları heyetleri ilki Ankara'da yapılan F-35 istişarelerinin ikinci turunu 18 Ocak 2023 günü Vaşington/ABD'de icra etmişlerdir.

Müteakip toplantının 2023 ilkbahar aylarında Ankara'da icra edilmesi planlanmaktadır."

Ağam pardon ABD bizimle eğleniyir.... :D :D :D

Em.HKK Org Abidin Ünal: ‘F-35’in/hayalet özelliği olan bir uçağın dengelenmesi konusunda Türkiye’nin eli  boş değil'

Org Ünal: 'Yunanistan’ın 5.nesil uçaklara geçip görünmezlik yeteneği kazanması konusunda kaygı taşımıyorum. Bunun detaylarına girmeyeceğim'
Kuantum lidar Asel ne demek ? Görünmez denilen uçakları tespit edebilecek bir radar teknolojisi mi? Üstadlarımızdan açıklama alabilir miyiz?
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2023, 21:14:21 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3643 : 19 Ocak 2023, 21:20:00 »
F-35 meselesinin hala gündemde olup istişarelerin yapılması enteresan. Bundan 1 ay önce uçakların hangarda tutulduğu ve kiralarının istendiği ortaya çıkmıştı. Bu 2 haberi birleştirirsek ABD'nin de F-35 meselesini tamamen kapatmadığı ortada. Pek bir şey çıkacağını sanmıyorum. Dürüstlerde desinler ki S-400 Kıbrıs'a koyup F-35'leri alın. Ama bin dereden su getirecekler. Bakalım neler talep ediyorlar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3644 : 19 Ocak 2023, 21:29:59 »
MSB: "Türk ve ABD Savunma Bakanlıkları heyetleri ilki Ankara'da yapılan F-35 istişarelerinin ikinci turunu 18 Ocak 2023 günü Vaşington/ABD'de icra etmişlerdir.

Müteakip toplantının 2023 ilkbahar aylarında Ankara'da icra edilmesi planlanmaktadır."

Ağam pardon ABD bizimle eğleniyir.... :D :D :D

Em.HKK Org Abidin Ünal: ‘F-35’in/hayalet özelliği olan bir uçağın dengelenmesi konusunda Türkiye’nin eli  boş değil'

Org Ünal: 'Yunanistan’ın 5.nesil uçaklara geçip görünmezlik yeteneği kazanması konusunda kaygı taşımıyorum. Bunun detaylarına girmeyeceğim'
Kuantum lidar Asel ne demek ? Görünmez denilen uçakları tespit edebilecek bir radar teknolojisi mi? Üstadlarımızdan açıklama alabilir miyiz?

Quantum LİDAR değil, de ,

Quantum Radar, Quantum dolanıklığından faydalanır, Klasik radardaki gibi dalganın hedefe çarptıktan sonra geri dönmesi gerekmez. Bir parçacık hedefe doğru gidip çarpınca, parçacığın hedefe gönderilmeyen ikizi de çarpmış gibi tepki verir. Yani radar dalgalarını soğuran, yansıtmayan yapılar bile Quantum radarlarından kaçamaz. Ancak bu radarların menzili şimdilik 10-15 km maalesef.

LİDAR ise benim bildiğim, radar dalgası yerine lazer hüzmeleri yayarak tespit yöntemi.

Kuantum dolanıklık (kısaca "dolanıklık" veya "dolaşıklık"), bir grup parçacığın her birinin kuantum durumunun, parçacıklar birbirinden çok uzak mesafeler boyunca ayrılmış olsalar bile, diğerlerinin durumundan bağımsız olarak tanımlanamayacağı şekilde oluşturulduğu, etkileştiği veya uzamsal yakınlığı paylaştığı zaman meydana gelen, fiziksel bir olgudur. Daha kısa tabiriyle kuantum dolanıklık, iki veya daha fazla parçacığın fiziksel özelliklerinin ("kuantum durumlarının") aralarındaki mesafeden bağımsız olarak birbirini etkileyebilmesidir. Kuantum dolanıklık konusu, klasik fizik ile kuantum fiziği arasındaki uyumsuzluğun merkezinde yer alır: Dolanıklık, klasik mekanikte bir karşılığı olmayan ama kuantum mekaniğinde yer alan ana özelliklerden biridir.

Kuantum dolanıklık, aslında sadece atom altı parçacıklara özgü bir özellik değildir; fakat dolanıklığın yeterince uzun süreler ve yeterince uzak mesafeler boyunca korunmaya devam edebilmesi için, dolanık parçacıkların olabildiğince küçük seçilmesi gerekmektedir. Parçacıklar büyük seçilecekse de dolanıklığın bozulmayacağı şartların genellikle laboratuvar ortamında hassas bir şekilde yaratılması ve korunması gerekmektedir. Bugüne kadar bu şartlar altında kuantum dolanıklık, deneysel olarak, hem fotonlar gibi kütlesiz parçacıklar, hem nötrinolar ve elektronlar gibi hafif parçacıklar hem de buckyballs gibi büyük moleküller ve hatta küçük elmaslar ile gösterilmiştir.[7], [8], [9], [10], [11] Kuantum dolanıklık; iletişim, hesaplama ve kuantum radarı gibi birçok sahada aktif olarak araştırılmakta ve geliştirilmektedir.

https://youtu.be/Gto1x9zAOv4

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3645 : 19 Ocak 2023, 22:07:30 »
Teşekkürler Memmet05... Biraz daha olgunlaşmasını beklemek lazım galiba

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3646 : 19 Ocak 2023, 22:29:54 »
Serkan, Çinliler 150 kmlere çıkıp, bu menzilde stealth hedefleri yakaladıklarını ifade ediyorlar ama daha çok üfürme gibi . Açık kaynaklara göre ABDliler daha 10-15 kmlerde.

Çevrimdışı Boykaz

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3647 : 19 Ocak 2023, 22:36:01 »
Benim bildigim stealth ucaklar sadeve x banka karsı stealth oluyor S band uzun menzilli radarlara gene yakalaniyorlar ama misal 40-50 km de yakalaniyorlar kuantım radarlar S banddan daha iyi veya daha guclu ise belki daha uzun menzilden tespit edebilir

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3648 : 26 Ocak 2023, 17:14:33 »
Benim bildigim stealth ucaklar sadeve x banka karsı stealth oluyor S band uzun menzilli radarlara gene yakalaniyorlar ama misal 40-50 km de yakalaniyorlar kuantım radarlar S banddan daha iyi veya daha guclu ise belki daha uzun menzilden tespit edebilir
  Evet en stealth oldukları band aralığı X band! L band,düşük frekans VHF band ve de pasif radarlar tarafından çok daha uzak mesefelerden tespit edilebiliyorlar.Almanların Hensoldt firmasının twinvis pasif radarı 150 km boyunca izleyebildi F-35 leri mesela.Ama bu tür radarlar daha çok tespit ve hava resmi oluşturmaya yarıyor füze güdümleme gibi kabiliyetleri yok.Quantum radarlar gelişirse gerçek devrim bu olacak herhalde

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #3649 : 26 Ocak 2023, 18:49:11 »
Serkan, Çinliler 150 kmlere çıkıp, bu menzilde stealth hedefleri yakaladıklarını ifade ediyorlar ama daha çok üfürme gibi . Açık kaynaklara göre ABDliler daha 10-15 kmlerde.

Üfürme olmayabilir çünkü teorik olarak gayet olası.

Ya ben bu stealth olayını çok şişirdiklerini ancak Rusya ve Çin'in buna çare bulduğunu düşünüyorum. Basit yersel radar mantığıyla bakarsanız uçak stealth evet radar dalgaları gidiyor yansıyıp gelmeyince uçak görünmüyor. çünkü arkası da gökyüzü olduğu için tüm dalgalar dönmeksizin gidiyor ve ancak dönen yankı bir uçağı işaret ediyor.

Geçen gün de değindim ama tam anlatamamışımdır muhakkak; peki uçağın arkasında bomboş bir gökyüzü yerine tanımlı bir fon olsaydı ne olurdu? gönderilen tüm dalgalar fondan geri dönecek ancak uçağın dalgalarını soğurduğu açıdaki dalgalar geri dönmeyecekti. Bu nasıl olabilir? Uydudan yeryüzünü tarayarak... gönderilen tüm radar darbeleri normal bir şekilde yeryüzündeki dağlardan evlerden vs geri dönecek ama uçağın soğurması sebebiyle izdüşümündeki veya uyduya göre uçağın gölgesindeki alandan yankı gelmeyecek. Geri dönmeyen bu darbenin bir yüzey tarafından soğurulması ise o konumda bir F-35 vb olduğunu işaret edecek. Mesela Sentetik Açıklıklı bir Radarın yer ile sürekli veri alışı olduğu bir çalışma prensibinde veri alamadığı bölgede sıradışı bir durum var demek olacak.

Elektriksel olarak tabir edersek; binlerce sıfırın içindeki 1'i değil; binlerce 1'in içindeki sıfırı bulacaksınız. ters mantıkla... Haa iyi de kardeşim sen bununla anca konumu bulursun ama uçağın yüksekliğini nasıl bulacaksın dersen bunun için stereoskopik veri elde etmesi için bir uydu daha gerekiyor ki bindirmeli görüntü ile açısal farklardan yükseklik bilgisi oluşturulsun.

Bu benim uzaktan algılama bilgilerimin yardımıyla kişisel olarak aklıma gelen olabilitesi olan bir çözüm. Başarılı olmaz ama başka bir yol başarılı olabilir. Farklı modulasyonlu frekanslarla falan da çözüm bulunabilir. Amaç fikir yaratmak. Stealth oldu herşey ortadan kayboldu falan kolay kolay bırakmaz doğu bloku bu işi. Ki bizden daha gamsız takılmalarını ben buna bağlıyorum.

F-35 muhabbeti nasıl bezdirdiyse artık oturup paintte çizim bile yaptım lan  ;D Bu forum için elimden geleni yaptığımı düşünüyorum artık kapatıp gidebilirim :P ahahah

Geçmişte bunu dile getirmişim. Hatta görselle de çizerek anlatmıştım ama uçmuş 😊
Jeostatik yörüngede konuşlu uydular uzak kaçar belki (35.750km) o yüzden dünyayı sürekli turlayan yörüngelerde ama aynı anda 2-3 uydunun da veri alabileceği sıklıkla uydu fırlatılması gerekebilir (Glonass uydu geometrisinin benzeri)