Anket

F-35 LERİN İPTALİ DURUMUNDA ALTERNATİF ALINABİLECEK UÇAKLAR!

Gripen NG
15 (12.6%)
EF-2000 Tranche3
38 (31.9%)
Rafale
10 (8.4%)
SU-35
12 (10.1%)
MİG-35
4 (3.4%)
SU-57
20 (16.8%)
JF-17 Block3
9 (7.6%)
FC-31
11 (9.2%)

Toplam Oy Verenler: 85

Gönderen Konu: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 842727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Projesi
« Yanıtla #3110 : 05 Mart 2021, 08:55:34 »
Bence bizim karar vericiler, yerli sanayimize güveniyor ve yerli silah sistemleri istiyor.

Bu nedenle de ssb başkanı açık açık, uçak ihtiyacımızı yerli s/iha ve jetler ile karşılayacağız diye beyanat veriyor.

Yani, hedef mmu ve jet S/İha lar. Zaten son röportajında ssb sn. Demir, "biz illa f35 alalım demiyoruz" diye niyetimizi de belli etti. Paramı ver, ne halin varsa gör deniyor.

Zaten, Akıncı tiha mız radar ile başarılı olursa, jet tiha larımız da etkili olacak demektir. Fark sadece hız olacağı için, sistemleri uyarlamak zor olmayacaktır. Bu jet tiha lar insanlı uçaklara göre daha tehlikeli. Kısıtlayıcı bir çok insansı limitleri olmayacak.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3111 : 05 Mart 2021, 10:34:48 »
Tamam hocam yerli uçak ve ihalara güveniyoruz da elimizde gerçek anlamda yerli muharip uçak ve jet tiha yok... Mesele bunlar yapılana-olgunlaşana kadar ne yapacağız?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3112 : 05 Mart 2021, 10:51:07 »
F-35 in iyi veya kotu kismini bir tarafa birakip esas on odemesi yapilmis katki payini nasil geri alabiliriz konusu mevcut  dikkat etmisseniz . Burada sorgulanmasi gereken konu yapilmis olanF-35  anlasmanin cezai mueyideleri nasil ona bakmak gerek. ABD tabii ki bu parayi direk geri iyade etmek istemeyecektir . Odemesi yapilmis olan karsiligin bizden F-35 yerine alacaginiz baska bir siteme karsilik sayalim diyecegini tahmin ediyorum. Boyle bir ihtiyac varmi onu bilemiyorum ama bu yontem ile olasi baska bir sistem tedarigindeki muhtemek ABD kongre kilidinin acilmasinda etkili olur diye dusunuyorum. Diger bir alternatif ise tahkime gitme ki konuyu epeyi bir uzattir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 456
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3113 : 05 Mart 2021, 11:10:21 »
Ben hala aynı yerdeyim...Biden'ın kurmayları her ne kadar F-35 verilmeyecek dese de Erdoğan-Biden görüşmesine kadar bizimkiler köprüleri tamamen atmayacaktır...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3114 : 05 Mart 2021, 11:11:19 »
Tamam hocam yerli uçak ve ihalara güveniyoruz da elimizde gerçek anlamda yerli muharip uçak ve jet tiha yok... Mesele bunlar yapılana-olgunlaşana kadar ne yapacağız?

2' nci paket S-400' leri alıp yolumuza bakacağız.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3115 : 05 Mart 2021, 11:53:51 »
F-35 in iyi veya kotu kismini bir tarafa birakip esas on odemesi yapilmis katki payini nasil geri alabiliriz konusu mevcut  dikkat etmisseniz . Burada sorgulanmasi gereken konu yapilmis olanF-35  anlasmanin cezai mueyideleri nasil ona bakmak gerek. ABD tabii ki bu parayi direk geri iyade etmek istemeyecektir . Odemesi yapilmis olan karsiligin bizden F-35 yerine alacaginiz baska bir siteme karsilik sayalim diyecegini tahmin ediyorum. Boyle bir ihtiyac varmi onu bilemiyorum ama bu yontem ile olasi baska bir sistem tedarigindeki muhtemek ABD kongre kilidinin acilmasinda etkili olur diye dusunuyorum. Diger bir alternatif ise tahkime gitme ki konuyu epeyi bir uzattir.

ABD ödemesini aldığı halde Pakistan'a teslim etmediği F-16'ların geri ödemesini, 5 yıl sonra soya fasülyesi ile yapmıştı. ;) Ben olsam, "5 Yıl bekletmeden soya fasülyesi konteynerlerini Texas Houston Limanı'na dizin, ne sizin kafanız ağrısın ne de bizim." derdim adamlara.

O ödeme için özel olarak kanun geçirmişlerdi, o kanunun uygulanmasını talep edersin, oldu bitti. Soya fasülyesini illa yurt içinde kullanmaya da gerek yok. Çin soya fasülyesinin iştahlı bir alıcısı. Çin'den alınacak şeylerle takas edilebilir.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2021, 12:10:47 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3116 : 05 Mart 2021, 15:34:45 »
Soya fasülyesi büyük ve küçük baş hayvan besi yemlerinin ana protein kaynağı. Fiyatı uygun olursa bize uyar.
« Son Düzenleme: 05 Mart 2021, 15:49:04 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3117 : 05 Mart 2021, 15:48:23 »
Serkan hocam, bence uçak açığı yok. Ama yok arkadaş var derseniz de, en son olaylardan bir örnek vereyim.

Hatırlayınız, fransa doğu akdenizde kaş açıklarına "de gol" uçak gemisini gönderiyorum demişti. Daha sonra de gol tam seyre çıktı ve biz rusya ile kıbrısın batısında tatbikat yapıcaz dedik ve tırsık fransız gemisi de gol soluğu lübnan da almıştı. Hatta fransızlar bozuntuya vermemek için, makaron alel acele Lübnan a kapak atmıştı.

Hasılı kelam, bizimkilerin bazı uluslararası güvenceleri var galiba ve bu yüzden uçak almayacağız deniyor diye düşünüyorum.

Peki olsa iyi olmaz mı? Derseniz, yerli olmadıktan sonra, olsa da pek tat vermiyor işde.

Bir de işin mali tarafına bakarsanız, 100 f 35 için maliyet ile herhalde rahatlıkla  2 orduluk S/siha teçhiz edilir. Üstüne ömür devir maliyetini düşünürsek fark daha da açılır.

Mmu ile f 35 maliyet etkinliğini karşılaştırsak, açık ara mmu öne çıkar.

Hisar hss, siper hss+ aesa radarlı f 16 bize şimdilik yeter. Jet siha+ Mmu+ siper ise taktik seviye de etrafımızda ki herkese yeter.

Sonrası stratejik seviyeye yatırım.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3118 : 05 Mart 2021, 17:28:35 »
bu abd-ab hersey beklenir soya fasülyesini hss kullaniriz

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3119 : 05 Mart 2021, 18:13:42 »
Bence abd, bu parayı vermede sorun çıkarmayacaksa, daha çok kazanacağı bir yöntemle bu parayı vermek isteyebilir. Mesela, 2. el uçak, gemi, hss, mühimmat v.s satarak uzun vadede yedek parça, modernizasyon ihtiyacı v.s den daha çok para kazanmak isteyebilir.

Hatta, üzerine biraz daha katın size patriot hss satalım da diyebilirler. Sırf biz satalım dedik bak siz yine almadınız bizde suç yok demek için.

Ama, fiyatı hesaplı olsun da sivil mamülde olsa olur. Yeter ki parayı ederinde geri alalım.