Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 827208 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3380 : 26 Ocak 2022, 00:39:03 »
Ocak bitmek üzere hala ocakta müzakere edilecek deniyor. Bu muhabbet uzar gider. F-35 gelme ihtimali benim için %1'dir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3381 : 26 Ocak 2022, 00:46:18 »
Keşke hepsini alsak da biz öyle petrol zengini ülke değiliz ki paramız gani hepsini alalım diyebilelim.

F-35'ler gelecekse yanına bizim F-16'ların modernize edilmesi yeter. Ekstra F-16 alımı için para harcamaya gerek yok. Sn Bukrek'in dediği gibi MMU, Hürjet, Altay, MİLGEM, MİLDEN, daha başka başka askeri harcamamız vs. bu projeler için milyarlarca dolar harcayacağız. F-35'lerden sonra ekstra F-16 alımı yapmak ülke için ekonomik bir yük olur. Bizim F-16'lar için modernizasyon kiti ve F-35'ler MMU gelene kadar bizi rahat rahat idare eder.

Tabii hala ortada fol yok yumurta yok. Bir bakmışız Rusya ile Ukrayna gerginliği hafiflemiş, herkes işine gücüne bakıyor bizim F-35 muhabbeti yine başka bahara kalabilir. O nedenle biz önce kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Ne yazık ki bu işleri çoktan halletmiş olmamız lazımdı. Şimdi F-16V mi gelecek, F-35 mi olacak derdimiz falan olmazdı.

Sn Bukret: F-35C uçak gemisi versiyonu, dikey iniş kalkış yapan versiyonu F-35B biz B versiyonu istemiştik.
Bugün kanallar arası dolanırken TGRT’de bir proğramda kısaca izledim; ABD’de bir yayın organı ve bir yetkilinin söylediklerini anlatıyorlardı. Türkiye yönetiminin, Ukrayna için Rusya’yı karşısına almaya hazır olduğundan bahsediliyormuş bu yayın organında. Çok uçuk bir haber olarak geldi. Ama politik olarak düşünürsek, bugünkü TR yönetimi, bu uçakları ve f16’ları alabilirse çok büyük bir artı yazarlar. Bunu becerebilmek için de paraya pula bakmak bir tarafa, memleketi ateşe atmaya bile kalkışabilirler.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3382 : 26 Ocak 2022, 00:57:43 »
Keşke hepsini alsak da biz öyle petrol zengini ülke değiliz ki paramız gani hepsini alalım diyebilelim.

F-35'ler gelecekse yanına bizim F-16'ların modernize edilmesi yeter. Ekstra F-16 alımı için para harcamaya gerek yok. Sn Bukrek'in dediği gibi MMU, Hürjet, Altay, MİLGEM, MİLDEN, daha başka başka askeri harcamamız vs. bu projeler için milyarlarca dolar harcayacağız. F-35'lerden sonra ekstra F-16 alımı yapmak ülke için ekonomik bir yük olur. Bizim F-16'lar için modernizasyon kiti ve F-35'ler MMU gelene kadar bizi rahat rahat idare eder.

Tabii hala ortada fol yok yumurta yok. Bir bakmışız Rusya ile Ukrayna gerginliği hafiflemiş, herkes işine gücüne bakıyor bizim F-35 muhabbeti yine başka bahara kalabilir. O nedenle biz önce kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Ne yazık ki bu işleri çoktan halletmiş olmamız lazımdı. Şimdi F-16V mi gelecek, F-35 mi olacak derdimiz falan olmazdı.

Sn Bukret: F-35C uçak gemisi versiyonu, dikey iniş kalkış yapan versiyonu F-35B biz B versiyonu istemiştik.
Bugün kanallar arası dolanırken TGRT’de bir proğramda kısaca izledim; ABD’de bir yayın organı ve bir yetkilinin söylediklerini anlatıyorlardı. Türkiye yönetiminin, Ukrayna için Rusya’yı karşısına almaya hazır olduğundan bahsediliyormuş bu yayın organında. Çok uçuk bir haber olarak geldi. Ama politik olarak düşünürsek, bugünkü TR yönetimi, bu uçakları ve f16’ları alabilirse çok büyük bir artı yazarlar. Bunu becerebilmek için de paraya pula bakmak bir tarafa, memleketi ateşe atmaya bile kalkışabilirler.

Şu süreçte o kadar ileri gidebilirler mi emin değilim. Türkiye'nin bekası milyon tane, milyar tane F-35'ten değerlidir.

Rusya özellikle 2010'lu yıllardan itibaren saldırgan tutumunu geri kazandı. 2014'te Kırım'ın ilhakı, Suriye'ye yerleşip adeta çökmesi, Enerji kaynaklarını bir silah gibi kullanmaya başlaması vs. Rusya gerçekten batı ve NATO'nun nasırlarına basıyor. Öte yandan Trump varken Rusya bu kadar saldırgan değildi. Trump bir şekilde caydırıcı pozisyonunu koruyordu. Biden yönetiminin basiretsizliği ile Rusya inanılmaz cesaret buldu. Afganistan fiyaskosu, iç siyasetteki başarısızlığı, 2008'den sonra en büyük ekonomik krizin patlak vermesi Biden o kadar pasif kaldı ki Rusya adeta yolu boş buldu sol şeritte basıyor.

Bizimkiler ABD'ye falan güvenip bir hayalperestlik yapmazlar inşallah. Ben daha önce de yazdım Rusya bizim en eski düşmanımızdır. Ukrayna'ya gerek politik, gerek askeri destek vermemiz mantıklıdır lakin sıcak bir savaşa girmek büyük bir ahmaklık hatta intihar dahi olabilir. NATO'nun babası ABD ise ABD inisiyatif alsın krizi çözsün. Bizi F-35 için maşa olarak kullanmaya kalkarlarsa devletimizi yönetenler inşallah bu yeme düşmezler. Türkiye'nin varlığı değil F-35'ten tüm savaş uçaklarından kıymetlidir.  Bunun yapılacağına da ihtimal vermiyorum. ABD son dönemde bizi birçok kez arkamızdan bıçakladı. ABD'nin ipi ile kuyuya inilmez.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3383 : 26 Ocak 2022, 09:11:54 »
MMU 'nun gelmesi 2030 . Onun da elle tutulur sayıya ulaşması hadi diyelim ki mucize olsun 2030... Bu kesin mi , herşey mükemmel giderse 2030...O da ABD motoruyla...Seri üretim için motor vereceği bile kesin değil...

Bize AESA'lı muharip uçak lazım ... F-16V ayarında başka bir Batı tipi uçak bize kimse verilmiyor hem de maliyeti F-16V'nin en az 2 katı olur...
Rus-Çin uçağı almak intihar demek... Zaman,altyapı,maliyet,Batı'dan silah-parça alma ambargosu yeme ihtimali vssss vssss...

İşlerin ABD ile biraz yumuşaması , Batı'nın desteklediği Ukrayna ile ilişkilerimiz mükemmelken ABD ve Avrupa'dan , i Rus ayısını kızdirmadan kapabildiğimizi kapalım...

Hep şunu söylüyorum forumda:
Bize kimseye bulaşmadan  radikal politik sapmalar yapmadan geçecek bir 10 yıl lazım.
10 yıl sonra kimsenin nazını çekmeye ihtiyacımız olmayacak savunma sanayi ürünlerimiz bizim tüm ihtiyaçlarımızı giderecek...

Ne ABD'nin F-35'i-F-16'sı, ne Yunan'ın Rafale'si , Fırkateyni,ne Rus'un S-400'ü ne de Alman'ın Denizaltı,Tank motoru.
Hepsine " canınız cehenneme" diyeceğiz...
Zaten başımıza ne getiriliyorsa bunu bildikleri için getiriliyor bizimkiler de bazı işleriyle bu tuzağa düşüyor... Biraz sakinlik... Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyelim...Ukrayna olayı gibi konjonktürel fırsatları değerlendirelim...
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2022, 09:30:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3384 : 27 Ocak 2022, 11:01:46 »
Ocak bitmek üzere hala ocakta müzakere edilecek deniyor. Bu muhabbet uzar gider. F-35 gelme ihtimali benim için %1'dir.

CB RT Erdogan: "F-35 konusunda ABD'nin yetkilileriyle MSB'nin görüşmeleri olumlu istikamette gelişiyor.

F-16'ların gerek bakımı, yeni F-16'ların alacağımıza karşı verilmesi, şu anda ABD Savunma Bakanlığı ile Hulusi Paşa arasında görüşme devam ediyor."

Hem F-35 görüşmeleri olumlu gidiyor demiş hem de F-35 için alacağımıza karşılık F-16 verilmesi demiş...
Tezatlık , çelişki yok mu bu açıklamada  ;) ;) ;)

F-35 görüşmeleri olumlu ilerliyor derken , F-35 için ödediğimiz parayı kurtarma görüşmeleri iyi gidiyor anlamında konuşulmuş....

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3385 : 27 Ocak 2022, 14:01:24 »
Bir sekilde, belki de bizden bir takim tavizler kopararak, F-16 lari verirler..

Konjonkturde asiri buyuk bir degisiklik olmaz ise (Ukrayna'da sicak bir catisma, Cin ile gerilimin artip NATO'nun oraya kaymasi gibi ) F-35 leri verme ihtimalini cok az goruyorum..

F-16larin gelmesi, ortulu-acik ambargolarin zayiflamasi olmasi en muhtemel gelismeler derim..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #3386 : 27 Ocak 2022, 14:44:05 »

CB RT Erdogan: "F-35 konusunda ABD'nin yetkilileriyle MSB'nin görüşmeleri olumlu istikamette gelişiyor.

F-16'ların gerek bakımı, yeni F-16'ların alacağımıza karşı verilmesi, şu anda ABD Savunma Bakanlığı ile Hulusi Paşa arasında görüşme devam ediyor."

Hem F-35 görüşmeleri olumlu gidiyor demiş hem de F-35 için alacağımıza karşılık F-16 verilmesi demiş...
Tezatlık , çelişki yok mu bu açıklamada  ;) ;) ;)

F-35 görüşmeleri olumlu ilerliyor derken , F-35 için ödediğimiz parayı kurtarma görüşmeleri iyi gidiyor anlamında konuşulmuş....

Vakıfbank benim hiç kullanmadığım kredi kartından aidat almıştı. İtiraz edince dilekçe verin vs yolu yokuşa sürdü. Verdim dilekçeyi bekliyorum para yatmıyor. Aradım; dediler ki biz sizin karta puan olarak yükledik; harcama yapınca düşecek. Parayı vermemek için her türlü oyun yaptılar zar zor hesaba yatırttım.

Bizim Amerika karşısındaki durum da bir benzeri.
-  Uçak yok
+ paramızı verin
-  ya onu şeyapamıyoruz; başka uçak verelim?
+ iyi hadi F-16 ver
-  ya onun için de izin falan lazım
+ Lannn yeter
-  Mustang araba verelim?!?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3387 : 27 Ocak 2022, 16:19:40 »
Alıntı
Geçtiğimiz günlerde USS Carl Vinson uçak gemisine inişi sırasında Güney Çin Denizi'ne düşen ABD Donanmasına ait F-35C Lightning II savaş uçağının sudaki haline dair bir fotoğraf sızdırıldı.

https://savunmasanayist.com/abd-donanmasin

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3388 : 27 Ocak 2022, 17:28:33 »
uuuu yüzmeyi öğrenmiş bu

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132